Články na téma: daně

Daně jsou povinné platby, které musí lidé i firmy odvádět vládě. Slouží k financování veřejných výdajů jako je například zdravotní péče, vzdělání, bezpečnostní opatření, infrastruktura a další. Daně mohou mít různé formy i typy, například mohou být vybírány místně, ale také regionálně i na národní úrovni.

V České republice musí podnikatelé platit povinně tři daně: daň z příjmu, zdravotní pojištění a sociální pojištění. Každý živnostník musí v podnikání na hlavní činnost měsíčně platit minimální částky pojištění. Mimo to je pro podnikatele povinností vést přehled o účetnictví, tedy o příjmech a v určitých typech podnikání i o výdajích.

Vyšší sleva na dani? Zapomeňte! Vláda ruší jeden slib za druhýmnázor
 67 026

Vyšší sleva na dani? Zapomeňte! Vláda ruší jeden slib za druhým

Vláda podle nedávného vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury nesplní některé další body ze svého programového prohlášení. Je mezi nimi i slibovaná valorizace základní daňové slevy na poplatníka. Jinak řečeno, vlivem inflace budeme všichni reálně platit vyšší daně i tam, kde se nominálně nezvýší. Dá se v Česku ještě vůbec na něco spolehnout?

Marek Hudema9. 11. 2023
Nezaplatili jste zbytečně silniční daň? Stát má na účtu přes 600 milionůdaně

Nezaplatili jste zbytečně silniční daň? Stát má na účtu přes 600 milionů

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 635 milionů, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa proto podnikatele upozorňuje, aby si zkontrolovali stav svých daňových účtů a případně zažádali o vrácení přeplatku či o jeho převedení na jinou daň.

Redakce Finmag.cz31. 10. 2023
Česko získá miliardy navíc. Změna globálních daňových pořádků je tu

Česko získá miliardy navíc. Změna globálních daňových pořádků je tu

Google, Apple, Facebook, Twitter či Amazon? Česko získává možnost danit zisky velkých nadnárodních firem, stejně jako drtivá většina jiných zemí světa. Získá tím i miliardy korun navíc, které ovšem veřejné finance moc ozdravit nepomohou. Co tomu předcházelo a co čekat?

Lukáš Kovanda27. 10. 2023
Vyšší daně, vyšší příjmy? Reálné dopady zvýšení korporátní daně očima expertůanketa
 6 394

Vyšší daně, vyšší příjmy? Reálné dopady zvýšení korporátní daně očima expertů

Daň z příjmu právnických osob se počínaje příjmy za rok 2024 zvýší z 19 na 21 procent. Vláda tuto vyšší zátěž pro firmy obhajuje kromě jiného tím, že jim stát během covidu vydatně pomáhal. Měly by firmy tímto způsobem skutečně část pomoci „vrátit“? Nebudou kvůli tomu spíš Česko opouštět?

Adam Štěpánek20. 10. 2023
Držte si peněženky, konsolidační balíček je tu. Co se mění pro podnikatele?legislativa
 44 708

Držte si peněženky, konsolidační balíček je tu. Co se mění pro podnikatele?

Vláda protlačila Sněmovnou konsolidační balíček, který v mnohém mění i podmínky pro české podnikatele. I když se pár drobností od května, kdy ozdravný balíček vláda představila, změnilo, to hlavní zůstává: zvýšit se má zdanění firem i odvody OSVČ. Změn z pohledu ponikatelů je ovšem mnohem víc. Přinášíme přehled těch nejdůležitějších.

Michal Hron, Adam Štěpánek13. 10. 2023
Pozor, konec mimořádných odpisů se blíží. Autosalony se chystají na náporodpisy
 18 324

Pozor, konec mimořádných odpisů se blíží. Autosalony se chystají na nápor

Mimořádné daňové odpisy hmotného majetku s rokem 2023 končí. Kdo tak například plánuje pořídit nové firemní auto, měl by si pospíšit. Pro zanesení hmotného majetku do účetnictví ve zrychleném režimu zbývají už jen tři měsíce. Autosalony už očekávají nápor.

