Předplatit časopis Finmag

Colt CZ je o krok blíž převzetí výrobce munice Sellier & Bellot. Obchod schválil ÚOHS

Redakce Finmag.cz
Redakce Finmag.cz
16. 4. 2024
aktuality

Skupina Colt CZ Group SE se přiblížila převzetí společnosti Sellier & Bellot (S & B), obchod posvětil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Spojení podle zjištění Úřadu nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže.

Skupina Colt CZ Group SE, někdejší Česká zbrojovka, se na nákupu stoprocentního podílu v jednom z nejstarších a nejvýznamnějších výrobců malorážové munice dohodla se společností CBC Europe S.à r.l. loni v prosinci.

Zaplatit by za něj měla kolem osmi miliard korun, kombinací peněžního plnění ve výši 350 milionů amerických dolarů (asi 7,9 miliardy Kč) a prostřednictvím emise kmenových akcií Colt CZ, která povede k nabytí podílu CBC na základním kapitálu Colt CZ Group v přibližné výši 27 až 28 %.

Celý obchod však podléhá schválení regulačních orgánů v různých zemích. ÚOHS oslovil odběratele spojujících se soutěžitelů, a to jednak z řad veřejných institucí, které poptávají výše uvedené produkty v rámci výběrových řízení, a jednak z řad takzvaných komerčních odběratelů.

„Ani podrobnější prošetření uvedených oblastí nepřineslo informace o tom, že by posuzované spojení mohlo mít negativní dopady na hospodářskou soutěž na území České republiky,“ uvedl ÚOHS ve svém pravomocném rozhodnutí.

„Akvizice Sellier & Bellot zapadá do naší dlouhodobé strategie expandovat nejen v našem klíčovém segmentu ručních palných zbraní, ale i v souvisejících odvětvích, kdy je střelivo přirozeným doplňkem našich produktů,“ uvedl při prosincovém oznamování obchodu Jan Drahota, prezident a předseda představenstva Colt CZ Group.

Společnost S & B, která zaměstnává kolem 1600 zaměstnanců, vyrábí lovecké a sportovní střelivo a komponenty pro pistole a revolvery, pušky, brokovnice a okrajový zápal. Střelivo zároveň dodává vojenským a ozbrojeným složkám po celém světě.

Konečným většinovým vlastníkem „transatlantické“ skupiny Colt CZ, která v roce 2021 pořídila i proslulou americkou firmu Colt, je miliardář René Holeček, podle žebříčku časopisu Forbes sedmadvacátý nejbohatší Čech s hodnotou majetku ve výši 17 miliard korun.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Ohodnoťte článek

-
2
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Redakce Finmag.cz

Redakce Finmag.cz

O podnikání píšeme v souvislostech, inspirujeme, poukazujeme na klíčové problémy podnikatelů a živnostníků. Úspěch nechceme glorifikovat jen skrze peníze, ale i společenské dopady podnikání. Píšeme o lidech,... Více

Související témata

aktualityAkvizicebyznysúřad pro ochranu hospodářské soutěžezbrojní průmysl

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo