Proč se tolik bojíme uprchlíků
„Už několik let pozorujeme, že mladí odkládají přechod do dospělosti,“ říká psycholog Jan Šerek. Může v tom být strach převzít odpovědnost, ale i nemožnost najít jistotu v práci – často jsou mladí skupinu nejvíc ohroženou nezaměstnaností. Tato nedozrálost se odráží v příklonu mladých k radikalismu, v ochotě naslouchat populistům i ve snížené toleranci k cizímu.
Jeroným Klimeš: Zdegenerovaná komunikace zabíjí váš vztah
„Jakmile skončí tříměsíční období zamilovanosti, muž a žena se přestanou přetvařovat a začnou se objevovat špatné povahové vlastnosti,“ říká psycholog Jeroným Klimeš, který se partnerskými vztahy zabývá dvacet let. Proč vztahy postupně chladnou? Kdo začíná řešit problémy dřív – ženy, nebo muži?
Posíláme děti do světa peněz. Jenže s nimi o penězích vůbec nemluvíme
Jaké dávat dětem kapesné a kdy začít. Proč mají děti vědět, kde a jak rodiče vydělávají peníze a kolik stojí vana plná horké vody. Proč jim neplatit za domácí práce. Jak to udělat, aby se na táboře neládovaly chipsy a colou. A taky: jak se zbavit malých protivů, co vám denně hulákají pod okny. To vše prozradí v druhém díle našeho rozhovoru psycholožka a matka dvou dětí Eva Höschlová.
Odložte příjemné věci na později. Budete úspěšnější
Kdo žije jen přítomným okamžikem, nebude úspěšný. Kdo se dívá jen do budoucnosti, bude úspěšný, ale zapomene si to užít. Vnímání času ovlivňuje, jestli budeme v životě spokojeni. O psychologii času – ale také o tom, co nás motivuje kromě peněz a co je to perfektní dar – rozmlouvám s psycholožkou Evou Höschlovou.
Radkin Honzák: Můj Bůh je laskavý
Proč se populární psychiatr cítí napůl jako vědec a napůl jako umělec? „Medicína vám ukáže věci, které jsou mezi nebem a zemí. Pokud se dostanete na hranu poznání, začnete se na věci dívat jinak.“ Radkin Honzák tak, jak ho zatím neznáme.
Cyril Höschl: Doktoři předepisují antidepresiva z nouze. Často nemají smysl
Co má společného rozkvetlá zahrádka s antidepresivy? Co se stalo, když se v Mosambiku objevil první psychiatr? A jaký dojem na nás udělá tlustý obezitolog? O tom všem a spoustě dalších zajímavých témat jsem si povídal s ředitelem Národního ústavu duševního zdraví Cyrilem Höschlem. Na rozhovor jsme neměli moc času, proto rovnou k věci. A přece jen vážně…
Chybí vám motivace? Na čtvrt hodiny do kouta!
Můžete se zkoušet motivovat podle příruček, můžete chodit na přednášky a kurzy. Můžete se stát na příručkách a dalších produktech úspěchologie i závislí. Můžete zkoušet kopírovat Steva Jobse nebo jiného úspěšného člověka. Výsledek ale nejspíš bude jiný – nejste totiž Steve Jobs, ale vy. V rozhovoru s Daliborem Špokem hledáme způsob, jak hledat motivaci sobě na míru.
Skandály s falšováním výzkumů v psychologii. Čas na velkou revizi?
Mnoho uznávaných psychologických výzkumů dává při opakování výrazně jiné výsledky, než s jakými byly publikované. Zjistila to studie, na níž se podílela experimentální laboratoř PLESS. Pro vědu vážný problém. Nastává čas velkých revizí: podle Marka Vranky, který laboratoř na FF UK zakládal, je nedůvěryhodná až polovina výzkumů v oboru. Proč by ale vědci lhali?
Jindřich Šídlo: Čekal jsem, že tady bude víc novinářských hvězd
„Jsme vystaveni obrovskému množství informačního smogu a novináři jsou tu od toho, aby vám pomohli se v tom vyznat. Mám pocit, že naše úloha je důležitější než kdykoliv předtím.“
Marek Orko Vácha: Máš rozum od Boha, tak s ním koukej pracovat
Ve druhé části rozhovoru s Markem Orkem Váchou, přednostou Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty na UK a katolickým knězem, zniterníme. Od nemocné planety přejdeme k nemocné duši.
