Články na téma: energetika
Energetika je odvětví zabývající se výrobou, distribucí a spotřebou energie. Patří sem jak elektrická energie, tak teplo, plyn, paliva a další. Energetika má zásadní význam pro ekonomiku země, protože zajišťuje fungování většiny podniků i průmyslu.
Podnikatele může energetika ovlivňovat mnoha způsoby. Například příliš vysoké ceny energií mají významný dopad na provoz podnikání i na jejich ziskovost. Ovlivňuje také jejich konkurenceschopnost. Energetika je odvětví s rychlým technologickým vývojem i inovacemi, a proto ovlivňuje podnikatelskou strategii, která musí být velmi flexibilní. Mimo to je třeba počítat s finančními prostředky na tyto nové technologie.
K podnikání v oblasti energetiky je třeba splnit několik podmínek. Některé činnosti je třeba mít povolené od Energetického regulačního úřadu. Je také třeba dodržovat environmentální normy. Podnikání v energetice mnohdy vyžaduje značné finanční zdroje, a proto je třeba mít zajištěný přístup k financování, anebo dostatečné finanční rezervy.
Další články na téma energetika najdete na Peníze.cz.
Za dvě hodiny času stovky tisíc úspor. Trh s energiemi se mění, sedět v koutě se nevyplácí
Energetická krize dolehla v minulých letech na řadu českých podniků. Po odeznění rapidního nárůstu cen však řada z nich na další řešení rezignovala. Současná revoluce na energetickém trhu ale přeje těm, kdo jen nesedí v koutě se založenýma rukama. Ušetřit lze stovky tisíc ročně.
Největší energetický experiment světa. Co přinese Německu definitivní odklon od jádra?
Nejsilnější evropská ekonomika se rozhodla pro odvážnou reformu energetiky. Zbaví se jaderných i uhelných elektráren a vsadí na obnovitelné zdroje. Výsledky jsou zatím v Německu rozpačité. Přinášíme ukázku analytického textu z aktuálního tištěného Finmagu.
Sdílení energií, fotovoltaika, baterie. Jak ušetřit a vydělat na energiích
Pokud chce firma srazit výdaje na energie nebo na jejich prodeji dokonce vydělat, má několik možností. Vyplatí se investovat do fotovoltaické elektrárny? Potřebujete bateriového úložiště? Probereme výhody a nevýhody všech základních přístupů.
Energie zadarmo? Zapomeňte! Komunitní sdílení je do budoucna naopak zdraží
Od komunitního sdílení energií, zavedeného novelou energetického zákona zvanou LEX OZE II, si lidé a především firmy možná slibují víc, než skutečně znamená. Vyplatí se tak o něm vůbec přemýšlet? A proč to celé není tak „růžové“, jak se na první pohled může zdát?
Milí akcionáři, plačte! Zisky vám zbaští nenažraný stát
Chybí nám miliardy, hodně miliard, tak mlčte a plaťte, vzkázala vláda investorům. Svým postupem upozornila, že český stát je stále nenažraný a nemíní se omezovat.
Elektřinu zdraží distribuční poplatky. Jak se bránit vyšším cenám očima expertů
Ceny elektřiny šly dolů, ale leckdo letos stejně platí víc. Skokově podražily poplatky za distribuci energie. A do sítě se budou muset investovat další a další miliardy, které zaplatíte ve faktuře za elektriku. Pro domácnost to může být pár stovek, ale co dělat, když máte firmu s výrobou, která je na elektřině závislá a spotřebuje jí moc? Ptáme se u odborníků.
Vězíme v pařátech čínského draka. Závislosti na Říši středu se musíme rychle zbavit
Naše závislost na Číně překonává nejhorší očekávání. Dokládají to data z nové studie. Ukazují, že jsme se octli v pařátech čínského draka. Na tuto situaci bychom mohli zle doplatit – obdobně jako na závislost na ruském plynu.
Chystá se další hřebík do rakve evropských i českých firem. Kam až vystoupají ceny energií?
Vysoké ceny energií drtí evropské firmy. A bude hůř. Na obzoru jsou další regulace, které kolem upadajícího průmyslu utáhnou šrouby.
Pod palcem má technologický skvost. Chceme být plně soběstační, říká šéf robotického centra
Budova robotického centra v Kojetíně je desátou generací vývojové řady distribučního centra vybaveného nejmodernější robotickou technologií. V Česku jde o logistický unikát. „Jsme na cestě k tomu, abychom do roku 2025 napájeli své provozy pouze z obnovitelných zdrojů," tvrdí Jan Vavřík, šéf distribučního centra v Kojetíně.
