Články na téma: Česká republika
Česká republika, také známá jako Česko, je země ve střední Evropě. Jedná se o parlamentní, demokratický stát, v jehož čele je prezident republiky. Vrcholným zákonodárným orgánem je dvoukomorový Parlament. Hlavním městem je Praha, která je zároveň jako největší město republiky ekonomickým, politickým a kulturním centrem země. Česká republika hranicí s Německem, Polskem, Slovenskem a Rakouskem.
V České republice je možné podnikat po založení živnostenského oprávnění, založením společnost s ručením omezeným, akciové společnosti nebo dalších korporací. OSVČ, tedy podnikání na živnostenské oprávnění, je nejčastější formou podnikání v této zemi. Živnostenské oprávnění je možné získat na živnostenském úřadě, anebo online prostřednictvím Czech POINT. Je k tomu třeba mít platný občanský průkaz, dosáhnout požadovaného věku a mít vyplněný formulář.
Další články na téma Česká republika najdete na Peníze.cz.
Od otroků k robotům. Skuhrání na nedostatek lidí bylo dost, Česko nikam neposouvá
Tradičním problémem české ekonomiky je nedostatek pracovních sil. Povzdech „nejsou lidi“, důvěrně známý pamětníkům socialistické ekonomiky, zhusta zaznívá i dnes. Poptávka je po zaměstnancích všech kvalifikačních skupin. Je proto namístě otázka: Proč se nesoustředíme na automatizaci?
Rožnovské Onsemi rozšíří výrobu, americká firma oznámila v Česku rekordní investici
Společnost Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm čeká v následujících letech významné rozšíření výroby polovodičových čipů. Vyplývá to z oznámení americká firmy, která hodlá do svého českého závodu v průběhu několika let investovat až dvě miliardy dolarů, v přepočtu téměř 47 miliard korun. Může to být historicky největší investice zahraniční firmy v Česku.
Bankrotů podnikatelů přibývá. Přijďte, hrajeme o přežití, volá i pražský Hangár Pub
Už druhý měsíc roste počet bankrotů podnikatelů. Vyplývá to z dat společnosti CRIF, podle které v únoru zbankrotovalo nejvíce fyzických osob od loňského června. Jedním z podniků, které bojují s problémy, je například i pražský Hangár Pub publicisty a pivovarníka Davida Binara.
Už se ksakru probuďme! K prosperitě Česka musíme přispět všichni
Čtyři roky hot, čtyři roky čehý. Čtyři roky pravice, čtyři roky levice. Čtyři roky Babiš, čtyři roky antibabiš. A pak to vypadá, jak to vypadá: jen přešlapujeme na místě, zatímco ostatní rostou. Vítejte u nového Finmag newsletteru.
Pozor na firemní lochnesku aneb Jak zabránit druhotné platební neschopnosti
Víte, co je to druhotná platební neschopnost? Tento terminus technicus, který byl dosud takovou „lochneskou“ finančního světa – mluvilo se o něm, ale nikdo jej reálně neviděl – začíná čím dál častěji vyplouvat na povrch. A firmy zjišťují, že doopravdy existuje. Jak se zajistit, aby do ní vaše firma nespadla?
Příliš obcí i úředníků. Stát má šetřit, obecní pašalíky si ale vzít nenechá
Vláda se chystá šetřit na eráru. Byl by to chvályhodný a fiskálně odpovědný počin, pokud by kabinet šetřil důsledněji – nejen v centrálních úřadech, ale i v krajských zastupitelstvech a obecních samosprávách. Pak by třeba nemusel zvedat některé daně.
Vydělali víc Češi, nebo Slováci? Třicet let od rozpadu Československa
Ačkoliv se mnozí s rozdělením Československa na dva samostatné státy ani doposud nevyrovnali a s nostalgií vzpomínají na společný stát, svět rozdělení dvou zemí bez použití síly oceňuje. I samotné rozdělení státu, jeho majetku a národní měny na dvě samostatné proběhlo zdárně bez větších otřesů tehdy mladičkých finančních trhů.
Nebylo by Česku v eurozóně líp? Inflační tlaky očima expertů
Lednová inflace vystoupala v Česku k desetiprocentní hranici, zatímco v eurozóně je o několik procentních bodů nižší. Rozhořely se tak debaty, zda by Česku přece jen nebylo v eurozóně líp. Takže, bylo?
Být průměrný už nestačí, investujme do lidí, říká ekonom Švejnar
Česko nemá tolik nerostných surovin, aby na ně mohlo sázet při dalším růstu ekonomiky. Ten pravý potenciál země se proto skrývá v samotných lidech, lidském kapitálu. Jen investice do špičkového vzdělání, výzkumu a vědy nám prý může přinést podobnou životní úroveň jako v Německu či Rakousku. Být průměrní už zkrátka nestačí, říká ekonom Jan Švejnar.
