Články na téma: spotřebitel
Spotřebitel je fyzická osoba, která nakupuje nebo využívá služby pro svou osobní potřebu. Zpravidla se nejedná o podnikatele, který nakupuje zboží za účelem prodeje nebo pro podnikatelskou činnost. Spotřebitelé jsou klíčovou složkou ekonomiky, protože ovlivňují nabídku a poptávku na trhu.
Spotřebitelé jsou chráněni různými právy a zákonem. V České republice jsou práva spotřebitele stanovena ve směrnici o ochraně spotřebitele. Mají právo na informace o produktech, službách, ceně, kvalitě, množství a podmínkách prodeje, a to ve srozumitelné formě. Mají právo na bezpečné výrobky, které nepředstavují riziko pro jejich zdraví a bezpečnost. Mají také právo na odškodnění, na spravedlivé smluvní podmínky, na odstoupení od smlouvy ve stanovené lhůtě 14 dnů od převzetí zboží a právo na reklamaci. Prodejci se zavazují, že spotřebitelům tato práva zajistí.
Víte, který svátek je otevřeno? Vyzkoušejte se v kvízu, než přijde Cyril s Metodějem
Blíží se letní dvojsvátek. Slaví se blahý příchod Cyrila a Metoděje a mistra Jana z Husi neblahý odchod. A co obchod? ptá se spotřebitel, nakoupím-li sobě v ten či onen svátek zboží denní spotřeby? Zákon o prodejní době spáchal mnoho zla: uvrhl národ do nejistoty a podtrhl jeho víru ve zdravý rozum zákonodárců. Nebo víte, v který svátek nakoupíte? Ukažte.
Nižší sazby a pozitivní vývoj v Německu. Podnikatelé věří v oživení, nejvíc za dva roky
Indikátor důvěry podnikatelů v červnu vzrostl o dva body na hodnotu 97,4, celková důvěra v ekonomiku je pak nejvyšší za poslední dva roky. Optimismus podnikatelů přiživuje očekávaní dalšího poklesu úrokových sazeb či vývoj na vývozních trzích, hlavně v Německu.
Manipulativní praktiky a zastření prodejci. Čínské Temu nehraje fér, stěžuje si dTest
Skupina evropských spotřebitelských organizací včetně českého dTestu podala stížnost na čínské online tržiště Temu. U dozorových orgánů a Evropské komise napadají zejména netransparentnost platformy i manipulativní praktiky, které Temu podle nich používá. „Spotřebitelé by si měli dát velký pozor,“ říká ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.
Budou nakupovat! Chuť utrácet roste, hlásí statistici
Indikátor důvěry podnikatelů v dubnu vzrostl o 2,6 bodu na hodnotu 95,6, stále ale zůstává na podprůměrných hodnotách. Dál zlepšovat by ho mělo očekávané oživení poptávky. Souhrnný indikátor důvěry odráží zvýšený optimismus spotřebitelů, vyplývá z nejnovějších dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
My nic, to prodejci. Čínské Temu plně obnažuje mnohem širší problém
Internetová tržiště, anglicky marketplaces, jsou jasným trendem poslední doby. Jejich principem je přímé propojování prodejců a zákazníků za úplatu, samy platformy pak vystupují jen v roli mediátora. S tím ovšem souvisí i zásadní nedostatek celého systému: zodpovědnost za neplnění platných pravidel se tříští. A vymáhat je často ani nelze.
Lidé se loni báli utrácet, ekonomice se i tak dařilo nad očekávání. Letos bude ještě líp
Česká ekonomika nakonec loni podala lepší výkon, než se původně předpokládalo. Jde o pozitivní překvapení, které upevňuje předpoklad, že letos by tuzemské hospodářství mělo růst dokonce i nad rámec takzvané černé nuly.
Obrat! Podnikatelé konečně zas věří, že se ekonomika zvedne
Indikátor tuzemské ekonomické důvěry v březnu vzrostl z únorových 90,6 na 94,2 bodu a je nejvýš od loňského května. Důvěra výrazněji rostla u spotřebitelů, ale i podnikatelé už vidí nejbližší budoucnost líp. Očekávají oživení poptávky a zlepšení ekonomické situace podniků.
Koruna lítá nahoru a dolů. Teď s ní klesá i nálada podnikatelů
Česká koruna se dlouhodobě nepříjemně propadá vůči euru i dolaru. Jako občané země, která je orientována na export, bychom se měli radovat: levná koruna znamená větší konkurenceschopnost našich výrobků, a to se odrazí na výkonu naší ekonomiky. Jenže takhle jednoduše to nefunguje. Ani podnikatelé to nevidí tak optimisticky a slabá koruna – respektive nahoru a dolů se hýbající koruna – jim může nakonec dokonce uškodit.
