Články na téma: daň z příjmů fyzických osob
Další články na téma daň z příjmů fyzických osob najdete na Peníze.cz.
Dodatečné a opravné daňové přiznání. Jaký je rozdíl a kdy se platí pokuta
Vloudila se chybička? Není žádná výjimka, že člověk odešle na finanční úřad daňové přiznání, a až později zjistí, že v něm není všechno v pořádku. Pak se podává buď opravné, nebo dodatečné daňové přiznání. Jaký je mezi nimi rozdíl? Pojďte zjistit, které je které a v kterém případě vám hrozí za druhé podání trest v podobě pokuty nebo penále.
Kdy přijde daňový přeplatek? Pospěšte si s podáním přiznání a termín je kratší
Podali jste daňové přiznání v únoru a už se těšíte na přeplatek nebo daňový bonus? Máme dobrou zprávu: ještě se chvíli budete těšit. Úřad začne přiznání zpracovávat až příští týden a peníze můžou dojít až v květnu. Pokud jste přiznání ještě nepodali, ale víte, že bude přeplatek a že ho chcete rychle, hýbněte kostrou a přiznání podejte teď. Nebudete na přeplatek čekat do června. Vysvětlíme vám proč.
Jak jednoduše podat přehledy OSVČ pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny? Návod krok za krokem
Podali jste už daňové přiznání? Možná vás ještě čeká odevzdat přehled o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a přehled o výši daňového základu pro zdravotní pojišťovnu. Poradíme, jak podat přehledy OSVČ v roce 2025 (za rok 2024), a připomeneme důležitou novinku, na kterou nesmíte zapomenout.
Co se mění v daních z příjmů a jaké jsou termíny pro daňové přiznání za rok 2024?
Přinášíme přehled změn, na které byste neměli zapomenout, až budete vyplňovat formulář daňového přiznání, a změn v podání přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny. Na jednom místě najdete i všechny závazné termíny pro podání přiznání k dani z příjmů i přehledů OSVČ.
Velký přehled slev a odpočtů. Jak si snížit daně v daňovém přiznání za rok 2024
Čas na podání přiznání k dani z příjmů za rok 2024 se krátí. Přinášíme seznam toho, na co při vyplňování formuláře daňového přiznání nezapomenout. Přehled daňových slev a odečitaltených částek, které vám letos sníží daně, doplňujeme i informacemi o tom, které slevy a daňové odpočty byly zrušeny a už vám nepomůžou.
Finanční správa šťouchá dál: laskavý přístup k poplatníkům se vyplácí
Finanční správa rozšiřuje projekt Daňové echo. Jeho podstatou je, že poplatníky na možné prohřešky napřed neformálně upozorňuje, úřadování, pokuty a sankce případně přicházejí na řadu až později. Dopis od finanční správy teď půjde lidem, kteří nesprávně uplatnili jednu z daňových slev.
Jak si snížit daně: přehled odečitatelných položek v přiznání k dani z příjmů
Daňové odpočty pomáhají snížit základ daně a ušetřit na dani z příjmů. Letos v daňovém přiznání přibyly nové možnosti, například dlouhodobý investiční produkt (DIP), a mění se limity pro penzijní spoření či životní pojištění. Jaké odečitatelné položky můžete uplatnit a kolik vám to reálně ušetří? Máme pro vás přehled nezdanitelných částek základu daně.
Vyplatí se paušální daň? Kalkulačka a přehled výhod, nevýhod
Datum rozhodnutí se blíží: přihlásit se k paušální dani lze do 10. ledna. Jenže komu se vyplatí? Máme kalkulačku, která vám propočte, jestli je pro vás finančně výhodnější platit daň z příjmů v paušálním režimu, nebo zůstat u standardního způsobu. Jenže peníze nejsou všechno. Kromě nesporných výhod má paušální danění i svoje nevýhody. Přinášíme shrnutí i praktické rady.
Paušální daň v roce 2025: co se mění a co zůstává stejné
Paušální daň zjednodušuje život OSVČ, ale přichází s omezeními, která byste neměli přehlédnout. Jak ovlivní vaše možnosti získání hypotéky nebo uplatnění daňových úlev? Zjistěte, co vše byste měli zvážit, než se rozhodnete pro tento režim.
Jak si snížit daně na poslední chvíli? Daňová optimalizace očima expertů
Rok 2024 přináší pro podnikatele vyšší daňové odvody a omezené daňové výhody. Přesto lze na poslední chvíli legálně optimalizovat daňový základ. Jaké kroky zvolit, abyste ušetřili a současně se vyhnuli možným problémům? Zeptali jsme se za vás expertů na daňovou problematiku.
