Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Matěj Hollan: Zamoření hazardem je Kalouskova odpovědnost

Martin Vlnas
Martin Vlnas
4. 8. 2012

V pokračování rozhovoru nás Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění seznámí s Mapami hazardu. Ty prokázaly, že valná část heren je na místech, kde je zákon zakazoval: poblíž škol, kostelů... Co se stalo dál? Zákon se změnil – ve prospěch heren... Lze herní lobby porazit?

Matěj Hollan: Zamoření hazardem je Kalouskova odpovědnost

Pojďme zpátky k hazardu. Vloni prošla další novela zákona o hazardních hrách. Jaká je?

Jde na ruku hazardní lobby.

Řada lidí se přitom po jejím schválení radovala, protože z ní vypadla sporná pasáž o regulaci internetu…

… to je standardní postup, jak oblbnout veřejnost. Dáš do zákona úplnou kravinu, která zvedne stavidla, lidi se začnou bouřit, sporná pasáž se nakonec s fanfárou vypustí, ale ostatní, už ne tak zjevné prasárny projdou. Děje se to jak u nás, tak na evropské úrovni.

Jak vlastně dnes proti hazardu bojujete?

Podařilo se nám získat několik obcí – Frýdlant nad Ostravicí, Židlochovice, Klatovy – které nedávno podaly ústavní stížnost, protože jim ministerstvo zakazuje vymýtit hazard z jejich veřejného prostoru. Předpokládám, že vyhrají. Může se ale stát i to, že ministerstvo bude rozhodnutí Ústavního soudu, že si obce mohou veškerý hazard okamžitě regulovat samy, i přesto ignorovat nebo se ho pokusí nějak obejít. Věříme ale, že si to už netroufnou.

Nehrozí Česku žaloby a arbitráže, pokud se obce rozhodnou herny vyhnat před koncem povolení, které mají od ministerstva financí?

Češi čistě do hracích automatů a videoloterijních terminálů ročně naházejí sto miliard. Na dalších 40 miliard ročně pak byly vyčísleny následky hraní – rozpady rodin, krádeže, praní špinavých peněz. Jsme přesvědčeni, že v tomhle kontextu nebudou provozovatelé schopni u soudů uspět. Celý byznys navíc funguje navzdory základnímu právu obcí na samosprávu, vznikl na základě nelegitimního zvýhodnění určitého segmentu trhu a veškeré investice se firmám již bohatě vrátily, tudíž se nemají o co soudit. Toto stanovisko jsme také rozeslali všem šesti tisíci obcím v České republice a vyzvali je, ať se nebojí hazard zakazovat. Navíc existuje precedent – stát retroaktivně zdanil výrobce solární elektřiny a prošlo to. Hazard navíc není podnikání, ale kradení. Člověk zkrátka někam postaví bednu, která mu vydělává. Na to není potřeba nějaké zásadní know-how. Samozřejmě to ale provozovatelé hazardu zkusí. A Kalousek má natolik dobré právníky, že by byli určitě schopni prohrát i tenhle spor.

Vaše občanské sdružení ale nebojuje jen na makrorovině. Minulý rok jste spustili unikátní projekt Mapy hazardu, který poukazuje na absolutní ignoraci českých zákonů. Jak a v čem?

Projekt jsme v první fázi zaměřili na konkrétní ustanovení zákona o loteriích, které říká, že žádný hazardní přístroj nesmí být povolen ve vzdálenosti sto metrů od škol, nemocnic, kostelů, úřadů státní správy a podobně. A samozřejmě ani v nich, což bylo ve finále porušováno také – herny v budově, kde sídlí policie, lékaři.

Co jste zjistili, když jste se do mapy vystavené na internetu zapíchali vlaječky s polohou těchto institucí a heren?

Protože jsme z Brna, začali jsme tam. Celé Brno-střed je heren plné a tohle nařízení bylo naprosto ignorované. Porušovalo ho snad devadesát pět procent heren!

