Dostihy a sázky pořád táhnou. Tradiční výrobce her ale přepřáhl a cílí i na mladší generaci
Tatrovka jako dětské autíčko, stolní hry Člověče, nezlob se nebo Dostihy a sázky. Tento „zlatý fond“ vyrábí rodinná firma Dino Toys, kterou od letoška řídí nové vedení – vnučka zakladatele Kristýna Miškovská s manželem. Jejich příběh pro vás odemykáme z aktuálního vydání tištěného Finmagu. Nové číslo vychází už v pátek.
Z rozvracečů systému inspirací. Soukromé školy už nejsou jen pro boháče
Počet privátních škol v Česku narůstá a přestávají být výsadou dětí z bohatých rodin. Rodičům záleží na vstřícnějším způsobu výuky a uplatnění znalostí v praktickém životě. Soukromé vzdělávání tak často udává směr i veřejným školám. Přinášíme vám ochutnávku velkého tématu z nového čísla Finmagu.
Zarputilostí proti osudu. Exreprezentant dostal životní ránu, přesto uspěl ve sportu i byznysu
Málem zemřel, ale dokázal se z vážné nehody oklepat, a navzdory prognóze lékařů se dokonce kvalifikoval na olympiádu v Tokiu 2021. Posléze český reprezentant v dráhové cyklistice Tomáš Bábek přeskočil z kola do funkce ředitele firmy, která se specializuje na výrobu dopravních značek – a zase se mu daří.
Z Prahy do Šluknova. Na venkově vyděláte víc, pochvaluje si mladý doktor
Vsadil na praktické lékařství. A nelituje. Vratislav Prejzek se z Prahy odstěhoval do Šluknovského výběžku a postupně tam koupil několik ordinací. Přestože má zkušenosti i z Německa, v českém pohraničí je spokojený a úspěšně podniká. Přinášíme vám ochutnávku z nového čísla tištěného Finmagu.
Našel „svatý grál budoucnosti“. Věděli jsme, co děláme, říká o úspěchu český vědec
Jak docílit toho, aby se látka, která zpomaluje stárnutí rostlin a zvyšuje zemědělské výnosy, dostala z laboratoře do běžného prodeje? Čtyřicetiletý vědec Jaroslav Nisler to líčí tak, až se zdá, že je to jako prodat fanouškovi Applu nový iPhone. Odemykáme rozhovor z velkého tématu Věda&byznys tištěného Finmagu, Na stáncích bude už jen pár dní.
Napodruhé to vyšlo. Jak zdravá sušenka od Zemanky dobyla supermarkety
Začínal s domácí troubou a maminkou, která pekla sušenky podle rodinného receptu. Dnes vyváží do desítky evropských zemí a dal slovu cirkulární nový rozměr. „Jako první v Evropě jsme začali zpracovávat zbytkové mláto z pivovaru a pečeme z něj krekry,“ říká Jan Zeman, majitel Biopekárny Zemanka.
Umět oslnit jako Steve Jobs. Jak fungují nejlepší česká soukromá gymnázia
Dostat se na nejlepší školy není lehké a platí se v nich školné. Zato studenty naučí třeba i tavit železnou rudu, bádat s vysokoškolskými pedagogy, porozumět starší generaci nebo je připraví na nejlepší zahraniční univerzity. Přečtěte si, jak vypadá vzdělávání na těch nejlepších soukromých gymnáziích v Česku.
Šetří se kávovar i toaleťák. Proč mají firmy kompenzovat home office
Nová pravidla pro home office jsou dobrou zprávou pro většinu zaměstnanců. Ne tak pro zaměstnavatele: jednou provždy prý budou muset pochopit, že pokud šetříte firemní toaleťák a kávovar, měli by vám platit víc.
I drobná chyba může stát miliony, říká specialistka na umělou inteligenci
Pro práci v základním výzkumu umělé inteligence Daria Hvížďalová původně neměla kvalifikaci. Fascinoval ji ale natolik, že našla „průnik“. Teď se coby šéfka nového vzdělávacího konceptu 42 Prague snaží o to, aby tu byl dostatek lidí, kteří budou umět programovat stroje.
Většina učiva je dětem v životě k ničemu, říká kritik českého školství Šteffl
Dlouholetý kritik českého školství a vizionář Ondřej Šteffl bude radit ministru školství Petru Gazdíkovi, jak měnit školy, aby připravovaly děti na budoucnost. Sám otevírá vlastní po celé republice. Žáků má dost. Přinášíme ukázku rozhovoru, který najdete v aktuálním tištěném Finmagu.