Paušální daň očima expertů. Komu se vyplatí v roce 2025?
Paušální daň pro OSVČ čekají v příštím roce změny, které ovlivní plátce v prvním ze tří pásem. Pokud pořád váháte, zda se do režimu paušální daně přihlásit, poradí vám názory odborníků. Ptali jsme se jich, komu se za současné situace vyplatí a kdo by měl uvažovat nad dobrovolným přihlášením se k vyššímu pásmu.
Začínáme podnikat v Česku. Praktický průvodce prvními kroky
Sebelepší podnikatelský nápad vás nespasí, když nedokážete proplout přes úskalí povinných registrací, placení daní a povinných pojištění, společenských smluv, zápisů do veřejných rejstříků a všeho toho úřadování spojeného s ohlašováním živnosti nebo zakládáním firmy. Tady je přehled toho nejdůležitějšího. Štěstí přeje připraveným!
Elektronických daňových přiznání letos budou už tři čtvrtiny. Na podání zbývá jen pár dní
Finanční úřady letos obdržely od fyzických osob zatím přes dva miliony přiznání k dani z příjmů. Jde o zhruba 72 % odhadovaného počtu. Podíl elektronicky podaných přiznání by měl letos poprvé překonat hranici sedmdesáti procent. Na podání je čas do 2. května.
Změny v zaměstnávání dohodářů přijdou později, odklad schválili poslanci
Většina novinek v zaměstnávání lidí na dohodu o provedení práce a o pracovní činnosti, které měly platit od července, se odsouvá. Změny v sociálním a zdravotním pojištění dohodářů přijdou až o půl roku později.
Daňové přiznání snadno a rychle. Poradíme nejrychlejší cestu
Letošní termín pro podání daňového přiznání daně z příjmů fyzických osob klepe na dveře. Aspoň, že internet je otevřený 24 hodin denně, tak ani posledníčci nemusí koumat, jak má otevřeno pošta. Probereme možnosti vyplnění přiznání i jeho online podání a doporučíme nejjednodušší variantu.
Změny v pracích na dohodu. Přehled novinek, které se valí na zaměstnavatele
Loňský konsolidační balíček a změny v zákoníku práce přinesly řadu novinek v zaměstnávání na dohodu o pracovní činnosti a hlavně na dohodu o provedení práce. Jejich účinnost nabíhá postupně, některé mají platit až od července. Vláda ale pod tlakem na poslední chvíli navrhuje změny změn. Kdo se v tom má vyznat? Vy! A my s tím pomůžeme.
Nestihli jste podat daňové přiznání? Poradíme, jak neplatit pokutu
Termín pro podání daňového přiznání pro fyzické osoby vypršel 2. dubna. Nestihli jste to? Za pozdě podané přiznání jsou sankce a naše kalkulačka vám spočte, kolik byste měli finančnímu úřadu zaplatit. Poradíme vám ale, jak se pokutě za pozdě podané přiznání úplně vyhnout.
Slevy, odpočty a zádrhele. Dokážete sami zaplatit daně?
Nastal březen. Dřív jsme mu říkávali měsíc růžového formuláře. Ještě před patnácti deseti lety to bylo třeštění. Co na který řádek, co kam opsat. Klus na poštu, než zavřou. S elektronickými formuláři a s datovými schránkami je to najednou – no nebe a dudy. Ale i když vám to napovídá, něco v hlavě mít musíte. Otestujte si znalosti v našem kvízu.
Přijedeme, poradíme. Finanční správa chystá desítky výjezdů za poplatníky
Finanční správa v březnu poradí s daňovým přiznáním k dani z příjmu fyzických osob. Daňovou povinností provede lidi po telefonu i osobně v terénu. A znovu připomíná, že ti, kdo mají ze zákona zřízenou datovou schránku, mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky.
Daně aneb To nejhorší na začátek. Máme pro vás užitečný přehled
Dnešní výběr z toho, co se nám minulý týden přihodilo na Finmagu, nebude veselý. Nebude ani inspirativní. Ouřad, ouřad, daně, práce. Vyhazov z práce. Ale stejně se vyplatí číst. Protože jsme jednoduše – užiteční.
Zdravotní pojištění OSVČ 2024. Jak se počítá, kolik si letos připlatíte a na co dát pozor?
Jistě máte už v kalendáři poznamenáno, že minimální zálohy na zdravotní pojištění se zvyšují a novou sumu musíte zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do 8. února. Kolik budete nově platit? A jak se vlastně výše záloh počítá? Dočtete se v našem přehledu.