Předplatit časopis Finmag

Colt CZ je o krok blíž převzetí výrobce munice Sellier & Bellot. Obchod schválil ÚOHS

Redakce Finmag.cz
Redakce Finmag.cz
16. 4. 2024
aktuality

Skupina Colt CZ Group SE se přiblížila převzetí společnosti Sellier & Bellot (S & B), obchod posvětil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Spojení podle zjištění Úřadu nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže.

Skupina Colt CZ Group SE, někdejší Česká zbrojovka, se na nákupu stoprocentního podílu v jednom z nejstarších a nejvýznamnějších výrobců malorážové munice dohodla se společností CBC Europe S.à r.l. loni v prosinci.

Zaplatit by za něj měla kolem osmi miliard korun, kombinací peněžního plnění ve výši 350 milionů amerických dolarů (asi 7,9 miliardy Kč) a prostřednictvím emise kmenových akcií Colt CZ, která povede k nabytí podílu CBC na základním kapitálu Colt CZ Group v přibližné výši 27 až 28 %.

Celý obchod však podléhá schválení regulačních orgánů v různých zemích. ÚOHS oslovil odběratele spojujících se soutěžitelů, a to jednak z řad veřejných institucí, které poptávají výše uvedené produkty v rámci výběrových řízení, a jednak z řad takzvaných komerčních odběratelů.

„Ani podrobnější prošetření uvedených oblastí nepřineslo informace o tom, že by posuzované spojení mohlo mít negativní dopady na hospodářskou soutěž na území České republiky,“ uvedl ÚOHS ve svém pravomocném rozhodnutí.

„Akvizice Sellier & Bellot zapadá do naší dlouhodobé strategie expandovat nejen v našem klíčovém segmentu ručních palných zbraní, ale i v souvisejících odvětvích, kdy je střelivo přirozeným doplňkem našich produktů,“ uvedl při prosincovém oznamování obchodu Jan Drahota, prezident a předseda představenstva Colt CZ Group.

Společnost S & B, která zaměstnává kolem 1600 zaměstnanců, vyrábí lovecké a sportovní střelivo a komponenty pro pistole a revolvery, pušky, brokovnice a okrajový zápal. Střelivo zároveň dodává vojenským a ozbrojeným složkám po celém světě.

Konečným většinovým vlastníkem „transatlantické“ skupiny Colt CZ, která v roce 2021 pořídila i proslulou americkou firmu Colt, je miliardář René Holeček, podle žebříčku časopisu Forbes sedmadvacátý nejbohatší Čech s hodnotou majetku ve výši 17 miliard korun.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu

Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

SPORTEM K BYZNYSU

Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem

BYZNYS JE HRA

„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu

Ohodnoťte článek

-
2
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Redakce Finmag.cz

Redakce Finmag.cz

O podnikání píšeme v souvislostech, inspirujeme, poukazujeme na klíčové problémy podnikatelů a živnostníků. Úspěch nechceme glorifikovat jen skrze peníze, ale i společenské dopady podnikání. Píšeme o lidech,... Více

Související témata

aktualityAkvizicebyznysúřad pro ochranu hospodářské soutěžezbrojní průmysl

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne?

Koupit nejnovější číslo