Články na téma: ekonomika
Deprese v průmyslu pokračuje, drží se už přes dva roky. Podniky odkládají investice
Výsledek indexu nákupních manažerů (PMI) v českém zpracovatelském sektoru v září klesl ze srpnových 46,7 na 46 bodů. Index tak i nadále signalizuje ochlazování průmyslové aktivity, což je setrvalý stav už osmadvacet měsíců v řadě.
Takhle to dál nejde. Přejme si víc, ne méně Evropy!
Množí se návrhy, jak posílit evropskou konkurenceschopnost. Není divu: Evropa zaostává za Spojenými státy i Čínou. Pro změnu je prý třeba udělat dvě věci: snížit regulaci a byrokracii a posílit jednotný trh. V Česku si to představujeme jako seškrtání evropských předpisů a „méně Evropy“. Ve skutečnosti bychom si ale měli té Evropy přát víc.
Opatrné snižování úrokových sazeb pokračuje. Kam klesnou do konce roku?
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na středečním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,25 %, tedy podle očekávání trhu. Sazba je na nejnižší úrovni od počátku února 2022. Stejným tempem by podle ekonomů měly sazby klesat i do konce roku.
Od zpoceného trička k úspěšnému startupu. Prací papírky mění svět zavedných značek
Dobrý nápad může mít občas každý, ne všichni ho ale dokážou přivést k životu a navíc z něj udělat byznys. Podnikatelský příběh Petry Doubkové a její značky EcoHaus vyrábějící prací papírky by mohl být učebnicovým příkladem toho, jak ze studentského nápadu vznikne úspěšný startup.
Inflace zkrocena. Je čas snižovat sazby a zlevňovat úvěry
Srpnový růst cen překonal odhady České národní banky (ČNB) i očekávání trhu. Ekonomové v tom ale nevidí začátek nového velkého zdražování. A ani signál pro Českou národní banku, aby přestala snižovat základní úrokové sazby, na které jsou navázané i ceny úvěrů.
Vrátí Babiš, co Fiala vzal? Budou to jen drobty, nad lecčíms si umyje ruce
Je to patrně nejvýraznější slogan blížících se krajských voleb: Vrátíme vám, co vám Fialova vláda vzala, slibuje hnutí ANO. A je zřejmé, že s podobným poselstvím vyrazí formace Andreje Babiše v příštím roce také do sněmovních voleb. Dá se mu věřit? A jak bude za Babiše podnikatelům?
Tržby v maloobchodu překonaly očekávání, nákupní horečka se ale nekoná
Tržby v maloobchodu se v červenci reálně zvýšily meziročně o 4,5 % a meziměsíčně o 0,7 % a mírně překonaly očekávání trhu, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Čeští spotřebitelé se tak po postpandemickém útlumu konečně vracejí do obchodů, i nadále ale zůstávají opatrní, všímají si ekonomové.
Jak (a proč) Německo zbohatlo? Příběh upadajícího hospodářského zázraku
Německo máme zafixované jako superúspěšnou ekonomiku. V posledních letech má sice problémy s růstem, ale pořád patří ke světové špičce. Co ale z Německa udělalo tak úspěšnou zemi a proč právě Německo mezi ostatními hospodářsky vyniklo? Proč ne třeba Španělsko, Rumunsko nebo Turecko? A co je nejdůležitější: může dnes někdo jeho úspěch zopakovat?
V pásmu blbé nálady. Takto vidí firmy i lidi budoucnost českého hospodářství
Firmy budoucnost nevidí růžově. Jejich důvěra v příznivý hospodářský vývoj v srpnu klesla. Ani spotřebitelům se už nechce věřit, že během příštích dvanácti měsíců bude líp. Na jejich optimismus a chuť utrácet přitom ekonomové sázeli, že aspoň trochu potáhnou ekonomiku dopředu.
Kraje jsou součástí českého průšvihu. Drahé, nepraktické a neodvolatelné
Krajské samosprávy ekonomice nijak neprospívají, politikům ale slouží skvěle. Proto je taky máme a mít budeme. A proto do nich budeme už za měsíc volit.