Co pro USA Vietnam, to pro Čechy Afghánistán
Stejně jako mají dodnes Spojené státy trauma z vietnamské války, českou společnost nahlodává afghánský syndrom. A mlčení nad nedořešenými věcmi jej rozhodně nevyřeší.
Zadlužování Česka očima expertů. Utéct dluhové pasti bude bolet
Česko se stále víc zadlužuje, a to nejen kvůli pandemii koronaviru. Nejméně polovina loňských výdajů s ní vůbec nesouvisela. Ministerstvo financí uklidňuje, že všechno jde podle plánu, oslovení experti ale varují, že bez rázných a bolestivých kroků se to neobejde.
Muchna: Českému státu chybí odvaha i vize, dělá všechno a přitom nic
Odešel ze školy, aby se plně vrhl na podnikání. Václav Muchna, zakladatel a CEO softwarové a hardwarové společnosti Y Soft, se pro Finmag.cz rozpovídal o nedostatku vizí v české politice i o tom, co je špatně na digitalizaci. A co odhalila o českém státě pandemie.
Naočkován v cizině? Nezájem. Lenost českých byrokratů dělá z lidí druhořadé občany
Když se vrátíte z ciziny plně naočkovaní, český stát to nezajímá. A jak se zdá, ani do budoucna pro Čechy, kteří byli očkovaní mimo EU, nemá řešení. Možná vám to přijde jako zbytečný nářek privilegovaných, ale podobná zlovůle státu by vám neměla být jedno.
Očima expertů: Čím potěšil a čím zklamal rok 2015
Co letos udělalo největší radost a co naopak nejvíc zklamalo ekonomy, politiky, podnikatele, lidi z univerzit i neziskovek?
Hýčkat si ty správné kapitalisty
Kdykoli je řeč o mzdách, nevyhnutelně přijde řeč na rozdíl mezi příjmy Čechů a Němců. Jak je možné, že víc než dvacet let po údajně úspěšně ukončených hospodářských reformách máme ve srovnání s Německem stále třetinové platy?
Očima expertů: Řek řek’ ne. Co to znamená pro Evropu a co pro nás?
Řekové v referendu odmítli podmínky věřitelů a přiblížili tím svůj konec v eurozóně. Jak si máme řecké NE vykládat? A jaký další vývoj může nyní Evropa očekávat? Odpovídá premiér Sobotka, ministr financí Babiš, ekonomové Petr Robejšek, Aleš Michl, Petr Mach, Naďa Johanisová a další osobnosti.
Očima expertů: Doháníme Západ?
Už jsme se dávno měli mít jako Rakušáci, ne? Daří se nám dohánět vyspělé evropské ekonomiky, nebo vlak mizí za zatáčkou a my ho ztrácíme z očí? Zeptali jsme se Pavla Kohouta, Aleše Michla, Petra Macha, Víta Samka a dalších osobností ze světa ekonomiky, politiky a financí.
Očima expertů: 25 let poté. Co se podařilo, co jsme zkazili?
Od sametové revoluce uplynulo čtvrtstoletí. Jakých úspěchů za tu dobu naše hospodářství dosáhlo a kde jsme naopak udělali největší chyby? Přečtěte si pohled jednoho z architektů kuponové privatizace Dušana Třísky, Aleše Michla, Vladimíra Špidly a dalších osobností.
Amerika v nás
Sledovat zblízka americkou debatu o státním dluhu a z dálky českou předvolební scénu nabízí zajímavá srovnání. Ještě zajímavější možná budou srovnání za dva týdny.
Between a rock and a hard place
Tak se do angličtiny překládá české úsloví „z bláta do louže“. Po návratu z USA do naší středoevropské reality se s vámi podělím o jedno pozorování: V Americe panuje úplně stejně blbá nálada jako u nás, a to v podstatě z podobných důvodů.
Rusnokovu jmenování se dalo předejít
V české politice je zvykem, že opozice odmítá návrhy vládních stran na vylepšení postavení vlády v mocenském trojúhelníku vláda – parlament – prezident, aby je po vstupu do Strakovy akademie sama neúspěšně předkládala jako řešení. Jeden takový mohl být řešením i v aktuálním sporu sněmovní většiny s prezidentem Milošem Zemanem o jmenování nástupce premiéra Petra Nečase, který je obecně sporem s ambicemi utvářet kabinety bez ohledu na vůli Sněmovny a politických stran.