Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: inflace

V ekonomii je inflace termín k označení celkového trvalého růstu cen. Jde o procentuální změnu úrovně cenové hladiny za stanovené období. Dochází k oslabení reálné hodnoty měny. Měří se pomocí indexu spotřebitelských cen nebo pomocí indexu výrobců a dovozců. V České republice měří inflaci Český statistický úřad. Inflaci ovlivňuje mnoho faktorů, včetně krizí, válek, zvýšení poptávky domácnostmi a další.

Podnikatelé při inflaci mohou zaznamenat problém se svým podnikáním a inflace má vliv na provoz jejich firmy. Například se zvyšují nájmy, ceny za služby, za pohonné hmoty a další. Podnikatelé musí počítat s vyššími náklady, často je také nutné zvýšit platy zaměstnanců. V důsledku toho je potřeba zvýšit ceny prodávaných výrobků nebo služeb.

Konečně. Inflace dramaticky klesla, začíná se blížit ke dvouprocentnímu cíliaktuality

Konečně. Inflace dramaticky klesla, začíná se blížit ke dvouprocentnímu cíli

Meziroční míra inflace dosáhla v lednu na 2,3 procenta a vrací se tak do tolerančního pásma. Otevírá se tím prostor pro další snižování úrokových sazeb.

Redakce Finmag.cz15. 2. 2024
Dobrá zpráva pro maloobchod: Češi přestávají škrtit své peněženkyaktuality

Dobrá zpráva pro maloobchod: Češi přestávají škrtit své peněženky

V roce 2023 se tržby v maloobchodě meziročně snížily reálně o 4,1 %. Pokles byl ještě horší než o rok dřív. V prosinci ovšem přišel mírný nárůst a alespoň odlepení ode dna. Ekonomové očekávají, že pozitivní trend letos bude pokračovat.

Redakce Finmag.cz7. 2. 2024
Posílí silní, oslabí malí. Kam kráčí nakladatelé aneb Velký přehled knižního trhu v Českučasopis

Posílí silní, oslabí malí. Kam kráčí nakladatelé aneb Velký přehled knižního trhu v Česku

Co mají společného pandemie covidu, druhý rok brutální ruské války na Ukrajině a rozjíždějící se globální ekonomická krize? První i poslední. Promítly se všude: v politice, ve společnosti, v kultuře. A nutně zamávaly taky s kondicí českého knižního trhu. Začtěte se do ukázky z velkého tématu aktuálního tištěného Finmagu.

Radim Kopáč7. 2. 2024
Úroky na spořicích účtech klesají. Je čas na změnu?Miliardy v pohybu

Úroky na spořicích účtech klesají. Je čas na změnu?

Na sklonku minulého roku snížila Česká národní banka (ČNB) základní úrokovou sazbu a v tomto trendu bude zřejmě pokračovat. Na to bryskně reagují banky a snižují úroky na termínovaných vkladech a spořicích účtech, které dosud nesly celkem zajímavé zhodnocení. A nepřeje jim ani aktuální vývoj inflace. Kam teď s volnými penězi?

Jan Grusser24. 1. 2024
Bod zlomu pro český maloobchod, tržby opět rostou. Blbá nálada odeznívá, hlásí ekonomaktuality

Bod zlomu pro český maloobchod, tržby opět rostou. Blbá nálada odeznívá, hlásí ekonom

Tržby v českém maloobchodě se v listopadu meziročně zvýšily reálně o 0,9 %, meziměsíčně vzrostly o 1,0 %. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziročně o 4,7 % a meziměsíčně o 0,8 %. Vyplývá to z aktuálních dat zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Ukončil se tím několikaměsíční propad tržeb českých obchodníků.

Michal Hron12. 1. 2024
Dobrá zpráva, inflace je už téměř poražena. Rok 2024 přinese další zlepšeníaktuality

Dobrá zpráva, inflace je už téměř poražena. Rok 2024 přinese další zlepšení

V prosinci dosáhla meziroční míra inflace na úroveň 6,9 procenta, o 0,4 procentního bodu méně než v listopadu. Za celý loňský rok pak ve srovnání s rokem 2022 klesla o 4,4 procentního bodu. A výhled na letošek vypadá velmi pozitivně. Zvyšuje se tak šance na další snižování úrokových sazeb a růst reálných mezd zaměstnanců.

