Články na téma: stavebnictví
Stavebnictví je odvětví zabývající se navrhováním, výstavbou a údržbou stavebních objektů. To zahrnuje nejen obytné domy, ale i komerční objekty, infrastrukturní projekty a další. Stavebnictví se pro tuto rozsáhlost dá dělit na:
Rezidenční stavebnictví, které se zabývá rezidenčními obytnými budovami jako jsou rodinné doby, bytové domy, panelové domy, apartmány a mnohé další.
Komerční výstavba zahrnuje kancelářské budovy, obchodní centra, hotely a všechny další budovy sloužící k účelu podnikání a obchodu.
Průmyslové stavebnictví je obor zahrnující továrny, sklady, výrobní haly, sklady a další součásti průmyslu.
Do infrastruktury poté patří všechny dopravní sítě a k nim patřící zařízení (letiště, nádražní haly, depa), vodohospodářská zařízení a energetická zařízení.
Stavební firmy obvykle nabízí veškeré části stavebního projektu najednou, což je výhodou pro zákazníky. Kroky jako plánování a návrh od architektů, inženýrů a dalších odborníků, sehnání potřebných povolení a schválení, výstavbu včetně zemních prací až po dokončovací práce. Následně bývají na řadě údržba a provoz, kdy je stavba kontrolována a je zajišťována její dlouhodobá funkčnost a bezpečnost, avšak to se ve většině případů netýká rezidenčních staveb.
Další články na téma stavebnictví najdete na Peníze.cz.
Spotřebitelé vidí budoucnost růžověji. Budou ale nakupovat aspoň na Vánoce?
Statistikové představili své pravidelné měření důvěry ve vývoj českého hospodářství. Velmi mírně poklesla. Odlišně ale budoucnost vidí spotřebitelé na jedné straně a podnikatelé na straně druhé. Optimismus spotřebitelů roste, naopak v čase v podstatě předvánočním překvapil pesimismus obchodníků,
Digitální zoufalství nad portálem stavebníka. Chodí to výborně, ale „neseje“ to
Mělo to být stavební řízení na pár kliknutí. Proklikat se novým online systémem se však dá označit za úkol pro Supermana. Je to průšvih, který se neměl stát.
Třem prasátkům nevěřte. Budoucnost stavebnictví je ve dřevě, tvrdí stavař
Tři výrobní haly, které produkují stovky střech a dřevěných domů ročně, jsou energeticky soběstačné. Zbytky z výroby se ztopí v sušárně, zboží se rozváží sdílenou dopravou. „Udržitelně pro nás znamená výhodně. Nejsme žádní sluníčkáři, ale stavaři,“ říká Tomáš Nemrava, majitel firmy Nema. Otevíráme pro vás text z březnového Finmagu.
Noční můra pro celé Česko. Krach autoprůmyslu je neodvratný, tak neseďme s rukama v klíně
Jakou budoucnost má český automobilový průmysl? Hrozí, že jeho význam časem poklesne nebo dokonce že úplně zmizí? Podívejme se dnes na scénář, který je asi pro nekoho příliš divoký, jenže dřív nebo později určitě přijde: krach českého autoprůmyslu. A na to, jak se na něj připravit.
V robotickém zedníkovi budoucnost nevidím, říká šéf stavební firmy JČ Leščinský
Když u ředitele sokolovské stavební firmy JČ Leščinský Davida Hodka začaly poptávat pracovní sílu firmy z Německa, věděl, kam se obrátit. Najít solidní stavbaře je ale podle něj stále větší problém.
Bankrotů podnikatelů přibývá. Přijďte, hrajeme o přežití, volá i pražský Hangár Pub
Už druhý měsíc roste počet bankrotů podnikatelů. Vyplývá to z dat společnosti CRIF, podle které v únoru zbankrotovalo nejvíce fyzických osob od loňského června. Jedním z podniků, které bojují s problémy, je například i pražský Hangár Pub publicisty a pivovarníka Davida Binara.
Malířinu pojal po svém. Nemáme hranice, lidi nabírám přímo na ulici, říká mladý podnikatel
Být malířem se vyplatí. Zejména pak takovým, který sleduje trendy a nebojí se otevřít vlastní showroom, v němž mimo jiné ukazuje desítky odstínů bílé barvy. „Rád dělám věci, které nejsou běžné,“ prozrazuje v podcastu mentoringové platformy DoToho! mladý podnikatel Jakub Moravec.
Blbá nálada. Důvěra podnikatelů v ekonomiku se vytrvale snižuje
Podle únorové edice konjunkturálního průzkumu poklesl celkový indikátor ekonomické důvěry o 1,9 bodu, dosáhl hodnoty 90,6 a nachází se nejníže od září roku 2023. Může za to hlavně další zhoršení důvěry podnikatelů, spotřebitelé jsou optimističtější.
