Články na téma: sociální pojištění
Sociální pojištění je daň, kterou v Česku odvádějí povinně jak zaměstnanci (část platí jakože zaměstnavatel, část jakože zaměstnanec – ale to je fakticky jen účetní trik, aby lidé neměli úplně jasno v tom, kolik státu odvádějí), tak OSVČ a další podnikatelé. Sociální pojištění má tři složky: důchodové pojištění, nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Z toho i vyplývá, co by se z výnosů povinně odváděného pojistného na sociální pojištění mělo platit: starobní důchody, invalidní důchody, pozůstalostní důchody, dávky nemocenského pojištění (vlastní nemocenská, ošetřovné a dlouhodobé ošetřovné, mateřská a otcovská) a podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Zaměstnaci přispívají povinně na všechna tři pojištění, pro OSVČ je nemocenské pojištění dobrovolné. Jestli se vyplatí, to napoví naše kalkulačka nemocenské pro OSVČ a případně i kalkulačka mateřské pro OSVČ.
Z čeho se počítá sociální pojištění OSVČ
Vyměřovací základ, ze kterého OSVČ odvádějí zálohy na pojistné na sociální pojištění, se počítá ze zisku (příjmy minus výdaje) za minulé zúčtovací období (pro většinu z nás je to kalendářní rok). V roce 2024 je vyměřovacím základem 55 procent příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů. V roce 2025 to bude 60 procent zisku. Výsledný vyměřovací základ se přepočítá na měsíce a z něj se pak na sociální pojištění odvádí 29,2 procenta.
Pokud se ale podnikatel dopočte nižšího vyměřovacího základu, než je stanovená minimální částka, platí pro něj minimální vyměřovací základ. Ten je čtvrtina průměrné mzdy, kterou v předešlém roce určilo ministerstvo práce a sociálních věcí, 29,2 procenta z něj tvoří minimální zálohu na sociální pojištění pro daný rok.
Shora je výše pojistného omezena maximálním vyměřovacím základem, který se rovná 48násobku průměrné mzdy. Z výdělků nad uvedený limit se sociální pojištění neplatí.
Sazby: Kolik na sociálním pojištění zaplatí OSVČ
U osob samostatně výdělečně činných dělá sazba sociálního pojištění 29,2 procenta:
- 28 % důchodové pojištění
- 1,2 % státní politika zaměstnanosti
Nemocenské pojištění je pro podnikatele a živnostníky dobrovolné. Při určování jeho výše jsou OSVČ zespoda omezeny minimálním pojistným, které pro rok 2024 dělá 216 korun měsíčně (respektive minimálním vyměřovacím základem stanoveným na osm tisíc korun). Shora je omezuje vyměřovací základ pro sociální pojištění, jak si ho po podání přiznání k dani z příjmů vypočetli v loňském přehledu příjmů a výdajů pro sociálku, rozpočtený na měsíce.
Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění OSVČ
Základní údaje pro rok 2024 |
||
Sociální pojištění | Zdravotní pojištění | |
Minimální měsíční záloha – hlavní činnost | 3852 Kč | 2968 Kč |
Minimální měsíční záloha – vedlejší činnost | 1413 Kč | Neplatí se nutně |
Podrobně: Sociální pojištění OSVČ. Nové minimální zálohy a pravidla pro rok 2024.
Nemocenské pojištění OSVČ
Všechno podstatné o nemocenském pojištění pro OSVČ se dočtete v našem přehledu nemocenského pojištění OSVČ. Dál tedy jen stručně.
Účast na nemocenském pojištění je pro OSVČ (narozdíl od zaměstnanců) dobrovolná. Za odvedené pojistné taky nedostávají úplně totožné služby – nedostanou ošetřovné (dlouhodobé ošetřovné ale už ano). Sazba pojistného pro OSVČ je 2,7 procenta z vyměřovacího základu. Minimální vyměřovací základ je 8000 korun, minimální měsíční pojistné na nemocenské pojištění je tedy pro podnikatele 216 korun. Měsíční částka pojistného je taky omezená shora, a to vyměřovacím základem pro sociální pojištění, jak vyjde z přehledu příjmů a výdajů pro správu sociálního zabezpečení. Mezi těmito póly si může OSVČ výši měsíčního pojistného volně vybrat.
Sazba pojistného na nemocenské pojištění OSVČ | 2,7 % |
Minimální výše pojistného na nemocenské pojištění OSVČ | 216 Kč |
Jestli se vám dobrovolné nemocenské pojištění vyplatí, napoví dvě kalkulačky: kalkulačka nemocenské pro OSVČ a kalkulačka mateřské pro OSVČ.
