Jejich kostkované kalhoty kopírovali i v Číně. Rejoice i po 25 letech šije v Česku
Roman a Libor Venkrbcovi se proslavili díky kostkovaným kalhotám s kopretinou. Dnes má firemní prodejna ve vysočinském Batelově sortiment o poznání pestřejší: najdete v něm softshellové bundy, pánské trenky, mikinové šaty či čepice. „Konkurence je obrovská, nás naštěstí hodně prodává náš příběh,“ pochvalují si.
Šperky z tuku a louhu. K řemeslným mýdlům se podnikatelka dostala přes buddhismus
Tereza Králová má doktorát z molekulární biologie, znalosti z oboru ale uplatňuje na nezvyklém poli: v řemeslném mydlářství pod značkou ONWA. K mýdlům ji ale víc než škola přivedl i pobyt v zenovém klášteře. Přinášíme vám ochutnávku z tištěného Finmagu.
Lodní kontejnery mění na domy, bistra i třídírnu vajec. Je to rychlé a lacinější, říká šéfka Blokki
Při stávajících cenách hypoték a složitosti stavebního řízení lidé stále víc vyhledávají alternativní formy bydlení. Jednou z nich jsou i vysočinské stavby z upcyklovaných lodních kontejnerů. Dají se postupně rozšiřovat a dokonce i stěhovat. „Původně jsme si mysleli, že lidé budou chtít modulární stavby z kontejnerů spíš jako chaty. Ale nakonec vytváříme hlavně stálé bydlení,“ říká Zdena Zlatová z firmy Blokki, která se výrobou staveb z kontejnerů zabývá.
Chleba je pro mě meditace, říká Maškrtnica. Plány na vlastní pekárnu stále nevzdává
Pod přezdívkou Maškrtnica ji zná v Česku snad každý, koho zajímá pečení, a s pomocí jejích receptů a tipů se kváskový chléb odvážili vyzkoušet i úplní začátečníci a začátečnice. S pekařskou guru Julianou Fischerovou jsme si povídaly o chlebové pomalosti, módě řemeslné mouky i o tom, jak klikatá je pro mámu tří dětí cesta k otevření vlastního podniku.
Po velké povodni vsadili na rakytník. Jak superpotravina nastartovala farmu z Vysočiny
Alena Nováková vede farmu Luka od devadesátých let. Původně ztrátový podnik proměnila v populární baštu rakytníkových lahůdek a řemeslných mléčných výrobků. Otevíráme pro vás text z tištěného Finmagu.
Mouka, která přežila i komunisty. Oudoleňský mlýn dodnes sází na staré stroje
Oudoleňský mlýn byl první v republice, který se po pádu komunismu vrátil do soukromých rukou a rozběhl. Dnes tam působí pátá generace rodiny Kryštofků a zásobuje široké okolí nevyfoukanou moukou na chleba i na koláče. Za poslední roky se víc otevřela koncovým zákazníkům. „Dodáváme jedné větší pekárně v okolí a jinak lidem, co pečou doma,“ říká Jiří Kryštůfek.
Mezi podnikatelskou cenou a sérií failů. Uspěla s bezobalem i brčky, přesto s byznysem sekla
Příběh prvního českého kovového brčka je plný zvratů, propadů i nadějí. Na jeho začátku byl bezobalový obchod, na konci zásoba brček, která se postupně vyprodává. A taky jedna žena, které už se do podnikání – na rozdíl od většiny příběhů, které v projektu Podnikavé Česko přinášíme – nechce. I tak ale její příběh přináší notnou dávku inspirace.
Pavoučí sekačky s tančícím krokem. Česká firma je dodává i na mys Canaveral
Na výrobě prvního hospodářského stroje se Lubomír Dvořák podílel v pěti letech, dnes vyváží svahové sekačky do padesáti zemí světa. Stihl taky spravit zámek a skrze něj se chystá na návrat k zemědělství.
Emisní povolenka na každou krávu? Green Deal je potřeba, říká šéf mlékárny
Emisní povolenky na krávy, Green Deal v zemědělství nebo recept na dobré mléko. Tahle témata teď Radim Hrůza z Agromilku řeší. Firma z Vysočiny propojuje tradiční obor s udržitelností a chystá se na robotizaci.
Míza plná života. Český „tolkienovský“ nápoj sklízí uznání i za oceánem
O lahodném březovém nápoji psaly i Financial Times, mezi labužníky platí za tekutou delikatesu. Klimešovi z Bezděčína a jejich Euforia mají už několik let pevné místo na české kulinární mapě. Ochutnejte text z tištěného Finmagu, jehož nové číslo už pro vás kvasí.

Když jde zákazníkům o život. Český Ocún inspiruje konkurenci z celého světa
Česká značka Ocún produkuje špičkové lezecké boty a další lezecký materiál. Z domácí dílny zakladatele Pavla Hendrycha vyrostla v hráče evropského měřítka. A některé nápady od ní dokonce opisují i mnohem silnější konkurenti.

Tréninkem mozku ke zdraví i úspěchu. Bývalá mluvčí rozjela netradiční byznys
Eva Fruhwirtová je trenérkou paměti a mozku vůbec. V Třebíči provozuje Mozkohernu, kam si chodí cvičit hlavu roztěkaní studenti, zahlcení manažeři i zapomínající senioři.

Delikatesy má v krvi, Česko zásobuje lanýži. Stojí i 180 tisíc za kilo, říká Hrubá
Zapomeňte na houby s octem. Vytříbený jazýček si žádá lanýž! Markéta Hrubá je léta vozí pro nejlepší restaurace v Česku. Původně přitom vedla obchod s italskými potravinami. Jak se z toho vyvinul vlastní lanýžový byznys?

Přes kotáry a grapy k osobité lyži. Four Oaks Skis ukazují sílu zakázkové výroby
Viktor Polášek byl jedním z prvních, kteří před třiceti lety brázdili Beskydy na skialpech. Dnes lyže od čtyř dubů nasazují do volného terénu nejen beskydští fajnšmekři. Speciálně pro vás odemykáme byznys story z prosincového tištěného Finmagu.