Myslíš si, že lidé, kteří herny povolovali, o tomhle nařízení nevěděli, nebo je za tím něco jiného?

Také nás to zajímalo. Proto jsme podali trestní oznámení na úřednici Brna-středu, která měla tuhle agendu několik let na starosti. Policie ale všechno odložila, přistoupila na názor oné paní, že nelze poznat, co je škola, a tudíž je z obliga. Když jsme se chtěli odvolat, zjistili jsme, že na to nemáme právo, protože tím není naše občanské sdružení přímo postižené. Postupem času jsme ale zjistili, že rozhodně nejde jen o problém Brna, a iniciativa se rozšířila po celé republice. Michal Valoušek z Valašského Meziříčí vytvořil uživatelské rozhraní, kde si muže každý zkontrolovat herny ve svém okolí. Výsledek? Absolutní většina heren je povolena protizákonně.

Co na to ministerstvo financí?

Od prvního ledna letošního roku bylo tohle ustanovení novelou zákona o regulaci hazardu vypuštěno. Naše mapy tak byly rázem vlastně k ničemu, proto jsme je předělali, aby byly stále aktuální, a plně zaměřili proti hlavnímu viníkovi – ministerstvu financí. A nebyla to jediná perla. Ústavní soud už několik měsíců před přijetím této novely upozorňoval, že obce vždy měly a mají pravomoc hazard zcela regulovat. V reakci na to poslanci do protihazardní novely dostali paragraf, který obcím toto ústavní právo na tři roky odejmul. Právě proto nyní obce žalují stát u Ústavního soudu. Pokud jim soud vyhoví a přechodné období zruší, budou moci herny vyhnat okamžitě.

Jakým způsobem ministerstvo financí v téhle věci argumentovalo?

Oháněli se právě možnosti arbitráží, které beztak nehrozí. Proto dohodli s provozovateli heren, že jim dají tři roky, aby se připravili, a ti jim na oplátku slíbili, že je pak nebudou žalovat. Takhle fungují zákony v Česku.

Co je pravdy na tom, že fungujete jako žoldáci nějakého mocného mecenáše, který se mermomocí snaží zničit český hazard?

SPELOS – Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů, které vede Petr Vrzáň, se nás tímhle způsobem pokouší zdiskreditovat už dlouho. Věřím, že kvůli tomu, aby na nás něco našli, ani nespí. Mimochodem tenhle pán má moc zajímavou historii. Nejdříve vedl kasino, následně za ministra financí Vlastimila Tlustého a později za Kalouska šéfoval Státnímu dozoru nad hazardními hrami a loteriemi, aby se v roce 2010, okamžitě po svém odchodu, stal šéfem velké hazardní firmy.

To je nádhera…

Přesně. Je to úplně stejné, jako kdyby se dealer perníku ze dne na den stal vedoucím protidrogové centrály a pak se zase okamžitě vrátil do varny.

Můžeš u nás Petru Vrzáňovi poodhalit, kdo vás opravdu platí?

Ministerstvo vnitra.

Opravdu?

Ano, také jsme to nečekali. Dostali jsme od nich grant na 167 000 na protikorupční aktivity. Máme také finanční prostředky od Open Society Fund, Nadace VIA a od drobných dárců. Třeba mně to zaručuje ďábelský příjem skoro osm tisíc čistého. To je můj žold.

Pokračování příště

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (13)

Vstoupit do diskuze
Martin Vlnas

Martin Vlnas

Vystudoval politologii, sociologii a mediální studia na FSS MU v Brně. Rok studoval v Jižní Koreji. Během studia publikoval reportáže v Reflexu, Respektu nebo Týdnu, kariéru ale začal jako portýr. Od... Více

Související témata

brněníhazardMapy hazarduMatěj Hollanministerstvo financíMinisterstvo vnitraMiroslav Kalousekobceobčanská společnostPetr VrzáňSPELOSústavní soudzákon o loteriích
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo