Marek Hudema

Marek Hudema
Kontaktujte autora
Vystudoval historii a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, pracoval jako novinář například v Respektu, Reflexu, Hospodářských novinách nebo Lidovkách. Zajímá se o Blízký východ a Asii, kde se snažil co nejvíc cestovat, a také ekonomiku a ekonomii.
Němci dali Česku novou nálepku, „nemocného muže Evropy“ přitom nakazili saminázor
 8 311

Němci dali Česku novou nálepku, „nemocného muže Evropy“ přitom nakazili sami

Nemocný muž Evropy. Tak nedávno označil německý deník Die Welt českou ekonomiku. A něco na tom tom je, protože Česko si opravdu nevede dobře. Otázkou ovšem zůstává, co s tím?

23. 11. 2023
Vyšší sleva na dani? Zapomeňte! Vláda ruší jeden slib za druhýmnázor
 67 087

Vyšší sleva na dani? Zapomeňte! Vláda ruší jeden slib za druhým

Vláda podle nedávného vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury nesplní některé další body ze svého programového prohlášení. Je mezi nimi i slibovaná valorizace základní daňové slevy na poplatníka. Jinak řečeno, vlivem inflace budeme všichni reálně platit vyšší daně i tam, kde se nominálně nezvýší. Dá se v Česku ještě vůbec na něco spolehnout?

9. 11. 2023
Takhle to nepůjde, systém pobídek je v patu. Žábou na prameni je vládanázor

Takhle to nepůjde, systém pobídek je v patu. Žábou na prameni je vláda

V parlamentu čeká na schválení další změna zákona o investičních pobídkách. Už několikátá za poslední léta. Paradoxem přitom je, že i když je nyní systém investičních pobídek přátelštější vůči menším podnikatelům, co se týče rychlosti a průhlednosti udělování pobídek zamířil zpět ke svým počátkům před čtvrtstoletím. A nový zákon to vylepší jen částečně.

26. 10. 2023
Podnikání je pro růst Česka klíčové, ale mladí se vidí jinde, říká miliardář Bouškarozhovor
 11 435

Podnikání je pro růst Česka klíčové, ale mladí se vidí jinde, říká miliardář Bouška

Podnikatele a podnikavost potřebujeme, abychom byli zdravou společností. Budeme pak mít lidi, kteří jsou sebevědomí, a přispěje to i k našemu růstu. „Pokud podnikání neberete sportovně, neuspějete,“ říká v rozhovoru pro Finmag.cz majitel skupiny Vafo Group Pavel Bouška. Ten se vedle byznysu s krmivy aktivně věnuje i podpoře podnikání v Česku.

16. 10. 2023
Vymírající Česko v pasti. Žádní „levní“ Mongolové krizi pracovního trhu nevyřešínázor
 13 627

Vymírající Česko v pasti. Žádní „levní“ Mongolové krizi pracovního trhu nevyřeší

Česká populace stárne, firmám scházejí lidé a je třeba to řešit, jinak to poškodí českou ekonomiku. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka proto nedávno oznámil, že zvýší kvóty pro „dovoz“ pracovníků z ciziny. Jenže jakkoliv to je dobrá okamžitá pomoc pro některé firmy, dlouhodobě to problém české ekonomiky ani podstatné části podniků nevyřeší. Co je tady špatně?

12. 10. 2023

Další skvělí autoři

Petr Preclík

Petr Preclík

Dnes pracuje na českém velvyslanectví v zambijské Lusace, dřív pracoval jako expert při OSN v Ženevě... Více

Roman Joch

Roman Joch

Ředitel Občanského institutu

Šeď a průměr. Proč značka Made in Czech Republic netáhne a jak to změnit?názor

Šeď a průměr. Proč značka Made in Czech Republic netáhne a jak to změnit?

Někdy prodává značka výrobku, někdy jeho kvalita a někdy stačí jen to, z jaké je země. I název země či oblasti je totiž svého druhu značkou. Takovou, že některé firmy dokonce předstírají, že v takové zemi sídlí, jen aby na nich ulpěl punc kvality. U značky Česko to bohužel neplatí. Ale dá se to změnit.

