Články na téma: příjmy
Příjmy jsou finanční prostředky za určené období. Získává je jednotlivec, podnik nebo organizace a mohou pocházet z různých zdrojů. Příjmy mají klíčový význam pro zajištění ekonomické stability a růstu. Umožňují plnit finanční závazky, investovat do rozvoje a pokrývat výdaje na každodenní potřeby.
Příjmy lze rozdělit do několika kategorií:
- Příjmy ze zaměstnání jsou mzdy, odměny za práci nebo jiný výdělek, který bývá pevně stanovený na určité období, anebo se mění podle odpracovaných hodin. Je nejběžnějším typem příjmů pro jednotlivce a domácnosti.
- Příjmy z podnikání jsou zisky generované vlastní firmou nebo podnikáním. Závisí přímo na podnikatelské činnosti, tržních podmínkách a dalších faktorech.
- Příjmy z investic jsou výnosy z akcií, úroky z dluhopisů, nájemné z nemovitostí nebo kapitálové zisky z prodeje aktiv.
Dále existují příjmy ze státní podpory, důchodů, sociálních dávek a jiných finančních podpor, které poskytuje vláda. Také existují jednorázové příjmy, například odměny, dědictví, dary, výhry v loterii a další neplánované finance.
Podnikatelé by měli své příjmy sledovat a plánovat, aby mohli pokrýt provozní náklady. To jsou například náklady na zaměstnance, na materiál a suroviny, na nájem a další administrativní náklady.
Další články na téma příjmy najdete na Peníze.cz.
Kdo pocítí zvýšení odvodů OSVČ nejvíc? Spočítali jsme to za vás
Vládní balíček počítá s postupným zvýšením odvodů u osob samostatně výdělečně činných. Většina z nich na pojistném zaplatí o víc než 20 tisíc korun ročně. Reforma ovšem dopadá hlavně na drobné živnostníky, nikoliv na ty „bohaté“, ukazují výpočty.

Nemáš děti? Chceš volit? Zaplať daně! Ďáblův advokát radí, jak zalátat rozpočet
Pokusím se zahrát si na ďáblova advokáta v oblasti daní. Popustím uzdu fantazii a zapojím se na chvíli do perverzní hry s názvem „jaké daně lze ještě zvýšit nebo zavést“. Ohledy na možné důsledky (ať už politické, či jiné), ať jdou stranou. Budu se dívat na ekonomiku očima někoho, jehož cílem je dostat z ní co nejvíc peněz.

Očima expertů: Nerovnost v příjmech – brzda, či plyn?
Když máš málo, snažíš se dostat víc. Postoupit aspoň o schůdek, pak o další. Polepšit si a vystoupat výš. To pohání hospodářství. Ale – co když jsou schody příliš vysoké, co když přestup od chuďasů do ligy bohatých vypadá jako absolutně nemožný? Nerezignuješ? Pátráme po tom, kdy je příjmová nerovnost motorem růstu a kdy už je demotivující.

Víte, kolik vydělá váš šéf? Jen se podívejte
Daňová přiznání jsou v Norsku veřejná. Tamní kultura otevřenosti by mohla pomoci k vyšším platům i v Česku.

Sobotkovy „spravedlivé daně“ jsou jen zfušovaný facelift
Socialisté chtějí lidem s nejnižšími příjmy přidat 444 korun, těm se čtyřiceti tisíci třikrát víc. Ve kterém vesmíru to je sociální?

Očima expertů: Pane řidiči, vaši výplatní pásku! Pokuty podle příjmů?
V některých zemích se výše pokuty za dopravní přestupky počítá podle toho, kolik hříšník vydělává. Co takhle něco podobného zavést u nás? Ptáme se advokáta Tomáše Sokola, ředitele Autoklubu ČR Radko Ječmínka, ekonoma Lukáše Kovandy, právníka Petra Němce a dalších osobností.

Kovaná ekonomie: Šerm, šimpanzi a šílenec
Matka příroda nepřeje bohatým, ale respektovaným.

Miliardáři: Ekonomické vs. politické způsoby zbohatnutí
Ve včerejším „miliardářském“ článku jsme prozkoumali, proč je rozdělení majetku ve společnosti z principu nerovné, ovšem životní úroveň lidí v zemích s prvky tržního uspořádání se postupně vyrovnává. Dnes se pojďme podívat na dva typy miliardářů a jejich společenský přínos.

Ztratil dolar za sto let 95 procent hodnoty? Povídačky naší Kačky!
Čtení o tom, jak snadné je využít izolovaný statistický údaj k demagogickým hrátkám. Přidejte ale kontext – a rázem je všecko jinak.

Proč to bez paušálů nejde – vysvětlení, jak funguje kapitalismus
Diskuze o živnostnických paušálech, která v posledních dnech probíhá na Finmagu a Peníze.cz, ukazuje poměrně zásadní nepochopení jednak účetnictví, ale i toho, jak vlastně funguje politicko-ekonomický systém, ve kterém žijeme. Využívám tedy této příležitosti, abych připomněl některé učebnicové poučky a zasadil je do správného kontextu. To je důležitější než názory na účetní pravidlo, o kterém nikdo z nás beztak nerozhoduje.

Proč jsou paušální výdaje nesmyslné? Kvůli lidem, jako jsem já
Pravdivá zpověď narkomana daňových úlev.

Socialismus v USA: Proč vydělávat dvakrát víc? Dávky srovnávají příjem svobodných matek
Systém vydatných sociálních dávek není výhradně chloubou evropských severských států, i někdejší Mekka kapitalismu, Spojené státy americké, je dnes říší masivního státního přerozdělování. Stačí se podívat na podporu svobodných matek: je lhostejné, jestli svobodná matka vydělává 29 nebo 57 tisíc dolarů ročně. Po zdanění a vyplacení státní podpory je jejich čistý příjem – stejný. Že to není zrovna motivační?

Skif: zlato! Oštěp: zlato! Životní spokojenost: 77., práva žen: 75. příčka!
Jak by vypadalo olympijské studio, kdyby nás opravdu podstatné disciplíny vzrušovaly tolik jako hod oštěpem, skif nebo střelba?

Anketa: Jak hlídat rodinné finance?
Máte problémy se sestavováním rodinného rozpočtu? Stává se vám až příliš často, že na konci měsíce máte míň, než byste potřebovali? Nechte si poradit od odborníků ze světa financí.