Doba uhelná končí, ale co dál? Česko je zoufale nepřipraveno
Nejisté vyhlídky na trhu s energiemi brzdí český průmysl a s ním celou ekonomiku. Přitom může být hůř. Upozornil na to druhý největší výrobce elektřiny v zemi.
Ceny energií klesají, vyhráno ale není. Hrozí nám další energetický bolehlav?
Většina expertů se shoduje, že tento rok ceny energií dál klesnou, ale na předcovidovou úroveň se nevrátí. Na různé firmy navíc dopadnou rozdílnou měrou, jelikož stále velkou roli ve výsledných cenách hraje rozhodnutí o státních dotacích. Výrazně je navíc mohou ovlivnit i různé politické události, často pěkně daleko od našich hranic. Jak se tedy v této nejistotě zorientovat?
Miliardová úleva pro energeticky náročné firmy. Koho se bude vládní pomoc týkat?
Stát uvolní na pomoc energeticky náročným firmám s cenami energií 3,5 miliardy korun, oznámil premiér Petr Fiala. Pomoc je cílená na téměř 25 tisíc odběrných míst. Opozice požadovala plošné opatření – pro firmy i pro domácnosti. Kdo na vládní pomoc dosáhne? A jak se na ni dívají odborníci?
Spolupracujeme jen s těmi, kteří spolupracovat chtějí, říká šéf energetické firmy
Může se stát, že jako podnikatelé se dostanete k pěkným nabídkám, ale nemáte investice na to je realizovat. Pak je čas zapojit do hry investory. „Na Slovensku stále dokola slýcháme ‚investujte do nemovitostí, je to jistota‘. Já bych to upřesnil, že nemovitost s dobrou energetikou je dnes jistota,“ tvrdí Milan Orlovský, šéf slovenské firmy KOOR, která působí i v Česku.
Jiní staví dálnice, my rozhledny a cyklostezky. A pak se divme, že Česko ztrácí dech
Lákalo by vás spouštět velký byznys v zemi, která má nedokončenou dálniční sít a je závislá na drahém a rizikovém dovozu elektřiny ze zahraničí? Právě tak může vypadat Česko ke konci tohoto desetiletí – zastaralé a pokulhávající za sousedy, včetně Poláků.
Energetický sektor prochází obrovskými změnami. Vyplatí se investovat do energetiky?
Energii potřebujeme a také v budoucnu budeme potřebovat. Mění se požadavky, forma, technologie, ale byznys zůstává. Je stabilní a vnímají to i investoři. Navíc události posledních let ukazují, že je to i strategická oblast.
Růst cen energií očima expertů. Mají si podnikatelé radši dohodnout fixaci?
Letos končí zastropování cen energií a v posledních dnech se vyrojily spekulace, že by ceny měly v příštím roce vyrůst o desítky procent. Jaká bude realita? A jak by se na to měli připravit podnikatelé? Zeptali jsme se expertů.
Zkažená Malina. Kolaps solárního holdingu odnesli i důvěřiví podnikatelé
Jde o jeden z největších skandálů na české energetické scéně posledních let. Hospodaření Energetického holdingu Malina (EHM) vyvolává podezření, že od začátku šlo o velký podvod. Za rok a půl na trhu EHM vytvořil ztrátu dosahující téměř 1,5 miliardy korun, na účtech má teď údajně pouze jednotky milionů.
Čachry kolem energetických dotací. Vláda škrtá, vy to zaplatíte
Vláda kouzlí s čísly. Škrtá dotace, ale dotovaný se nemusí bát, že o ně přijde. Tak jako v případě úspor v energetických dotacích. Zaplatíme je my všichni.
Sázka na energetiku může přinést slušné zisky. Nejen na tu zelenou
Energetika představuje velkou investiční příležitost téhle dekády. Cest, jak na energetické revoluci zbohatnout, je víc. A překvapivě přichází i z méně očekávatelných oblastí, jako třeba z automobilového nebo chemického průmyslu.
Inflace zpomaluje, ale potraviny dál zdražují. Jak číst nová data?
Míra inflace v březnu meziročně stoupla o 15 %, což odpovídá růstu spotřebitelských cen o 0,1 % meziměsíčně. Výsledek se tak přesně trefil do odhadu trhu a nepředstavuje tudíž velké překvapení. Na žádné velké jásání to ale není.
Kde vzít na úložiště jaderného odpadu? Hledají se desítky miliard, zn. Rychle
Česko chce do roku 2028 vybrat finální lokalitu pro vybudování jaderného úložiště. Peníze, které jsou na to zatím vyčleněné, však nebudou pravděpodobně stačit. Vyvstává tak otázka, kde potřebné finance vzít. Částka za výstavbu a provoz úložiště jaderného odpadu navíc bude pravděpodobně mnohem vyšší než aktuálně odhadovaných 130 miliard korun.