Články na téma: byznys
Další články na téma byznys najdete na Peníze.cz.
Dušičky a dýně. A tvrdý byznys. Víte, jak se vydělává na zesnulých?
Je pošmourno, sychravo a mlhavo a lidi si chtějí zavzpomínat. Však jsou tady Dušičky. Anebo naopak zahánět temnotu a svět mrtvých tím, že je zpitvoří. A k tomu je Halloween. Správný byznysmen má city a různá hnutí lidských myslí rád, protože ví, že se skoro vždycky dají otočit v nákup. Zkuste si v našem kvízu, co víte o podzimních svátcích i o tom, jak za ně zaplatíte.
Antibakteriální barvy se slevou. České Mokuso nabízí pomoc lidem zasaženým povodní
Malířská společnost vyjednala pro lidi zasažené povodněmi slevu na speciální nátěry, které poskytují dlouhodobou ochranu proti plísním, bakteriím a vlhkosti. „Snížili nám cenu o čtyřicet procent a stejně tak ji my snížíme vám,“ oznámil majitel Jakub Moravec. Mokuso se tak zařadilo k řadě českých firem, které lidem poškozeným živlem pomáhají.
Bezúročný úvěr i podpora inovací a Deep Tech. Velký přehled aktuálních dotačních výzev
Na konci letošního roku a začátku toho nového se otevře pestrá nabídka dotačních příležitostí, které budou směřovat nejen k podpoře malých a středních podniků, ale i těch velkých. Následující přehled přináší výběr těch nejzajímavějších chystaných výzev.
Nová cesta pro českou vědu. Spinoff firmy mohou zpeněžit české miliardové nápady
V pražských Dejvicích nepříliš daleko od sebe sídlí dva významné vědecké ústavy. V jednom vyvíjejí léky, ve druhém roboty a obě instituce se úspěšně snaží prosadit své objevy i ve světě byznysu. Na mnoha jiných výzkumných pracovištích se právě tohle nedaří – a mohou za to vědci i potenciální investoři. Ku příležitosti dnešního státního svátku pro vás otevíráme text z tištěného Finmagu, abyste na tu naši malou zemi mohli být náležitě hrdí.
Firma roku a Živnostník roku 2024 zná krajské vítěze. Kdo soutěž opanuje letos? (velký přehled)
Letošní ročník soutěže o titul Firma roku a Živnostník roku zná po včerejším večeru vítěze všech krajských kol. Je to řada řemeslníků i firem rozmanitých oborů a zaměření. Najdete mezi nimi i „známé firmy“, které uspěly v minulých ročnících. Přinášíme kompletní přehled vítězů v krajích, kteří se zároveň stávají celorepublikovými finalisty. Kdo uspěje v celostátním klání, bude jasno v prosinci.
Podnikatelský plán přehledně. Jak na něj a kterých chyb se vyvarovat?
Píše dneska vůbec někdo podnikatelský plán? A když už je potřeba, jak na to? Čím začít, jak ho strukturovat a na jaké nejčastější chyby si dát pozor? Na tyto otázky si odpovíme v dalším díle speciálu Jak začít podnikat.
Láčkovci nebo Bílá hora? Důležitější jsou vztahy, říká zakladatelka škol Duhovka
„Spousta našich vrstevníků dnes – okolo padesátky – přemýšlí, jestli to, co dělají, dává smysl. A zda to chtějí dělat dalších 15 či 20 let. O tom my tedy určitě nepochybujeme,“ říká Ivana Janečková. Školy Duhovka, které založila se svým mužem Tomášem před 16 lety, navštěvuje 700 dětí. Přinášíme vám další ochutnávku z aktuálního čísla Finmagu.
Šťastnější, vzdělanější, flexibilnější. Unikátní průzkum zmapoval svět „volnonožců“
Jsou šťastnější, k rozjezdu podnikání nepotřebovali žádný vlastní kapitál, typicky jde o živnostníky a OSVČ a nejvíc si na své práci cení flexibility a svobody. To jsou čeští freelanceři, kterým se věnoval rozsáhlý průzkum projektu Na volné noze. Posloužit může i jako inspirace, jak snadno a rychle začít podnikat.
Kdo převezme slavnou značku? Jak řeší nástupnictví v čele firmy Prada či Louis Vuitton
Než úspěšní byznysmeni zestárnou, musí vyřešit, co bude dál. Někde kandidáti na ředitelské křeslo dostávají lekce matematiky, jinde stojí za pultem v prodejně. Jak to má Prada, Inditex nebo francouzský konglomerát Moët Hennessy Louis Vuitton? Dočtete se v článku, který pro vás otevíráme z tištěného Finmagu.
Jak financovat provoz a uspět v online světě? Podnikatelé dostali odpovědi na Finmag eventu
Kde vzít na financování podniku a aktuální trendy v dnešním online světě. To byla dvě hlavní témata vůbec prvního Finmag eventu, kterého se zúčastnili představitelé bankovního sektoru, startupů, venture kapitálu či podnikatelských asociací. A samozřejmě i víc než stovka podnikatelů, kteří se dozvěděli spoustu užitečných informací a na konci programu navázali v rámci networkingu nové kontakty.
