Články na téma: finance

Vysoké úroky: Komu škodí a kdo na nich vydělává?
Bankovní rada ČNB na svém listopadovém zasedání ponechala základní úrokovou míru na úrovni sedmi procent. Proces postupného zlevňování peněz v ekonomice se tudíž oddálil a je velkou neznámou, jestli letos vůbec začne. Bankovní rada se totiž do konce kalendářního roku sejde už jen jednou.
Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kalkulačka, kdy vzniká nárok a jak se počítá
Peněžitá pomoc v mateřství, lidově zvaná mateřská, je jednou z klíčových dávek, které pomáhají rodičům vykrýt výpadek příjmů při narození dítěte. Jak je to ale s nárokem na tento příspěvek z pohledu OSVČ? Jaká bude výše dávky? Má na mateřskou nárok i otec dítěte? A co rodičovský příspěvek? Poradíme a přidáme i šikovnou kalkulačku.
Čeká nás snad další „Čapák“? Dotace v Česku jsou nepřehledný binec bez kontroly
Pouhá administrace evropských programů z let 2014 až 2020 stála daňové poplatníky bezmála třicet miliard korun. Přispěli tím do kapes především velkým firmám, protože ty malé, na něž dotace sice primárně cílíí, odrazuje nehorázná byrokracie. Řešení přitom existuje, ale chce se do něj někomu?
Služebák za sedm milionů? Proč ne, tohle Bentley poslouží skvěle
Může být sportovní kupé – nebo přesněji „gran turismo“ – smysluplným nástrojem k práci? Nápad omezit odpočty DPH u luxusních aut byl sice zdůvodňován jinou sportovní značkou původem z italské Modeny, a nikoliv britského Crewe, ale otázka na smysluplnost daňových odpočtů tu zůstává viset.
Energetický sektor prochází obrovskými změnami. Vyplatí se investovat do energetiky?
Energii potřebujeme a také v budoucnu budeme potřebovat. Mění se požadavky, forma, technologie, ale byznys zůstává. Je stabilní a vnímají to i investoři. Navíc události posledních let ukazují, že je to i strategická oblast.
Pozor na firemní lochnesku aneb Jak zabránit druhotné platební neschopnosti
Víte, co je to druhotná platební neschopnost? Tento terminus technicus, který byl dosud takovou „lochneskou“ finančního světa – mluvilo se o něm, ale nikdo jej reálně neviděl – začíná čím dál častěji vyplouvat na povrch. A firmy zjišťují, že doopravdy existuje. Jak se zajistit, aby do ní vaše firma nespadla?
Nemocenské pojištění OSVČ. Kalkulačka, kdy se vyplatí, podmínky
Ne každý si to uvědomuje, ale OSVČ nemají automatický nárok na nemocenskou. Účast na státním nemocenském pojištění je pro ně dobrovolná, jeho platba není ani součástí populární paušální daně. Jak si nemocenskou zařídit a co z toho vlastně budete mít? Poradí náš přehled.
Buď necháme padnout firmy, nebo se udotujeme. A teď, babo, raď!
Se začátkem příštího roku se domácnostem i firmám vrátí na účty poplatek za obnovitelné zdroje, který stát v plné výši platil od loňského října. Na firmy přitom stát přenese ještě vyšší část nákladů na podporu elektřiny vyráběné zejména ze solárů, než byla ta, kterou platily v minulosti. Udrží si tak svou konkurenceschopnost?
Podzimní nadílka dotací pro podnikatele. Najdete tu svou?
Do konce letošního roku se otevře poměrně pestrá nabídka dotačních příležitostí, které budou směřovat nejen k podpoře malých a středních podniků, ale i těch velkých. Přinášíme jejich přehled.
Jak se zajistit na stáří? Startup Roier věří v crowdfunding do nemovitostí
Najít díru na trhu je těžké. V oblasti, kde dominují banky a další velcí hráči, je to však ještě těžší. Davidovi Bystrzyckému se to i přesto povedlo. Vybudoval úspěšný crowdfundingový startup, který mění způsob, jakým Češi investují do nemovitostí. „Původně jsem hledal bezpečné možnosti, jak si zajistit stabilní rentu,“ říká ve Finmag podcastu spoluzakladatel platformy Roier.
Pozor, konec mimořádných odpisů se blíží. Autosalony se chystají na nápor
Mimořádné daňové odpisy hmotného majetku s rokem 2023 končí. Kdo tak například plánuje pořídit nové firemní auto, měl by si pospíšit. Pro zanesení hmotného majetku do účetnictví ve zrychleném režimu zbývají už jen tři měsíce. Autosalony už očekávají nápor.
České firmy mají budoucnost. A dá se na nich vydělat, tvrdí nový fond
Česko je podnikatelsky atraktivní zemí s velkou budoucností. Tvrdí to průzkum J&T Investiční společnosti, která proto otevřela nový fond kvalifikovaných investorů. Ten umožní investovat do českých akcií, firem i nemovitostí. Navíc slibuje slušný výnos.

