Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: sociální pojištění

Sociální pojištění je daň, kterou v Česku odvádějí povinně jak zaměstnanci (část platí jakože zaměstnavatel, část jakože zaměstnanec – ale to je fakticky jen účetní trik, aby lidé neměli úplně jasno v tom, kolik státu odvádějí), tak OSVČ a další podnikatelé. Sociální pojištění má tři složky: důchodové pojištění, nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Z toho i vyplývá, co by se z výnosů povinně odváděného pojistného na sociální pojištění mělo platit: starobní důchody, invalidní důchody, pozůstalostní důchody, dávky nemocenského pojištění (vlastní nemocenská, ošetřovné a dlouhodobé ošetřovné, mateřská a otcovská) a podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Zaměstnaci přispívají povinně na všechna tři pojištění, pro OSVČ je nemocenské pojištění dobrovolné. Jestli se vyplatí, to napoví naše kalkulačka nemocenské pro OSVČ a případně i kalkulačka mateřské pro OSVČ.

Z čeho se počítá sociální pojištění OSVČ

Vyměřovací základ, ze kterého OSVČ odvádějí zálohy na pojistné na sociální pojištění, se počítá ze zisku (příjmy minus výdaje) za minulé zúčtovací období (pro většinu z nás je to kalendářní rok). V roce 2024 je vyměřovacím základem 55 procent příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů. V roce 2025 to bude 60 procent zisku. Výsledný vyměřovací základ se přepočítá na měsíce a z něj se pak na sociální pojištění odvádí 29,2 procenta.

Pokud se ale podnikatel dopočte nižšího vyměřovacího základu, než je stanovená minimální částka, platí pro něj minimální vyměřovací základ. Ten je čtvrtina průměrné mzdy, kterou v předešlém roce určilo ministerstvo práce a sociálních věcí, 29,2 procenta z něj tvoří minimální zálohu na sociální pojištění pro daný rok.

Shora je výše pojistného omezena maximálním vyměřovacím základem, který se rovná 48násobku průměrné mzdy. Z výdělků nad uvedený limit se sociální pojištění neplatí. 

Sazby: Kolik na sociálním pojištění zaplatí OSVČ

U osob samostatně výdělečně činných dělá sazba sociálního pojištění 29,2 procenta:

  • 28 % důchodové pojištění
  • 1,2 % státní politika zaměstnanosti

Nemocenské pojištění je pro podnikatele a živnostníky dobrovolné. Při určování jeho výše jsou OSVČ zespoda omezeny minimálním pojistným, které pro rok 2024 dělá 216 korun měsíčně (respektive minimálním vyměřovacím základem stanoveným na osm tisíc korun). Shora je omezuje vyměřovací základ pro sociální pojištění, jak si ho po podání přiznání k dani z příjmů vypočetli v loňském přehledu příjmů a výdajů pro sociálku, rozpočtený na měsíce.

Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění OSVČ

Základní údaje pro rok 2024

  Sociální pojištění Zdravotní pojištění
Minimální měsíční záloha – hlavní činnost 3852 Kč 2968 Kč
Minimální měsíční záloha – vedlejší činnost 1413 Kč Neplatí se nutně

Podrobně: Sociální pojištění OSVČ. Nové minimální zálohy a pravidla pro rok 2024.

Nemocenské pojištění OSVČ

Všechno podstatné o nemocenském pojištění pro OSVČ se dočtete v našem přehledu nemocenského pojištění OSVČ. Dál tedy jen stručně.

Účast na nemocenském pojištění je pro OSVČ (narozdíl od zaměstnanců) dobrovolná. Za odvedené pojistné taky nedostávají úplně totožné služby – nedostanou ošetřovné (dlouhodobé ošetřovné ale už ano). Sazba pojistného pro OSVČ je 2,7 procenta z vyměřovacího základu. Minimální vyměřovací základ je 8000 korun, minimální měsíční pojistné na nemocenské pojištění je tedy pro podnikatele 216 korun. Měsíční částka pojistného je taky omezená shora, a to vyměřovacím základem pro sociální pojištění, jak vyjde z přehledu příjmů a výdajů pro správu sociálního zabezpečení. Mezi těmito póly si může OSVČ výši měsíčního pojistného volně vybrat. 

