Články na téma: úrokové sazby
Úroková sazba je cena za půjčené peníze. Zpravidla je vyjádřena v procentech a ta určují, o kolik se původní vypůjčená částka navýší za dobu splácení půjčky. Existuje několik druhů úrokových sazeb, například fixní, pohyblivá a referenční úroková sazba.
Základní úrokové sazby stanovuje Česká národní banka. Její výše také ovlivňuje kurz koruny oproti ostatním měnám. Úrokové sazby mají klíčový vliv na ekonomiku, ovlivňují například úroveň investic, úspor i spotřebu. Vyšší úrokové sazby snižují poptávku po půjčkách a tím pádem i po kupování nemovitostí a dalších předmětů.
Pro podnikatele jsou úrokové sazby důležité zejména při rozhodování o financování podnikání. Úrokové sazby ovlivňují náklady a spotřebitele, což může mít dopad na spotřebitelské chování a na celkovou ziskovost podniku.
V Česku vzniknou další retailové parky, investorům nesou stabilní výnos
Realitní fondy zažívají nebývalý rozmach. Příliv investic zaznamenali i v ZDR Investments, pod něž spadají tři nemovitostní fondy, dva pro retailové a jeden pro kvalifikované investory. Partneři společnosti Radek Hladký a Roman Latuske v rozhovoru vysvětlují, co táhne investice a co čekají do budoucna.
Inflace rostla, přesto potěšila. Začne ČNB znovu snižovat úrokové sazby?
Meziroční inflace sice v prosinci dosáhla 3 %, ale od listopadu ceny o 0,3 % klesly. Inflace na úrovni 3 % je příjemným překvapením, trhy ji čekaly vyšší. Podle ekonomů je tedy naděje, že by ČNB mohla znovu začít snižovat úrokové sazby.
Zlevní konečně hypotéky? Kam zamíří úrokové sazby v roce 2025 očima expertů
Vstup do roku 2025 není pro peněženky daňových poplatníků zrovna pozitivní. Prakticky plošně rostou daně, až na výjimky se zvyšuje daň z nemovitých věcí a jedinou naději, jak oproti minulým letům ušetřit, poskytují snad jen postupně klesající základní úrokové sazby vyhlašované centrální bankou. Propíše se ale tenhle pokles konečně i do komerčních úvěrů včetně hypoték? Zeptali jsme se za vás expertů.
Zvítězila opatrnost. Rada ČNB dala stopku dalšímu snižování úrokových sazeb
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na měnověpolitickém jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 4 %, diskontní sazba na 3 % a lombardní sazba na 5 %. Předtím Rada ČNB snížila sazby osmkrát za sebou. Trh i analytici tento krok očekávali.
Inflace na uzdě. Zdražuje ale bydlení a potraviny
Inflace v listopadu rostla míň, než čekal trh i Česká národní banka (ČNB). Oproti minulému měsíci jen o desetinu. Lidé přesto mají pocit, že se zdražuje. Rostou totiž ty nejviditelnější ceny: u jídla, bydlení a služeb. Snižování úrokových sazeb se tento měsíc pravděpodobně zastaví.
Inflace je nevjyšší za půl roku. Přichází čas na přestávku ve snižování sazeb?
Spotřebitelské ceny v říjnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, meziročně pak o 2,8 %, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v září. Inflace se tak dál drží v tolerančním pásmu České národní banky, do konce roku by ale podle ekonomů měla vyrůst nad tři procenta.
ČNB snižuje základní úrokovou sazbu po osmé v řadě. A bude v tom asi pokračovat
Bankovní rada České národní banky (ČNB) opět snižuje základní sazbu. Podle očekávání dvoutýdenní repo sazba klesne o čtvrt procentního bodu na rovná čtyři procenta. Podle očekávání ekonomů se i v příštích měsících dá očekávat další snižování.
Hůř už být nemůže, sazby budou klesat a lidi utrácet, predikuje ekonom Stroukal
Nejednu českou firmu po hubených letech zajímá, jak na tom Česko hospodářsky bude v letech následujících. Hlavně: budou mít zákazníci dost peněz? Aby rostla jejich spotřeba a s ní celá ekonomika? „Dobrá zpráva je, že hůř už být snad nemůže,“ zadoufal v odraz ode dna v rámci úvodní keynote říjnového Finmag eventu pro podnikatele ekonom Dominik Stroukal.
Další jobovka na obzoru. „Tajná bankovní daň“ dolehne na všechny
Zdvojnásobení povinných rezerv komerčních bank u centrální banky začne platit od Nového roku. Zdraží úvěry a omezí jejich dostupnost. Zvýšení rezerv jde chápat jako zakuklenou bankovní daň. Takovéhrátky s rezervami nejsou obvyklé a nemají ani moc společného se zajištěním stability cen, které je hlavním úkolem naší centrální banky. Proč to tedy dělá?
