Inflace zpomaluje, ale potraviny dál zdražují. Jak číst nová data?
Míra inflace v březnu meziročně stoupla o 15 %, což odpovídá růstu spotřebitelských cen o 0,1 % meziměsíčně. Výsledek se tak přesně trefil do odhadu trhu a nepředstavuje tudíž velké překvapení. Na žádné velké jásání to ale není.
Ve srovnání s prognózou České národní banky (14,8 %) byla inflace mírně vyšší. Oproti únoru došlo ke znatelnému uklidnění, když meziroční inflace klesla o 1,7 procentního bodu, ta meziměsíční pak o 0,5 procentního bodu.
V meziměsíčním vyjádření pokračoval silný růst cen v oddílech odívání a obuvi (1,2 %), stravování a ubytování (1,1 %) a zdraví (1,1 %). Uklidnění naopak vykázala kategorie rekreací a kultury (-0,7 %), dopravy (-0,4 %) a bydlení (-0,2 %).
S přihlédnutím k vahám ve spotřebním koši byla ovšem meziměsíční inflace tažena potravinami a nealkoholickými nápoji s příspěvkem plus 0,1 procentního bodu. Všechny ostatní oddíly vykázaly po zaokrouhlení cenovou stagnaci.
Vývoj meziroční inflace v ČR
Meziročně zůstává zdražování nejmarkantnější u potravin a nealkoholických nápojů, kde dosáhlo hodnoty 23,5 procenta, stravování a ubytování (21,2 %) a bydlení (20,1 %). Zlevnění přišlo pouze u dopravy (-0,6 %), ovšem cenové tlaky byly relativně mírné i u pošt a telekomunikací (2,9 %) a alkoholických nápojů a tabáku (6,4 %). Největší příspěvek do meziroční inflace přichází z kategorie bydlení (5,7 procentního bodu) a potravin (4,2 pb), s velkým odstupem následuje stravování a ubytování (1,2 pb).
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Ačkoliv březnová inflace v souladu s očekáváními vykázala citelné zpomalení, oslavy by byly předčasné. Pozorované uklidnění totiž do značné míry vyplývá z cen energií, které už dost dobře ani neměly kam dál růst, dopravy, kde se jedná o efekt levnějších pohonných hmot, a rekreací, kde je zlevňování po skončení zimního období dovolených standardem.
Poptávkové kategorie – tedy ty určující pro udržitelné snížení inflace – naopak mnoho důvodů k optimismu nedávají. K silnému růstu cen se vrátily oděvy a obuv a také stravování a ubytování. Příliš nepotěšil ani segment potravin, které namísto vyhlíženého zlevnění vykázaly další zdražení, byť mírnějším tempem.
Jelikož se celková ekonomická situace českých domácností v nejbližší době pravděpodobně bude spíš zlepšovat, rostou pochybnosti, zda inflace skutečně míří zpět ke dvouprocentnímu cíli centrální banky. I v nejbližších měsících sice meziroční inflace jednoznačně bude klesat a jednociferných hodnot by měla dosáhnout v průběhu léta, zvyšuje se ovšem riziko, že zůstane „zaseklá“ v okolí pěti až šesti procent.
Česká národní banka ale na dnešní data zřejmě nijak reagovat nebude a vyčká na statistiky o mzdovém vývoji.
Kam dál? Inflace na Finmagu:
- Do jak velké recese se řítíme? Budoucí vyhlídky očima expertů
- Inflace za rok 2022 ukázala finální účet. Na co se máme připravit letos?
- Ceny nemovitostí klesají. Jak to postihne nemovitostní fondy?
- Zkreslená inflace. Vládní zásahy z ní dělají zbytečnou statistiku
- Reálné mzdy v Česku dál rekordně padají. A příští rok přijdou vyhazovy
Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu
Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.
SPORTEM K BYZNYSU
Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem
BYZNYS JE HRA
„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu
Nejčtenější články