Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: Daně 2024

Daně v roce 2024 doznaly mnoha změn. Po letech se zvyšuje daň z příjmů právnických osob neboli korporátní daň. Zdanění firem se počínaje příjmy za rok 2024 zvýší z 19 na 21 procent. Nastává také změna v progresi daně z příjmů fyzických osob, kdy se vyšší sazba daně z příjmů ve výši 23 % (namísto běžné sazby 15 %) dotkne všech, kteří ročně dosáhnou na víc než 36násobek průměrné měsíční mzdy (dosud byla hranice 48násobek). Ruší se také některé slevy na dani – sleva na studenta a sleva na dani za umístění dítěte do předškolního zařízení, takzvané školkovné. Další zrušenou daňovou úlevou je odpočet příspěvku člena odborové organizace či úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Velké změny pak nastávají i u daně z přidané hodnoty, kde se zboží a služby po snížení počtu sazeb ze tří na dvě přesovají do nových tarifů. S daněmi se pak úzce pojí také minimální zálohy OSVČ na zdravotní a sociální pojištění, které letos zahájily dlouhodobý plánovaný růst. Vše podrobně rozebíráme v textech, které se těmto problematikám detailně věnují. S výpočtem daně z příjmů fyzických osob vám pomůže naše daňová kalkulačka pro OSVČ. Další kalkulačka vám pak prozradí, jestli se vám nevyplatí přejít do paušálního režimu daně z příjmů.

Přijedeme, poradíme. Finanční správa chystá desítky výjezdů za poplatníkyaktuality

Přijedeme, poradíme. Finanční správa chystá desítky výjezdů za poplatníky

Finanční správa v březnu poradí s daňovým přiznáním k dani z příjmu fyzických osob. Daňovou povinností provede lidi po telefonu i osobně v terénu. A znovu připomíná, že ti, kdo mají ze zákona zřízenou datovou schránku, mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky.

Redakce Finmag.cz26. 2. 2024
Jak si snížit daně? Velký přehled slev a odpočtů + daňová kalkulačkaDaně 2024
 13 062

Jak si snížit daně? Velký přehled slev a odpočtů + daňová kalkulačka

Doba, kdy je potřeba přiznat daně z příjmů za rok 2023, se neúprosně blíží. Je proto čas se podívat na možnosti, jak si daně snížit a neplatit zbytečně moc. Využít můžete odečitatelné položky i slevy na dani. Letos naposledy lze uplatnit například takzvané školkovné. Tady je velký přehled daňových slev a odpočtů.

Michal Hron, Petr Kučera9. 2. 2024
Zákon o daních z příjmů 2024. Jak se v něm vyznat a na co si dát pozor?daň z příjmu

Zákon o daních z příjmů 2024. Jak se v něm vyznat a na co si dát pozor?

Celé pojednání o daních by se v zásadě dalo shrnout do jedné věty – najděte si někoho, kdo tomu rozumí a zaplaťte mu za to. Proč? Protože každý ze tří hlavních zákonů , které se týkají daní, prochází každý rok v průměru čtyřmi úpravami. Vážně se vám chce to sledovat? Pokud ano, udělejte si z toho byznys a poskytujte daňové poradenství. Jestli ne, najměte si na to někoho. Přinášíme velký přehled Zákona o daních z příjmů.

Alena Šafrová Drášilová7. 2. 2024
Zdravotní pojištění OSVČ 2024. Jak se počítá, kolik si letos připlatíte a na co dát pozor?zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění OSVČ 2024. Jak se počítá, kolik si letos připlatíte a na co dát pozor?

Jistě máte už v kalendáři poznamenáno, že minimální zálohy na zdravotní pojištění se zvyšují a novou sumu musíte zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do 8. února. Kolik budete nově platit? A jak se vlastně výše záloh počítá? Dočtete se v našem přehledu.

Hynek Just1. 2. 2024
Už jste se přiznali k dani z nemovitých věcí? Máte poslední den na nápravu, pozor na novinkyVše o...
 10 408

Už jste se přiznali k dani z nemovitých věcí? Máte poslední den na nápravu, pozor na novinky

Daňové změny se v roce 2024 nevyhnuly ani dani z nemovitých věcí, která se přímo či nepřímo dotýká i řady podnikatelů. Novelizace příslušných zákonů přináší části poplatníků povinnost nově podat přiznání, byť dosud nemuseli. A části naopak nově umožňuje žádat o osvobození. Co vše se v dani z nemovitých věcí mění a kdo by měl zbystřit? Tady je přehled.

Michal Hron31. 1. 2024
Sociální pojištění OSVČ 2024. Na vyšší zálohy máte čas už jen pár dnísociální pojištění

Sociální pojištění OSVČ 2024. Na vyšší zálohy máte čas už jen pár dní

Pokud platíte na sociální pojištění jen minimální zálohy, nečekejte s jejich zvýšením až po podání daňového přiznání a přehledu pro správu sociálního zabezpečení. Letos je potřeba zálohy navýšit už v lednu. Výjimku mají začínající podnikatelé, pro které platí v prvních třech letech podnikání jiné sazby.

