Články na téma: zdraví
Nezdravým životním stylem se řítíme do záhuby, investice do prevence se vyplatí
V éře informačních a komunikačních technologií se v hospodářsky vyspělých zemích dramaticky mění způsob života, s nímž se populace nezvládá vyrovnat. Stoupá počet duševních poruch, které podle principu psychosomatiky způsobují onemocnění těla. Výsledek? Epidemie chronických chorob.
Úspěchu se bojím, říká čilý podnikatel. Vymyslel unikátní plachty na bazén
Toužil být letcem, ale zlákaly ho cenné papíry a poté proměnil svého koníčka s potápěčským vybavením v podnikání. Krach obchodu kreativitu Jaroslava Málka nezbrzdil – pod značkou Cornis provozuje solnou jeskyni a cestovní agenturu CornisTour v Letňanech, vyrábí speciální solární plachty CorniSun na ohřev bazénu a hýří dalšími nápady.

První barefooty vyrobil na koleně. Dnes šéf Ahinsa Shoes dodává boty i do USA
Lukáš Klimpera začínal jako programátor, po vyhoření ale změnil obor a dal se na fyzioterapii. Od ní už to byl jen krok k podnikání se zdravou obuví. Dnes Ahinsa Shoes dodává i do Spojených států a má v plánu expanzi do Německa. „Šli jsme krok po kroku, stačily dvě malé půjčky, staré stroje a jedna zkušená šička, která zaučila ostatní,“ popisuje úspěšný podnikatel své začátky.

Jak zatočit s podvýživou? Pomoci musíme hlavně těhotným ženám
Ze všech slibů v oblasti globálního rozvoje pro rok 2030, které se nám momentálně nedaří naplnit – a že je jich mnoho – je jedním z nejhorších a nejtragičtějších náš omezený pokrok v boji proti podvýživě. Přesto ale máme drastické snížení hladomoru ve světě na dosah ruky. Stačí jen správně jednat.

Horší než covid. Proč se nám vyplatí znovu řešit zapomenutou tuberkulózu
Je s podivem, že o infekčním onemocnění, které mělo loni na svědomí nejvíc lidských životů, jsme z médií v podstatě neslyšeli. Řeč je o tuberkulóze. V roce 2022 jí podlehlo zhruba 1,4 milionu lidí, což je víc než celkový počet obětí covidu. Přesto se tuberkulóze v bohatých zemích, kde už na ni prakticky nikdo neumírá, nevěnuje téměř žádná pozornost.

Budoucnost? Očkování! Vakcíny přinášejí fenomenální návratnost
Očkování je bezpochyby jedním z největších úspěchů lidstva, protože zachránilo mnohem víc životů než jakýkoliv jiný lékařský vynález. Navíc nám umožňuje regulovat nemoci, které se dřív nekontrolovatelně šířily. Přesto si mnohdy neuvědomujeme, jak moc se díky němu zlepšila kvalita našeho života.

Udržitelnost jen na papíře. Jak se nestát generací, která ve všem selže
Cíle udržitelného rozvoje, které v roce 2015 schválila Organizace spojených národů (OSN), jsou letos ve své polovině. Jejich naplnění je ale hodně daleko. Mít 169 cílů totiž v podstatě znamená nemít žádné priority, píše exkluzivně pro Finmag.cz dánský statistik Bjørn Lomborg.

Nová doba, nové zvyky. Covid nakopl byznys s funkčními potravinami
Jejich trh stabilně roste už víc než devět let a v roce 2020 vystřelil do vesmíru. Funkční potraviny ukazují, že globální pandemie donutila lidstvo zamyslet se nad tím, co a proč jí. Slibujeme si od nich nejen dostatek živin a fyzické zdraví, ale také psychickou pohodu.

