Články na téma: inflace

V ekonomii je inflace termín k označení celkového trvalého růstu cen. Jde o procentuální změnu úrovně cenové hladiny za stanovené období. Dochází k oslabení reálné hodnoty měny. Měří se pomocí indexu spotřebitelských cen nebo pomocí indexu výrobců a dovozců. V České republice měří inflaci Český statistický úřad. Inflaci ovlivňuje mnoho faktorů, včetně krizí, válek, zvýšení poptávky domácnostmi a další.

Podnikatelé při inflaci mohou zaznamenat problém se svým podnikáním a inflace má vliv na provoz jejich firmy. Například se zvyšují nájmy, ceny za služby, za pohonné hmoty a další. Podnikatelé musí počítat s vyššími náklady, často je také nutné zvýšit platy zaměstnanců. V důsledku toho je potřeba zvýšit ceny prodávaných výrobků nebo služeb.

Němci dali Česku novou nálepku, „nemocného muže Evropy“ přitom nakazili saminázor
 8 205

Němci dali Česku novou nálepku, „nemocného muže Evropy“ přitom nakazili sami

Nemocný muž Evropy. Tak nedávno označil německý deník Die Welt českou ekonomiku. A něco na tom tom je, protože Česko si opravdu nevede dobře. Otázkou ovšem zůstává, co s tím?

Marek Hudema23. 11. 2023
Tak klesá, nebo roste? Říjnovou inflaci ovlivňují loňské vládní čachrynázor
 11 743

Tak klesá, nebo roste? Říjnovou inflaci ovlivňují loňské vládní čachry

Tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu října narostly oproti předchozímu měsíci o 0,1 %. Meziroční srovnání ve výši 8,5 % je však momentálně významně zkresleno loňským zavedením vládního „úsporného tarifu“, Ten byl tehdy započítán jako zlevnění energií.

Vít Hradil10. 11. 2023
Nezbláznily se? Požadavek odborů na výrazný růst mezd očima expertůanketa
 14 232

Nezbláznily se? Požadavek odborů na výrazný růst mezd očima expertů

České firmy se potýkají s poklesem poptávky, vysokými cenami energií i vysokou inflací. Většina z nich letošní rok dokonce označuje za horší než covidová léta. Přesto odbory přicházejí s doporučením, aby mzdy zaměstnanců rostly v příštím roce o osm až deset procent. Je to vůbec reálné?

Adam Štěpánek13. 10. 2023
Překvapení měsíce: inflaci v Česku došel dech, ČNB může začít snižovat úrokyinflace
 15 618

Překvapení měsíce: inflaci v Česku došel dech, ČNB může začít snižovat úroky

Inflaci v Česku už zřejmě skutečně došel dech. Ukazuje to poměrně výrazné překvapení, o které se postarala data za měsíc září. Tuzemské spotřebitelské ceny oproti předchozímu měsíci poklesly o 0,7 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 6,9 %. Trh přitom vyhlížel inflaci 7,5 % a Česká národní banka 7,2 %.

Vít Hradil10. 10. 2023
Padající realitní fondy očima expertů. Co se děje a je čas utéct?anketa
 18 879

Padající realitní fondy očima expertů. Co se děje a je čas utéct?

Výnosy z nemovitostí v prvním pololetí letošního roku klesly. Proč tomu tak je a je snad důvod k úprku? V pravidelné anketě Očima expertů jsme se ptali portfolio manažerů i nezávislých analytiků.

Hynek Just15. 9. 2023
Elektromobil do firmy? Motivujeme lidi cenou, říká šéf dealerského prodejeBrandInsight

Elektromobil do firmy? Motivujeme lidi cenou, říká šéf dealerského prodeje

Proč během pandemie covidu vzrostla obliba ojetých vozidel? Jaký přístup mají firmy ke služebním elektromobilům a jaký význam mají státní dotace pro podnikatele při nákupu elektroaut? Na tyto a další otázky odpovídá v rámci speciálního projektu Finmagu Podnikavé Česko vedoucí dealerského prodeje Volkswagen Financial Services Jiří Olša.

