Články na téma: personalistika

Válka je vyhnala, ale podnikat chtějí dál. Tisíce Ukrajinců budují byznys i v Česku
Tisíce ukrajinských uprchlíků nezůstávají v Česku se zalomenýma rukama. Vedle těch, kteří se uchytí na běžném pracovním trhu, se řada z nich pouští i do vlastního podnikání. Jen za loňský rok se takových našlo přes osm tisíc. Nově proto vznikají i první programy na jejich podporu.

Šetří se kávovar i toaleťák. Proč mají firmy kompenzovat home office
Nová pravidla pro home office jsou dobrou zprávou pro většinu zaměstnanců. Ne tak pro zaměstnavatele: jednou provždy prý budou muset pochopit, že pokud šetříte firemní toaleťák a kávovar, měli by vám platit víc.

Investujte do vzdělání lidí. Program Zaměstnanost plus rozdává miliony
Ministerstvo práce a sociálních věcí nově vyhlásilo výzvu v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus. Výzva s názvem Podnikové vzdělávání je určena všem typům podniků ze všech regionů, kde mohou žádat o finance na vzdělávání svých zaměstnanců.

Půl roku péče o dítě za plný plat. Nový firemní benefit bourá zažitá pravidla
Fotbálek, lezecká stěna, spací koutek či neomezená dovolená. Firemní benefity, o kterých už slyšel kdekdo. Čím dál častěji ale firmy přicházejí i s takovými bonusy, které suplují i běžnou sociální politiku státu. Nově se k nim řadí původně novozélandská společnost FNZ, která svým zaměstnancům zaplatí půl roku péče o jejich potomka. A nejen to.

Airbnb či Booking sypou víc. Provozovat pracovní útočiště není pro každého
Tvůrčí mysl někdy potřebuje na práci víc klidu, než si člověk dokáže vydobýt ve svém běžném prostředí. Přesně takový klid poskytují retreaty, tedy pracovní útočiště někde na venkově či v přírodě, vytržená z denního shonu.

Šoková terapie volným trhem. Podnikání je plné brutálních nárazů, ale stojí za to
Doba přeje work-life balance. Režim zaměstnance už tolik ne. Máte-li pocit, že nazrál čas jít na volnou nohu, měli byste znát pravdu: svobody možná zakusíte tolik, že vám to nebude milé. V rámci speciálu Podnikavé Česko přinášíme pohled na podnikání od kovaného freelancera.

Češi jsou slušnější, než si myslíme, říká šéf FreshPointů. Byznys staví na důvěře
Na počátku podnikání Jana Langera stálo nahnuté zdraví. Neustálý stres a nedostatek času na jídlo ho přivedly ke spásné myšlence dostat kvalitní potraviny přímo do firem. Dnes jeho společnost provozuje téměř 150 chytrých lednic napříč Českem, které přesně tenhle účel plní. Vítejte u dalšího dílu ze série textů mapujících život podnikatelů v Česku.

Slevami jsme si zkazili zákazníky, říká zakladatel Le Premier Lohniský
Covidové lockdowny, dluhopisový průšvih, odchod z obchodních center – zatáčku nad propastí vybral Jakub Lohniský se svou oděvní značkou Le Premier na poslední chvíli. Teď plánuje restart, stejně jako celý jeho obor.

Malé podniky nejvíc pálí nábor a nastavení byznys plánu, říká Martin Mára z DoToho!
V České republice i ve světě se rozmáhá trend „self-help“ a mentoringu. „Je to nejmenší a nejlepší investice, kterou můžete udělat,“ říká ředitel mentoringové platformy DoToho! Martin Mára. Kdo mentoring potřebuje, jak funguje a co podnikatelům přináší?

