Články na téma: Německo
Německo, celým názvem Spolková republika Německo, je stát v Evropě. Hlavním městem Německa je Berlín, avšak hlavním finančním centrem v Německu je Frankfurt nad Mohanem. Německo je pátou největší zemí podle parity kupní síly. Je součástí eurozóny, Evropské unie, Schengenského prostoru, OSN a mnoha dalších organizací.
Pro české podnikatele může být podnikání s Německem atraktivní jak z důvodu geografické blízkosti, tak velikosti trhu nebo vysoké úrovně německé ekonomiky.
Čeští podnikatelé mohou exportovat nebo importovat z Německa, anebo mohou založit pobočku či dceřinou společnost v Německu. Je proto potřeba mít přehled v německých právních předpisech, znát postupy při registraci podnikání v této zemi a také platit daň z příjmu, DPH a další poplatky. Také je nutné znát německé pracovní právo, rozumět jejich smlouvám a platit sociální a zdravotní pojištění.
Další články na téma Německo najdete na Peníze.cz.
Nejen regulace, Evropa má mnohem hlubší problém. Recept na změnu existuje
Američané vidí Evropu jako slabou, přeregulovanou a téměř nepotřebnou. Co má teď Evropa dělat? Jeden recept se přímo nabízí.
Čeká nás cesta do bezvýznamnosti? Temný scénář pro český průmysl se naplňuje
Německý průmysl padá. Počet vyrobených automobilů klesl za posledních sedm let o 35 procent. Mluví se o dotacích, podpůrných balíčcích, šrotovném – a také o deindustrizalizaci a o různých temných scénářích. Černý scénář pro Německo by přitom byl ještě černější pro českou ekonomiku. Je to snad začátek naší cesty do bezvýznamnosti?
Největší energetický experiment světa. Co přinese Německu definitivní odklon od jádra?
Nejsilnější evropská ekonomika se rozhodla pro odvážnou reformu energetiky. Zbaví se jaderných i uhelných elektráren a vsadí na obnovitelné zdroje. Výsledky jsou zatím v Německu rozpačité. Přinášíme ukázku analytického textu z aktuálního tištěného Finmagu.
Deprese v průmyslu pokračuje, drží se už přes dva roky. Podniky odkládají investice
Výsledek indexu nákupních manažerů (PMI) v českém zpracovatelském sektoru v září klesl ze srpnových 46,7 na 46 bodů. Index tak i nadále signalizuje ochlazování průmyslové aktivity, což je setrvalý stav už osmadvacet měsíců v řadě.
Jak (a proč) Německo zbohatlo? Příběh upadajícího hospodářského zázraku
Německo máme zafixované jako superúspěšnou ekonomiku. V posledních letech má sice problémy s růstem, ale pořád patří ke světové špičce. Co ale z Německa udělalo tak úspěšnou zemi a proč právě Německo mezi ostatními hospodářsky vyniklo? Proč ne třeba Španělsko, Rumunsko nebo Turecko? A co je nejdůležitější: může dnes někdo jeho úspěch zopakovat?
Knihobot bere sto milionů na dobytí Německa
Největší český online obchod s použitými knihami získal 4 miliony eur (100 milionů korun) na další růst v Německu. Peníze mu svěřil Genesis Growth Equity Fund I a investoři z Mitonu, kteří antikvariát podporují dlouhodobě.
Roste! Jenže to skoro není vidět. Nová čísla k HDP jsou zklamání
„Do výkonu české ekonomiky v letošním druhém kvartále nebyly vkládány velké naděje, přesto dokázal zklamat.“ Tak komentuje čísla, která dnes zveřejnil Český statistický úřad, ekonom Vít Hradil. Předběžný odhad růstu HDP za druhé čtvrtletí je 0,3 procenta proti minulému kvartálu, meziročně 0,4 procenta.
Čtyři miliardy dostal Rohlík na spanilou jízdu do Evropy
Rohlik Group Tomáše Čupra získala na další rozvoj 170 milionů dolarů. Tedy skoro čtyři miliardy korun. Projíst je nehodlá, investuje je do geografického rozšíření byznysu.
Tuzemský průmysl hledá dno. Statistici ukázali nová data
„Do výkonu průmyslového sektoru jsme nevkládali velké naděje, přesto dokázal zklamat,“ shrnul Vít Hradil ze společnosti Cyrrus pocity analytiků a komentátorů nad čerstvými čísly ze statistického úřadu. A další měsíce nebude líp.
Český průmysl je pořád z formy. Škodí mu slabá německá poptávka, ale i teplé počasí
Tuzemská průmyslová výroba letos v únoru zaostala za očekáváním. Meziročně přidala jen 0,7 procenta. Český průmysl dál trápí vysoké úroky, teplé počasí, slabá německá a čínská poptávka, ale i útoky jemenských povstalců v Rudém moři.
Německo sípe, bankrotů přibývá. Evropská velmoc nám ukazuje, kudy se (ne)vydat
Ekonomický vývoj v Německu nepůsobí dobrým dojmem. Počet firemních bankrotů vzrostl v roce 2023 o 22,1 procenta. Přispěl k tomu hospodářský útlum, vysoká inflace a růst úrokových sazeb. A letos se bankrotů čeká ještě víc; čtvrtina firem se potýká s růstem objemu špatných úvěrů. Mají se snad Češi začít bát?
Němci dali Česku novou nálepku, „nemocného muže Evropy“ přitom nakazili sami
Nemocný muž Evropy. Tak nedávno označil německý deník Die Welt českou ekonomiku. A něco na tom tom je, protože Česko si opravdu nevede dobře. Otázkou ovšem zůstává, co s tím?

