Články na téma: finanční úřad
Finanční úřad je instituce, která se stará o správu a výběr daní. Hlavní úlohou tohoto úřadu je zajišťovat, aby fyzické i právnické osoby a další subjekty plnily své daňové povinnosti v souladu s platnými zákony. Finanční úřad také poskytuje služby a informace daňovým poplatníkům.
Finanční úřad kromě výběru daní spravuje daňová přiznání, kontroluje, jestli jsou správná a úplná. Také provádí audity daňových přiznání, aby zajistit jejich soulad s daňovými zákony. V případě neuhrazených povinností má tento úřad pravomoc vymáhat nedoplatky.
Podnikatelé mají vůči finančnímu úřadu několik povinností, od plnění daňových závazků vedení účetnictví, podávání daňových přiznání a další. Každý podnikatel se povinně registruje u tohoto úřadu a získává daňové identifikační číslo (DIČ). Také se zde registruje k různým daním, jako například k dani z příjmů, dani z přidané hodnoty a další.
Další články na téma finanční úřad najdete na Peníze.cz.
Kam s tím? Jak si na začátku podnikání vybrat sídlo a provozovnu
Pro každého začínajícího podnikatele je důležité pochopit rozdíl mezi sídlem a provozovnou. Tyto dva pojmy se často zaměňují, ale mají odlišné právní i praktické významy. Správné určení sídla a případně provozovny je navíc klíčové pro úspěšný start podnikání a ovlivňuje i povinnosti vůči úřadům. Ve speciálu Jak začít podnikat si dnes vysvětlíme rozdíl mezi sídlem a provozovnou a zákonné požadavky, které se k nim vztahují. Navíc nabídneme tipy pro jejich výběr.
S daněmi vám počkáme, vzkazuje Finanční správa postiženým povodní
Firmám postiženým povodní správce daní počká se splátkou nebo umožní placení na splátky. U DPH, kde se ani s přiznáním ani s hlášeními počkat nedá, se za zpoždění nebude platit pokuta ani úroky z prodlení. Případné osvobození od daně z nemovitých věcí je v rukou obcí.
Dusí firmy i celou ekonomiku, tak proč úřední šiml přežije všechno?
Přívětivé podmínky pro podnikání nezatížené byrokracií jsou nezbytné pro vzestup ekonomiky. Shodují se na tom ekonomové, podnikatelé i politici. Tak proč, krucipísek, takové prostředí pro byznys v Česku nemáme?
Šikana od státu? Že se ptáte! Podnikatelé odhalili temnou stránku úředních kontrol
Zejména malí podnikatelé se někdy setkali s takovým množstvím a postupy kontrol, že se nezdráhají označit to za státní šikanu. Uvítali by proto nejen vznik portálu, který by postupy úřadů koordinoval, ale i ombudsmana pro malé a střední podniky. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP).
Odpočet, vratka, plátce. Vyzkoušejte, jak se vyznáte v DPH
Daň z přidané hodnoty neboli dépéháčko řeší každý podnikatel, ať je plátce nebo není. Nakonec i proto, že se jím snadno může každý stát. Přijdou si na vás s daněmi? Vyzkoušejte v našem kvízu.
Jste připraveni na daňovou kontrolu? Otestujte znalosti v našem kvízu
Daně nejsou zábava. Tak jsme to zkusili udělat tak, aby byla zábavná aspoň příprava na nejhorší. Na to, že by se u vás ve firmě mohla jak španělská inkvizice bez ohlášení (nebo s ohlášením) objevit kontrola z finančáku. Obstáli byste?
Jak probíhá daňová kontrola. Praktický průvodce pro podnikatele
Kontrola z finančního úřadu může přijít kdykoli. Ani si nemusíte koledovat. Udělají jich kolem deseti tisíc ročně a příště může dojít na vás. Abyste prošli s čistým štítem, musíte mít v první řadě věci v pořádku. Ale rozhodně vám taky pomůže vědět, jak samotná daňová kontrola probíhá a jaká máte práva a povinnosti.
Průvodce džunglí předpisů a kontrol. Hospodářská komora vydala příručku
Aktualizovaná verze příručky provede podnikatele problematikou úředních kontrol ve firmě. Shrnuje práva, povinnosti, postupy i termíny pro obě strany: kotrolovaného i kontrolujícího.
Elektronických daňových přiznání letos budou už tři čtvrtiny. Na podání zbývá jen pár dní
Finanční úřady letos obdržely od fyzických osob zatím přes dva miliony přiznání k dani z příjmů. Jde o zhruba 72 % odhadovaného počtu. Podíl elektronicky podaných přiznání by měl letos poprvé překonat hranici sedmdesáti procent. Na podání je čas do 2. května.
Daňové přiznání snadno a rychle. Poradíme nejrychlejší cestu
Letošní termín pro podání daňového přiznání daně z příjmů fyzických osob klepe na dveře. Aspoň, že internet je otevřený 24 hodin denně, tak ani posledníčci nemusí koumat, jak má otevřeno pošta. Probereme možnosti vyplnění přiznání i jeho online podání a doporučíme nejjednodušší variantu.
Nestihli jste podat daňové přiznání? Poradíme, jak neplatit pokutu
Termín pro podání daňového přiznání pro fyzické osoby vypršel 2. dubna. Nestihli jste to? Za pozdě podané přiznání jsou sankce a naše kalkulačka vám spočte, kolik byste měli finančnímu úřadu zaplatit. Poradíme vám ale, jak se pokutě za pozdě podané přiznání úplně vyhnout.
Školkovné i slevu na studenta letos využijete naposledy. Velký přehled slev na dani
Podáváte daňové přiznání za rok 2023 a chtěli byste si snížit daň z příjmů? V našem přehledu vám poradíme, jaké slevy na dani můžete uplatnit: některé z nich letos naposledy.
Odečitatelné položky 2024. Snižte si daňový základ na minimum
Chystáte se podat daňové přiznání za rok 2023? A víte, že na daních můžete zaplatit míň než patnáct procent z příjmů? Poradíme vám, jak si základ daně snížit o odečitatelné položky. A řekneme si také, v čem jsou vlastně rozdílné od slev na dani.
Přijedeme, poradíme. Finanční správa chystá desítky výjezdů za poplatníky
Finanční správa v březnu poradí s daňovým přiznáním k dani z příjmu fyzických osob. Daňovou povinností provede lidi po telefonu i osobně v terénu. A znovu připomíná, že ti, kdo mají ze zákona zřízenou datovou schránku, mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky.
Jak si snížit daně? Velký přehled slev a odpočtů + daňová kalkulačka
Doba, kdy je potřeba přiznat daně z příjmů za rok 2023, se neúprosně blíží. Je proto čas se podívat na možnosti, jak si daně snížit a neplatit zbytečně moc. Využít můžete odečitatelné položky i slevy na dani. Letos naposledy lze uplatnit například takzvané školkovné. Tady je velký přehled daňových slev a odpočtů.
Nezaplatili jste zbytečně silniční daň? Stát má na účtu přes 600 milionů
Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 635 milionů, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa proto podnikatele upozorňuje, aby si zkontrolovali stav svých daňových účtů a případně zažádali o vrácení přeplatku či o jeho převedení na jinou daň.

