Brutální zásah do trhu, nebo jen logický krok? Regulace elektronických cigaret chce hlavně čas
Ministerstvo zdravotnictví plánuje vydat vyhlášku, ve které zakáže v elektronických cigaretách jakékoliv ochucující přísady vyjma tabáku. Podle prodejců elektronických cigaret je to fakticky likvidace jejich byznysu, navíc nenadálá. Ne nadarmo tak celá situace vyvolává otázky, kdy vlastně stát může takhle brutálně omezit podnikání.
Jurečkova novinka: seznam hanby firem. Bude to fungovat?
Nelegálně zaměstnávající podnikatelé a firmy se mají od nového roku ocitnout na „seznamu hanby“. Podle ministerstva práce a sociálních věcí to má mít odrazující efekt, protože s těmito porušovateli zákona nebudou pak chtít další firmy spolupracovat. Hezká myšlenka, v praxi to ale zřejmě dopadne jinak. Tady je pár argumentů proč.
Evropa se posunuje doprava. Green Deal čekají změny, co to znamená pro podnikání?
Politika Evropské unie se po eurovolbách a s novou Evropskou komisí změní. Otázkou je nakolik. Bezpochyby bude míň zelená a víc nakloněná podnikání, mluví se také o rušení překážek vnitroevropského obchodu a dokončení jednotného trhu. Ovšem všechno má své limity.
Vzdáte se pohodlí za nižší daně? Proč naše zbraň na politiky nefunguje
Den daňové svobody, tedy datum, kdy přestáváme pracovat na stát, bylo podle jedněch minulý týden, druzí tvrdí, že teprve tento. Jak je možné, že se tohle datum liší? A co nám ukazuje? A může snad jeho pravidelné vyhlašování přispět k tomu, že nás stát bude kasírovat méně? Praxe zatím ukazuje, že tomu bude spíš naopak.
Jdeme po vás, za úspěch se platí! Snaha zavést bankovní daň říká o Česku jen to nejhorší
Část vládních politiků uvažuje o speciální dani na aktiva bank, nebo alespoň k donucení bankovních domů k financování státních projektů. Důvod? Mají prý moc velký zisk. O Česku to říká jediné: když teď zdaníme banky, proč bychom příště nesáhli i po dalším kvetoucím odvětví? Nebo přímo těch firmách, které mají vysoké zisky?
Rovní a rovnější. Proč zdanění tichého vína nejspíš neprojde
Druhé místo v letošní anketě Absurdita roku vyhrála nulová daň na takzvané tiché víno. Není divu, že právě tahle věc podnikatele štve. Jak to, že někdo musí platit daně, ale jiný ne? A vypadá to, že se na tom nic jen tak nezmění.
Důchody v ČR jsou časovaná bomba. Pozor na stát, ať s vámi moc nezamete
Vláda nedávno schválila důchodovou reformu. Ve skutečnosti jde ale jen o úpravu současného důchodového systému. Úpravu, která rozhodně nepřinese řešení problému s nedostatkem prostředků na penze. Každý se tak nakonec bude muset z velké míry stejně zaopatřit sám. Včetně podnikatelů, kterým aktuálně výrazně rostou odvody.
Zaměstnanecké akcie? Nekonečný příběh, nad kterým zůstává rozum stát
Čeští startupisté a investoři poslali premiérovi petici, ve které ho žádají o přijetí funkčního zákona o zaměstnaneckých akciích. Proč vlastně u nás už dávno takový zákon nemáme? A proč i tímto opatřením vyháníme technologické firmy do zahraničí?
Bitva o budoucnost Evropy se blíží. Proč by nás tyhle volby měly setsakra zajímat
Volby do Evropského parlamentu jsou povětšinou na první pohled nuda, které většina lidí nevěnuje příliš pozornosti. Tentokrát to ale může být jiné. Nejenže se do Evropy tlačí strany, které by ji rády „rozředily“ či změnily její zahraničně-politický kurz, ale po změně volají i ty zavedené. A hraje se o budoucí podobu Green Dealu, konkurenceschopnost Evropy, ale i podmínky pro podnikání.
O pomlázce a sponzorech zmrtvýchvstání. Proč Velikonoce zlaté vejce nikdy nepřinesou
Svátky jsou už tradičně spojeny s nakupováním a s byznysem. Dokonce takovým způsobem, že se objevují stížnosti, že některé svátky komerce zcela zničila. Například Vánoce. Velikonoce naproti tomu tak komerční nejsou. A dokonce se zdá, že pro obchod jsou nedobytnou pevností. Bližší pohled odhalí, proč.
Konec zákazu prodeje o svátcích? Kdepak, jen taková groteska po česku
Velikonoce za dveřmi, a tak se v parlamentu opět objevilo téma regulace otevírací doby obchodů o státních svátcích. Tentokráte s ním přišli dva poslanci za ODS, kteří navrhují zákaz prodeje ve vybrané volné dny rovnou zrušit. Tvrdí, že současná omezení jsou zásahem do svobody podnikání a mají ekonomické důsledky. Bohulibé. Problém je, že sami nevěří, že se cokoli změní.
