Články na téma: legislativa

Pražský Dronetag rychle roste, s podporou z Brna dobývá americké nebesuccess story
 6 152

Pražský Dronetag rychle roste, s podporou z Brna dobývá americké nebe

Praha a Brno. Věční rivalové na poli české společnosti, ale i úspěšní partneři na poli byznysu. Důkazem je pražský startup Dronetag, který s podporou brněnského Y Softu postupně dobývá se svou „krabičkou na hlídání dronů“ svět.

Michal Hron22. 11. 2023
Změna větší než GDPR. Koho se týká směrnice NIS2 a jaké hrozí sankce?Vše o...
 6 872

Změna větší než GDPR. Koho se týká směrnice NIS2 a jaké hrozí sankce?

Evropská směrnice NIS2 se blíží. Nejpozději od poloviny roku 2024 se dotkne nejméně šesti tisíc firem a dalších subjektů v Česku. Koho se směrnice NIS2 týká a co vše musí dotčená firma splnit? Napomůže náš velký přehled.

Michal Hron, Adam Štěpánek18. 10. 2023
Držte si peněženky, konsolidační balíček je tu. Co se mění pro podnikatele?legislativa
 44 687

Držte si peněženky, konsolidační balíček je tu. Co se mění pro podnikatele?

Vláda protlačila Sněmovnou konsolidační balíček, který v mnohém mění i podmínky pro české podnikatele. I když se pár drobností od května, kdy ozdravný balíček vláda představila, změnilo, to hlavní zůstává: zvýšit se má zdanění firem i odvody OSVČ. Změn z pohledu ponikatelů je ovšem mnohem víc. Přinášíme přehled těch nejdůležitějších.

Michal Hron, Adam Štěpánek13. 10. 2023
Kniha jízd je přežitek, jen zatěžuje, spílají firmy vládě. Nabízejí vlastní řešeníbyrokracie
 11 161

Kniha jízd je přežitek, jen zatěžuje, spílají firmy vládě. Nabízejí vlastní řešení

Vedení detailní evidence knihy jízd je nadbytečné a pro firmy administrativně velmi náročné. Pokud nebudou muset striktně rozlišovat pracovní a soukromé cesty, podnikatelům to výrazně sníží byrokratickou zátěž, tvrdí ve svém nejnovějším návrhu Hospodářská komora. Jde o jednu ze 411 dílčích změn vedoucích ke snížení nadměrné administrativní zátěže podnikatelů.

Michal Hron10. 10. 2023
Zrušit, nechat, nebo najít nový model? Koncesionářské poplatky očima expertůanketa
 13 341

Zrušit, nechat, nebo najít nový model? Koncesionářské poplatky očima expertů

Stát chystá v rámci takzvané velké mediální novely rozsáhlé změny v platbách koncesionářských poplatků. Na jedné straně vyhověl námitkám podnikatelů a opouští povinnost platit koncesionářské poplatky z každého přijímače v provozu, na straně druhé zavádí povinné odvody jen na základě počtu zaměstnanců. Je ale taková úprava pro firmy férová? Zeptali jsme se expertů.

Michal Hron22. 9. 2023
Co jsou to sociální firmy a proč jsou důležité? Zlatá vážka ocení ty nejlepší

Co jsou to sociální firmy a proč jsou důležité? Zlatá vážka ocení ty nejlepší

Lidé s hendikepem, ať už zdravotním nebo sociálním, potřebují mnohem víc než práci. Musí dostat příležitost začlenit se do společnosti a dál se rozvíjet. Právě to umožňuje sociální podnikání. Nejinspirativnější sociální firmy letos poprvé ocení národní ceny Zlatá vážka.

Jana Divinová16. 8. 2023
Zakázat inflaci zákonem? Plán ekonoma Havránka není tak bláznivý, jak se zdá
 19 803

Zakázat inflaci zákonem? Plán ekonoma Havránka není tak bláznivý, jak se zdá

Peníze máme pět tisíc let a z toho tak sto let máme inflace. Vraťme se tedy k tomu, že ceny budu stálé, říká respektovaný ekonom Tomáš Havránek. Podle něj je inflace navíc protiústavní a stačí ji zakázat. Dokonce proto založil iniciativu Zrušme inflaci. Je to ale skutečně tak jednoduché?

Marek Hudema27. 4. 2023
Válka je vyhnala, ale podnikat chtějí dál. Tisíce Ukrajinců budují byznys i v Česku

Válka je vyhnala, ale podnikat chtějí dál. Tisíce Ukrajinců budují byznys i v Česku

Tisíce ukrajinských uprchlíků nezůstávají v Česku se zalomenýma rukama. Vedle těch, kteří se uchytí na běžném pracovním trhu, se řada z nich pouští i do vlastního podnikání. Jen za loňský rok se takových našlo přes osm tisíc. Nově proto vznikají i první programy na jejich podporu.

Michal Hron19. 4. 2023
Preventivní restrukturalizace. Chystá se revoluční bezúpadkové oddlužení firem

Preventivní restrukturalizace. Chystá se revoluční bezúpadkové oddlužení firem

Poslanci začali projednávat návrh zákona o preventivní restrukturalizaci, který navazuje na evropskou směrnici a zároveň fungující praxi v okolních zemích. Pokud bude schválen ve stávající podobě, bude pro firmy, které se dostanou do existenčních problémů, představovat revoluční možnost, jak se vyhnout konkurzu i samotnému úpadku. A ve finále se zachránit.

Marek Večeř7. 3. 2023
Zdravotní prohlídky 2023 v kostce. Jak to s nimi je a pro koho platí dál?
 45 538

Zdravotní prohlídky 2023 v kostce. Jak to s nimi je a pro koho platí dál?

Snahu o snížení byrokracie nelze ministerstvu zdravotnictví u zdravotních prohlídek nijak vyčítat, kolem novely vyhlášky o pracovnělékařských službách však panují zmatky. Zrušení povinných periodických prohlídek totiž neznamená, že se ruší i ty vstupní, jak se mnoho zaměstnavatelů mylně domnívá.

Petra Nová3. 2. 2023
Právní kutilství z chráněné dílny. Návrh na změny u nutné obrany je k ničemu
 7 223

Právní kutilství z chráněné dílny. Návrh na změny u nutné obrany je k ničemu

Senátor Zdeněk Hraba se zasazuje o změny u práva obrany se zbraní v ruce. Jde jen o populismus, který ani neumí dobře prodat. Česko přitom žádnou změnu u nutné obrany nepotřebuje.

Petr Němec27. 7. 2022
Sexbyznys v Česku. Jak ho regulovat a nikomu neublížit
 16 818

Sexbyznys v Česku. Jak ho regulovat a nikomu neublížit

Co ubližuje sexuálním pracovníkům nejvíc? Kriminalizace. A to nejen kriminalizace jejich výdělečné činnosti jako třeba v USA, ale také kriminalizace zákazníků jako ve Švédsku nebo Norsku. A také kriminalizace podnikání (takzvaného kuplířství), což se děje zas i v Česku.

Bohumír Žídek29. 7. 2021
Jan Kalvoda: Nemocná česká byrokracie lže v přímém přenosu

Jan Kalvoda: Nemocná česká byrokracie lže v přímém přenosu

„Bohužel se tu rozvinula perverzní hra, kdy jakýkoliv přistižený politický delikvent či korupčník vždycky vytáhne nějaké stanovisko ‚nezávislé a renomované právní kanceláře‘ a tvrdí, že všechno bylo podle zákona,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Peníze.cz advokát Jan Kalvoda.

Ondřej Tůma9. 3. 2013