Zrušme konečně zbytečné úřady. Je tu nová šance, jak upgradovat Česko
Česká republika chce využít prostředků z Nástroje pro oživení a odolnost EU, aby se připravila na budoucnost a byla odolnější vůči krizím. Tak to alespoň píše vláda v aktualizovaném Národním plánu obnovy (NPO). Jistě se shodneme na tom, že země nějaký ten upgrade skutečně potřebuje. Jak by měl ale vypadat?

Pozor, co sdílíte na sociálních sítích. Berňák vám to spočítá
V poslední době se množí příběhy o finančních úřednících čerpajících informace ze sociálních sítí. Pochlubíte se novým luxusním vozem na Instagramu – a máte na krku daňovou revizi. Čeká nás snad „Velký bratr“, který už léta řádí v Británii, i v Česku?

Hodně štěstí novomanželům přeje finančák
Takové blahopřání by čerstvě sezdané sotva potěšilo. Patrně by znervózněli, co za ním vězí. A co teprve, když novomanžele místo přání obešle finanční správa pokynem, aby jí poslali účty za svatební hostinu.

Očima expertů: Kdes vzal na to auto, chatu, byt? Zabavuje se!
Ministerstvo financí připravuje zákon o prokazování původu majetku. Jedni se radují, že si stát konečně posvítí na podvodníky, druzí upozorňují, že nelze z každého majetnějšího člověka dělat „sprostého podezřelého“. Jak se na věc dívají naši experti?

Proč to bez paušálů nejde – vysvětlení, jak funguje kapitalismus
Diskuze o živnostnických paušálech, která v posledních dnech probíhá na Finmagu a Peníze.cz, ukazuje poměrně zásadní nepochopení jednak účetnictví, ale i toho, jak vlastně funguje politicko-ekonomický systém, ve kterém žijeme. Využívám tedy této příležitosti, abych připomněl některé učebnicové poučky a zasadil je do správného kontextu. To je důležitější než názory na účetní pravidlo, o kterém nikdo z nás beztak nerozhoduje.