Koruna lítá nahoru a dolů. Teď s ní klesá i nálada podnikatelů
Česká koruna se dlouhodobě nepříjemně propadá vůči euru i dolaru. Jako občané země, která je orientována na export, bychom se měli radovat: levná koruna znamená větší konkurenceschopnost našich výrobků, a to se odrazí na výkonu naší ekonomiky. Jenže takhle jednoduše to nefunguje. Ani podnikatelé to nevidí tak optimisticky a slabá koruna – respektive nahoru a dolů se hýbající koruna – jim může nakonec dokonce uškodit.
Lyžovačka v Česku? Zapomeňte. Oteplující se planeta hatí miliardový byznys
Letošní zima je mimořádně teplá a lyžařská střediska jsou bez sněhu. Potíže mají nejenom ta u nás, ale i v rakouských či francouzských Alpách. Provozovatelé skiareálů to řeší umělým zasněžováním, jenže často není dost vody, nemluvě o vysokých cenách energií. Vlekaři i další podnikatelé a zaměstnanci na horách se tak budou muset zaměřit na nabídku jiného typu služeb.
A dost, letíš! Snadný vyhazov trhu pomůže, ale těžce za něj zaplatíme
Současnému vládnímu kabinetu evidentně teče do bot. Vzpomněl si na skupinu obyvatel, za jejíhož zastánce se vláda – a zejména hlavní vládní strana ODS – od počátku prohlašovala: na podnikatele. Chce jim usnadnit propouštění a nabírání lidí. A to rychle. Problém je ale v tom, že to zaplatí zas podnikatelé. Anebo to nebude fungovat.
Papír má budoucnost, umožňuje digitální detox, říká zakladatelka netradičního papírnictví
Papírnictví Papelote se zrodilo ze závěrečné práce na škole a snu o udržitelnosti. „Začátky ale nebyly lehké,“ vypráví jedna ze zakladatelek firmy Denisa Havrdová. Teprve postupem času se trojice zakladatelů učila za pochodu nejen jak oslovit svými designovými originálními předměty zákazníky, ale také to, jak postavit funkční firmu.
Dlužníci se smějí a věřitelé ostrouhají. Fialův kabinet hatí sny o evropském Silicon Valley
Vládní návrh zákona umožňující rychlejší oddlužení prostřednictvím osobního bankrotu nese první výsledky: část dlužníků zjevně odložila svůj vstup do procesu oddlužení, aby získala výhodnější podmínky. To bude stát věřitele, včetně podnikatelů, spousty peněz. Původně přitom stála za tímto návrhem velmi dobrá myšlenka: zvýšit podnikavost Evropanů a ulehčit život podnikatelům. Zase se to ale nepovedlo.
Ve dvou budují globální firmu. Chystáme výrobu v Bangládeši a jdeme do USA, hlásí šéf Beany
Závodil na snowboardu i na kole, když si ale uvědomil, že by se tím nezabezpečil na konec kariéry, vrhnul se na podnikání. Roman Blažek teď pod značkou Beany vyrábí kola pro děti. Lehká, a přitom cenově dostupná. V plánu má vyvážet i do Spojených států či Saúdské Arábie. Přesto, že zaměstnává jen sebe, manželku a další dva lidi.
Ceny energií klesají, vyhráno ale není. Hrozí nám další energetický bolehlav?
Většina expertů se shoduje, že tento rok ceny energií dál klesnou, ale na předcovidovou úroveň se nevrátí. Na různé firmy navíc dopadnou rozdílnou měrou, jelikož stále velkou roli ve výsledných cenách hraje rozhodnutí o státních dotacích. Výrazně je navíc mohou ovlivnit i různé politické události, často pěkně daleko od našich hranic. Jak se tedy v této nejistotě zorientovat?
Hlavu vzhůru, pro samé stromy nevidíme les! Letošní marast mohou vystřídat lepší zítřky
Končící rok byl pro Česko neúspěšný. Nebo jinak: ekonomicky to nestálo za moc. Alespoň podle některých srovnání. A výhled na příští rok je přinejmenším chmurný. Jenže vždycky se najdou i dobré zprávy a dokonce i ty výhledy do budoucna mohou být optimistické. Pojďme se na ně podívat a doufejme, že se vyplní.
ODS v klinči, euro štěpí vládu. Společnou měnu můžeme mít dřív, než řeknete Stanjura
V české vládě je roztržka ohledně přijetí eura. Zatímco ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS chce, aby vláda k přijetí eura nedělala žádné kroky, zástupci ostatních koaličních stran jsou proti. A mají v kabinetu jasnou převahu. Skeptickou ODS prý chtějí přesvědčit i zaměstnavatelé. Kdy tedy začneme platit eurem? A bylo by to výhodné i dlouhodobě a pro menší firmy?
Němci dali Česku novou nálepku, „nemocného muže Evropy“ přitom nakazili sami
Nemocný muž Evropy. Tak nedávno označil německý deník Die Welt českou ekonomiku. A něco na tom tom je, protože Česko si opravdu nevede dobře. Otázkou ovšem zůstává, co s tím?