Články na téma: zdraví
Zdraví je stav, kdy fyzické, duševní i sociální stránky člověka jsou v pohodě. Nejedná se tedy o pouhou absenci nemoci. K udržení zdraví je vhodné přijímat vyváženou a zdravou stravu, která obsahuje veškeré živiny, mít dostatečnou fyzickou aktivitu, dodržovat kvalitní a dostatečný spánek, pracovat se stresem a snažit se předcházet vyhoření a také chodit na pravidelné lékařské prohlídky a očkování.
Podnikatelé mohou oblasti zdraví nabízet a prodávat produkty zdravé výživy, specializovat se na diety, anebo se zaměřovat na ekologicky vyrobené produkty. Mohou také nabízet výživové poradenství. Oblíbenými jsou semináře o základech výživy a také kurzy vaření zdravé výživy. Anebo je možné se zabývat doplňky stravy.
V České republice k tomu ale musí dodržet určité regulace a splnit požadavky. V případě podnikání s potravinami musí podnikatel splnit hygienické normy při výrobě, skladování a distribuci potravin. Potraviny musí být správně označené a bezpečnost potravin musí být zajištěna v souladu s platnou legislativou. Kromě toho musí podnikatel mít příslušný typ živnostenského oprávnění.
Další články na téma zdraví najdete na Peníze.cz.
Skřípete v noci zuby? Příčinou může být špatná psychika i alkohol
Zní to až úsměvně, každopádně s bruxismem, tedy nevědomým skřípáním zubů, se potýká téměř 20 % populace. Tento stav přitom může způsobit dlouhodobé potíže s čelistmi či zuby. „Terapie, která by pacienta od bruxismu zcela osvobodila, zatím není, existují ovšem řešení, jak tyto potíže zmírnit,“ říká Petr Chalupa z Canadian Medical.

Důchod optikou Čechů: Radostný začátek, nebo zdroj nejistoty?
Ačkoli se dvě třetiny penzistů cítí v důchodu příjemně, dopřávají si čas s blízkými a věnují se společenským aktivitám, mladší generace se směrem k téhle životní etapě dívá s dávkou skepse. Podle průzkumu NN životní pojišťovny a penzijní společnosti, který zahrnul necelých 12 tisíc respondentů z 11 zemí, se mladší ročníky obávají zejména finančního (ne)zajištění.
Revoluce ve zdravotnictví? Utajený model může zachránit tisíce životů a ušetřit stamiliony
Predikční model absolventa VUT Dominika Rabatina může prý předpovědět – a tím i pomoci odvrátit – infarkt myokardu až u čtvrtiny českých pacientů. Zachránit tak může tisíce životů a pojišťovnám ušetřit stamiliony korun. Kvůli svému potenciálnímu komerčnímu využití podléhá Rabatinova diplomová práce, s níž vyhrál Cenu Atlas Copco Services, utajení.

Dlouholetá nespravedlnost končí: Od roku 2025 dostanou OSVČ ošetřovné
Novela zákona o nemocenském pojištění zaručí, že každý, kdo si platí nemocenské pojištění, bude mít nárok nejen například na mateřskou, otcovskou nebo nemocenské, ale také na ošetřovné, které bylo dosud podnikatelům odpíráno.
Životko už není jen o úrazech. Češi stále častěji volí pojištění proti nemocem, říká manažerka
Umíme pojistit lidi, kteří by před lety byli nepojistitelní. Ať se to týká jejich zdravotního stavu, nebo sportů, které provozují, říká Lenka Kejíková, členka představenstva Generali České pojišťovny.
Křečové žíly pod kontrolou. Medicína sází na miniinvazivní zákroky
Křečové žíly trápí až 60 procent populace. První příznaky lidé přehlížejí. Jan Bafrnec z Canadian Medical přibližuje, k čemu podceňování potíží může vést, jak vzniku křečových žil předcházet i jaké léčebné postupy jsou k dispozici.
Podnikatelé dostanou ošetřovné. Návrh novely schválila vláda
Vláda posunula do Poslanecké sněmovny novelu zákona o nemocenském pojištění. V té ministerstvo sociálních věcí navrhuje, aby osoby samostatně výdělečné činné a lidé zaměstnaní na dohody měli nárok na ošetřovné.
Neždímá stát, ani nevzdychá. O své podnikání se musíte postarat sami, říká šéf Sonnentoru
Před patnácti lety udělal jedno z nejlepších životních rozhodnutí. Smaltované cedule vyměnil za bylinky a z čejkovického Sonnentoru vytvořil jedničku na trhu, která vědomě odmítá dotace. Josef Dvořáček má jasnou vizi: s téměř půlmiliardovým obratem dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality.
Podnikatelé dostanou ošetřovné, plánuje ministerstvo konec diskriminace OSVČ
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce elektronizovat systém žádání o dávky nemocenského pojištění a jejich vyplácení. A odstranit jednu starou nerovnost: nárok na ošetřovné by nově měli mít všichni pojištění. Tedy i lidé pracující na dohody a osoby samostatně výdělečně činné, které si platí nemocenské pojištění.
Podnikatelé nedostanou ošetřovné. Taková malá česká diskriminace
Platí si nemocenské pojištění. Přesto podnikatelé proti svým penězům nedostávají stejná „pojistná plnění“ jako zaměstnanci. Zdůvodnění bylo chabé vždycky, dneska už neobstojí vůbec.
Šedý zákal postihne každého z nás. Když jde o oči, prevence je základ, říká lékař
„Šedý zákal je součástí fyziologického procesu stárnutí, zabránit mu nejde a dříve či později postihne každého z nás,“ říká Vadim Fridman, oftalmolog z Canadian Medical. A klade důraz na preventivní prohlídky, které mohou kvalitu vidění prodloužit i odhalit závažná onemocnění.
Pro Čechy je důležitější smysl života než finanční příprava, ukázal průzkum
Češi by se rádi dožili 93 let – ale do toho, jak pečují o své zdraví, se to nepromítá. Na dlouhý život nejsou připraveni ani finančně. Vyplývá to z průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti, který se zaměřil na dlouhověkost. Ta závisí mimo jiné na fyzické kondici či schopnosti přizpůsobit se změnám.
Nezdravým životním stylem se řítíme do záhuby, investice do prevence se vyplatí
V éře informačních a komunikačních technologií se v hospodářsky vyspělých zemích dramaticky mění způsob života, s nímž se populace nezvládá vyrovnat. Stoupá počet duševních poruch, které podle principu psychosomatiky způsobují onemocnění těla. Výsledek? Epidemie chronických chorob.
Úspěchu se bojím, říká čilý podnikatel. Vymyslel unikátní plachty na bazén
Toužil být letcem, ale zlákaly ho cenné papíry a poté proměnil svého koníčka s potápěčským vybavením v podnikání. Krach obchodu kreativitu Jaroslava Málka nezbrzdil – pod značkou Cornis provozuje solnou jeskyni a cestovní agenturu CornisTour v Letňanech, vyrábí speciální solární plachty CorniSun na ohřev bazénu a hýří dalšími nápady.

