Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: zdraví

Další články na téma zdraví najdete na Peníze.cz.

Neždímá stát, ani nevzdychá. O své podnikání se musíte postarat sami, říká šéf SonnentoruPodnikavé Česko
 16 164

Neždímá stát, ani nevzdychá. O své podnikání se musíte postarat sami, říká šéf Sonnentoru

Před patnácti lety udělal jedno z nejlepších životních rozhodnutí. Smaltované cedule vyměnil za bylinky a z čejkovického Sonnentoru vytvořil jedničku na trhu, která vědomě odmítá dotace. Josef Dvořáček má jasnou vizi: s téměř půlmiliardovým obratem dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality.

Marie Urubková11. 3. 2024
Podnikatelé dostanou ošetřovné, plánuje ministerstvo konec diskriminace OSVČaktuality

Podnikatelé dostanou ošetřovné, plánuje ministerstvo konec diskriminace OSVČ

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce elektronizovat systém žádání o dávky nemocenského pojištění a jejich vyplácení. A odstranit jednu starou nerovnost: nárok na ošetřovné by nově měli mít všichni pojištění. Tedy i lidé pracující na dohody a osoby samostatně výdělečně činné, které si platí nemocenské pojištění.

Redakce Finmag.cz23. 2. 2024
Podnikatelé nedostanou ošetřovné. Taková malá česká diskriminacenemocenské pojištění
 11 982

Podnikatelé nedostanou ošetřovné. Taková malá česká diskriminace

Platí si nemocenské pojištění. Přesto podnikatelé proti svým penězům nedostávají stejná „pojistná plnění“ jako zaměstnanci. Zdůvodnění bylo chabé vždycky, dneska už neobstojí vůbec.

Gabriel Pleska16. 2. 2024
Šedý zákal postihne každého z nás. Když jde o oči, prevence je základ, říká lékařBrandInsight
 68 133

Šedý zákal postihne každého z nás. Když jde o oči, prevence je základ, říká lékař

„Šedý zákal je součástí fyziologického procesu stárnutí, zabránit mu nejde a dříve či později postihne každého z nás,“ říká Vadim Fridman, oftalmolog z Canadian Medical. A klade důraz na preventivní prohlídky, které mohou kvalitu vidění prodloužit i odhalit závažná onemocnění.

Lucie Weissová25. 12. 2023
Pro Čechy je důležitější smysl života než finanční příprava, ukázal průzkumBrandInsight

Pro Čechy je důležitější smysl života než finanční příprava, ukázal průzkum

Češi by se rádi dožili 93 let – ale do toho, jak pečují o své zdraví, se to nepromítá. Na dlouhý život nejsou připraveni ani finančně. Vyplývá to z průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti, který se zaměřil na dlouhověkost. Ta závisí mimo jiné na fyzické kondici či schopnosti přizpůsobit se změnám.

Lucie Weissová12. 12. 2023
Nezdravým životním stylem se řítíme do záhuby, investice do prevence se vyplatíBrandVoice

Nezdravým životním stylem se řítíme do záhuby, investice do prevence se vyplatí

V éře informačních a komunikačních technologií se v hospodářsky vyspělých zemích dramaticky mění způsob života, s nímž se populace nezvládá vyrovnat. Stoupá počet duševních poruch, které podle principu psychosomatiky způsobují onemocnění těla. Výsledek? Epidemie chronických chorob.

Milan Hrubý30. 10. 2023
Úspěchu se bojím, říká čilý podnikatel. Vymyslel unikátní plachty na bazénsuccess story
 15 914

Úspěchu se bojím, říká čilý podnikatel. Vymyslel unikátní plachty na bazén

Toužil být letcem, ale zlákaly ho cenné papíry a poté proměnil svého koníčka s potápěčským vybavením v podnikání. Krach obchodu kreativitu Jaroslava Málka nezbrzdil – pod značkou Cornis provozuje solnou jeskyni a cestovní agenturu CornisTour v Letňanech, vyrábí speciální solární plachty CorniSun na ohřev bazénu a hýří dalšími nápady.