28. 9. 2023
Euro, nebo koruna? Společná měna prorůstá do Česka víc, než si myslítenázor
 15 270

Euro, nebo koruna? Společná měna prorůstá do Česka víc, než si myslíte

Eurizace naší ekonomiky pokročila. Firmy si v eurech půjčují, některé si mezi sebou v eurech platí a vláda se chystá zavést od příštího roku možnost vedení účetnictví v eurech. Dokonce má být zavedeno i placení daní ve společné evropské měně, nemluvě o aktuální výhodnosti firemních eurových úvěrů. Má snad smysl se za téhle situace přijetí eura ještě bránit?

14. 9. 2023
Slepé vlády a mazaní úředníci. Takhle přebujelý stát nikdy nezkrotíme
 12 850

Slepé vlády a mazaní úředníci. Takhle přebujelý stát nikdy nezkrotíme

Pokud bychom hledali, na co si nejčastěji stěžují v Česku podnikatelé a šéfové firem, odpovědí by bylo jediné slovo: byrokracie. Jenže podle některých statistik zároveň není jednání s úřady v Česku tak hrozné, zákony u některých věcí nařizují poměrně rychlé lhůty k vyřízení a navíc na tom nejsme zdaleka tak zle ani co se digitalizace týče. Tak kde je tedy ten hlavní problém?

17. 8. 2023
Hospody nevymřou, ať je DPH jakákoli, věří průkopník kultury minipivovarů

Hospody nevymřou, ať je DPH jakákoli, věří průkopník kultury minipivovarů

Otevřít nový minipivovar v dobách covidové uzávěry zní jako bláznovství. Libor Kult, spolumajitel pivovaru Bad Flash, ale není žádný blázen. I přes nepříznivou dobu se mu povedlo s jeho pivovarem uspět. Ostatně, zúročil při tom léta v gastronomii, zkušenosti ze zahraničí i svůj přístup k podnikání. Například vyšší DPH na pivo hodnotí střízlivě: hospody podle něj ani tak nevymřou.

7. 8. 2023
Nejdřív Čína a Rusko a teď tohle. Proč se Česko snaží zbavit závislosti na EU
 22 498

Nejdřív Čína a Rusko a teď tohle. Proč se Česko snaží zbavit závislosti na EU

České cíle se s časem mění, jedno ale zůstává: snaha podpořit vývoz, a to i mimo Evropu. V nové Exportní strategii ČR, vytvořené ministerstvem průmyslu a obchodu, se už ale tak nezdůrazňuje snaha o vývoz mimo Evropskou unii a na východ. Hlavním cílem je podpořit vývoz s vysokou přidanou hodnotou. Jak ale zařídit, abychom takové produkty vůbec vyráběli?

3. 8. 2023
Marná snaha Fialovy vlády. Zvlčelou byrokracii jen pár škrtů nezkrotí
 8 867

Marná snaha Fialovy vlády. Zvlčelou byrokracii jen pár škrtů nezkrotí

Vláda minulý týden schválila už druhý antibyrokratický balíček, který si bere za cíl ulevit podnikatelům od nadměrného papírování a roztodivných povinností vůči státu. Má to být kompenzace za tvrdé dopady ozdravného balíčku. Problém ale je, že nikdo – tedy kromě členů kabinetu – s ním vlastně není spokojený.

22. 6. 2023
Hausnumera na druhou. Schodky i škrty vlády vycházejí z nereálných odhadů
 16 212

Hausnumera na druhou. Schodky i škrty vlády vycházejí z nereálných odhadů

Státu chybí desítky miliard korun a do konce roku se situace nezlepší. Jen šetřením na provozu se díra ve státním rozpočtu nezacelí, zvyšování daní a úspory na platech a investicích zase mohou ve finále vést k nižším příjmům státního rozpočtu. Celé to pak připomíná spíš čísel velké mámení: schodky státního rozpočtu vycházejí z nereálných odhadů a vládní úspory stejně tak.

8. 6. 2023
Pomohli jsme, tak plaťte! Stanjura hájí zdanění firem argumentačním faulem
 29 998

Pomohli jsme, tak plaťte! Stanjura hájí zdanění firem argumentačním faulem

Ministr financi Zbyněk Stanjura přišel s teorii, že by zvýšením firemních daní měli podnikatelé vrátit část peněz, které dostali od státu v době covidových uzávěr a energetické krize. Jenže má stát vážně zdanit hlavně ty, kterým jednou pomohl? A k čemu má sloužit vládní konsolidační balíček a daně vůbec?