Kuřáci a tlouštíci, plaťte! Politizace covidu zvedá otázku biopolitiky
Je to už víc než dva roky, co se covid-19 objevil na wuchanském tržišti. Od té doby se stal jedním z nejpalčivějších politických témat, které si svojí důležitostí nezadá s globálním oteplováním či bojem proti terorismu. Pandemie, a hlavně reakce státu na počty nakažených, se stala další dimenzí politiky, kterou strany a jejich lídři musí artikulovat.

Rakovina v srdci USA. Opioidová krize kosí Ameriku
Ještě před několika lety to bylo poměrně obskurní téma. Dnes je opioidová krize právem považována za dost možná tu největší zhoubu, která užírá Spojené státy. Heroin, OxyContin, fentanyl – to všechno jsou strašáci z míst tak trochu bez budoucnosti.

Komu ventilátor, komu smrt. Jak se mají lékaři rozhodovat
Rozjetá tramvaj, výhybka, dilema, jestli usmrtit jednoho člověka, nebo nechat samovolně zabít pět lidí. Problém, kterému lidstvo věnovalo miliony člověkohodin. Jenže lékař, který stojí s jedním ventilátorem nad dvěma kritickými pacienty, musí rozhodnout hned.

Válka o vakcíny. Farmafirmy ukradly slunce
Vakcíny proti covidu jsou nedostatkové zboží. Je o ně pračka. Kdo platí víc a dřív, ten je dostane. Ostatní musí počkat. Pryč jsou doby, kdy výzkumníci dávali recepty na záchranu zadarmo: protože za vzduch nebo slunce se přece nepatří platit.

Vakcína na dohled. Pojďme si to tedy co nejvíc zkomplikovat
Největší akci v dějinách očkování hrozí zhatit stejné problémy, kvůli kterým si zbytečně nadělujeme spalničky a chřipku.

Potřebuje moje dítě psychologa? Zeptejte se online
Každý rodič někdy zaváhá, jestli je s dítětem všechno v pořádku. Pedagogicko-psychologické poradny jsou ale plné a navíc – vydat se k odborníkovi prostě může být těžké. Rozlišit závažné problémy od běžných těžkostí pomůže online nástroj brněnských vědců, který právě prochází posledním kolem ověřování.

Jak uvolnit zákazy. Návrat k normálu očima expertů
Jak co nejefektivněji uvolňovat přísná opatření proti šíření koronaviru, a zároveň neriskovat zdraví obyvatelstva? A kdy se dočkáme návratu našich životů do normálu?

Sladká fabrika
Nádherná vůně. Lákavé zákusky, kam se člověk podívá. A velký industriální prostor, po kterém místo Umpa-lumpů kmitají cukráři. Člověk je nadšený už ve chvíli, kdy vstoupí. A to ještě neochutnal! Vítejte v cukrářské továrně Lukáš Skály.

Spalničky: největší biomatka je stát
Z očkování se stala drahá záležitost individuální zodpovědnosti – a teď se divíme, že jsou lidi škudliví a nezodpovědní.

Lovci talentu
Martin Jahoda a Honza Březina pomohli vybrat ideální sport pro tři sta tisíc dětí. I díky nim mají poprvé v dějinách školáci z měst lepší kondici než jejich vrstevníci na venkově.

Očima expertů: Za první tři dny nemoci znovu peníze?
První tři dny nemoci by se mohly opět proplácet. Naroste počet neschopenek? A jak systém nastavit, aby nepřišli na hůl zaměstnanci ani zaměstnavatelé?

Kupujte naši bezlepkovou vodu!
Posedlost studováním obalů potravin a palcové titulky o nebezpečnosti lepku, geneticky modifikovaných potravin nebo hormonů nás vedou k pěkně absurdním důsledkům.

Takový balík nemůže ležet v šuplíku
Přes čtvrtstoletí budoval firmu. Jeho výrobky snídá padesát zemí světa. Teď podnik předává synovi. „Proč bych ho prodával? Nerad bych dopadl jako ti chlapi, co prodali pneumatikárnu, každý dostali patnáct miliard a teď investují do firem, které nemají pod kontrolou.“ Pan Emco – Zdeněk Jahoda.