Marek Orko Vácha: Žijeme v šestém vymírání
Marek Orko Vácha je přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty na UK a katolický kněz. Žil na Antarktidě a půl roku v klášteře, vydal několik knih. Náš rozhovor se týká zejména zprávy Living Planet Report, kterou média úplně ignorovala.
Josef Koutecký: Ve správnou chvíli vidět a slyšet
„Smysl života a jeho praktikování by mělo vést k vnitřnímu uspokojení sám se sebou,“ říká v pokračování rozhovoru zakladatel československé dětské onkologie.
Josef Koutecký: V doteku je ukryto veškeré bohatství
„Člověk má hledat vnitřní uspokojení sám se sebou a každý den usínat s pocitem, že nikomu a ničemu neublížil,“ říká doyen a zakladatel české dětské onkologie.
Tomáš Poláček: Kdybych byl šéf, třetinu novinářů vyhodím
Dlouhá léta dělal Tomáš Poláček velké rozhovory pro Magazín DNES, poslední tři roky pracuje v měsíčníku Reportér. Je známý taky jako novinář, který projel autostopem polovinu světa, ale náš rozhovor měl být o tom, jak se dělají rozhovory. Po prvním pivu se nám to poněkud vymklo z rukou. Vzniklo povídání o fotbale, Klausovi se Zemanem i potížích s erekcí.
Karel Novotný: Potkávám lidi, kteří jsou po první práci na konci kariéry
Karel Novotný je marketingový specialista, odborník na brand building. Patnáct let pracoval v nejrůznějších reklamních agenturách. Po patnácti letech se rozhodl z agentur odejít a pod alter egem Mindless přednášel a školil bezmála tři roky. Dnes už je opět Karel Novotný a v nedávných dnech oznámil vznik konzultační firmy Brand Family.
Tomáš Hodboď: Za obsah bych rád zaplatil. Není komu
V roce 2009 se Tomáš Hodboď v podstatě propašoval do České televize. Čtyři roky tlačil dinosaura do jednadvacátého století. Dotlačil. Naučil ho Facebook, Twitter, Instagram a byl klíčovou osobností při budování divize Nová média. Dnes pracuje pro nejrůznější značky jako stratég marketingové komunikace.
Radkin Honzák: Jsme pořád stejní a pořád stejně blbí
Táhne mu na osmdesát. Přesto dál vykonává praxi psychiatra, píše knihy a články, učí budoucí lékaře, přednáší. Svůj názor na moderního člověka vyjadřuje poněkud neurvale, až bezohledně. Snad je to ale lety praxe prověřený způsob, jak jednoho donutit k sebereflexi, když „šťourat se v sobě je vždycky riziko, že tam najdu nějakou potvoru. Proto se mi to nechce.“
Petr Koubský: Největší problém médií je nadbytek obsahu
Petr Koubský spoluzakládal první český placený online magazín 067.cz. Jak projekt naplnil jeho očekávání? Jak vidí dnešní žurnalistiku?
Robert Čásenský a Reportér: Obsah přesvědčí
S šéfredaktorem měsíčníku Reportér Robertem Čásenským o tom, proč se po odchodu z Mafry rozhodl založit nový časopis, o chytrém marketingovém tahu s inzertními výtisky a o tom, jestli je pro něj důležité, aby čtenář vnímal jeho časopis jako marketingovou značku.
Dalibor Balšínek: Print nás zachránil
S šéfredaktorem Týdeníku Echo Daliborem Balšínkem o tom, proč se po relativně krátkém čase rozhodl od čistě webového média vrátit i k tisku, o tom, proč má médium mít jasný a zřetelný profil a o rozpacích zkušených novinářů před sociálními sítěmi.
Erik Tabery: Pomoct lidem být občané
V první části rozhovoru s šéfredaktorem Respektu Erikem Taberym byla řeč mimo jiné o strachu, který se ve společnosti vzmáhá a který ji proměňuje. Hlasy žádající omezení našich svobod, budou sílit, předpovídá Tabery...