Články na téma: infrastruktura
Infrastruktura je pojem obsahující fyzické i organizační struktury, budovy a zařízení. Infrastruktura je potřeba k fungování společnosti nebo podniku. Může se dělit na několik kategorií, od dopravní, energetické, vodohospodářské, komunikační po sociální infrastruktury.
Do dopravní infrastruktury patří všechny dálnice, silnice, mosty, tunely a vše, co umožňuje přepravu zboží nebo lidí. Je to tedy i železnice, lodní doprava a letiště.
Energetickou infrastrukturu tvoří všechny typy elektráren, přenosové sítě, transformátory, ropovody a plynovody.
Vodohospodářská infrastruktura obsahuje vše, co je třeba k zásobování vodou, od vodních zdrojů, úpraven vody, rozvodných sítí po kanalizace a odpadní vody.
Telekomunikační infrastruktura jsou všechny kabelové i bezdrátové sítě, které slouží k přenosu hlasových hovorů, dat a obecně internetu. Jsou to i datová centra, servery a další zařízení, která ukládají a zpracují digitální data.
Sociální infrastruktura jsou školy, nemocnice a veškeré veřejné budovy. Patří sem knihovny, úřady, kulturní centra, sportovní zařízení, veřejné služby, kliniky a mnohé další.
Důležitost infrastruktury spočívá ve zvýšení efektivity a podpoře hospodářského rozvoje. Kvalitní infrastruktura snižuje náklady i čas na přepravu, energii a komunikaci. Také zvyšuje dostupnost základních služeb, propojuje lidi a umožňuje jim přístup k informacím.
Další články na téma infrastruktura najdete na Peníze.cz.
NIS2 není jen nutné zlo, ale pomoc nám všem. Náš čas začít konat se krátí, varuje šéf NÚKIB
K čemu je chystaná regulace NIS2? Na co nový zákon o kybernetické bezpečnosti? A proč mám já do kyberbezpečnosti vůbec investovat? To jsou otázky, které si dnes klade nejeden podnikatel. Zástupci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a další experti je na největší odborné konferenci o kyberbezpečnosti v Česku zodpověděli v mnohem širším kontextu než dosud.
Jiní staví dálnice, my rozhledny a cyklostezky. A pak se divme, že Česko ztrácí dech
Lákalo by vás spouštět velký byznys v zemi, která má nedokončenou dálniční sít a je závislá na drahém a rizikovém dovozu elektřiny ze zahraničí? Právě tak může vypadat Česko ke konci tohoto desetiletí – zastaralé a pokulhávající za sousedy, včetně Poláků.

Stávka v Žatci jako memento. Proč další montovny typu Nexen nejsou řešením
Vyostřená situace v pneumatikárně Nexen Tire u Žatce dokresluje to, s čím se počítalo hned od vzniku průmyslových zón. Pokud budou plné jednoduchých montoven stojících jen na manuální práci a levné síle, dlouhodobý přínos pro českou ekonomiku a společnost nemají.

Pražský okruh, vrchol autosocialismu. Silnice kolem měst vůbec nic neřeší
Minimálně v hlavním městě bude jedním z hlavních témat podzimních komunálních voleb. Strany se poperou, kdo dostaví městský okruh. Tentokrát by bylo výjimečně nejlepší, kdyby to dopadlo jako vždycky. Že by se to zas nepovedlo. Pojďme si ještě před otevřením volebních místností říct, proč.

Očima expertů: Venkov na kapačkách. Pomůžou dotační infúze?
Nejmenším vsím není dobře. A zvlášť pak není dobře jejich obyvatelům, kteří zůstávají bez rozumného dopravního spojení odříznuti od základních služeb, jako je třeba obyčejný obchod s potravinami. Nabídka služeb v obcích pod půl tisíce obyvatel dál klesá a vláda vymýšlí záchranné programy. Například dotace pro obchody… Co na to experti?

Aleš Michl: Zbytečný rozruch kolem evidence tržeb, Google s Facebookem na nás vědí víc
Při tradičním novoročním běžeckém rozhovoru jsme si s ekonomem a poradcem ministra financí Alešem Michlem povídali o letošních vyhlídkách české ekonomiky a také o tom, jak a kde na finančních trzích hledat stabilitu.

Studénka aneb proč potřebujeme víc humanitního vzdělání
Infrastruktura se musí konečně začít přizpůsobovat lidem a lidé přestat přizpůsobovat infrastruktuře. Něco takového zařídí jen inženýři znalí psychologie a dalších humanitních věd.

Očima expertů: Sto miliard minus. Dělá vláda s rozpočtem dobře?
Stát má v plánu v roce 2015 hospodařit se stamiliardovým schodkem. Není to zbytečně moc? A míří peníze opravdu tam, kde jsou potřeba? Zeptali jsme se ekonomů Pavla Kohouta a Lukáše Kovandy, státního tajemníka Tomáše Prouzy, poradce ministra financí Aleš Michla a dalších lidí ze světa peněz.

Su pragocentrista
Moraváci můžou Hudečkovi hrozit Věstonickou venuší, ale jiný recept na národní úspěch, než je úspěšná Praha, nemají.

Očima expertů: Jádro, vítr, uhlí, plyn. Jak si Česko míchá energetický drink?
Má se dostavět jaderná elektrárna Temelín? Měli bychom se snažit o energetickou soběstačnost? Vytváří dotace obnovitelných zdrojů energie nestabilní prostředí, které nás jednou zle vytrestá? A má vůbec smysl upřednostňovat nějaké zdroje a jiné zcela odmítat? Odborníci se v pravidelné anketě zamýšlí nad stavem a směřováním české energetiky.

Fotbalové mistrovství: Spása pro investice do Brazílie
Mistrovství světa ve fotbale sníží deficit běžného účtu, pomůže stabilizovat měnu, lehce nakopne HDP a dále pozvedne životní úroveň Brazilců. Proto také věřím brazilským akciím.

Zdravstvujtě! Vítá vás Putinova megalomanská olympiáda
Zimní olympiáda v Soči je líčena jako jedinečný sportovní svátek. Je s ní ale spojený také neuvěřitelný příběh megalomanie, arogance, korupce, klientelismu a úpadku olympijských ideálů.

Image je na nic? Polsko na ní vydělalo miliardy
V byznysu i politice jde někdy víc o image než o realitu. Pokud jde o unijní fondy, Polsku se podařilo vytvořit si obraz vzorňáka. A vydělalo na tom miliardy eur.

Anketa: Hrátky s rozpočtem? Kalousku, jsi jednička!
Na nouzový návrh státního rozpočtu pro příští rok sice nakonec nedošlo, alespoň ale víme, kde bude Miroslav Kalousek příště škrtat. Co si o tom myslí ekonomové Tomáš Prouza, Pavel Kohout, David Marek či prezidentský kandidát Tomio Okamura?

Železnice: Polsko se přibližuje Německu. Německo to nezajímá
Polsko investovalo desítky miliard do vybudování rychlého železničního spojení s Německem. Teď však zjišťuje, že Němcům se do budování jejich části infrastruktury nechce. Bývalé východní Německo, se kterým Polsko sousedí, se totiž rychle vylidňuje.

Investoři, Brazílie poroste!
Slabší kurz realu, nižší úrokové sazby, letní olympijské hry, MS ve fotbale, silná generace třicátníků… to vše jsou důvody, proč by brazilská ekonomika měla růst. Jak se na růstu podílet?

Ustojí Polsko a Ukrajina své úžasné Euro?
Pozítří začíná v Polsku a na Ukrajině mistrovství Evropy ve fotbale, jedna z největších událostí ve sportovním světě a současně také jedna z nejdražších. Zvláště pro země, které musí velkou část nutné infrastruktury budovat, což je právě případ Polska a Ukrajiny.

Pojednání o podstatě a původu šmeliny národů
Jak vypadá svět, ve kterém stát škrtí oficiální podnikání, a zároveň nezvládá poskytovat základní služby? Ne tak bezútěšně, jak by se mohlo zdát.

Dálnice bychom si měli platit „městskou známkou“, ne tou dálniční
Kupon jsme letos lepili na přední sklo už po osmnácté. Možná nadešel čas promyslet celý systém úplně znova.

Satelitní kaše: Proč stát dotuje bydlení za městem?
Když benzin stojí 35 korun za litr, život v satelitním městečku se prodraží. Napadlo by vás ale, že by mohl na tenhle životní styl doplácet i daňový poplatník, který v satelitu nebydlí? Kniha Sprawl Costs tvrdí, že ano.