Blbá nálada. Důvěra podnikatelů v ekonomiku se vytrvale snižuje
Podle únorové edice konjunkturálního průzkumu poklesl celkový indikátor ekonomické důvěry o 1,9 bodu, dosáhl hodnoty 90,6 a nachází se nejníže od září roku 2023. Může za to hlavně další zhoršení důvěry podnikatelů, spotřebitelé jsou optimističtější.
Za Rusko, za piškoty, za Babiše. Jak zákazníci trestají firmy bojkotem
Bojkotem zboží hrozí na sociálních sítích kde kdo. Ty úspěšné od záplavy zapomenutých odlišuje hlavně organizace, jasný cíl a dobrá práce s médii. Několik takových se už (ne)povedlo i v Česku.
Víte, kdo vám rozbil pračku? „Kurvítko“ v tom není samo
Zisku lze dosahovat různými způsoby. Řada firem se snaží nabízet kvalitní služby a získávat výhodu oproti konkurentům ve formě spokojených zákazníků. Vždy se ale najde i někdo, kdo jde cestou klamání a nepoctivých obchodních praktik. Na několik takových se dnes podíváme.
Očima expertů: Mají hromadné žaloby smysl?
Nástroj na šikanu velkých institucí, nebo šikovný pomocník pro běžné spotřebitele, kteří se nemůžou domoci svých práv? Hromadné žaloby míří do Česka.
Kupujte naši bezlepkovou vodu!
Posedlost studováním obalů potravin a palcové titulky o nebezpečnosti lepku, geneticky modifikovaných potravin nebo hormonů nás vedou k pěkně absurdním důsledkům.
Co doopravdy chtějí „bojovníci za práva spotřebitelů“?
Řada nevládních organizací ve skutečnosti vzala za své ochranářské cíle vlád.
Vadí vám dvojí kvalita potravin v Unii? Tak co s ní uděláte?
Po Evropské unii chceme, aby se nám co nejméně pletla do životů a starala se jen o nejdůležitější věci. A pak po ní žádáme, aby řešila složení Nutelly.
Šéf ČTÚ: Operátoři stavějí dálnice, ale pustí na ně jenom škodovky stodvacítky
Otevřený rozhovor s šéfem Českého telekomunikačního úřadu Jaromírem Novákem o tom, co Česku schází k tomu, aby se mohlo stát středoevropským lídrem v digitálních technologiích, o tom, že balíček s pětisty megabajty dat je dnes výsměch, o absenci čtvrtého operátora a o prolobovaných legislativních úpravách, které tlačí spotřebitele do kouta.
Očima expertů: Kam vyrazit na pivo
Máloco udělá člověku během parných letních dnů takovou radost jako dobře vychlazené čepované pivo. Odborníků na slovo vzatých se proto ptáme, kde se při cestách po Česku vyplatí zastavit „na jedno“.
Slevový král: Snažíme se pochopit nakupování
Spousta lidí už dnes nechce vybírat, říká Petr Kováčik, zakladatel agregátoru slev Skrz.cz. Chtějí nakoupit a rozhodují se na základě momentálního impulzu.
Destilatér: I tuzemák může být výborný. Když to umíte
Zdá se, že i přes záplavu zahraničních rumů, ginů nebo bylinných likérů, která se na nás valí z reklamy doslova na každém kroku, zůstává řada Čechů věrná klasice – tuzemáku.
Očima expertů: Stát vymaže tisíce poskytovatelů půjček. Zmizí s nimi lichva?
Ministerstvo financí chce pořádně zregulovat trh nebankovních půjček. Nebankovním poskytovatelům úvěrů výrazně zpřísní pravidla a nově na ně bude stejně jako na banky dohlížet ČNB. Pomůže to spotřebitelům? Ptáme se advokátů Tomáše Sokola a Petra Němce, ekonomů Aleše Michla a Lukáše Kovandy, Daniela Hůleho z Člověka v tísni a také Heleny Kolmanové z ČNB.
Očima expertů: Věříte na kurvítko?
Koupíte si počítač, pračku nebo televizi a přístroj přestane pár měsíců po uplynutí záruční doby fungovat. Měli jste jen smůlu, nebo váš spotřebič na předčasný odchod někdo předem naprogramoval? Ptáme se odborníků.