Sazba pojistného na nemocenské pojištění OSVČ 2,7 %
Minimální výše pojistného na nemocenské pojištění OSVČ 216 Kč

Jestli se vám dobrovolné nemocenské pojištění vyplatí, napoví dvě kalkulačky: kalkulačka nemocenské pro OSVČ a kalkulačka mateřské pro OSVČ.

Přehled pro správu sociálního zabezpečení: termíny

Podání přehledu zdanitelných příjmů (přehledu příjmů a výdajů) České správě sociálního pojištění je termínově navázané na podání daňového přiznání k dani z příjmů. Do měsíce po podání přiznání by sociálka přehled měla mít. Mezní termíny jsou:

  • pro ty, co podávají přiznání na papíře, a musí ho tedy mít odevzdané do 2. dubna 2024, je poslední termín k podání přehledu 2. května 2024,
  • pro ty, co podávají přiznání elektronicky, a musí ho tedy mít odevzdané do 2. května 2024, je poslední termín k podání přehledu 3. června 2024,
  • pro ty, kterým podává přiznání daňový poradce, který to musí stihnout do prvního července, je poslední termín 1. srpna 2024: pozor ale, za podání přehledu je vždycky odpovědný člověk sám, poradce si radši hlídejte.
Úleva pro začínající podnikatele: koalice navrhuje zmírnit platby sociálního pojištěníaktuality

Úleva pro začínající podnikatele: koalice navrhuje zmírnit platby sociálního pojištění

Kabinet Petra Fialy v čele s ODS přichází s návrhem na zmírnění povinnosti plateb sociálního pojištění hned od začátku podnikání. Pokud projde, začínající živnostníci nebudou muset hradit zálohy na sociální pojištění v minimální výši hned od začátku.

Michal Hron12. 2. 2024
Daně aneb To nejhorší na začátek. Máme pro vás užitečný přehlednewsletter

Daně aneb To nejhorší na začátek. Máme pro vás užitečný přehled

Dnešní výběr z toho, co se nám minulý týden přihodilo na Finmagu, nebude veselý. Nebude ani inspirativní. Ouřad, ouřad, daně, práce. Vyhazov z práce. Ale stejně se vyplatí číst. Protože jsme jednoduše – užiteční.

Gabriel Pleska4. 2. 2024
Proč to stále nejde, když tu máme paušální daň? Jedno inkasní místo očima expertůočima expertů

Proč to stále nejde, když tu máme paušální daň? Jedno inkasní místo očima expertů

Projekt jednoho inkasního místa (JIM), který by měl významně usnadnit administrativu spojenou s přiznáním k dani z příjmu, se s různými přestávkami chystá přes sedmnáct let. Ke sloučení výběru daní, zdravotního a sociálního pojištění pod jedno místo ale zatím nedošlo. Jak moc by takový krok pomohl firmám? A co si o něm myslí odborníci?

Adam Štěpánek2. 2. 2024
Sociální pojištění OSVČ 2024. Na vyšší zálohy máte čas už jen pár dnísociální pojištění

Sociální pojištění OSVČ 2024. Na vyšší zálohy máte čas už jen pár dní

Pokud platíte na sociální pojištění jen minimální zálohy, nečekejte s jejich zvýšením až po podání daňového přiznání a přehledu pro správu sociálního zabezpečení. Letos je potřeba zálohy navýšit už v lednu. Výjimku mají začínající podnikatelé, pro které platí v prvních třech letech podnikání jiné sazby.

Gabriel Pleska24. 1. 2024
Paušální daň táhne. Letos se přihlásilo 32 tisíc nováčkůaktuality

Paušální daň táhne. Letos se přihlásilo 32 tisíc nováčků

Počet lidí využívajících paušální daň se letos opět zvýšil, oznámila finanční správa. Jak nováčkům, tak stávajícím paušalistům teď hoří termín, upozorňuje úřad.