První barefooty vyrobil na koleně. Dnes šéf Ahinsa Shoes dodává boty i do USA
Lukáš Klimpera začínal jako programátor, po vyhoření ale změnil obor a dal se na fyzioterapii. Od ní už to byl jen krok k podnikání se zdravou obuví. Dnes Ahinsa Shoes dodává i do Spojených států a má v plánu expanzi do Německa. „Šli jsme krok po kroku, stačily dvě malé půjčky, staré stroje a jedna zkušená šička, která zaučila ostatní,“ popisuje úspěšný podnikatel své začátky.

Jak zatočit s podvýživou? Pomoci musíme hlavně těhotným ženám
Ze všech slibů v oblasti globálního rozvoje pro rok 2030, které se nám momentálně nedaří naplnit – a že je jich mnoho – je jedním z nejhorších a nejtragičtějších náš omezený pokrok v boji proti podvýživě. Přesto ale máme drastické snížení hladomoru ve světě na dosah ruky. Stačí jen správně jednat.

Horší než covid. Proč se nám vyplatí znovu řešit zapomenutou tuberkulózu
Je s podivem, že o infekčním onemocnění, které mělo loni na svědomí nejvíc lidských životů, jsme z médií v podstatě neslyšeli. Řeč je o tuberkulóze. V roce 2022 jí podlehlo zhruba 1,4 milionu lidí, což je víc než celkový počet obětí covidu. Přesto se tuberkulóze v bohatých zemích, kde už na ni prakticky nikdo neumírá, nevěnuje téměř žádná pozornost.

Budoucnost? Očkování! Vakcíny přinášejí fenomenální návratnost
Očkování je bezpochyby jedním z největších úspěchů lidstva, protože zachránilo mnohem víc životů než jakýkoliv jiný lékařský vynález. Navíc nám umožňuje regulovat nemoci, které se dřív nekontrolovatelně šířily. Přesto si mnohdy neuvědomujeme, jak moc se díky němu zlepšila kvalita našeho života.

Udržitelnost jen na papíře. Jak se nestát generací, která ve všem selže
Cíle udržitelného rozvoje, které v roce 2015 schválila Organizace spojených národů (OSN), jsou letos ve své polovině. Jejich naplnění je ale hodně daleko. Mít 169 cílů totiž v podstatě znamená nemít žádné priority, píše exkluzivně pro Finmag.cz dánský statistik Bjørn Lomborg.

Nová doba, nové zvyky. Covid nakopl byznys s funkčními potravinami
Jejich trh stabilně roste už víc než devět let a v roce 2020 vystřelil do vesmíru. Funkční potraviny ukazují, že globální pandemie donutila lidstvo zamyslet se nad tím, co a proč jí. Slibujeme si od nich nejen dostatek živin a fyzické zdraví, ale také psychickou pohodu.

Kuřáci a tlouštíci, plaťte! Politizace covidu zvedá otázku biopolitiky
Je to už víc než dva roky, co se covid-19 objevil na wuchanském tržišti. Od té doby se stal jedním z nejpalčivějších politických témat, které si svojí důležitostí nezadá s globálním oteplováním či bojem proti terorismu. Pandemie, a hlavně reakce státu na počty nakažených, se stala další dimenzí politiky, kterou strany a jejich lídři musí artikulovat.