Přehled pro správu sociálního zabezpečení: termíny
Podání přehledu zdanitelných příjmů (přehledu příjmů a výdajů) České správě sociálního pojištění je termínově navázané na podání daňového přiznání k dani z příjmů. Do měsíce po podání přiznání by sociálka přehled měla mít. Mezní termíny jsou:
- pro ty, co podávají přiznání na papíře, a musí ho tedy mít odevzdané do 2. dubna 2024, je poslední termín k podání přehledu 2. května 2024,
- pro ty, co podávají přiznání elektronicky, a musí ho tedy mít odevzdané do 2. května 2024, je poslední termín k podání přehledu 3. června 2024,
- pro ty, kterým podává přiznání daňový poradce, který to musí stihnout do prvního července, je poslední termín 1. srpna 2024: pozor ale, za podání přehledu je vždycky odpovědný člověk sám, poradce si radši hlídejte.
OSVČ vs. zaměstnanec. Co se vyplatí víc? Velká analýza výhod a nevýhod
Důchody, benefity, jistota příjmu, ale i rizika podnikání, daně, odvody – klíčové faktory, které ovlivňují rozhodování mezi zaměstnáním a podnikáním. Lze ale jednoznačně určit, co se vyplatí víc? Přinášíme velkou analýzu výhod a nevýhod.
ČSSZ mění způsob registrace zaměstnavatelů. Prahu si rozebere celá republika
Správa sociálního zabezpečení bude nové zaměstnavatele registrovat podle jiného klíče než dřív. Pro přidělení kontaktního pracoviště už nebude rozhodující, kde firma sídlí nebo má provozovnu. Pro koho se něco mění?
Papírový přehled o příjmech a výdajích už nepodáte. Na sociálku jenom elektronicky
Podnikatelé, kteří mají datovou schránku, můžou od letoška činit podání na správu sociálního zabezpečení už jen elektronicky.
Podnikáte při důchodu? Řekněte si o své tisíce a plaťte míň na sociálním
Pracující důchodci mají od letoška nárok na slevu na sociálním pojištění. I pro OSVČ, která na něj platí jen minimální zálohy, to znamená víc než tisícovku měsíčně k dobru. Můžete ji mít už teď. Poradíme, jak na to. A pokud nějakého „prducha“ sami zaměstnáváte, počítejte s tím, že za vámi přijde, že tu slevu taky chce. Připravíme vás.
Paušální daň 2025. Čas na přihlášení se krátí, komu se vyplatí? (velký přehled + kalkulačka)
Paušální daň v roce 2025 v prvním pásmu vzroste, OSVČ v paušálním režimu si dokonce připlatí víc než v případě běžné daňové evidence. Přesto se najdou tací, pro které má paušální daň smysl. Rozhodnout se ale musí do 10. ledna, pak už mají utrum. A platí to i pro případ, že „jen“ potřebují změnit pásmo paušální daně. Doslova na poslední chvíli proto připomínáme vše podstatné.
Termíny na změnu záloh na zdravotní a sociální pojištění. Do kdy přenastavit trvalý příkaz?
Minimální zálohy na sociálním a zdravotním pojištění pro OSVČ v letošním roce znovu vzrostou, měsíčně zaplatíte víc o 1 082 koruny. Na zaplacení sociálce máte čas do konce ledna, zdravotní pojišťovně musíte vyšší částku poslat do osmého února.
Buď připraven! Vyzkoušejte, jak se vyznáte ve změnách, které rok 2025 přinesl podnikatelům
Daně, pojištění, termíny, limity. Změna je život, ale zas tak živo by zase v Česku být nemuselo. Jenom zákon o DPH teď doznal skoro pěti stovek změn. Kdo se v tom má vyznat? My. A kdo to zaplatí, když se nevyznáme? My. Tak se pojďme prověřit. Třeba na tom něco i vyděláte.
Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění 2025. Jak rostou a odkdy je platit
OSVČ, kterých se týkají minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, zaplatí příští rok o 13 tisíc navíc. Zvyšuje se i měsíční platba paušální daně. Jaké jsou nové zálohy a dokdy je musíte zaplatit? Poradíme.
Změny v dohodách schválil senát. Co se mění a co zůstane při starém
Ačkoli to vypadalo, že se od začátku roku dočkáme v zaměstnávání na dohodu pěkných veletočů, nakonec veletoč provedli zákonodárci a až tako moc se toho v dohodách o provedení práce a o pracovní činnosti nestane. Jedna velká změna nás ale po dvanácti letech přece čeká.
