Články na téma: kurzy měn
Kurzy měn jsou hodnoty, které určují cenu jedné měny v hodnotách jiné. Jsou určovány poptávkou a nabídkou na trhu deviz a mohou se měnit v závislosti na úrokové sazbě, politických událostech, geopolitických faktorech, hospodářských ukazatelích a další.
Kurzy měn se vyjadřují v párech – jedna měna je základní a druhá kótovaná. Tím se určuje, kolik jednotek kótované měny je potřeba k nákupu jedné jednotky základní měny.
Pro podnikatele mohou být kurzy měn faktorem, který ovlivňuje jejich podnikání. Fluktuace kurzů má dopad na příjmy i náklady podniku, obzvlášť pokud podnikatel obchoduje s cizími zeměmi.
Sledováním kurzů měn mohou podnikatelé zjistit, zda je export výhodný. Pokud dojde k poklesu hodnoty domácí ceny, může se stát, že produkty ze zahraničí budou levnější.
Lepší směnné kurzy pro všechny. Usilujeme o transparentní trh, hlásí šéf českého fintechu
Plně digitalizované devizové služby mají výhodu, že nepotřebují tak velký aparát jako mají banky a tím mohou jít níž se směnnými kurzy nebo poplatky. Zejména větší firmy ale pořád chtějí na druhé straně obchodníka, se kterým mohou vše řešit. Tvrdí to Petr Herzmann, spolumajitel fintechu Direct Fidoo, který usiluje o transparentnější směnný trh.
Jak neprodělat na transakcích ze zahraničí? Pomůže zajištění kurzových rizik
Kurz koruny vůči euru nejen v posledních týdnech stoupá a klesá dost nepředvídatelně. Zatímco běžný občan většinou řeší, jak moc se mu prodraží lyžování v Alpách nebo letní dovolená, pro firmy, které obchodují se zahraničím, představují výkyvy kurzu velkou nepříjemnost. A zdaleka se to netýká jen těch největších.
Koruna lítá nahoru a dolů. Teď s ní klesá i nálada podnikatelů
Česká koruna se dlouhodobě nepříjemně propadá vůči euru i dolaru. Jako občané země, která je orientována na export, bychom se měli radovat: levná koruna znamená větší konkurenceschopnost našich výrobků, a to se odrazí na výkonu naší ekonomiky. Jenže takhle jednoduše to nefunguje. Ani podnikatelé to nevidí tak optimisticky a slabá koruna – respektive nahoru a dolů se hýbající koruna – jim může nakonec dokonce uškodit.

Česká koruna, vítěz války i pandemie. Vůči euru je nejsilnější od roku 2008
Koruna poprvé od roku 2008 prolamuje hranici 24 Kč za euro. Podle Bloombergu tak patří k největším světovým vítězům doby pandemie a války, spolu s měnami Švýcarska a Singapuru.

Pád bitcoinu očima expertů. Je čas utéct, nebo naopak držet?
Bitcoin se po strmém pádu z loňských maxim usadil na hranici 30 tisíc dolarů, tedy zhruba 690 tisíc korun, kolem které už několik týdnů osciluje. Je to snad předzvěst dalších propadů a impuls k prodeji, nebo naopak příležitost levně nakoupit a svézt se na příští vlně růstu? Zeptali jsme se za vás expertů.

Najde bitcoin dno, nebo nový vrchol? Hlavní kryptoměna očima expertů
Po rekordních výkonech v loňském roce zamířil letos bitcoin opačným směrem. A s ním i řada dalších kryptoměn, které jsou na něj navázány. Jedni v tom vidí příležitost, druzí škodolibě mluví o konci snění o alternativním měnovém světě. Co tedy čekat od hlavní kryptoměny?

Zlato má nejlepší za sebou, říká analytik
Samotné obchodovaní na Forexu se letos v principu nezměnilo, musíme si ale zvyknout na vyšší volatilitu, hodnotí nepředvídatelný rok analytik Štěpán Hájek.

