Články na téma: potraviny
Potraviny jsou suroviny, hotová jídla nebo nápoje, které slouží k výživě, zisku energie a tím pádem k udržení života lidí i zvířat. V oblasti potravin lze podnikat v zemědělství, ve zpracování potravin, v restauraci a stravovacích službách, v oblasti distribuce potravin, v maloobchodě a mnohém dalším.
V České republice musí podnikatelé, pokud chtějí v tomto odvětví podnikat, splnit několik povinných požadavků a získat povolení nebo certifikace spojené s legislativou EU i českými předpisy.
Musí mít typ živnostenského oprávnění pro provozování podnikání v oblasti potravin v souladu s živnostenským zákonem a musí mít hygienické povolení od příslušného regionálního úřadu (pokud chtějí potraviny vyrábět, zpracovávat nebo prodávat).
Kromě toho musí dodržovat normy spojené s bezpečností potravin. Do toho patří například dodržování hygienických standardů, správné skladování a manipulace s potravinami. Podnikatelé také musí potraviny správně označovat v souladu s předpisy EU a českou legislativou.
Další články na téma potraviny najdete na Peníze.cz.
Požár nastartoval velký byznys. Cyrilovy brambůrky chtějí dobýt i slovenský a polský trh
Snad na žádném stole při silvestrovských oslavách nemohou chybět tradiční brambůrky. V rámci seriálu Podnikavé Česko se dnes podíváme, jak se vyrábějí ty Cyrilovy. A taky na trochu netradiční předávání byznysu mladší generaci: vždyť šéfovi firmy Tomáši Krajči ještě není ani pětapadesát. „Ve firmě pracujeme všichni čtyři sourozenci. Prakticky dokážeme zajistit čtyři hlavní odvětví ve firmě,“ popisuje jeho syn Jakub. Jak je na tom firma dnes?
Varovná inflace? Jen iluze. Vývoj růstu cen dál nahrává snižování úrokových sazeb
Inflace v září meziměsíčně klesla o 0,4 %, meziročně spotřebitelské ceny vzrostly o 2,6 %. Na první pohled jde o varovný signál, je ale potřeba vzít v potaz efekt nízké srovnávací základny z loňského září, upozorňují ekonomové. Česká národní banka (ČNB) má podle nich volnou cestu k dalšímu snižování úrokových sazeb.
Inflace zkrocena. Je čas snižovat sazby a zlevňovat úvěry
Srpnový růst cen překonal odhady České národní banky (ČNB) i očekávání trhu. Ekonomové v tom ale nevidí začátek nového velkého zdražování. A ani signál pro Českou národní banku, aby přestala snižovat základní úrokové sazby, na které jsou navázané i ceny úvěrů.
Ceny v průmyslu rostou nad očekávání rychle. Je to důvod k panice?
Ceny průmyslových výrobců v Česku v červenci vzrostly počtvrté po sobě, když stouply o 1,7 procenta. Podle ekonomů výrazně překonaly odhad trhu, důvod k panice to ovšem není. V zemědělství klesají ceny výrobců už 15 měsíců, v červenci se snížily o 3,7 procenta.
Inflace rostla víc, než se čekalo. Hlavně kvůli dražším dovoleným
Spotřebitelské ceny v průběhu července oproti předchozímu měsíci narostly o 0,7 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,2 procenta. Výsledek převýšil odhad trhu i České národní banky ve výši dvou procent. Inflační statistiku táhl nahoru zejména oddíl rekreace.
Roste, ale neoslňuje. Maloobchodu se pořád nedaří návrat k předpandemické úrovni
Maloobchodní tržby se v červnu reálně zvýšily meziročně o 4,4 % a meziměsíčně o 0,7 %, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle ekonomů se naděje vkládané do letošního dynamického oživení spotřebitelské poptávky zatím příliš nenaplňují.
Po velké povodni vsadili na rakytník. Jak superpotravina nastartovala farmu z Vysočiny
Alena Nováková vede farmu Luka od devadesátých let. Původně ztrátový podnik proměnila v populární baštu rakytníkových lahůdek a řemeslných mléčných výrobků. Otevíráme pro vás text z tištěného Finmagu.
Šunkový misionář v Česku. Jamón přežije kolaps světa i úředníky, chválí si český cortador
Jan Holemý byl vždycky dobrodruh. Krátce po revoluci opustil školu a vydal se na tři roky do světa. Jen tak, s batohem. Rok před covidem odešel z manažerského postu a otevřel si kavárnu v Dolních Břežanech. Covidová doba mu dala co proto, ale dnes stojí spokojeně za pultem pražské Jamonárny a šíří víru v kvalitu sušené šunky, prověřenou tisíciletími.
Oživení se nekoná. Tržby v maloobchodu dál zůstávají za očekáváním
Maloobchodní tržby v květnu zvolnily své tempo růstu z 5,3 % na 4,4 %, v meziměsíčním srovnání se snížily o 0,1 procenta. Podle ekonomů naznačují nejnovější data Českého statistického úřadu (ČSÚ) stagnaci spotřebitelské poptávky.
Čtyři miliardy dostal Rohlík na spanilou jízdu do Evropy
Rohlik Group Tomáše Čupra získala na další rozvoj 170 milionů dolarů. Tedy skoro čtyři miliardy korun. Projíst je nehodlá, investuje je do geografického rozšíření byznysu.
Jesenka, Kofila, Lentilky. Kvíz, na který se sbíhají sliny. Vyznáte se ve slavných značkách?
Některé z nich si v Česku (a na Slovensku) vychutnáváme už přes sto roků, ostatní aspoň desítky let. Některé jsou pro nás už jen chutí vzdáleného dětství, jiné sypeme do košíků dodnes. Vyzkoušejte si, co víte o nejslavnějších značkách nejen sladkostí, ale i jiných dobrot.
Od pleskání po formovací stroj. Olomoucké tvarůžky slaví sto let od klíčové revoluce
Olomoucké tvarůžky netřeba představovat. Jediný český sýr je ostatně pro svou originalitu chráněn evropským označením původu. Málokdo už ale ví, že historie výroby tvarůžku sahá až do 16. století, kdy se formovaly pleskáním v rukou v malých domácích dílnách. Letos je to sto let, co se o výrobu začaly starat stroje, které umožnily rozšíření pochoutky k masám.
Optimismus je pryč, inflace skokově narostla. Je snad důvod k panice?
Spotřebitelské ceny v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,7 %, meziročně pak o 2,9 % a přiblížily se tak horní hranici tolerančního pásma. Inflaci nahoru tlačily hlavně ceny potravin, alkoholických nápojů a pohonných hmot. Ekonomové upozorňují na pokračující inflační tlaky, návratu k vysoké inflaci z posledních dvou let se ale neobávají.
Trefa do černého! Inflace je přesně na cíli ČNB, konečně se zklidnily i „zlobivé“ položky
Spotřebitelské ceny v průběhu března meziměsíčně vzrostly o 0,1 %, za čímž stojí zejména vyšší ceny v dopravě, informoval ve středu Český statistický úřad. Meziroční růst cen se však už druhý měsíc drží přesně na cíli České národní banky (ČNB), tedy dvou procentech. „To potvrzuje, že inflační epizoda v naší zemi skončila,“ říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS.
Zemědělci čelí kolapsu výkupních cen. Potraviny ale zlevňují pomaleji
Potraviny v obchodech zlevňují nejvýrazněji od roku 2009, zemědělci se ale musejí vypořádávat s pětinásobně silnějším propadem svých výkupních cen, historicky zcela ojedinělým. Ceny v průmyslu klesají poprvé od roku 2020, jde o symbolickou tečku za covidem a energetickou drahotou.
Opustil svět IT, aby si splnil sen. Nejíst blbě je základ, říká majitel Živiny
Martin a Markéta Kuderovi se v době pandemie dočasně přestěhovali z Prahy na Moravu. Započala tím i jejich cesta ke společnému podnikání, které dnes zaměstnává nejen je, ale další desítky lidí. Stačila jim k tomu společná láska k dobrému a zdravém jídlu a vyladěný rodinný recept. Kudera si tím splnil svůj odvěký sen, kvůli kterému neváhal opustit ani obecně perspektivní svět IT.
Tak klesá, nebo roste? Říjnovou inflaci ovlivňují loňské vládní čachry
Tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu října narostly oproti předchozímu měsíci o 0,1 %. Meziroční srovnání ve výši 8,5 % je však momentálně významně zkresleno loňským zavedením vládního „úsporného tarifu“, Ten byl tehdy započítán jako zlevnění energií.
Inflace v Česku je nejnižší od prosince 2021, rizikem je ale oslabující koruna
Inflace klesá už jen nepatrně, je stále čtyřikrát vyšší než cíl České národní banky a letos už výrazněji neklesne. Nahoře ji drží vysoké ceny energií a odeznívající efekt vysoké srovnávací základny loňského roku.