Štěpán Křeček11. 1. 2024
Rok naděje a prosperující země? Věřme, že se Fialova slova naplnínewsletter

Rok naděje a prosperující země? Věřme, že se Fialova slova naplní

Že uplynulý rok nestál za moc, o tom jste si na Finmagu slovy našich komentátorů přečetli až dost. Dnes mi ale dovolte pozitivnější tón. A radostné vyhlídky do roku nového, jak nám je nastínil ve vánočním projevu premiér Petr Fiala.

Michal Hron31. 12. 2023
ČNB povoluje kohouty, snížení úroků je konečně tady. Zlevní hypotéky, zdraží nemovitostikomentář

ČNB povoluje kohouty, snížení úroků je konečně tady. Zlevní hypotéky, zdraží nemovitosti

Bankovní rada České národní banky (ČNB) se rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na úroveň 6,75. ČNB tím v podstatě ukončuje nejvyhrocenější fázi svého boje s inflací a přechází do fáze postupné normalizace a stabilizace měnové politiky.

Lukáš Kovanda21. 12. 2023
Hlavu vzhůru, pro samé stromy nevidíme les! Letošní marast mohou vystřídat lepší zítřkykomentář

Hlavu vzhůru, pro samé stromy nevidíme les! Letošní marast mohou vystřídat lepší zítřky

Končící rok byl pro Česko neúspěšný. Nebo jinak: ekonomicky to nestálo za moc. Alespoň podle některých srovnání. A výhled na příští rok je přinejmenším chmurný. Jenže vždycky se najdou i dobré zprávy a dokonce i ty výhledy do budoucna mohou být optimistické. Pojďme se na ně podívat a doufejme, že se vyplní.

Marek Hudema21. 12. 2023
Vánoční prémie i 13. platy. Řada firem bude i letos štědrá, kdo se může těšit na odměny?mzdy
 12 512

Vánoční prémie i 13. platy. Řada firem bude i letos štědrá, kdo se může těšit na odměny?

Rok 2023 nebyl pro tuzemský byznys zrovna jednoduchým rokem. Nepříznivá situace, za níž stojí zejména energetická krize na začátku roku, ale firmy od odměňování svých zaměstnanců neodradila. Z aktuálního šetření Hospodářské komory vyplývá, že 13. plat, vánoční prémie nebo odměnu za letošní rok vyplatí svým zaměstnancům stejně či mírně více firem než loni.

Michal Hron6. 12. 2023
Němci dali Česku novou nálepku, „nemocného muže Evropy“ přitom nakazili samikomentář
 8 875

Němci dali Česku novou nálepku, „nemocného muže Evropy“ přitom nakazili sami

Nemocný muž Evropy. Tak nedávno označil německý deník Die Welt českou ekonomiku. A něco na tom tom je, protože Česko si opravdu nevede dobře. Otázkou ovšem zůstává, co s tím?

Marek Hudema23. 11. 2023
Tak klesá, nebo roste? Říjnovou inflaci ovlivňují loňské vládní čachrykomentář
 12 071

Tak klesá, nebo roste? Říjnovou inflaci ovlivňují loňské vládní čachry

Tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu října narostly oproti předchozímu měsíci o 0,1 %. Meziroční srovnání ve výši 8,5 % je však momentálně významně zkresleno loňským zavedením vládního „úsporného tarifu“, Ten byl tehdy započítán jako zlevnění energií.

Vít Hradil10. 11. 2023
Nezbláznily se? Požadavek odborů na výrazný růst mezd očima expertůanketa
 14 525

Nezbláznily se? Požadavek odborů na výrazný růst mezd očima expertů

České firmy se potýkají s poklesem poptávky, vysokými cenami energií i vysokou inflací. Většina z nich letošní rok dokonce označuje za horší než covidová léta. Přesto odbory přicházejí s doporučením, aby mzdy zaměstnanců rostly v příštím roce o osm až deset procent. Je to vůbec reálné?

Adam Štěpánek13. 10. 2023
Překvapení měsíce: inflaci v Česku došel dech, ČNB může začít snižovat úrokyinflace
 15 895

Překvapení měsíce: inflaci v Česku došel dech, ČNB může začít snižovat úroky

Inflaci v Česku už zřejmě skutečně došel dech. Ukazuje to poměrně výrazné překvapení, o které se postarala data za měsíc září. Tuzemské spotřebitelské ceny oproti předchozímu měsíci poklesly o 0,7 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 6,9 %. Trh přitom vyhlížel inflaci 7,5 % a Česká národní banka 7,2 %.