Jana Šulistová27. 10. 2023
První barefooty vyrobil na koleně. Dnes šéf Ahinsa Shoes dodává boty i do USA
 17 256

První barefooty vyrobil na koleně. Dnes šéf Ahinsa Shoes dodává boty i do USA

Lukáš Klimpera začínal jako programátor, po vyhoření ale změnil obor a dal se na fyzioterapii. Od ní už to byl jen krok k podnikání se zdravou obuví. Dnes Ahinsa Shoes dodává i do Spojených států a má v plánu expanzi do Německa. „Šli jsme krok po kroku, stačily dvě malé půjčky, staré stroje a jedna zkušená šička, která zaučila ostatní,“ popisuje úspěšný podnikatel své začátky.

Jana Šulistová3. 7. 2023
Jak zatočit s podvýživou? Pomoci musíme hlavně těhotným ženám

Jak zatočit s podvýživou? Pomoci musíme hlavně těhotným ženám

Ze všech slibů v oblasti globálního rozvoje pro rok 2030, které se nám momentálně nedaří naplnit – a že je jich mnoho – je jedním z nejhorších a nejtragičtějších náš omezený pokrok v boji proti podvýživě. Přesto ale máme drastické snížení hladomoru ve světě na dosah ruky. Stačí jen správně jednat.

Bjørn Lomborg29. 3. 2023
Horší než covid. Proč se nám vyplatí znovu řešit zapomenutou tuberkulózu

Horší než covid. Proč se nám vyplatí znovu řešit zapomenutou tuberkulózu

Je s podivem, že o infekčním onemocnění, které mělo loni na svědomí nejvíc lidských životů, jsme z médií v podstatě neslyšeli. Řeč je o tuberkulóze. V roce 2022 jí podlehlo zhruba 1,4 milionu lidí, což je víc než celkový počet obětí covidu. Přesto se tuberkulóze v bohatých zemích, kde už na ni prakticky nikdo neumírá, nevěnuje téměř žádná pozornost.

Bjørn Lomborg22. 3. 2023
Budoucnost? Očkování! Vakcíny přinášejí fenomenální návratnost
 6 055

Budoucnost? Očkování! Vakcíny přinášejí fenomenální návratnost

Očkování je bezpochyby jedním z největších úspěchů lidstva, protože zachránilo mnohem víc životů než jakýkoliv jiný lékařský vynález. Navíc nám umožňuje regulovat nemoci, které se dřív nekontrolovatelně šířily. Přesto si mnohdy neuvědomujeme, jak moc se díky němu zlepšila kvalita našeho života.

Bjørn Lomborg2. 3. 2023
Udržitelnost jen na papíře. Jak se nestát generací, která ve všem selže

Udržitelnost jen na papíře. Jak se nestát generací, která ve všem selže

Cíle udržitelného rozvoje, které v roce 2015 schválila Organizace spojených národů (OSN), jsou letos ve své polovině. Jejich naplnění je ale hodně daleko. Mít 169 cílů totiž v podstatě znamená nemít žádné priority, píše exkluzivně pro Finmag.cz dánský statistik Bjørn Lomborg.

Bjørn Lomborg20. 2. 2023
Nová doba, nové zvyky. Covid nakopl byznys s funkčními potravinami
 7 989

Nová doba, nové zvyky. Covid nakopl byznys s funkčními potravinami

Jejich trh stabilně roste už víc než devět let a v roce 2020 vystřelil do vesmíru. Funkční potraviny ukazují, že globální pandemie donutila lidstvo zamyslet se nad tím, co a proč jí. Slibujeme si od nich nejen dostatek živin a fyzické zdraví, ale také psychickou pohodu.