Radim Zelený12. 9. 2023
Inflace v Česku je nejnižší od prosince 2021, rizikem je ale oslabující korunanázor

Inflace v Česku je nejnižší od prosince 2021, rizikem je ale oslabující koruna

Inflace klesá už jen nepatrně, je stále čtyřikrát vyšší než cíl České národní banky a letos už výrazněji neklesne. Nahoře ji drží vysoké ceny energií a odeznívající efekt vysoké srovnávací základny loňského roku.

Lukáš Kovanda11. 9. 2023
Že centrální banky tisknou peníze? Nevěřte bludům, je tomu jinak
 13 744

Že centrální banky tisknou peníze? Nevěřte bludům, je tomu jinak

Kvantitativní uvolňování. Kdo pozorně sledoval dění v měnové politice (nejen) v posledních letech, jistě toto terminologické spojení nemohl minout. Lidově se pro něj vžilo označení „tištění peněz“. Co přesně ale ono kvantitativní uvolňování je a je skutečně pravdou, že centrální banky tisknou peníze?

Štěpán Drábek31. 8. 2023
Nejhorší rok za 15 let. Letošek je horší než covid, stěžují si české firmy

Nejhorší rok za 15 let. Letošek je horší než covid, stěžují si české firmy

Rok 2023 je pro podnikání nejhorší za posledních 15 let, tvrdí malé a střední podniky v Evropě i Česku. Vyplývá to z průzkumu společnosti Bibby Financial Services, podle kterého téměř polovina malých a středních firem uvádí, že letošní rok je horší než roky pandemické. Zhruba třetina firem se pak domnívá, že podmínky pro podnikání jsou ještě náročnější než za časů velké finanční krize.

Michal Hron23. 8. 2023
Což takhle dát si americké dluhopisy? Vydělat můžete i dvacet procent
 5 789

Což takhle dát si americké dluhopisy? Vydělat můžete i dvacet procent

Kam zainvestovat, když váš apetit neuspokojí podílové fondy, burzovní indexy a jiné méně rizikové investice? Jedna z nejzajímavějších příležitostí může z pohledu rizika a potenciálního výnosu stále ležet v amerických státních dluhopisech.

Štěpán Hájek22. 8. 2023
Inflace dvě procenta jako nedostižný cíl? Už dávno jsme níž, jen to málokdo vidí
 29 203

Inflace dvě procenta jako nedostižný cíl? Už dávno jsme níž, jen to málokdo vidí

Zeptáme-li se běžného občana, jaká je míra české inflace, pravděpodobně nám sdělí nějakou dvojcifernou hodnotu. Ti informovanější odpoví, že meziroční výše inflace představuje 9,7 procenta podle červnových údajů. Ti nejinformovanější pak odpoví aktuální červencovou hodnotou 8,8 procenta, kterou statistici zveřejnili právě dnes. Přesto se ale budou stále mýlit.

Pavel Kohout10. 8. 2023
Půdy ubývá. Investice do ní hravě překonává inflaci
 5 913

Půdy ubývá. Investice do ní hravě překonává inflaci

Cena půdy roste dlouhodobě u nás i ve světě rychleji než inflace. Úrodné půdy ubývá a je třeba nakrmit čím dál víc lidí, proto patří dlouhodobě k nejlepším uchovatelům hodnoty. Od roku 2005 stoupla její cena v Česku téměř pětinásobně.

Jan Traxler24. 7. 2023
Mladí chtějí být rychle miliardáři, proto chybují, říká investiční stratég Mašát
 10 910

Mladí chtějí být rychle miliardáři, proto chybují, říká investiční stratég Mašát

Povědomí Čechů o investování se v posledních deseti letech zlepšuje. K investování ale velkou část z nich přiměla až vysoká inflace. „Při nulové inflaci je i běžný účet dobrá investice. V současnosti ale lidé ztrácejí, i když mají prémiový vklad s výnosem šesti procent. Investování je dnes nutnost,“ říká ve Finmag podcastu Martin Mašát, ekonom a investiční stratég finanční skupiny Partners.

Jana Divinová18. 7. 2023
Inflace je poprvé od začátku války jednociferná. Vyhráno ale ještě nemáme

Inflace je poprvé od začátku války jednociferná. Vyhráno ale ještě nemáme

Inflace dosáhla v červnu v meziročním srovnání růstu 9,7 procenta. Po dlouhé době tak byl růst spotřebitelských cen jednociferný. Boj s inflací ale bude ještě nějakou dobu trvat. K dosažení dlouhodobého cíle máme pořád daleko. A za dovolenou v Česku platíme suverénně nejvíc v historii.