Michal Hron4. 10. 2023
Zrušit, nechat, nebo najít nový model? Koncesionářské poplatky očima expertůanketa
 13 350

Zrušit, nechat, nebo najít nový model? Koncesionářské poplatky očima expertů

Stát chystá v rámci takzvané velké mediální novely rozsáhlé změny v platbách koncesionářských poplatků. Na jedné straně vyhověl námitkám podnikatelů a opouští povinnost platit koncesionářské poplatky z každého přijímače v provozu, na straně druhé zavádí povinné odvody jen na základě počtu zaměstnanců. Je ale taková úprava pro firmy férová? Zeptali jsme se expertů.

Michal Hron22. 9. 2023
Akciové programy pro zaměstnance brzdí nevýhodné zdanění. Změní se to?

Akciové programy pro zaměstnance brzdí nevýhodné zdanění. Změní se to?

Zaměstnanecké akciové programy, v nichž mohou lidé získat podíl na úspěchu firmy jako benefit ke své mzdě, mají být příležitostí pro firmy a motivací pro zaměstnance. Nadnárodní firmy už tento motivační nástroj používají běžně, ty české ale brzdí neutěšená legislativa. Změní se to vůbec někdy?

Simona Fialová, Irena Kolárová8. 8. 2023
Nová doba, bitcoin nabídne už i matka Komerční banky. Týden v kryptu #41
 6 909

Nová doba, bitcoin nabídne už i matka Komerční banky. Týden v kryptu #41

Předseda americké Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) není nadšen z rozhodnutí soudu, známe termíny pro schválení bitcoinových ETF, matka Komerční banky jde do bitcoinu, krypto není hazard a Robert F. Kennedy Jr. chce podpořit dolar bitcoinem. Je tu další #TýdenVKryptu.

Tomáš Krause22. 7. 2023
Musíte se otáčet, jinak jdete z kola ven. Jak se podniká v Monaku
 13 655

Musíte se otáčet, jinak jdete z kola ven. Jak se podniká v Monaku

Eldorádo vysokých sázek, rychlosti a života v přepychu zůstává pro mnohé synonymem daňového ráje a luxusu. Život zdejších podnikatelů ale nemusí být nutně jen zábavný. Většina z nich tvrdě pracuje. A na Čechy se tu nikdo nedívá s předsudky jako v sousední Francii. Přinášíme vám ochutnávku reportážního textu z Monaka, který najdete v aktuálním tištěném Finmagu.

Štěpánka Strouhalová19. 7. 2023
Pozor, co sdílíte na sociálních sítích. Berňák vám to spočítá
 47 852

Pozor, co sdílíte na sociálních sítích. Berňák vám to spočítá

V poslední době se množí příběhy o finančních úřednících čerpajících informace ze sociálních sítí. Pochlubíte se novým luxusním vozem na Instagramu – a máte na krku daňovou revizi. Čeká nás snad „Velký bratr“, který už léta řádí v Británii, i v Česku?

Pavel Kohout29. 6. 2023
Známe letošní absurditu roku. Proč je lepší věc zničit než ji darovat charitě?
 25 441

Známe letošní absurditu roku. Proč je lepší věc zničit než ji darovat charitě?

Už to zažila nejedna firma. Obnovujete techniku nebo nábytek v kanceláři, tak staré počítače nebo stoly darujete humanitární organizaci, která je využije v České republice. Vcelku logické. Jenže ouvej: daruj, ale zaplať DPH! Právě tenhle byrokratický nesmysl zvolila veřejnost za letošní Absurditu roku.

Michal Hron23. 6. 2023
Jak moc nás stát odírá? Den daňové svobody ukazuje, že brzy bude hůř
 9 825

Jak moc nás stát odírá? Den daňové svobody ukazuje, že brzy bude hůř

Nastává den daňové svobody, začínáme vydělávat sami na sebe – a to dřív než loni. Důvod bouchat šampaňské ale nemáme. Stát totiž s daněmi brzy přitlačí.