Natálie Dudová17. 1. 2022
Kuřáci a tlouštíci, plaťte! Politizace covidu zvedá otázku biopolitiky
 22 214

Kuřáci a tlouštíci, plaťte! Politizace covidu zvedá otázku biopolitiky

Je to už víc než dva roky, co se covid-19 objevil na wuchanském tržišti. Od té doby se stal jedním z nejpalčivějších politických témat, které si svojí důležitostí nezadá s globálním oteplováním či bojem proti terorismu. Pandemie, a hlavně reakce státu na počty nakažených, se stala další dimenzí politiky, kterou strany a jejich lídři musí artikulovat.

Karel Sál27. 12. 2021
Rakovina v srdci USA. Opioidová krize kosí Ameriku
 24 544

Rakovina v srdci USA. Opioidová krize kosí Ameriku

Ještě před několika lety to bylo poměrně obskurní téma. Dnes je opioidová krize právem považována za dost možná tu největší zhoubu, která užírá Spojené státy. Heroin, OxyContin, fentanyl – to všechno jsou strašáci z míst tak trochu bez budoucnosti.

Matěj Schneider4. 3. 2021
Komu ventilátor, komu smrt. Jak se mají lékaři rozhodovat
 11 860

Komu ventilátor, komu smrt. Jak se mají lékaři rozhodovat

Rozjetá tramvaj, výhybka, dilema, jestli usmrtit jednoho člověka, nebo nechat samovolně zabít pět lidí. Problém, kterému lidstvo věnovalo miliony člověkohodin. Jenže lékař, který stojí s jedním ventilátorem nad dvěma kritickými pacienty, musí rozhodnout hned.

Vojtěch Pišl20. 2. 2021
Válka o vakcíny. Farmafirmy ukradly slunce
 6 798

Válka o vakcíny. Farmafirmy ukradly slunce

Vakcíny proti covidu jsou nedostatkové zboží. Je o ně pračka. Kdo platí víc a dřív, ten je dostane. Ostatní musí počkat. Pryč jsou doby, kdy výzkumníci dávali recepty na záchranu zadarmo: protože za vzduch nebo slunce se přece nepatří platit.

Pavel Jégl1. 2. 2021
Vakcína na dohled. Pojďme si to tedy co nejvíc zkomplikovat
 1 033 262

Vakcína na dohled. Pojďme si to tedy co nejvíc zkomplikovat

Největší akci v dějinách očkování hrozí zhatit stejné problémy, kvůli kterým si zbytečně nadělujeme spalničky a chřipku.

Michal Kašpárek27. 10. 2020
Potřebuje moje dítě psychologa? Zeptejte se online
 8 301

Potřebuje moje dítě psychologa? Zeptejte se online

Každý rodič někdy zaváhá, jestli je s dítětem všechno v pořádku. Pedagogicko-psychologické poradny jsou ale plné a navíc – vydat se k odborníkovi prostě může být těžké. Rozlišit závažné problémy od běžných těžkostí pomůže online nástroj brněnských vědců, který právě prochází posledním kolem ověřování.

Vojtěch Pišl6. 10. 2020
Jak uvolnit zákazy. Návrat k normálu očima expertů
 11 386

Jak uvolnit zákazy. Návrat k normálu očima expertů

Jak co nejefektivněji uvolňovat přísná opatření proti šíření koronaviru, a zároveň neriskovat zdraví obyvatelstva? A kdy se dočkáme návratu našich životů do normálu?

Ondřej Tůma17. 4. 2020
Sladká fabrika
 9 805

Sladká fabrika

Nádherná vůně. Lákavé zákusky, kam se člověk podívá. A velký industriální prostor, po kterém místo Umpa-lumpů kmitají cukráři. Člověk je nadšený už ve chvíli, kdy vstoupí. A to ještě neochutnal! Vítejte v cukrářské továrně Lukáš Skály.

Ondřej Tůma22. 9. 2018
1/3