Vyplatí se paušální daň? Kalkulačka a přehled výhod, nevýhod
Datum rozhodnutí se blíží: přihlásit se k paušální dani lze do 10. ledna. Jenže komu se vyplatí? Máme kalkulačku, která vám propočte, jestli je pro vás finančně výhodnější platit daň z příjmů v paušálním režimu, nebo zůstat u standardního způsobu. Jenže peníze nejsou všechno. Kromě nesporných výhod má paušální danění i svoje nevýhody. Přinášíme shrnutí i praktické rady.
Paušální daň v roce 2025: co se mění a co zůstává stejné
Paušální daň zjednodušuje život OSVČ, ale přichází s omezeními, která byste neměli přehlédnout. Jak ovlivní vaše možnosti získání hypotéky nebo uplatnění daňových úlev? Zjistěte, co vše byste měli zvážit, než se rozhodnete pro tento režim.
OSVČ a sociální pojištění. Novinky pro rok 2025
Přinášíme shrnující přehled změn v sociálním pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné. Kromě toho, že se zvyšují minimální zálohy, a kromě možnosti získat i jako OSVČ ošetřovné přinese rok 2025 samostatně výdělečným osobám i další novinky. Mezi nimi například povinnost komunikovat se sociálkou elektronicky.
Změny v DPP od roku 2025: oznámené dohody nebudou, limit stoupne
Ministerstvo sociálních věcí zjistilo, že dohody o provedení práce se vlastně nezneužívají. A tak na poslední chvíli pomocí pozměňovacích návrhů vyškrtlo ze zákona režim oznámených dohod. Od ledna 2025 se tak u dohod mění jen výše limitu, do kterého se z nich nemusí odvádět povinná pojištění.
Paušální daň očima expertů. Komu se vyplatí v roce 2025?
Paušální daň pro OSVČ čekají v příštím roce změny, které ovlivní plátce v prvním ze tří pásem. Pokud pořád váháte, zda se do režimu paušální daně přihlásit, poradí vám názory odborníků. Ptali jsme se jich, komu se za současné situace vyplatí a kdo by měl uvažovat nad dobrovolným přihlášením se k vyššímu pásmu.
Víme, jak vzrostou minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Prohnete se
OSVČ, která podniká na hlavní činnost, zaplatí v roce 2025 i při minimálních zálohách na sociálním a zdravotním pojištění bezmála o 1 100 korun měsíčně víc. Za rok na nich zaplatí celkem skoro 95 tisíc. Známe přesná čísla a víme, kdy zálohy přenastavit v bankovnictví. Od ledna se také zvyšuje paušální daň v nejnižším pásmu.
Zaměstnávání OZP může přinést výhody. Přehled příspěvků a slev pro zaměstnavatele
Kdo zaměstnává osoby se zdravotním postižením (OZP), může dosáhnout na některé příspěvky a slevy. Dnes vám v našem dalším přehledu poradíme, kdo má nárok a kde o ně žádat.
Začínající podnikatelé nebudou muset platit sociální pojištění. Novelu schválili poslanci
Poslanci definitivně schválili návrh, který začínajícím podnikatelům umožní odložit si platby sociálního pojištění. Pojištění doplatí pozdějí, na začátku mají mít podle navrhovatelů zákona mít možnost peníze směřovat do byznysu.
Povinné hlášení DPP. Sociálka radí, jak se vyhnout chybám
Od července musí firmy, které někoho zaměstnají na dohodu o provedení práce, podat každý měsíc hlášení správě sociálního zabezpečení. Úřad upozorňuje na nejčastější chyby, kterých se zaměstnavatelé při hlášení dopouštějí.
Začínáme podnikat v Česku. Praktický průvodce prvními kroky
Sebelepší podnikatelský nápad vás nespasí, když nedokážete proplout přes úskalí povinných registrací, placení daní a povinných pojištění, společenských smluv, zápisů do veřejných rejstříků a všeho toho úřadování spojeného s ohlašováním živnosti nebo zakládáním firmy. Tady je přehled toho nejdůležitějšího. Štěstí přeje připraveným!
Minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění 2025. OSVČ zaplatí skoro osm tisíc měsíčně
Minimální zálohy na sociální pojištění budou příští rok vyšší skoro o tisícovku. OSVČ ale zaplatí víc i na pojištění zdravotním. Dohromady budou podnikatelé s minimálními zálohami odvádět na povinných pojištěních skoro osm tisíc korun měsíčně. O víc než tisíc korun proti letošku.

Jak danit zaměstnanecké akcie? Nejčastější otázky a odpovědi
Zaměstnanecké akciové plány, často označované zkratkou ESOP, rostou na popularitě. Svědčí o tom i množství dotazů, které se týkají i složité problematiky danění zaměstnaneckých akcií. Ve spolupráci s poradenskou společností Grant Thornton přinášíme otázky a odpovědi k ESOP programům, které firmy expertům této společnosti kladou nejčastěji.