Home office normou. Firmy už nikdy nebudou jako dřív, říká expert
Zvykli jste si během pandemie na práci z domova a teď se vám nechce zpět do kanceláře? Nejste sami. „Lidé jsou rozděleni na dva tábory – ty, kteří chtějí být v kanceláři s lidmi, a ty, kteří jsou šťastnější doma. Nejde z toho udělat nějaký průměr,“ říká pracovní psycholog Libor Komárek. Budoucnost může být v hybridním nastavení, tedy propojení home office s docházením do práce.

Špicar: Trpíme syndromem levné ekonomiky, to se musí změnit
Ze zapáleného příznivce spalovacích motorů se stal hrdým řidičem Tesly. S Radkem Špicarem, viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR, mluvil Finmag o tom, jak se na sídlišti hledá zásuvka, o chovu včel a slepic a také o tom, jaké změny čekají český byznys. Bude to drahé.

Nejsme žádné fňukny, chceme jen svobodně žít, říká zástupce podnikatelů
Malé a střední podniky jsou pro českou ekonomiku alfou a omegou, dění posledních let jim ale nepřeje. Nejdřív pandemie, pak válka na Ukrajině a energetická krize. Bez pomoci státu to řada firem nepřežije. „Nejsme ale žádné fňukny,“ říká v rozhovoru pro Finmag.cz předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) Josef Jaroš.

Byznys a podnikání? To je hlavně pot, krev a slzy, říká přísný mentor Kastner
Na podnikání a byznys je potřeba mít především odvahu. Občas je totiž nutné si přiznat, že růst firmy brzdím třeba přímo já, nebo tým, který ji buduje. „Je spousta firem, které se umí vnitřně zdemobilizovat natolik, že úplně ochrnou a zastaví svůj růst. To jsou pak zajímavé zakázky,“ říká ve Finmag podcastu byznys a mindset mentor Jiří Kastner.

Nechceme přicházet o talenty, říká v novém Finmagu ajťačka Formánková
Nejvýraznější česká ajťačka Dita Formánková přišla do Avastu bourat předsudky, kvůli kterým firmy přicházejí o nadané pracovníky.

Ani vítr, ani voda. Potenciál Česka je v chytrých lidech, říká šéf Siemensu
Jím řízená firma patří k lídrům v oblasti digitalizace průmyslu. Oboru, který dost možná zcela změní fungování řady oblastí podnikání, včetně drobných živnostníků. Česko proto nesmí zůstat pozadu a využít toho hlavního, co má. „To jsou chytří lidé a je na nás, abychom tento potenciál podpořili a využili,“ říká v rozhovoru Eduard Palíšek, šéf české pobočky Siemensu.

Proklínaný švarcsystém očima expertů. Má smysl s ním bojovat?
Takzvaný švarcsystém, tedy zaměstnávání podnikatelů, je z pohledu českého práva nelegálním pracovněprávním vztahem. Přesto je nejen v Česku hojně využíván, v poslední době zažil renesanci hlavně ve sdílené ekonomice. Má tedy smysl proti němu bojovat? A proč? Neosvědčuje se náhodou?

Do starých kolejí se nevrátíme, říká Magdalena Souček z EY
Málokdo dokáže reflektovat proměnu podnikatelského prostředí od divokých devadesátek až po digitalizovanou dobu covidovou jako Magdalena Souček, vedoucí partnerka české pobočky poradenské společnosti EY. Ta na českém trhu působí už od devadesátých let minulého století.

Covidová revoluce: Home office bude standard. Pracoviště se přizpůsobí
Práce z domova kombinovaná s efektivními pracovními setkáními. Tak bude podle Magdalény Wavle, ředitelky oddělení talentu a rozvoje ve společnosti Vodafone, po pandemii vypadat běžný pracovní režim mnoha firem.

Na programování je potřeba talent. Gramotnost v IT ale zvládne každý
IT vzdělávání je potřeba víc než sůl, ministerstvo je brzda, děti naštěstí zvládají IT spontánně, říká Jiří Hlavenka, podnikatel a investor v oblasti informačních technologií