Ceny v průmyslu rostou nad očekávání rychle. Je to důvod k panice?
Ceny průmyslových výrobců v Česku v červenci vzrostly počtvrté po sobě, když stouply o 1,7 procenta. Podle ekonomů výrazně překonaly odhad trhu, důvod k panice to ovšem není. V zemědělství klesají ceny výrobců už 15 měsíců, v červenci se snížily o 3,7 procenta.
Český průmysl chřadne. Jak jinak, naházeli jsme mu klacky pod nohy
V minulosti významně přispíval k naší prosperitě. Teď se stal průmysl součástí naší stagnace. Česko prochází obdobím průmyslové mizérie a její konec není na dohled.
Inflace rostla víc, než se čekalo. Hlavně kvůli dražším dovoleným
Spotřebitelské ceny v průběhu července oproti předchozímu měsíci narostly o 0,7 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,2 procenta. Výsledek převýšil odhad trhu i České národní banky ve výši dvou procent. Inflační statistiku táhl nahoru zejména oddíl rekreace.
Od otroků k robotům. Skuhrání na nedostatek lidí bylo dost, Česko nikam neposouvá
Tradičním problémem české ekonomiky je nedostatek pracovních sil. Povzdech „nejsou lidi“, důvěrně známý pamětníkům socialistické ekonomiky, zhusta zaznívá i dnes. Poptávka je po zaměstnancích všech kvalifikačních skupin. Je proto namístě otázka: Proč se nesoustředíme na automatizaci?
Český stát funguje jako dojná kráva. Až ji vydojíme, zaplatíme vyšší daně
Česko je zemí dotací a dávek. Pro peníze se tady chodí na vládu. Sotva proto můžeme čekat, že nás vlády nebudou zadlužovat a že se dnešní dluhy jednou nepromění v zítřejší (vyšší) daně.
Roste, ale neoslňuje. Maloobchodu se pořád nedaří návrat k předpandemické úrovni
Maloobchodní tržby se v červnu reálně zvýšily meziročně o 4,4 % a meziměsíčně o 0,7 %, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle ekonomů se naděje vkládané do letošního dynamického oživení spotřebitelské poptávky zatím příliš nenaplňují.
Snižování sazeb zpomaluje. ČNB od odvážnějšího postupu odradila slabá koruna
Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,5 %, která je tak nejníž od března roku 2022. Snižování úrokových sazeb však zpomaluje, podle ekonomů se rada ČNB obává příliš slabé koruny.
Roste! Jenže to skoro není vidět. Nová čísla k HDP jsou zklamání
„Do výkonu české ekonomiky v letošním druhém kvartále nebyly vkládány velké naděje, přesto dokázal zklamat.“ Tak komentuje čísla, která dnes zveřejnil Český statistický úřad, ekonom Vít Hradil. Předběžný odhad růstu HDP za druhé čtvrtletí je 0,3 procenta proti minulému kvartálu, meziročně 0,4 procenta.
Kdy doženeme Rakousko? Je to vlastně jednoduché, stačí nedělat závažné chyby
Proč se Česku pořád nedaří dohnat Západ? Může za to série chyb, nedopečené daňové a jiné experimenty. Stále ale máme šanci. Začněme tím, že nebudeme podnikatelům házet klacky pod nohy.
Špatné zprávy, důvěra v ekonomiku dál klesá. Průmyslníci si stěžují na slabou poptávku
Indikátor důvěry podnikatelů klesl v červenci téměř o tři body na hodnotu 94,5 a je tak na nejnižší úrovni od března. Průmyslníci si stěžují hlavně na nedostatečnou poptávku.
Já se vrátím a se mnou přijde EET, hlásá Babiš. Mají se snad živnostníci bát?
Hnutí ANO se chystá po návratu k moci obnovit elektronickou evidenci tržeb. Slibuje, že její nová verze bude pro podnikatele méně nákladná a jednodušší. Musí být, jinak by z ní Ústavní soud mohl udělat trhací kalendář.