Ještě větší průšvih, než jsme doufali. Česká ekonomika zamrzá, zázračný rok nečekejte
Příjemné překvapení se nekoná, naopak. Třetí kvartál se české ekonomice pranic nepovedl a šance na nápravu ve zbytku roku je mizivá. Letošek tak prakticky jistě zakončíme v červených číslech.
Česko jako finanční velmoc? Proč tohle spojení nemusí být sci-fi
Česko už se nemůže tak jako dřív opřít o automobilový průmysl, strojírenství či výrobní odvětví obecně. Tak na co by se měla česká ekonomika v příštích letech zaměřit? Jednou z cest je rozvoj finančních služeb. Může se tedy z Česka někdy stát finanční centrum, jak se to povedlo třeba Maltě?
Dotační hodokvas nekončí, s programem Oprav dům po babičce to vláda přehnala
Program Oprav dům po babičce naznačuje, s jakou „nesnesitelnou lehkostí“ se dají utrácet dotační miliardy. Vypadnou z něj příliš drahé energetické úspory.
V Zemanově kanálu jsme mohli utopit stovky miliard. Zaplať pánbůh, že padl
Dunaj-Odra-Labe. Mantra definující megalomanský projekt vodního díla spojujícího zmíněné tři toky odchází do minulosti společně s jeho propagátorem Milošem Zemanem. Obojí téhle zemi jedině prospěje.
Astrologie a úrokové sazby
Prognózy ekonomického vývoje nedokážou zohlednit nepředvídatelné okolnosti.
Česká realitní bublina: Kdo přifukuje?
Před nedávnem Finmag uveřejnil čtyřdílnou sérii článků na téma hospodářské cykly současnosti. V nich Jakub Skala přesvědčivě dokládal, že vedoucí světová ekonomika, totiž Spojené státy, je někde poblíž vrcholu takového ekonomického cyklu. Což znamená jediné: sešup dolů se blíží. A existují prý pádné důvody, proč se domnívat, že v růstové fázi cyklu je i Česko. A že bude následovat krach.
Česko 2014: Letos to půjde nahoru...
Český hospodářský růst v roce 2014 zahuben nebude, lze souhlasit s předpovědí dra Zhouby.
Pět let od Lehman Brothers
Svět „slaví“ pět let od pádu Lehman Brothers. Je to možná trochu hloupé, ale na druhé straně je co slavit. Například, že svět stále stojí. A že na akciích se dalo od té doby dobře vydělat.
Anketa: Jak postavit českou ekonomiku na nohy?
Opravdu se pomalu dostáváme z recese? A dá se něco aktivně dělat pro to, aby naše ekonomika, která v poslední době dostávala jednu ránu za druhou, mohla konečně nastartovat? Ptali jsme se Pavla Kohouta, Petra Macha, Lukáše Kovandy a dalších osobností ze světa financí a byznysu.
Investoři, Brazílie poroste!
Slabší kurz realu, nižší úrokové sazby, letní olympijské hry, MS ve fotbale, silná generace třicátníků… to vše jsou důvody, proč by brazilská ekonomika měla růst. Jak se na růstu podílet?
Pavel Kohout: Stavební omerta
Skrytá historie českých zakázek na veřejné stavby nás musí zajímat. Stavební firmy mají mezi sebou nepsaná pravidla. A kdo je poruší, musí z kola ven. To znamená ze zaměstnání, na ulici.
Česká losovačka: Podivuhodný svět veřejných zakázek očima Dana Ťoka
„Pokud někdo před losováním pečlivě klade různě přeložené lístečky do různých koutů losovací krabice, je jasné, že něco není v pořádku. A když se dotyčného zeptáte, jestli by nemohl s bednou pořádně zamíchat, a on vám odpoví, že nemohl, protože v regulích losování je, že krabice nesmí opustit stůl, vstávají vám vlasy hrůzou…“ I taková je podle Dana Ťoka, generálního ředitele společnosti Skanska, praxe při přidělování veřejných zakázek. Více v závěrečném dílu našeho exkluzivního rozhovoru.
Dan Ťok: Déjednička? Zapomenutý tankodrom mezi Brnem a Prahou!
„Každá obec podél dálnice má právo se vyjadřovat k vydání stavebního povolení, a tak je jí potřeba něco slíbit. Spravit tuhle cestu, postavit támhle na kilometru dva mosty, protože jsou zemědělci holt zvyklí jezdit jedním tam a druhým zpátky. Do toho se pak samozřejmě ozvou zelení…“ právě tak popisuje Dan Ťok, generální ředitel české Skansky, jeden z důvodů, proč máme tak drahé dálnice. Jaké jsou ty další, se dozvíte v další části rozhovoru.