Předplatit časopis Finmag

Jak na podání přehledu OSVČ pro sociální správu? Návod krok za krokem

Michal Hron
Michal Hron
3. 5. 2024
Vše o...

Podat daňové přiznání je ta těžší část, pořád ale ještě nemáte hotovo. Ještě je potřeba podat přehledy o příjmech a výdajích pro sociální správu a zdravotní pojišťovnu. V našem návodu si tentokrát podrobně vysvětlíme, jak správně vyplnit formulář pro správu sociálního zabezpečení.

Jak na podání přehledu OSVČ pro sociální správu? Návod krok za krokem
Jak na podání přehledu OSVČ pro správu sociálního zabezpečení? (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock

Nestihli jste podat daňové přiznání včas? I tak si můžete sankcím vyhnout, nebo docílit snížení pokuty. Musíte si ale pospíšit.

I v případě, že jste ale všechno stihli v řádném termínu, pro vás ale oznamovací povinnosti nekončí. Do měsíce od podání daňového přiznání totiž musíte ještě podat přehledy o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a vaši zdravotní pojišťovnu. Pokud jste podali daňové přiznání po 2. 4. 2024 elektronicky, přehled podejte nejpozději do 3. 6. 2024. Pokud za vás daňové přiznání podává daňový poradce, přehled musí na příslušná místa dorazit nejpozději do 1. 8. 2024.

Dnes si řekneme, jak krok za krokem vyplnit formulář pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Jelikož jsme na podnikatelském portále, řešíme už jen elektronické podání přehledů – všichni už přece povinně máme datové schránky. A s nimi i povinnost komunikovat s úřady skrze ně. A protože i vyplňování elektronických pé-dé-efek taky už asi nikoho nebaví, využijeme interaktivních formulářů, které jednotlivé instituce nabízejí.

Jak podat přehled pro sociální správu?

Pro podání přehledu OSVČ o příjmech a výdajích pro ČSSZ využijte ePortál ČSSZ, kde najdete interaktivní formulář Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2023. A hned v prvním kroku zbystřete: namísto zvýrazněného tlačítka Vyplnit raději klikněte na Přihlaste se a následnými kroky se přihlaste přes svou podnikatelskou datovou schránku (pozor, pokud jich máte víc). Ušetříte si tím zbytečné vyplňování osobních údajů, které o vás stát už stejně dávno zná.

Poté, co vás stránka přesměruje, je třeba už jen udělit souhlas s vyplněním těchto údajů. Tím byste měli mít automaticky splněnou část A. Základní identifikace. Pokud tomu tak není, potřebné údaje doplňte, minimálně je ale zkontrolujte.

Následně se posuňme do sekce B. Údaje o výkonu samostatné výdělečné činnosti (SVČ). Zde je třeba definovat, zda váš příjem z podnikání spadá pod hlavní, či vedlejší činnost, případně rozdělit, pokud se vaše situace během roku změnila.

Informace

Samostatná výdělečná činnost se dělí na dva druhy:

hlavní – jde o váš jediný příjem

vedlejší – činnost není jediným vaším příjmem (vedle podnikání jste ještě zaměstnaní, studujete, pobíráte invalidní nebo starobní důchod, osobně pečujete o dítě do čtyř let věku...)

Pokud bylo podnikání vaším hlavním (tedy jediným) příjmem, a to po celý rok, aplikace vám nabízí usnadnění přes tlačítko Přenést údaje do formuláře. Kdo byl část roku například zaměstnán, musí v dalších krocích přesně definovat, které měsíce (a proč – v části C. Důvod výkonu vedlejší SVČ...) uplatňuje jako vedlejší činnost (tedy zda šlo o nemoc, dlouhodobou péči a podobně).