Varovná inflace? Jen iluze. Vývoj růstu cen dál nahrává snižování úrokových sazeb
Inflace v září meziměsíčně klesla o 0,4 %, meziročně spotřebitelské ceny vzrostly o 2,6 %. Na první pohled jde o varovný signál, je ale potřeba vzít v potaz efekt nízké srovnávací základny z loňského září, upozorňují ekonomové. Česká národní banka (ČNB) má podle nich volnou cestu k dalšímu snižování úrokových sazeb.
Internetové obchody táhnou růst maloobchodu, tržby stouply o 16,1 %
Tržby v maloobchodě se v srpnu reálně zvýšily meziročně o 5,3 % a meziměsíčně o 0,1 %. Překonaly odhady analytiků, kteří aktuální čísla hodnotí jako jednoznačně pozitivní vývoj pro celou českou ekonomiku. Na růstu tržeb přitom profitují zejména internetové obchody.
Faktoring: Alternativní zhodnocení kapitálu při klesajících úrokových sazbách
Investice do faktur, známé také jako faktoring, představují zajímavou a stále populárnější formu zhodnocení kapitálu. Pro investory je tento typ investice obzvláště zajímavý v době snižování úrokových sazeb, kdy tradiční finanční produkty, jako jsou spořicí účty a dluhopisy, nenabízejí zajímavé výnosy.
Zlevní hypotéky ještě letos? Úrokové sazby očima expertů
Na začátku roku se čekalo, že sazby hypoték budou klesat. A zatím nic. Pak se říkalo, že hypoteční sazby půjdou dolů od září. Zatím nic. Zlevní hypotéky aspoň do konce roku? A jak to bude s úroky hypoték dál? Vyplatí se chvilku si na nižší čísla počkat? Ptáme se expertů na nemovitosti a realitní trh.
Opatrné snižování úrokových sazeb pokračuje. Kam klesnou do konce roku?
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na středečním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,25 %, tedy podle očekávání trhu. Sazba je na nejnižší úrovni od počátku února 2022. Stejným tempem by podle ekonomů měly sazby klesat i do konce roku.
Inflace zkrocena. Je čas snižovat sazby a zlevňovat úvěry
Srpnový růst cen překonal odhady České národní banky (ČNB) i očekávání trhu. Ekonomové v tom ale nevidí začátek nového velkého zdražování. A ani signál pro Českou národní banku, aby přestala snižovat základní úrokové sazby, na které jsou navázané i ceny úvěrů.
Český průmysl ve vleku chřadnoucího Německa. Produkce klesla popáté v řadě
Průmyslová produkce v červenci meziročně reálně klesla o 1,9 %, meziměsíčně byla nižší o 0,8 %. Vliv na to měly celozávodní dovolené, celé odvětví ale strádá kvůli přetrvávajícím problémům Německa, upozorňují ekonomové.
Inflace rostla víc, než se čekalo. Hlavně kvůli dražším dovoleným
Spotřebitelské ceny v průběhu července oproti předchozímu měsíci narostly o 0,7 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,2 procenta. Výsledek převýšil odhad trhu i České národní banky ve výši dvou procent. Inflační statistiku táhl nahoru zejména oddíl rekreace.
Snižování sazeb zpomaluje. ČNB od odvážnějšího postupu odradila slabá koruna
Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,5 %, která je tak nejníž od března roku 2022. Snižování úrokových sazeb však zpomaluje, podle ekonomů se rada ČNB obává příliš slabé koruny.
Roste! Jenže to skoro není vidět. Nová čísla k HDP jsou zklamání
„Do výkonu české ekonomiky v letošním druhém kvartále nebyly vkládány velké naděje, přesto dokázal zklamat.“ Tak komentuje čísla, která dnes zveřejnil Český statistický úřad, ekonom Vít Hradil. Předběžný odhad růstu HDP za druhé čtvrtletí je 0,3 procenta proti minulému kvartálu, meziročně 0,4 procenta.
Zpátky na dvouprocentním cíli. Červnová data o inflaci příjemně překvapila
Spotřebitelské ceny v průběhu června oproti předchozímu měsíci klesly o 0,3 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni dvou procent, tedy cíli České národní banky (ČNB). Podle ekonomů se jedná o výrazné překvapení.
ČNB překvapila, sazby snižuje pořád ostrým tempem. Úvěry pro firmy budou levnější
Bankovní rada České národní banky snížila základní sazbu ČNB z 5,25 % na 4,75 %. Je to dobrá zpráva především pro ty, kteří poptávají financování, peníze by mohly zlevnit i pro firmy. A potěšeni by mohli být i exportéři, koruna může oslabit.