Kurz koruny očima expertů. Proč a jak letos posílí
Domácí měna letos v létě roste nejvíc ze všech na světě. Zaposilovala si koruna, aby se nám líbila v plavkách, nebo existuje rozumnější vysvětlení? Můžeme a máme se těšit na další růst?

Donkichoti, nebo truhlíkové z ČNB? Vyšší úroky očima expertů
Že Česká národní banka zvýší sazby, to asi před týdnem nikdo nečekal. Udělali centrální bankéři dobře? A co to znamená pro naše hospodářství a peněženky?

Kurz koruny očima expertů: Euro za 25 klidně, ale co pak?
Pokud člověk není exportér, silná koruna ho blaží. Zahraniční zboží a dovolená vyjdou levněji a ještě je tu nezasloužený, ale krásný pocit, jací jsme to my Češi prďáci. Koruna posiluje vůči euru i dolaru. Čím to je? A především: Vydrží jí to?

Očima expertů: Půjčte si od nás, my vám za to zaplatíme
Evropská centrální banka znovu uvolňuje měnovou politiku, úrokové sazby jdou ještě víc do minusu. Dočkáme se záporných úroků i v Česku? A co současná situace znamená pro naše peněženky?

Očima expertů: Bezpečný přístav? Tím koruna nikdy nebyla
Proč se české měně nedaří dlouhodobě posilovat? A jak by mohla získat větší důvěru trhů?

Kdeže loňské měny jsou: bublina bitcoin praskla, držte se koruny
Koruna loni mírně oslabila – stejně jako skoro všechny měny na rozvíjejících se trzích. Má ale potenciál letos růst. Zpevnil hlavně americký dolar, švýcarský frank a japonský jen. A hodnota bitcoinu spadla o 80 procent.

Očima expertů: Kam míří koruna?
Rok a půl po ukončení intervencí není česká koruna tak svalnatá, jak by si centrální bankéři představovali. Co čeká naši měnu v dohledné době?

Nejen dražší hypotéky a prodělečné spoření. Důsledky vyšší inflace jsou tu
Inflace stoupla nad dvě procenta a ČNB zvyšuje úrokové sazby. Vede to k posilování české koruny, ale také ke zdražování hypoték, vyšším nákladům státního rozpočtu nebo k velmi špatným výsledkům dluhopisových fondů a starého penzijka. Co je také jisté, že úroky u spořicích účtů ještě několik let budou zaostávat za inflací.

2018: Zůstaňte v koruně
Koruna v roce 2017 posílila ke všem světovým měnám. K euru by měla posilovat dál. Co bude dělat dolar, to je ve hvězdách. Klientům doporučuji držet se koruny

Očima expertů: Do čeho investovat v roce 2018
Půjdou už akcie dolů? Čeká dluhopisy velký comeback? Jsou kryptoměny jen nafouknutá bublina? Osobnosti ze světa financí radí, kam se letos vyplatí zainvestovat.

Rok 2017 na trzích: klid před bouří a bitcoin superstar
Zkusme si útržkovitě shrnout, co přinesl právě končící rok na finančních trzích v České republice i ve světě.

Co s námi udělaly intervence proti koruně
Je osm měsíců od ukončení intervencí proti koruně. Česká měna výrazně posílila, inflace stoupla ke třem procentům, úrokové sazby rostou a ceny dluhopisů padají dolů.

Intervence skončily, uspěli jsme, zapomeňte
Česká národní banka, respektive někteří její představitelé podnikají v poslední době mediální ofenzivu. Cíl: přesvědčit veřejnost, že intervence skončily – a že skončily vcelku úspěšně. Rozhodně tedy mnohem úspěšněji, než kritici prorokovali. Omyl.

Benzin a nafta zlevní
Levnější ropa spolu s oslabujícím dolarem by měly vést k dalšímu snižování cen pohonných hmot na čerpacích stanicích. Minimálně krátkodobě, ale dost možná i dlouhodoběji.