Napodruhé to vyšlo. Jak zdravá sušenka od Zemanky dobyla supermarkety
Začínal s domácí troubou a maminkou, která pekla sušenky podle rodinného receptu. Dnes vyváží do desítky evropských zemí a dal slovu cirkulární nový rozměr. „Jako první v Evropě jsme začali zpracovávat zbytkové mláto z pivovaru a pečeme z něj krekry,“ říká Jan Zeman, majitel Biopekárny Zemanka.

Agrobaroni se napakovali a zlevňují. Teď je ale potřeba zvýšit konkurenci
Ceny v zemědělské výrobě rychle padají, ruku v ruce s tím by mělo jít i zlevňování na obchodech. Vláda by ale předchozí období divoce se zvyšujících cen potravin neměla hodit za hlavu. Zaměřit by se mohla na to, proč dotace určené primárně pro malé a střední podniky sežerou tlustí kocouři.

Jídla je přehršel, část světa ale dál hladoví. Jak zlevnit potraviny pro všechny?
Jedním z největších úspěchů lidstva v minulém století bylo obrovské navýšení produkce potravin. Mezi lety 1900 až 2000 se zvýšily sklizně plodin šestinásobně, zatímco světová populace narostla jen o necelý čtyřnásobek. To znamená, že lidé dnes mají v průměru o padesát procent víc potravin než jejich prapraprarodiče. Přesto část světa stále hladoví.