1. 6. 2023
Zakázat inflaci zákonem? Plán ekonoma Havránka není tak bláznivý, jak se zdá
 19 817

Zakázat inflaci zákonem? Plán ekonoma Havránka není tak bláznivý, jak se zdá

Peníze máme pět tisíc let a z toho tak sto let máme inflace. Vraťme se tedy k tomu, že ceny budu stálé, říká respektovaný ekonom Tomáš Havránek. Podle něj je inflace navíc protiústavní a stačí ji zakázat. Dokonce proto založil iniciativu Zrušme inflaci. Je to ale skutečně tak jednoduché?

27. 4. 2023
Zelená ropa a cigarety pro matky. Jak firmy „bělí“ svou pověst

Zelená ropa a cigarety pro matky. Jak firmy „bělí“ svou pověst

Pokud je firma či podnikatel považován za „bídáka“, který ubližuje zvířatům či prodává věci, co ničí zdraví, je to smutné. A škodí to obchodům. Jsou dvě cesty, jak z toho ven: buď změnit své chování, anebo přesvědčit ostatní, že všechno je úplně jinak. PR agentura, štědré dary a vědci dokážou reputaci „vyprat“.

19. 4. 2023
Vracet knížky jako flašky od piva. Sázka na změnu Knihobotu vyšla, míří na Západ
 15 259

Vracet knížky jako flašky od piva. Sázka na změnu Knihobotu vyšla, míří na Západ

Minulý rok byl pro nás těžký, říkají zakladatelé firmy Knihobot bratři Dominik a David Gazdošovi. Jejich společnost, která se zabývá automatizovaným výkupem a prodejem knih, nezískala investora, jak plánovala, zastavila pokusy uchytit se v zahraničí a musela propustit třetinu lidí. Zároveň to ale byl svým způsobem i zisk, říkají bratři v rozhovoru pro Finmag.cz.

13. 3. 2023
Čínská ekonomika trpí, dál ji decimuje covid. Dosáhne ještě někdy dominance?
 12 337

Čínská ekonomika trpí, dál ji decimuje covid. Dosáhne ještě někdy dominance?

Čínské vedení hýří optimismem. Hrubý domácí produkt země může letos růst až o 5,5 procenta, což je fenomenální úspěch po loňských třech procentech a 2,24 procenta v roce 2021, nejhorším výsledku od roku 1976. Je za tím hlavně rychlé uvolnění proticovidových opatření. Čínu přesto čekají obří ekonomické potíže. Jak je to možné?

20. 2. 2023
Kauza Theranos varuje: byznysovým slibotechnám už všechno neprojde
 5 488

Kauza Theranos varuje: byznysovým slibotechnám už všechno neprojde

Lhát a přehánět se někdy musí. Jak jinak asi přemluvit investory, aby dali peníze na nový projekt? Jednou přece bude skvělý! Silicon Valley ale nabízí i dost odstrašující příklady, například Elizabeth Holmesovou a její Theranos.

8. 2. 2023
Spousta lidí žije v digitálních ghettech, říká o rozdělené společnosti Jindříšek
 19 223

Spousta lidí žije v digitálních ghettech, říká o rozdělené společnosti Jindříšek

Je jedno, jestli prodáváte jogurt nebo prezidentského kandidáta. U obojího fungují stejná pravidla a musí se to umět, tvrdí jeden z nejzkušenějších českých digitálních marketérů Tomáš Jindříšek. Přinášíme ukázku velkého rozhovoru z aktuálního čísla tištěného Finmagu.

3. 1. 2023
Vážně vlítne Čína na Tchaj-wan? Ostrovní stát má nečekaně mocnou zbraň
 134 829

Vážně vlítne Čína na Tchaj-wan? Ostrovní stát má nečekaně mocnou zbraň

Malého ostrova Tchaj-wan se chce zmocnit pevninská komunistická Čína. Jelikož si je ale ostrovní stát vědom toho, že nemůže velikostí své armády víc než miliardové Číně konkurovat, spoléhá se na nevojenskou obranu silnější než tanky a rakety. Je jím ryzí byznys: ve světě i Číně tolik žádané čipy.

21. 11. 2022
Hudba komunismus neprovozuje, Sting nás zastínil, říkají organizátoři festivalu

Hudba komunismus neprovozuje, Sting nás zastínil, říkají organizátoři festivalu

Největší hvězdy typu Nicka Cavea nezajímají pouze peníze. A diváci zase řeší nejenom program, ale i komfort. Stejně důležité jim připadají i keramické záchody, říkají Libor Winkler a David Gaydečka, kteří stojí za festivalem Metronome.

14. 10. 2022
1/3