Redakce Finmag.cz19. 1. 2024
Právní a daňové změny 2024. Otestujte se a zjistěte, jak dobře jste připravenikvíz
 8 771

Právní a daňové změny 2024. Otestujte se a zjistěte, jak dobře jste připraveni

Vyšší zdanění právnických osob, rozsáhlé změny v DPH či omezená uznatelnost odpočtového auta. Daňové a legislativní změny roku 2024 přináší povětšinou vládní konsolidační balíček. Co všechno se nás hrne a jak moc se v tom vyznáte? Otestujte se v našem kvízu.

Michal Hron, Adam Štěpánek30. 12. 2023
Připravte se, minimální zálohy OSVČ vzrostou. Kolik si připlatíte a jak to ovlivní paušální daň?OSVČ
 54 330

Připravte se, minimální zálohy OSVČ vzrostou. Kolik si připlatíte a jak to ovlivní paušální daň?

Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění od 1. ledna vzrostou výrazněji, než bylo dosud zvykem. Kromě růstu odrážející vyšší průměrnou mzdu se o to postarají změny schválené v rámci vládního konsolidačního balíčku. Kolik přesně si tedy jako OSVČ od ledna připlatíte? Od kdy je třeba platit vyšší minimální zálohy na sociální pojištění? A co paušální daň? Poradíme.

Michal Hron27. 12. 2023
Důstojný důchod očima expertů. Stačí živnostníkům našetřit dva miliony?
 16 274

Důstojný důchod očima expertů. Stačí živnostníkům našetřit dva miliony?

Při debatách o zajištění důstojného důchodu podnikatelů se delší dobu zmiňuje potřeba našetřit si na penzi alespoň dva miliony korun. Platí ale tenhle cíl i dnes? Není potřeba už vyšší naspořená suma? A může v tomto směru pomoci vládní plán zvýšení záloh na sociální pojištění? Zeptali jsme se odborníků.

Adam Štěpánek8. 9. 2023
Kdo pocítí zvýšení odvodů OSVČ nejvíc? Spočítali jsme to za vásOSVČ
 10 832

Kdo pocítí zvýšení odvodů OSVČ nejvíc? Spočítali jsme to za vás

Vládní balíček počítá s postupným zvýšením odvodů u osob samostatně výdělečně činných. Většina z nich na pojistném zaplatí o víc než 20 tisíc korun ročně. Reforma ovšem dopadá hlavně na drobné živnostníky, nikoliv na ty „bohaté“, ukazují výpočty.

Kateřina Hovorková30. 5. 2023
Zvýšení záloh živnostníky zabolí. Proč se vláda neinspirovala Kalouskem?
 17 451

Zvýšení záloh živnostníky zabolí. Proč se vláda neinspirovala Kalouskem?

Vláda se v rámci konsolidačního balíčku chystá zvýšit odvody živnostníků. Argumentuje i tím, že podnikatelé nemyslí na zadní kolečka. Možná by si měla vzít příklad z dvanáct let starého návrhu Miroslava Kalouska.

Pavel Jégl16. 5. 2023
Očima expertů: Co přinese kurzarbeit a jak ho vylepšit
 16 159

Očima expertů: Co přinese kurzarbeit a jak ho vylepšit

Když pro vás zaměstnavatel nebude mít práci, zařídíme, aby vás nevyhodil. Budete do práce chodit na chvilku a za ty dny, kdy zůstanete doma, vám dáme 70 procent mzdy, říká vláda. Poslanci proberou pravidla kurzarbeitu příští týden. Odborníci by ještě rádi viděli řadu změn.

Gabriel Pleska, Ondřej Tůma2. 10. 2020
Budeme mít víc v peněženkách? Zdanění práce očima expertů
 18 130

Budeme mít víc v peněženkách? Zdanění práce očima expertů

Dočkáme se nižšího zdanění práce, nebo jde jen o plané sliby politiků? A jak by státní rozpočet kompenzoval ztrátu příjmů?