Gabriel Pleska24. 1. 2024
Paušální daň táhne. Letos se přihlásilo 32 tisíc nováčkůaktuality

Paušální daň táhne. Letos se přihlásilo 32 tisíc nováčků

Počet lidí využívajících paušální daň se letos opět zvýšil, oznámila finanční správa. Jak nováčkům, tak stávajícím paušalistům teď hoří termín, upozorňuje úřad.

Redakce Finmag.cz19. 1. 2024
Paušální daň 2024 na poslední chvíli. Jak se přihlásit, komu se vyplatí, kalkulačkapaušální daň
 11 169

Paušální daň 2024 na poslední chvíli. Jak se přihlásit, komu se vyplatí, kalkulačka

Režim takzvané paušální daně doznává s novým rokem několika změn. Mění se nejen výše paušální daně, ale také způsob, jak se k ní přihlásit. Co se naopak nemění, je hraniční termín: čas máte už jen do 10. ledna. Platí to i v případě, že měníte rozhodné pásmo paušální daně. Více v našem přehledu.

Michal Hron8. 1. 2024
Jak na silniční daň v roce 2024. Kdo ji platí a kdy, jak je to se zálohami a přeplatky, kalkulačkasilniční daň
 9 449

Jak na silniční daň v roce 2024. Kdo ji platí a kdy, jak je to se zálohami a přeplatky, kalkulačka

V silniční dani se v posledních letech odehrály velké změny, pro řadu podnikatelů byla od roku 2022 zrušena. Vlivem setrvačnosti však mnozí z nich stále platí zálohy, i když nemusí. Koho se tedy silniční daň skutečně týká? Kdy musíte podávat daňové přiznání? A co když máte z minulých let přeplatek?

Bohumír Žídek3. 1. 2024
Právní a daňové změny 2024. Otestujte se a zjistěte, jak dobře jste připravenikvíz
 8 771

Právní a daňové změny 2024. Otestujte se a zjistěte, jak dobře jste připraveni

Vyšší zdanění právnických osob, rozsáhlé změny v DPH či omezená uznatelnost odpočtového auta. Daňové a legislativní změny roku 2024 přináší povětšinou vládní konsolidační balíček. Co všechno se nás hrne a jak moc se v tom vyznáte? Otestujte se v našem kvízu.

Michal Hron, Adam Štěpánek30. 12. 2023
Vyšší daně, vyšší příjmy? Reálné dopady zvýšení korporátní daně očima expertůanketa
 7 115

Vyšší daně, vyšší příjmy? Reálné dopady zvýšení korporátní daně očima expertů

Daň z příjmu právnických osob se počínaje příjmy za rok 2024 zvýší z 19 na 21 procent. Vláda tuto vyšší zátěž pro firmy obhajuje kromě jiného tím, že jim stát během covidu vydatně pomáhal. Měly by firmy tímto způsobem skutečně část pomoci „vrátit“? Nebudou kvůli tomu spíš Česko opouštět?

Adam Štěpánek20. 10. 2023
Držte si peněženky, konsolidační balíček je tu. Co se mění pro podnikatele?legislativa
 46 187

Držte si peněženky, konsolidační balíček je tu. Co se mění pro podnikatele?

Vláda protlačila Sněmovnou konsolidační balíček, který v mnohém mění i podmínky pro české podnikatele. I když se pár drobností od května, kdy ozdravný balíček vláda představila, změnilo, to hlavní zůstává: zvýšit se má zdanění firem i odvody OSVČ. Změn z pohledu ponikatelů je ovšem mnohem víc. Přinášíme přehled těch nejdůležitějších.

Michal Hron, Adam Štěpánek13. 10. 2023
Pozor, konec mimořádných odpisů se blíží. Autosalony se chystají na náporodpisy
 23 269

Pozor, konec mimořádných odpisů se blíží. Autosalony se chystají na nápor

Mimořádné daňové odpisy hmotného majetku s rokem 2023 končí. Kdo tak například plánuje pořídit nové firemní auto, měl by si pospíšit. Pro zanesení hmotného majetku do účetnictví ve zrychleném režimu zbývají už jen tři měsíce. Autosalony už očekávají nápor.

Michal Hron4. 10. 2023
Pohřbí vláda české gastro? Vyšší DPH na pivo i stravovací služby očima expertů
 18 588

Pohřbí vláda české gastro? Vyšší DPH na pivo i stravovací služby očima expertů

Jedním z mnoha opatření pro ozdravení veřejných financí, která ve čtvrtek představila vláda, je i přesunutí čepovaného piva ze snížené do základní sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Vyšší DPH čeká navíc i celé stravovací služby. Jak to dopadne na hospody a restaurace, kterým poslední léta zrovna nepřála?

Michal Hron12. 5. 2023