Přijedeme, poradíme. Finanční správa chystá desítky výjezdů za poplatníky
Finanční správa v březnu poradí s daňovým přiznáním k dani z příjmu fyzických osob. Daňovou povinností provede lidi po telefonu i osobně v terénu. A znovu připomíná, že ti, kdo mají ze zákona zřízenou datovou schránku, mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky.
Finanční správa má naplánováno celkem 490 výjezdů do 159 obcí, zejména do těch, kde bylo loni zrušeno kamenné pracoviště finančního úřadu. Od 4. března 2024 spustí také konzultační telefonní infolinky ve všech krajích a na konci března budou prodlouženy úřední hodiny podatelen.
Každoroční výjezdy finanční správy za daňovými poplatníky míří především na starší generace, které preferují osobní kontakt s úřadem, nebo občany, pro které se vyplnění formuláře nestalo rutinní aktivitou. „Přijdou, společně s naším pracovníkem přiznání vyplní, odevzdají a mají na rok vystaráno,“ říká generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.
S výjezdy podle ní úředníci začnou už na konci února, „protože řada lidí chce mít tuto povinnost co nejdříve vyřešenou“. Speciální telefonické infolinky budou v průběhu března k dispozici ve všední dny od 8:00 do 17:00 hodin, v pátek do 14:00 hodin.
„I díky loňské reorganizaci a uzavření zhruba třetiny kamenných poboček jsme letos počet výjezdů ztrojnásobili. Pilotní projekt posílených výjezdů a telefonních infolinek jsme si odzkoušeli již v lednu na dani z nemovitých věcí. Jakkoliv je to pro naše specialisty na příslušnou daň náročné období, extrémně pozitivní zpětná vazba byla nejlepším oceněním jejich práce,“ dodává Hornochová.
Na podání přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě je letos čas do úterý 2. dubna, na elektronické podání do 2. května. Ti, kterým přiznání podává daňový poradce, a také povinně auditované firmy mají čas až do 1. července.
Finanční správa současně znovu upozorňuje poplatníky, kteří mají ze zákona zřízenou datovou schránku, že mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky, a to ve stanoveném formátu a struktuře. Nelze tedy využít například formát PDF. Elektronické přiznání není nutné podávat přes datovou schránku, nejjednodušším a nejrychlejším způsobem je portál MOJE daně.
Papírové přiznání k dani z příjmů fyzických osob každoročně podává nejvíce lidí poslední týden v březnu, proto finanční správa prodlouží úřední hodiny podatelen na všech finančních úřadech od pondělí 25. března do úterý 2. dubna až do 17:00 hodin.
Kompletní přehled výjezdů a telefonních infolinek podle jednotlivých krajů lze nalézt na webu finanční správy.
V loňském roce bylo podáno rekordních 2 888 941 přiznání, z toho 66 % elektronicky. Letos bylo k 26. únoru podáno zhruba 260 tisíc přiznání, 70 % elektronicky.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Právní a daňové změny 2024. Otestujte se a zjistěte, jak dobře jste připraveni
Paušální daň 2024 na poslední chvíli. Jak se přihlásit, komu se vyplatí, kalkulačka
Jak si snížit daně? Velký přehled slev a odpočtů + daňová kalkulačka
Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2
V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.
BYZNYS JE UMĚNÍ
Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.
BYZNYS JE TAKY VĚDA
Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2