Vít Hradil10. 10. 2023
Padající realitní fondy očima expertů. Co se děje a je čas utéct?anketa
 19 728

Padající realitní fondy očima expertů. Co se děje a je čas utéct?

Výnosy z nemovitostí v prvním pololetí letošního roku klesly. Proč tomu tak je a je snad důvod k úprku? V pravidelné anketě Očima expertů jsme se ptali portfolio manažerů i nezávislých analytiků.

Hynek Just15. 9. 2023
Elektromobil do firmy? Motivujeme lidi cenou, říká šéf dealerského prodejeBrandInsight

Elektromobil do firmy? Motivujeme lidi cenou, říká šéf dealerského prodeje

Proč během pandemie covidu vzrostla obliba ojetých vozidel? Jaký přístup mají firmy ke služebním elektromobilům a jaký význam mají státní dotace pro podnikatele při nákupu elektroaut? Na tyto a další otázky odpovídá v rámci speciálního projektu Finmagu Podnikavé Česko vedoucí dealerského prodeje Volkswagen Financial Services Jiří Olša.

Radim Zelený12. 9. 2023
Inflace v Česku je nejnižší od prosince 2021, rizikem je ale oslabující korunakomentář

Inflace v Česku je nejnižší od prosince 2021, rizikem je ale oslabující koruna

Inflace klesá už jen nepatrně, je stále čtyřikrát vyšší než cíl České národní banky a letos už výrazněji neklesne. Nahoře ji drží vysoké ceny energií a odeznívající efekt vysoké srovnávací základny loňského roku.

Lukáš Kovanda11. 9. 2023
Že centrální banky tisknou peníze? Nevěřte bludům, je tomu jinak
 14 580

Že centrální banky tisknou peníze? Nevěřte bludům, je tomu jinak

Kvantitativní uvolňování. Kdo pozorně sledoval dění v měnové politice (nejen) v posledních letech, jistě toto terminologické spojení nemohl minout. Lidově se pro něj vžilo označení „tištění peněz“. Co přesně ale ono kvantitativní uvolňování je a je skutečně pravdou, že centrální banky tisknou peníze?

Štěpán Drábek31. 8. 2023
Nejhorší rok za 15 let. Letošek je horší než covid, stěžují si české firmy

Nejhorší rok za 15 let. Letošek je horší než covid, stěžují si české firmy

Rok 2023 je pro podnikání nejhorší za posledních 15 let, tvrdí malé a střední podniky v Evropě i Česku. Vyplývá to z průzkumu společnosti Bibby Financial Services, podle kterého téměř polovina malých a středních firem uvádí, že letošní rok je horší než roky pandemické. Zhruba třetina firem se pak domnívá, že podmínky pro podnikání jsou ještě náročnější než za časů velké finanční krize.

Michal Hron23. 8. 2023
Což takhle dát si americké dluhopisy? Vydělat můžete i dvacet procent
 6 306

Což takhle dát si americké dluhopisy? Vydělat můžete i dvacet procent

Kam zainvestovat, když váš apetit neuspokojí podílové fondy, burzovní indexy a jiné méně rizikové investice? Jedna z nejzajímavějších příležitostí může z pohledu rizika a potenciálního výnosu stále ležet v amerických státních dluhopisech.

Štěpán Hájek22. 8. 2023
Inflace dvě procenta jako nedostižný cíl? Už dávno jsme níž, jen to málokdo vidí
 29 534

Inflace dvě procenta jako nedostižný cíl? Už dávno jsme níž, jen to málokdo vidí

Zeptáme-li se běžného občana, jaká je míra české inflace, pravděpodobně nám sdělí nějakou dvojcifernou hodnotu. Ti informovanější odpoví, že meziroční výše inflace představuje 9,7 procenta podle červnových údajů. Ti nejinformovanější pak odpoví aktuální červencovou hodnotou 8,8 procenta, kterou statistici zveřejnili právě dnes. Přesto se ale budou stále mýlit.

Pavel Kohout10. 8. 2023
1/17