Štěpán Křeček13. 7. 2023
Nástroje proti inflaci: spořicí produkty, nebo realitní fondy?

Nástroje proti inflaci: spořicí produkty, nebo realitní fondy?

V důsledku rostoucí inflace i úrokových sazeb se do popředí zájmu Čechů opět dostaly spořicí účty. Jejich úročení se odvíjí od základní úrokové sazby České národní banky (ČNB), která od června 2021 vzrostla z 0,25 % na současných 7 %. Tento trend se však může v příštích čtvrtletích změnit, zejména pokud se potvrdí předpoklady o klesající inflaci.

Václav Kovář4. 7. 2023
Snížení sazeb na obzoru? ČNB (zatím) setrvává na pozicích

Snížení sazeb na obzoru? ČNB (zatím) setrvává na pozicích

Česká národní banka (ČNB) v souladu s očekáváními opět ponechala úrokové sazby beze změny. Základní repo sazba tak nadále činí sedm procent. Na této úrovni se přitom nachází už přesně rok. Zároveň se ale začíná blížit chvíle, kde by mohly sazby klesnout. Kdy k tomu dojde?

Martin Gürtler21. 6. 2023
Zakažme inflaci, jde to! I ČNB může najít cestu, jak lidem neubírat z kapes
 13 755

Zakažme inflaci, jde to! I ČNB může najít cestu, jak lidem neubírat z kapes

Vždy, když je určitý systém v nesnázích, vyrojí se přirozeně debata o jeho možných náhradách, které by v danou chvíli mohly být efektivnější. Totéž platí i pro měnovou politiku, lépe řečeno režim inflačního cílování. I k němu totiž existují alternativy, a to v podobě takzvaného cílování cenové hladiny, potažmo průměrné míry inflace. Pojďme se na ně podívat blíže.

Štěpán Drábek14. 6. 2023
Inflace prudce brzdí, ČNB správně ustála tlaky. Kdy sníží úrokové sazby?
 32 744

Inflace prudce brzdí, ČNB správně ustála tlaky. Kdy sníží úrokové sazby?

Inflace po měsících překotného růstu začíná rychle zpomalovat, v květnu dosáhla na 11,1 procenta. A brzy bude pod deseti procenty. Mýlili se tak lidé, kteří tvrdili, že bez razantně vyšších úrokových sazeb inflace víc neklesne. Je dobře, že se Česká národní banka (ČNB) nenechala vyprovokovat.

Vladimír Pikora12. 6. 2023
Nenechte požrat své peníze. Jak se bránit vysoké inflaci očima expertů
 13 818

Nenechte požrat své peníze. Jak se bránit vysoké inflaci očima expertů

Když do hry vstoupí inflace, jako spotřebitel máte možnost upravit svůj nákupní košík a některé položky omezit nebo zcela vyjmout. Jak se k tomu ale má postavit (dlouhodobý) investor? Nikdo přece nechce nechat svoje peníze zahálet, natož je dát všanc inflaci. Zeptali jsme za vás expertů z oboru.

Michal Hron19. 5. 2023
Kdo je viníkem vysoké inflace v Česku? Pokrytecké půtky jen zastírají pravdu
 24 357

Kdo je viníkem vysoké inflace v Česku? Pokrytecké půtky jen zastírají pravdu

Debata o tom, kdo stojí za vysokou inflací v Česku, nemá jednoduché a jednoznačné řešení. Vláda hází vinu na Českou národní banku (ČNB), zatímco ČNB zase obviňuje vládu. Kdo má tedy pravdu? Ve zkratce: viníků je tady více.

Štěpán Drábek11. 5. 2023
Spekulacím na kurzy se raději vyhněte, radí firmám šéf Akcenty

Spekulacím na kurzy se raději vyhněte, radí firmám šéf Akcenty

Nejdřív covid a přerušené dodavatelské řetězce. Pak válka na Ukrajině, která zvýšila inflaci a rozšířila celosvětovou nejistotu. Turbulentní vývoj dal malým a středním firmám zabrat. „Firmy čelí obrovské nejistotě, zároveň je to ale příležitost,“ říká Milan Cerman, předseda představenstva společnosti Akcenta.

Jana Divinová9. 5. 2023
1/16