Pavel Jégl13. 6. 2023
Pomohli jsme, tak plaťte! Stanjura hájí zdanění firem argumentačním faulem
 29 990

Pomohli jsme, tak plaťte! Stanjura hájí zdanění firem argumentačním faulem

Ministr financi Zbyněk Stanjura přišel s teorii, že by zvýšením firemních daní měli podnikatelé vrátit část peněz, které dostali od státu v době covidových uzávěr a energetické krize. Jenže má stát vážně zdanit hlavně ty, kterým jednou pomohl? A k čemu má sloužit vládní konsolidační balíček a daně vůbec?

Marek Hudema1. 6. 2023
Kdo pocítí zvýšení odvodů OSVČ nejvíc? Spočítali jsme to za vásOSVČ
 10 585

Kdo pocítí zvýšení odvodů OSVČ nejvíc? Spočítali jsme to za vás

Vládní balíček počítá s postupným zvýšením odvodů u osob samostatně výdělečně činných. Většina z nich na pojistném zaplatí o víc než 20 tisíc korun ročně. Reforma ovšem dopadá hlavně na drobné živnostníky, nikoliv na ty „bohaté“, ukazují výpočty.

Kateřina Hovorková30. 5. 2023
Vláda firmy nešetří. Slíbila úlevy, místo toho jim naložila ranec
 9 514

Vláda firmy nešetří. Slíbila úlevy, místo toho jim naložila ranec

Vyšší daně pro byznys – kdo tohle na startu Fialovy vlády očekával? Občanskými demokraty vedená koalice navrhuje to, co se v této zemi naposledy snažili prosadit sociální demokraté.

Pavel Jégl23. 5. 2023
Změny v paušální dani, nové limity. Na co se musí podnikatelé ještě připravit?
 8 558

Změny v paušální dani, nové limity. Na co se musí podnikatelé ještě připravit?

Podnikatelé se musejí v letošním roce v daňové oblasti vypořádat s řadou změn. Týkají se třeba zvýšení limitu obratu povinné registrace pro plátce DPH či paušální daně. A jak to bude s problematikou dvojího zdanění?

Tomáš Dvořák22. 5. 2023
Zvýšení záloh živnostníky zabolí. Proč se vláda neinspirovala Kalouskem?
 17 258

Zvýšení záloh živnostníky zabolí. Proč se vláda neinspirovala Kalouskem?

Vláda se v rámci konsolidačního balíčku chystá zvýšit odvody živnostníků. Argumentuje i tím, že podnikatelé nemyslí na zadní kolečka. Možná by si měla vzít příklad z dvanáct let starého návrhu Miroslava Kalouska.

Pavel Jégl16. 5. 2023
Pohřbí vláda české gastro? Vyšší DPH na pivo i stravovací služby očima expertů
 17 053

Pohřbí vláda české gastro? Vyšší DPH na pivo i stravovací služby očima expertů

Jedním z mnoha opatření pro ozdravení veřejných financí, která ve čtvrtek představila vláda, je i přesunutí čepovaného piva ze snížené do základní sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Vyšší DPH čeká navíc i celé stravovací služby. Jak to dopadne na hospody a restaurace, kterým poslední léta zrovna nepřála?

Michal Hron12. 5. 2023
USA zdaní těžbu bitcoinu, Hamás se ho bojí používat. Týden v kryptu #30
 7 168

USA zdaní těžbu bitcoinu, Hamás se ho bojí používat. Týden v kryptu #30

Hamás přestává používat bitcoin, Bhútán ho těží a v USA chtějí těžbu zdanit. Víme také, kolik stojí vytěžit jeden bitcoin v USA a že obtížnost těžby je na maximech. Je tu další a tentokrát čistě bitcoinový #TýdenVKryptu.

Tomáš Krause6. 5. 2023
Daňové přiznání na poslední chvíli. Vyhněte se nejčastějším chybámdaně

Daňové přiznání na poslední chvíli. Vyhněte se nejčastějším chybám

Daňová přiznání, která se v základní lhůtě podávají do 2. května, jsou klíčovým prvkem pro správné plnění daňových povinností i u firem. Mnoho z nich ovšem stále dělá ve svých přiznáních chyby, což může mít za následek nejen vysoké pokuty, ale i ztrátu reputace. Na co si dát pozor, vysvětluje daňová poradkyně kanceláře Rödl & Partner Martina Šotníková.

Redakce Finmag.cz27. 4. 2023
1/18