Erdoğan si chce došlápnout na sítě. Na Twitteru mu uráželi rodinu
Turecký prezident chce kontrolovat sociální média. Přesněji: chce je kontrolovat ještě víc. Na začátku července oznámil, že bude prosazovat zákon, aby společnosti jako Twitter a YouTube – pokud chtějí v Turecku fungovat – měly v zemi legální zastoupení. Pak by se podřizovaly tureckým zákonům a na vyžádání mazaly nežádoucí obsah.
Bitva o Hagii Sofii. Turci chtějí z chrámu znovu mešitu
Při oslavách dobytí Konstantinopole oprášil turecký prezident Erdoğan nápad udělat z nynějšího muzea Hagia Sofia znovu mešitu. I jeho někdejší spojenci říkají, že drnkáním na nacionální a náboženskou strunu Erdoğan odklání pozornost od skutečných problémů země. Jiní Turci ale věří, že návrat islámu do Hagie Sofie zázračně všechny problémy země vyřeší.
Osamělý ramadán. Koronavirus mění největší turecký svátek
V pátek začal ramadán, pro Turky jako pro všechny muslimy nejdůležitější měsíc v roce. Postní měsíc, kdy se věřící scházejí s rodinou a přáteli ke společným večeřím a modlitbám, je ale letos jiný. V Turecku, které stejně jako další země omezilo pohyb na veřejnosti a zakázalo shromažďování ve větším počtu lidí, slaví věřící ramadán o samotě.
Zemi půlměsíce dochází dech, ale ještě to neví. Jak moc nemocné je Turecko?
S prvním případem koronaviru Turecko zavřelo školy, kavárny, bary, restaurace, zakázalo hromadné modlitby v mešitách a přerušilo lety do většiny zemí. Zavřelo hranice s Řeckem a Bulharskem, které prezident Erdoğan před 14 dny otevíral. K dnešnímu dni hlásí Turecko 3629 nakažených a 75 úmrtí.
Díky Rusku může Turecko Západu říkat, že „jsou i jiné možnosti“
Nezávislé zpravodajství o Turecku prakticky neexistuje a ti, kteří mají o situaci přehled, už o ní ani nechtějí moc mluvit. Veřejné mínění na Západě je jednostranné a zdráhá se uvěřit čemukoli pozitivnímu o Erdoğanovi. Je Turecko ještě vůbec spojenec? Politoložka Lucie Tungul se domnívá, že spojenectví s Tureckem se pořád vyplatí.
Co vlastně Turecku na Kurdech v Sýrii tak vadí
Turecký prezident tvrdí, že válčí za mír. Kurdům v Sýrii už nekryjí záda Američané a na napadeném území jim chybí i tradiční a jediný spolehlivý spojenec: hory. Erdoğan tedy vyhraje. Může to ale být Pyrrhovo vítězství, na které doplatí celý region. Co vlastně Turecku na Kurdech v Sýrii tak vadí?
Turecko krouží kolem Kypru
Turecko s Kyprem jsou na ostří nože. Průzkumné vrty Ankary v kyperských vodách ohrožují vztahy s EU i s NATO.
Zrušte volby, vyhrát měl ten druhý. Erdoğanův reparát
Istanbulský starosta skončil necelé tři týdny po nástupu do funkce. Turecký prezident – nespokojený s výsledky voleb – si řekl o jejich zrušení. Možná znovu dobude ztracené město. Možná si ale zadělal na problém.
Nervózní sultán: Turecko se chystá na volby a Erdoğan nemá vítězství jisté
Turecko se chystá na další volby. Pocítí Erdoğanova AKP porážku?
Historické volby. Zvolí Turci Erdoğana na věčné časy?
Reportážní postřehy z předvolebního Turecka. V neděli se Turci vydají k urnám. Volit budou nový parlament a zároveň i prezidenta. Ačkoli se nevylučuje ani překvapivé vítězství opozičního kandidáta, největší šance na zvolení a posílení svých pozic má současný prezident Recep Erdoğan.
Odstup, příteli, jsi unavený. Erdoğan hledá mladé sekáče
Po 23 letech odstoupil v sobotu starosta hlavního města Turecka. Uposlechl příkazu stranického šéfa, prezidenta Erdoğana. Tomu vadí, že ve velkých městech nemá takovou podporu, jakou by si představoval. Starostové jsou podle něj unavení a mají udělat místo mladším. A ti mu napřesrok pomůžou k totálnímu volebnímu vítězství.
USA a Turecko. Kvůli Gülenovi si navzájem zatrhli víza
Před vstupem na americkou ambasádu v Ankaře stále svítí tabule Vítejte na velvyslanectví USA. Obvyklé fronty se před ním ale netvoří. Třetím týdnem totiž nevydává víza. Je to reakce na zatčení zaměstnance amerického konzulátu v Istanbulu, kterého Turci podezřívají z napojení na Fethullaha Gülena, údajného strůjce loňského pokusu o puč.
Turek z opice rozhodně není
V nových tureckých učebnicích pro základní školy už není evoluční teorie. Je to prý příliš náročná látka, která má místo až na vysoké škole. Kdo tedy nezamíří na vysokou patřičného oboru, nemusí se s úhelným kamenem přírodních věd potkat nikdy. Turečtí vědci jsou znepokojeni, opozice mluví o pokračující islamizaci země pod taktovkou prezidenta Erdoğana.
Šelma v čele jordánské pivní revoluce
Převážně muslimské Jordánsko konzumaci alkoholu toleruje, nedá se ale říct, že by z ní bylo nadšené. Když chtěl Yazan Karadsheh otevřít první jordánský řemeslný pivovar, získat povolení a licence mu trvalo téměř tři roky a nakonec musel pomoct přítel „s kontakty ve vládě“.
Politická satira v Turecku: hlas odporu slábne
Turecko přes čtvrt roku blokuje Wikipedii. Od loňského pokusu o převrat bylo zatčeno téměř 50 tisíc osob, více než 140 médií muselo skončit, velké množství novinářů skončilo ve vězení kvůli údajné teroristické propagandě. Jednomu žurnalistickému žánru se ale v zemi, která výrazně omezuje svobodu tisku a projevu, zatím daří. Politické satiře.
Turecko: žurnalistika ve vězení
V žebříčku svobody tisku se Turecko řadí na 155. místo ze 180 hodnocených států. Přitom prý můžete napsat, co chcete. Akorát když to bude něco, co se nahoře nebude líbit, počítejte s tím, že se podíváte do chládku.
Turecká demokracie s referendem nezemřela
Nedlouho po referendu, které posílí pravomoci tureckého prezidenta, zablokovala turecká vláda Wikipedii. To zaznamenala i česká média. Všímavější svět zachytil i vyhazovy dalších tisíců státních zaměstnanců a zákaz televizních seznamek. Všechno dohromady to prý potvrzuje, že s Erdoğanovým vítězstvím v referendu zemřela v Turecku demokracie.
Turecko v předvečer referenda
Turecko zítra v referendu zvolí, jestli chce prezidentský systém, který výrazně posílí moc prezidenta Recepa Erdoğana. Atmosféra v hlavním tureckém městě je napjatá – na první pohled je vidět jen ANO pro Erdoğana. Kampaň druhé strany je viditelná méně. NE se dnes v Turecku nahlas neříká.