Lesk a bída fintechu. Kdepak ty loňské banky jsou?
Novodobý pamětník, tedy člověk, který ví, co bylo před třemi až pěti lety, jistě pamatuje nekonečné možnosti nových finančně technologických dravců. Svět se za pár let obrovsky změnil a s ním i oblast fintechu. Zvu vás na krátkou exkurzi aktuální situací a možným výhledem.

Vyrovnaný státní rozpočet není nutností. Řekneme vám proč
Dennodenně slýcháme od ekonomů varování, že je tempo zadlužování státu neudržitelné a pomalu se blíží nechvalně proslulé „řecké cestě“. Pojďme se proto podívat na protipól k této diskuzi a možná obecněji k myšlenkám hlavního ekonomického proudu. Vysvětlíme si totiž, proč není vyrovnaný státní rozpočet nutně smysluplným cílem hospodářské politiky. A proč může být i deficit vítaný.

Tipy na nejlepší podcasty. Vybírá Petr Žabža z Air Bank
Oslovujeme osobnosti mezi investory, portfolio manažery, finančníky či podnikateli. A ptáme se jednoduše: Jaké investiční podcasty byste doporučili?

Tipy na nejlepší podcasty. Vybírá Radim Krejčí, zakladatel platformy Portu
Oslovujeme osobnosti mezi investory, portfolio manažery, finančníky či podnikateli. A ptáme se jednoduše: Jaké investiční podcasty byste doporučili?

Některé banky se firmám vzdalují, hlavně těm menším, ukázala konference
Zajištění optimálního způsobu financování může být nedosažitelným cílem. Platí to zejména v segmentu malých a středně velkých firem. Nejen těmito tématy se zabývali ekonomové, bankéři a právníci na Finanční konferenci 2023. Mezi nimi také Luděk Blahut, který provozuje originální službu Hodinový finanční ředitel, či Lumír Schejbal, specialista na finanční a firemní právo.

Jak zajistit likviditu? Středně velké firmy už nehledají financování v bankách
Situace na trhu se začíná pomalu měnit. Likvidita se stává čím dál dražší a pro firmy je složitější ji získat. Banky jsou zároveň obezřetnější, zpřísňují podmínky a své produkty nabízejí s menší četností. Podnikatelé se tak dívají po jiných možnostech, jak potřebné finance získat.

Velcí razí cestu, malí se inspirují. Zájem o elektroauta u firem v Česku rychle roste
Nadnárodní firmy pořizují i v Česku elektromobily ve velkém. Inspirují tak i menší společnosti a celkově se trh s elektromobily pořádně hýbe. Přesto tady stále panuje několik mýtů, které zpomalují ještě větší rozvoj. Jaké to jsou, vysvětluje v dalším díle Finmag podcastu Václav Vacek z Volkswagen Financial Services.

Dotační klondike očima expertů. Nemohl by stát víc šetřit než jen tupě škrtat?
Vláda v rámci konsolidačního balíčku hodlá největší částku ušetřit na národních dotacích. Krok hájí slovy, že současný systém je neefektivní a navíc se často zneužívá. Ne všichni jsou ale zloději a lze najít firmy, kterým to naopak uškodí. Nešlo by tedy místo tupých škrtů najít prostředky třeba tím, že by naopak stát celý přebujelý systém zefektivnil? Zeptali jsme se expertů.
Kam pro podnikatelský účet? Na trhu se objevil nováček, porovnali jsme nabídky
Podnikatelské účety v Česku postupně přibývají. V nabídce je už mají veskrze všechny banky, od těch nejmenších po největší. Nedávno do tohoto segmentu nově vstoupila i česká Air Bank. Čím chce zaujmout a jaké jsou další možnosti? A k čemu vlastně takový podnikatelský účet je? Porovnali jsme nabídku.