
Kořeny zahradníka
V zahradničení, říká Petr Pacák, je teď trend vracet se ke kořenům. O jeho vlastních kořenech, o kořenech rodinného podniku a o tom, jaké plody dneska sklízí v prodejní zahradě Trees v Červeném Kostelci.

Aleš Pilgr: Květy se učí z výzev
Brněnská alternativní kapela Květy vždycky patřila k těm aktivnějším, po obměně sestavy už se ale musí mluvit o hyperaktivitě. V roce 2017 vydala dvě desky, loni v rámci pobočného projektu YM její členové nahráli další dvě. Povídali jsme si s bubeníkem nejpilnější české kapely Alešem Pilgrem.

Jan Farský: Nikdo na mě nemá páku
Jako jeden z mála politiků tvrdí, že Babiš je za zenitem. A že se skautskou poctivostí se sice v politice postupuje pomalu, ale jistě a také nejdál. Poslanec Starostů a nezávislých a exstarosta Semil Jan Farský.

František Štorm: Otevřít knížku a prohlížet si font
Typy – nebo jak se dnes říká fonty – ze Střešovické písmolijny se prodávají (a kradou) po celé planetě. Není to ale jediná díra do světa, kterou František Štorm udělal. Jeho kapela Master’s Hammer dávno zaujímá čestné místo v blackmetalovém pekle. Světové proslulosti nezabránilo ani to, že své osobité texty Štorm skřípe v češtině.

Jde elektrickým kytarám o krk?
Na obchodu s exotickými dřevy mají výrobci elektrických kytar jen malý podíl. Zákaz těžby palisandru a hrozba téhož u mahagonu a ebenu je zasáhly. Jsou to materiály, bez kterých si před pár lety ani výrobci, ani muzikanti svět elektrických kytar nedokázali představit.

Klimagedon. Rok druhý
Nejen ve Zdoňově úspěšně odzkoušel strategii boje se suchem a míří dál. Dost jeho nápadů zní potrhle – když se nad nimi člověk nezamyslí. Jak klima změní zemědělství, co je to jedlý les a kdo je ekoterorista, mi vysvětlil ekolog Jiří Malík.

Kuchařova cesta z hipsterských Holešovic na kraj světa
Na okraji okraje ve vsi Zdoňov v Broumovském výběžku stojí bývalá kovárna. Když do ní Lenka Wimmerová a Olga Himmelsbergerová pozvali kuchaře Otakara Humpla, učarovala mu tak, že opustil svůj vyhlášený pražský podnik a „odjel to zkusit na venkov“.

Návod pro balvany ve vlčím břiše
Nakladatelství Triáda uvedlo soubor textů historika Jana Tesaře Co počít ve vlkově břiše z let 1968–1980 přídomkem „jiný disent“. Mimoděk tím leccos naznačila o jejich výbušné povaze, která nechává v klidu vlastně jen s Tesařem souznějící levici.

Hardcore kronikář zapomenutého kraje
Jednou buditel, vždycky buditel. Od punku a hardcore k regionální historii.

Kytary s hlasem lidu
Špičkový britský kytarista Rob Chapman dostal nabídku, jaká se neodmítá – na kytaru na míru. A protože nevěděl, co si naporoučet, zeptal se svých fanoušků z YouTube. Zalíbilo se mu to, založil si vlastní značku a kytary, jaké si přeje hlas lidu, vyrábí dál sám.

Tomáš Dvořák (umělec)
Přepsal dějiny české elektroniky. Tuzemské herní soundtracky povýšil na umění ceněné v mezinárodním měřítku. A letos oslavuje obyčejný život s elitním britským hudebníkem, symfoňákem, a avantgardní deskou, kterou jim vydal nepravděpodobný label. Proč je tak důležité dělat věci originálně a nekalkulovat, objasnil Floex.

Jan Školník: Opat restauraci požehnal
Loni, sotva tři roky po rekonstrukci pětiny komplexu, navštívilo klášter ve východočeském Broumově rekordních 60 000 návštěvníků. Letos zde na místě hostince ze 17. století byla otevřena restaurace U Tří Růží. O obojím řekl víc Jan Školník, podnikatel a oceňovaný filantrop, jednatel Agentury pro rozvoj Broumovska, která klášter spravuje.

Petra Soukupová a polický symfoňák: Ukažte, co ve vás je
Mámou se stala dávno před osmnáctkou. A dítek bylo hned padesát, nesou ovšem jediné společné jméno: Police Symphony orchestra. „Máma polického orchestru“ za osm let od jeho vzniku vystudovala hudební management. A dál svým potomkům zařizuje dětství plné dobrodružství.

Lenka Hlaváčková: Mám akorát dvě ruce a tři děti
Na Broumovsko se vrátila z Nového Zélandu s pocitem, že všechno je možné. Plán další dva roky jen tak sedět a pít kafe vzal rychle za své, když ochutnala ovčí jogurt od jednoho z místních farmářů. Co všechno obchod regionálními potravinami a Bistro Pecka daly místním lidem i jí samotné, prozradila „mlsná farmářka“ Lenka Hlaváčková.

Rokenrol v insolvenci
Kytarové impérium Gibson Brands vyrábí čtyřicet procent elektrických kytar na světě. A dluží přes půl miliardy dolarů. Vedení představilo plán na záchranu společnosti. Budoucnost rokenrolové ikony je přesto nejistá. Stejně jako budoucnost rokenrolu samotného?

Hip hop kraluje. Rock’n’roll je klinicky dead, těžko se mu věří
Rock’n’roll dávno přišel o přitažlivou auru oprsklé rebélie. Ta dneska zdobí hlavy hiphoperů. Je to jen povrchní dojem, klišé – nebo na tom něco je?

Když cesta je cíl
Sama, levně, nalehko, beze spěchu a pevného itineráře. Do míst, která v katalogu cestovky nenajdete. O pomalém cestování a o návratech do Česka, kde „jí to moc zdravý nepřijde“, jsme mluvili s cestovatelkou a příležitostnou dobrovolnicí Viktorkou Hlaváčkovou.

Filmaři z venkovské díry
Pět let rostl v Orlických horách český Hobitín. První hobití noru stavěl Svatoslav Hofman jen tak. Další už vznikaly s představou filmu z Tolkienovy Středozemě. Letos fanoušci na dvacetiminutový snímek, který kameraman Hofman chystá se scénáristou a režisérem Jaroslavem Kejzlarem, vybrali na HitHitu skoro sto šedesát tisíc.

Michal Novák: Talent nikdy nezůstane dlouho skrytý
Bandzone překonal jeho představy. Adresář kapely The.Switch za třináct let zbytněl v největší databázi českých a slovenských kapel, která na rozdíl od celosvětové sítě MySpace přežila. Neobešlo se to beze ztrát. I o nich mluví majitel Bandzone.cz Michal Majkláč Novák.

Architekt velkého flámu
Začalo to, když se kvůli stejným razítkům u vstupu pomíchali na dvou koncertech návštěvníci. Pár náctiletých nadšenců zkusilo obejít pražské kluby a hospody s nápadem na klubový festival, při kterém by se návštěvníci po libosti promíchávali schválně. Při osmé Žižkovské Noci jim dveře otevře přes šedesát podniků.