Enormnímu tlaku navzdory. Chrudimský CityZen roste, míří k metě 200 milionů
Výrobce chytrého oblečení CityZen, známý především díky svým „nepropotitelným“ tričkům, dosáhl v roce 2023 obratu 191 milionů korun a v příštím roce má v plánu poprvé překonat 200milionovou hranici. Pokračuje také v rozšiřování svých kamenných prodejen. Chrudimská firma v čele s podnikatelem Pavlem Hrstkou o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.
České ekonomice ujíždí vlak. A Fiala s Babišem se nedomluví, jak ho zastavit
Projekty, které přesahují volební období, často končí se změnou vládní garnitury. Stejný osud je nejspíš souzen také nové hospodářské strategii Česka.
Zloduch, nebo vizionář? Proč i z psychopatů mohou být dobří šéfové
Psychopati zastávají řadu klíčových pozic v naší společnosti, včetně byznysu. Aby se jejich rysy nezvrhly ve zlo, musí si zachovat svou lidskost a udržet kladný vliv prostředí, které je obklopuje. Přinášíme vám další ochutnávku z aktuálního čísla Finmagu.
Pomáhat České filharmonii znamená podporovat českou hudbu
Už rok působí v Česku Nadace pro rozvoj České filharmonie. Kam směřuje, jak se jí daří a co by měla přinést nejlepšímu orchestru a českému hudebnímu prostředí vůbec? Odpovědi jsme hledali se spoluzakladatelem Nadace ekonomem Pavlem Kysilkou.
Vláda chce dostat Česko mezi top deset zemí Evropy, pomoci má nově schválená strategie
Kabinet Petra Fialy, poprvé v obměněném složení, schválil na svém čtvrtečním zasedání novou hospodářskou strategii České republiky. Víc než osmdesátistránkový dokument, nazvaný podle hlavního cíle „Česko do TOP 10“, jmenuje celou řadu oblastí, ve které se má země zlepšit. Slibuje méně byrokracie, dostupnější finance či strategické změny v oblasti vzdělávání i podnikatelského prostředí.
Kolik tedy berou, šéfe? Co se stane, až firmy budou muset prozradit mzdy
Ministerstvo práce a sociálních věcí ještě neví, jak reálně bude vypadat povinnost zaměstnavatelů informovat zaměstnance o výši mezd. Podoba nového zákona přitom bude mít dopad na náklady firem a také na produktivitu zaměstnanců. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že podnikatelé se vyrovnají skoro se vším, jen s nejasnými pravidly ne.
Cíle, úkoly a deadliny. Jak vytvořit myšlenkovou mapu a k čemu je dobrá?
Začátek podnikání je krok, který vypadá větší a komplikovanější, než ve skutečnosti je. Pokud zrovna nechcete založit banku nebo otevřít hotel, kdy se bavíme o měsících i letech příprav, není založení živnosti nebo malé firmy nic složitého. Nejvíc pomůže, když si jednotlivé kroky dobře naplánujete. Máme tipy, jak si to všechno zjednodušit.
Bankéř, který chtěl učit matematiku. A tak z ničeho vydupal úspěšnou síť škol
Jsou lidé, kteří si život bez byznysu a nažehlených košil neumějí představit. A pak jsou ti, kteří je bez mrknutí oka vymění za pohodlné džíny. Jako někdejší šéf eBanky Jan Kala, který založil síť škol Heuréka. Přinášíme vám další ochutnávku z aktuálního čísla Finmagu.
Velká čokoládová jízda. Restart kutnohorské Lidky začal v kuchyni
Kvůli čokoládě pověsila na hřebík akademickou kariéru a už několik let pečuje o znovuzrozenou značku Lidka. Ta vznikla v roce 1918 a prvorepublikovou atmosféru Lada Bartošová systematicky pěstuje i v Muzeu čokolády, které se svým mužem založila v Kutné Hoře. Otevíráme pro vás text z tištěného Finmagu.
Jak začít podnikat? Nový projekt Finmag.cz vás provede cestou ke svobodě
Říká se, že za zkoušku nic nedáš. U podnikání to platí dvojnásob. Najít odvahu do toho jít, překonat přirozený strach z neúspěchu či finanční zátěže patří k prvním zkouškám každého, kdo se na cestu podnikání vydá. Až pak jsou tu praktické věci, jako kde a jak si zařídit živnost, na co nezapomenout, jak na podnikatelský plán… A od toho jsme tu my, abychom s tím pomohli.
Kde hledat rady a podporu pro podnikání v Česku? Průvodce pro začínající podnikatele
Chtěli byste začít podnikat, ale bojíte se, že vás hned semele byrokracie? Nebo že nebudete schopní ufinancovat rozjezd byznysu? I v Česku naštěstí fungují instituce a organizace, které nabízejí poradenství, školení, finanční pomoc i další formy podpory. Dnes se podíváme, na koho se můžete obrátit.