Ondřej Tůma21. 8. 2020
Dárek podnikatelům i továrna na švarcsystém. Paušální daň očima expertů
 25 363

Dárek podnikatelům i továrna na švarcsystém. Paušální daň očima expertů

Paušální daň má drobným podnikatelům ulevit od papírování a prý i hrozby kontrol. Návrh projedná vláda a pak zamíří do parlamentu. Pokud to půjde hladce, má novinka fungovat už pro příjmy za rok 2021.

Gabriel Pleska26. 6. 2020
Očima expertů: Chcete nižší daně?
 14 680

Očima expertů: Chcete nižší daně?

Jak velký problém představuje v Česku zdanění práce? Je ve srovnání se světem vysoké? Šlo by lidem ulevit, aniž by vykrvácel státní rozpočet?

Ondřej Tůma29. 11. 2019
Zásluhový penzijní systém podle vychovaných dětí
 73 568

Zásluhový penzijní systém podle vychovaných dětí

Základní myšlenka: Pokud do systému nepřispěju lidským kapitálem, dětmi, musím víc přispět finančně. Jinak si nemůžu nárokovat stejný důchod jako ti, kdo vychovají budoucí živitele.

Jan Traxler13. 3. 2019
Očima expertů: Jedna platba vládne všem! Snazší daně pro OSVČ?
 21 102

Očima expertů: Jedna platba vládne všem! Snazší daně pro OSVČ?

Ministerstvo financí chce jednotnou paušální platbou, která by zahrnula daň z příjmů fyzických osob, zdravotní pojištění i sociální pojištění, ulehčit život drobným podnikatelům. Jak by mohla novinka v praxi vypadat? A stojí o ni někdo?

Ondřej Tůma8. 2. 2019
Očima expertů: Rušíme daně!
 22 040

Očima expertů: Rušíme daně!

A vy se v těch daních jako vyznáte? Ptáme se politiků, ekonomů a daňových odborníků, jaké daně by se u nás měly zrušit a proč.

Ondřej Tůma9. 3. 2018
Šest předvolebních ekonomických blábolů
 21 900

Šest předvolebních ekonomických blábolů

Sleva na pojistném pro zaměstnance? Bezúročné půjčky na bydlení? Progresivní daň z příjmů? Podívejte se na vybrané nápady politiků, nad kterými ekonom zalomí rukama.

Jan Traxler17. 10. 2017
Živnostník si chce připlatit na důchod. Sociálka mu to rozmluví
 24 345

Živnostník si chce připlatit na důchod. Sociálka mu to rozmluví

V Česku je přes devět set tisíc živnostníků. Myslete na stáří, psala jim ministryně práce, odvádíte tak nízké zálohy na důchodové pojištění, že to na důstojný důchod nebude stačit. Zkusili jsme se na příslušném úřadě zeptat, jak tedy na to. Zjistili jsme, že to nejde.

Jozef Třešňák9. 8. 2017
Očima expertů: Vážně musíme na důchod makat 35 roků?
 53 032

Očima expertů: Vážně musíme na důchod makat 35 roků?

Kdo chce do penze, musí mít jednak věk, jednak odpracovaná léta. Pětatřicet let. Je tahle podmínka nutná? A co s lidmi, kteří mají problém ji splnit? Proč by se vlastně nedalo do penze jít po čtyřiatřiceti nebo po dvacíti letech, jen s patřičně nižším důchodem?

Ondřej Tůma9. 6. 2017
Očima expertů: Progresivní daň
 38 784

Očima expertů: Progresivní daň

Sociální demokracie vrací do hry progresivní daň. Jde o solidární přerozdělování bohatství mezi bohatými a chudými, nebo předvolební útok na nízké pudy? Zeptali jsme se odborníků.

Ondřej Tůma3. 3. 2017
1/4