Na Rujánu elektromobilem? Ne, líp poslouží starý dobrý diesel
Pláže s bílým pískem jsou blíž, než si myslíte. Pokud chcete k moři na víkend, jeďte na Rujánu. Elektroauto ale protentokrát nechejte doma v garáži. Odemykáme pro vás letní text z tištěného Finmagu.

Tichý bojkot elektromobility: německé firmy zůstávají u dieselu
Správci firemních vozových parků v Německu kalí plány budoucí čisté mobility, jak si ji představují političtí lídři. Přestože auta s elektrickým pohonem v prodejích na sklonku loňského roku už porážely diesely a benzíny, v segmentu služebních vozů se podíl elektroaut počítá v jednotkách procent.

Německo buduje něco velkého. Pod ochranný deštník láká i Česko
Německo začalo stavět masivní systém protivzdušné obrany, o jehož miliardové financování by se chtělo podělit s dalšími zeměmi. Jak zištná může být současná pomoc Berlína středoevropským spojencům?

Scholz v Praze maloval Evropu narůžovo. Dost možná úplně zbytečně
Jiný svět, jiná Evropa, jiné Německo? Německý kancléř Olaf Scholz ve svém pražském projevu mluvil o změně, kterou potřebuje Evropa do budoucna. Ta ale podle jeho představ nebude zase tak velká, jak by se mohlo zdát.

Okouzlení ruským plynem končí. Proč najednou Německu uhlí nesmrdí?
Rusko už přes pět měsíců vede neospravedlnitelnou útočnou válku proti Ukrajině a v Evropě se dějí podivuhodné věci. Zejména pak v Německu, které dlouhodobě razí nepříliš srozumitelnou energetickou politiku.

Jak důležité je míti Německo. Posílení vztahů s Berlínem přichází právě včas
Velká aktivita na lince Praha-Berlín v posledních dnech připomněla, jak důležitá ekonomická spolupráce obou zemí je. Zvlášť nyní v době energetické a bezpečnostní krize.

Tupý pragmatismus vs. byznys. Proč nerušit druhý cizí jazyk
Poznání, že se učíme pro život, ne pro školu, platí tisíce let. Výklad formule Vitae non scholae discimus se ale v moderní době poněkud omezil na tupý pragmatismus. Po odmítání povinné maturity z matematiky přichází likvidace povinné výuky druhého cizího jazyka. A obojí se stejně limitovaným argumentem: pro život to většina lidí vůbec nepotřebuje.

Konec Green Dealu? Katastrofická chyba, válka jako válka
Válka mění perspektivy a plány. Co bylo důležité včera, je méně důležité dnes a zítra. Válka na Ukrajině dala prý zapomenout na všechny „Green Dealy“ světa, protože starost o bezpečnost – ať už vojenskou, nebo energetickou – je bližší než úzkostná starost o klima. Přitom jedno riziko nevylučuje druhé. Naopak. Starost o budoucí bezpečnost se bez starosti o klima rozhodně neobejde.

Kdo nahradí Merkelovou? Německo okouzlil nudný „táta“ Scholz
Německo našlo novou Angelu Merkelovou. Jmenuje se Olaf Scholz a paradoxně nepochází z její strany. Sociálnědemokratický lídr zapůsobil na voliče nejen množstvím zkušeností, ale hlavně stejně nezáživným způsobem vystupování. Právě to stalo také jeho hlavní výhodou.