Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Investoři, Brazílie poroste!

Jan Traxler
Jan Traxler
9. 10. 2012

Slabší kurz realu, nižší úrokové sazby, letní olympijské hry, MS ve fotbale, silná generace třicátníků… to vše jsou důvody, proč by brazilská ekonomika měla růst. Jak se na růstu podílet?

Investoři, Brazílie poroste!

Brazílie po právu patří mezi hlavní světové rozvíjející se trhy hned vedle Číny nebo Indie. Není divu, vždyť se jedná o pátou největší zemi na světě rozlohou (8,5 milionu km2) i počtem obyvatel (199 milionů) Progresivní demografická struktura obyvatel s ročním přírůstkem 1,1 procenta bude mít v příštích letech stále větší vliv na rostoucí spotřebu domácností.

Jak můžeme vidět z populační pyramidy, nejpočetnější generace má dnes 15–35 let a postupně se posouvá do životní fáze, ve které bude utrácet nejvíce peněz (mezi třicátým a padesátým rokem věku). Příštích dvacet let by tedy v Brazílii měla velmi rychle růst spotřeba domácností.

Populační pyramida obyvatel Brazílie

Demografie Brazílie 

Zdroj: US Census Bureau

Střednědobý potenciál – MS ve fotbale a olympijské hry

Brazílie se pomalu začíná chystat na dva velké sportovní svátky po sobě v rozmezí dvou let. V roce 2014 hostí Brazílie mistrovství světa ve fotbale a dva roky na to budou v Riu de Janeiru letní olympijské hry. Tyto velké akce nutí Brazílii investovat nejen do výstavby nových sportovních areálů, ale zejména do infrastruktury (nové dálnice, železnice, letiště). Brazílie si také dala za cíl do olympijských her vyřešit bydlení milionů chudých lidí ze slumů. Pomohou k tomu mimo jiné i olympijské vesnice. Z toho vyplývá, že stavební sektor v Brazílii čeká obrovský boom.

Nejde však jen o stavebnictví. Z kvalitnější infrastruktury bude dlouhodobě profitovat celá společnost. Obě sportovní akce také přivedou do Brazílie spoustu turistů, kteří zde budou utrácet. Někteří z nich se do Brazílie v budoucnu vrátí a budou zde znovu utrácet. Celkově by tak z chystaných sportovních akcí měla mít prospěch celá brazilská ekonomika.

Krátkodobý potenciál – levnější úvěry a nižší kurz realu

Brazilská ekonomika dnes z velké části stojí na exportu komodit počínaje železnou rudou a konče cukrem. Právě brazilští exportéři se v uplynulých letech dostali do problémů pod tíhou silného kurzu brazilského realu. V reakci na to centrální banka začala v srpnu loňského roku postupně snižovat úrokové sazby. Základní sazba selic rate klesla od července 2011 z 12,5 na aktuálních 7,5 procenta.

Nižší úrokové sazby zlevňují úvěry, což podporuje firmy v investicích do nových výrobních kapacit a domácnosti ve spotřebě, zejména při pořizování bydlení, aut apod. V důsledku nižších úroků také klesá kurz brazilského realu, což pomůže exportérům, aby jejich produkty ve světovém srovnání byly levnější.

Vývoj kurzu BRL/USD

Real dollar 

Zdroj: OnVista.de

Vývoj akciového trhu v Brazílii

Brazilský akciový trh byl od roku 2003 v silném růstovém trendu. V roce 2008 ale brazilské akcie postihly silné výprodeje, podobně jako ostatní akciové trhy. Od té doby už pět let akcie na burze v Sao Paulu více méně stagnují s krátkými úseky růstu i poklesu. Nyní se brazilské akcie od června mírně vzchopily, možná se pomalu začíná blýskat na lepší časy.

Vývoj indexu MSCI Brazil

MSCI Brazil 

Zdroj: MSCI

Podílové fondy, ETF, indexové certifikáty

Menší investoři mají v České republice na výběr čtyři podílové fondy se zaměřením na brazilský akciový trh. Nejdelší historií se chlubí fond HSBC. Nejlevnější na správu je fond Horizon Access Brazil prodávaný v ČSOB. Nejlepších relativních výsledků zatím dosahuje fond Amundi, který jako jediný překonává benchmark (index MSCI Brazil), což je ale dáno kratší historií fondu.

Vesměs jsou ale všechny čtyři fondy dost podobné a každý rok se více daří jinému fondu, takže nelze jednoznačně říct, který z nich je nejlepší. Fond HSBC je oproti ostatním trochu agresivnější, investuje i do menších společností, v důsledku toho vykazuje vyšší volatilitu a měl by dlouhodobě přinést vyšší výnos než zbylé fondy. Prozatím se ale jeho agresivnější investiční strategie neprokázala jako úspěšnější.

Výkonnost podílových fondů po přepočtu do CZK

Fond

1 rok

3 roky (p. a.)

5 let (p. a.)

Amundi Brazil

13,4 %

4,0 %

-

Horizon Access Brazil

11,3 %

0,4 %

-2,6 %

HSBC GIF Brazil

14,7 %

5,3 %

-5,5 %

Parvest Brazil

11,3 %

1,5 %

-2,5 %

Zdroj: Morningstar

Další možnost, jak se podílet na očekávaném růstu cen akcií v Brazílii, představují indexové fondy a indexové certifikáty. Indexový certifikát s podkladovým aktivem indexem Bovespa emitovaly banky Goldman Sachs, Royal Bank of Scotland nebo Deutsche Bank. Mezi ETF převládají fondy kopírující index MSCI Brazil, což jsou například iShares, db x-trackers nebo UBS. Index Bovespa kopíruje ETF Lyxor.

Fajnšmekři si možná koupí akcie konkrétních firem. Větší firmy se sekundárně obchodují v New Yorku, kde může s akciemi obchodovat každý český broker. S některými klienty například máme nakoupeny akcie společnosti Petroleo Brasileiro, největší brazilské firmy, která se zabývá těžbou ropy a zemního plynu, nebo společnosti Gerdau, jednoho z největších světových producentů oceli.

Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Managment

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a partner Long Capital. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku... Více

Související témata

akcieAmundi BrazilbrazílieBRICETFHorizon Access BrazilHSBC GIF Brazilinfrastrukturainvesticekurzy měnParvest Brazilpodílové fondyrealrozvíjející se trhystavebnictví
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo