Český průmysl je pořád z formy. Škodí mu slabá německá poptávka, ale i teplé počasí
Tuzemská průmyslová výroba letos v únoru zaostala za očekáváním. Meziročně přidala jen 0,7 procenta. Český průmysl dál trápí vysoké úroky, teplé počasí, slabá německá a čínská poptávka, ale i útoky jemenských povstalců v Rudém moři.
Hlavním problémem tuzemského průmyslu zůstává nedostatečný výkon klíčového exportního partnera. Německo se totiž samo musí vypořádat s odpojením od poměrně levných ruských energií, v zemi navíc probíhá transformativní přeměna energetiky a škodí mu i zadrhávání čínské ekonomiky. Ta je hlavním vývozním odbytištěm německého průmyslu.
I když spotřebitelská inflace v české ekonomice klesá, tuzemští průmyslníci se musejí vypořádávat s růstem cen svých vstupů. Inflace jejich nákladů je sice mírná, ale i tak nejvýraznější za poslední víc než rok. Na vině jsou zejména útoky jemenských povstalců na obchodní plavidla v Rudém moři. Přesměrování lodní přepravy kolem mysu Dobré naděje, protahuje dodávky vstupů a také je prodražuje.
Jen část průmyslových firem v Česku ale vyšší náklady přenáší na zákazníky. Každopádně jde o neklamný znak toho, že možné výraznější inflační tlaky v české ekonomice stále nejsou zcela zažehnány.
Průmyslová výroba v Česku tak letos zatím představuje zklamání. Růst ve výrobě aut totiž není natolik silný, aby výrazněji kompenzoval propad zejména v těžebním a těžkém průmyslu nebo ve výrobě stavebních hmot. Energetickému průmyslu zase škodí nadprůměrně teplé počasí, které omezuje poptávku po energiích. V případě výroby aut odeznívá efekt dokončování dříve rozpracovaných zakázek, který poskytoval celému autoprůmyslu silný růstový impulz, který však není udržitelný.
Zakázky se v autoprůmyslu nahromadily coby důsledek zpřetrhaných mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců, narušených už od doby pandemie. Efekt nahromaděných a dokončovaných zakázek bude letos tedy postupně dále slábnout, takže autoprůmysl bude mít i slabší sílu vytahovat celkovou průmyslovou výrobu do černých čísel.
Přitom podstatná část ostatního průmyslu trpí stále poměrně vysokými cenami energií a zmíněným útlumem německé ekonomiky, zprostředkovaně tedy také ekonomiky čínské. Zároveň ji nesvědčí ani poměrně vysoké úrokové míry, tedy vysoké náklady financování a investic, které rovněž omezují zakázky – jak domácí, tak zahraniční. Za celý letošní rok se tak průmyslová výroba v Česku mírně propadne, v rozsahu „červené nuly“, a to o 0,2 procenta.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Inflace konečně dosáhla dvouprocentního cíle. Je čas na oslavy?
Gigafactory na Karvinsku by Česku zatraceně slušela. Tak si to zas nepokazme!
Zpracovatelský průmysl pomalu nabírá dech. Brzdí ho ale slabá poptávka z Německa
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu
Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Související témata
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu