Články na téma: obce
Obce jsou základní jednotkou veřejné správy. Zastávají klíčovou roli v rozvoji místních komunit i v organizaci veřejného života. V České republice definuje obce zákon o obcích a existují dva hlavní druhy obcí: obce s pověřeným obecním úřadem a obce bez tohoto úřadu. Mohou mít různé velikosti, charakter i uspořádání.
Obecní úřad je odpovědný za místní správu, poskytování služeb občanům a také plní úlohy stanovené zákonem. Hlavními kompetencemi obcí je správa komunikací, infrastruktury, školství, zdravotnictví, sociálních služeb, kultury a ochrana životního prostředí.
Mnohé obce podporují podnikatelské aktivity. Snaží se vytvářet příznivé podmínky pro podnikání a organizují akce, jako jsou trhy, festivaly, networkingové akce a další, kterých se mohou podnikatelé účastnit. Kromě toho mohou obce žádat o dotace a rozvíjet své průmyslové zóny, podporovat inovace a vzdělání.
Další články na téma obce najdete na Peníze.cz.
Regulace Bookingu a Airbnb se blíží. Skončí u Ústavního soudu?
Spravedlivější podnikatelské prostředí, možnost obcí regulovat podmínky krátkodobých pronájmů přes platformy jako Airbnb nebo Booking, efektivnější výběr daní a místních poplatků. To si od své novely slibuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Předseda České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS) varuje, že v navrhované podobě zákon tvrdě narazí u Ústavního soudu.
Český bizár: Vládě rostou dluhy, samosprávám vklady v bankách
Česko je státem, jehož dluhy se zvyšují nejrychleji v Evropě. Samosprávy přitom zaznamenávají ohromující přebytky, letos za první čtvrtletí dosáhly nejvyšší úrovně v dějinách země. Co s tím?
Česká absurdita: Vláda si půjčuje na provoz a obce nechávají vyletět miliardy komínem
Vláda se snaží investicemi rozhýbat ekonomiku, obce však místo podpory podnikání syslí peníze na účtech v bankách. Daňový poplatník by se proto měl ptát, proč od něj stát na financování obcí vybírá peníze.
Přijedeme, poradíme. Finanční správa chystá desítky výjezdů za poplatníky
Finanční správa v březnu poradí s daňovým přiznáním k dani z příjmu fyzických osob. Daňovou povinností provede lidi po telefonu i osobně v terénu. A znovu připomíná, že ti, kdo mají ze zákona zřízenou datovou schránku, mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky.
Slepé vlády a mazaní úředníci. Takhle přebujelý stát nikdy nezkrotíme
Pokud bychom hledali, na co si nejčastěji stěžují v Česku podnikatelé a šéfové firem, odpovědí by bylo jediné slovo: byrokracie. Jenže podle některých statistik zároveň není jednání s úřady v Česku tak hrozné, zákony u některých věcí nařizují poměrně rychlé lhůty k vyřízení a navíc na tom nejsme zdaleka tak zle ani co se digitalizace týče. Tak kde je tedy ten hlavní problém?
Příliš obcí i úředníků. Stát má šetřit, obecní pašalíky si ale vzít nenechá
Vláda se chystá šetřit na eráru. Byl by to chvályhodný a fiskálně odpovědný počin, pokud by kabinet šetřil důsledněji – nejen v centrálních úřadech, ale i v krajských zastupitelstvech a obecních samosprávách. Pak by třeba nemusel zvedat některé daně.
Vzít lidem a obcím a dát státu? Vyšší daň z nemovitostí očima expertů
Vláda na doporučení Národní ekonomické rady zvažuje navýšení daní z nemovitých věcí, tedy například bytů či chat v osobním vlastnictví. Krom toho by ovšem ráda přenesla její část přímo do státního rozpočtu, protože nyní jde o ryzí příjem obcí, zatímco stát nese náklady na administraci daně. Jinými slovy chce vzít lidem a municipalitám a přilepšit státu. Je to ale správná cesta?
Babiš buduje stát jako firmu. S obecními filiálkami
Záchranný program Pětadvacítka přihrál podnikatelům postiženým protivirovými opatřeními pět set korun na den. Nejsou to ale jen peníze ze státního rozpočtu, ale také z rozpočtů obcí a krajů. Vláda tvrdí, že jim výpadek nahradí dotacemi. Jenže dotace jsou podhoubí korupce.
Deset. Máš, má ovečko, dávno spát
Máš má ovečko dávno spát. Přísné zákazy noční zábavy v Česku i v Bratislavě dokládají neochotu hledat kompromis a řešení výhodná pro všechny.
Anketa: Zbaví se Česko nálepky hazardního ráje?
Ústavní soud dal obcím možnost skoncovat s výherními automaty. Budou herny i nadále na každém kroku, nebo dojde k jejich výraznému omezení? Zeptali jsme se odborníka na závislosti Karla Nešpora, aktivisty Matěje Hollana, ekonoma Lukáše Kovandy a dalších zajímavých osobností.
Matěj Hollan: Zamoření hazardem je Kalouskova odpovědnost
V pokračování rozhovoru nás Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění seznámí s Mapami hazardu. Ty prokázaly, že valná část heren je na místech, kde je zákon zakazoval: poblíž škol, kostelů... Co se stalo dál? Zákon se změnil – ve prospěch heren... Lze herní lobby porazit?
Reforma sociálního systému: Jaká vlastně je
Celý měsíc od spuštění sociální reformy nám oficiální místa tvrdila, že všechno je v pořádku. Po měsíci přišla odvolání těch, kteří byli učiněni zodpovědnými za to, že to, co se dařilo zvládat s „přijatelnými porodními bolestmi“, je nefunkční. Co se to vlastně děje?
138 natvrdlých. Poslanci se spletli: „Návrh na omezení hazardu“ nic neomezí!
Buď ve sněmovně sedí 138 natvrdlých, nebo 138 loutek majitelů kasin a loterií. Moc dalších možností schválení novely zákona o loteriích nedává. Stát bude dál hazard podporovat víc než jiné druhy podnikání.