Nyní přichází čas vzít si k ruce daňové přiznání. V části D. Údaje o daňovém základu OSVČ za rok 2023… najdete k vyplnění řádek 20. Daňový základ – sem vyplňte údaj z řádku 37 daňového přiznání. Zbylé hodnoty se vypočtou automaticky, a to včetně řádku 28 (Určený vyměřovací základ). Pokud ovšem z jakéhokoli důvodu potřebujete tuto hodnotu upravit (například s cílem navýšit si budoucí vyměřený státní důchod), lze ji zaškrtnutím příslušného políčka editovat. Pamatujte jen na to, že částka nemůže být nižší než předvyplněná (minimální vyměřovací základ) a ani vyšší než 1 935 552 Kč (maximální vyměřovací základ). Stanovení výše pojistného rozebírá ČSSZ na svém webu zde.

Kdo měl v minulém roce příjmy ze zaměstnání, vyplní následně i řádek 29 (Vyměřovací základ ze zaměstnání). Tuto částku je následně třeba doložit i příslušným potvrzením od zaměstnavatele, které lze k formuláři připojit v jednom z posledních kroků. Předpokládejme ale, že tomu tak není: pak toto políčko ponechte prázdné (nevyplňujte). Následná část E. Vedlejší SVČ je určena těm, kdo se chtějí i při vedlejší samostatně výdělečné činnosti k důchodovému pojištění dobrovolně přihlásit.

Následně přejdeme k části F. Výše zálohy na důchodové pojištění (DP) a pojistného na nemocenské pojištění (NP) na rok 2024. Zde zaškrtněte podle vašeho faktického stavu, zda i v roce letošním očekáváte vaše podnikání jako hlavní, nebo naopak vedlejší činnost. Máte zde možnost nahlásit i váš případný přechod do režimu paušální daně, nebo si manuálně nastavit výši budoucích záloh.

Výsledkem snažení je automatické vypočtení nových záloh na důchodové pojištění, a – pokud si ho dobrovolně platíte – i nemocenského pojištění OSVČ (pokud si nemocenské pojištění neplatíte, ve formuláři zaškrtněte u řádku 37. políčko „ručně zadat měsíční pojistné na NP“ a do formuláře vepište nulu).

Pokud vám vznikl přeplatek, v části G. Způsob použití přeplatku zvolíte, jak s ním má sociální správa naložit; podání přehledu se automaticky považuje za žádost o jeho vrácení.

Část H. Údaje o daňovém přiznání a paušálním režimu už slouží pouze k upřesnění individuálních situací z pohledu povinnosti a termínů podání přiznání (přes daňového poradce, elektronicky...). Pro většinu lidí nebude mít valný smysl a stačí všechna políčka ponechat, jak jsou. A pokud uvedené příjmy z podnikání nedělíte mezi společníky, přejít můžete i část J. Základní identifikace OSVČ, se kterou je vykonávána spolupráce.

Tím se dostáváme do úplného závěru. V sekci K. Prohlášení zaškrtněte souhlas se zpracováním osobních údajů, v sekci L. Podpisy a přílohy vyplňte datum podání přehledu a zadejte přílohy, pokud jsou vyžadovány. Pak už vám nic nebrání nechat celý formulář zkontrolovat a odeslat. V tomto kroku si můžete stáhnout i rozpracovanou verzi k pozdějšímu doplnění či si celý přehled o příjmech a výdajích vytisknout.

TIP: Pokud jste formulář vyplňovali příliš dlouho, může se stát, že jste mezitím byli z vaší datové schránky odhlášeni. V takovém případě klikněte na stránce s upozorněním na možnost přihlásit se znovu a přichystanou datovou zprávu s přiloženým přehledem odešlete následně. Po přesměrování zpět do ePortálu ČSSZ doporučujeme přehled ve formátu PDF stáhnout a uložit. Potvrzení o úspěšném podání přehledu pro ČSSZ vám následně dorazí do datové schránky.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Michal Hron

Michal Hron

Šéfredaktor webu Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů, ale i čisté nedotčené přírody. Po krachu vydavatelství Mladá fronta přešel... Více

Související témata

daň z příjmuDaně 2024daňové přiznánídaňový základOSVČpřehled čsszPřehled o příjmech a výdajíchsociální pojištěníVše o...výdaje

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo