Předplatit časopis Finmag

Jak reformovat důchody? Stát by měl najít peníze, ne jen bičovat občany

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
22. 2. 2023
 9 030

Zásadním cílem opatření v oblasti penzí by mělo být dostat do důchodového systému víc peněz. Pokud to nemá být na dluh nebo z vyšších daní, nezbývá jiná možnost, než že si lidé budou sami na stáří spořit víc, eventuálně začnou s takovým spořením dřív. Cokoli je k tomu pobídne, stojí za zvážení.

Jak reformovat důchody? Stát by měl najít peníze, ne jen bičovat občany
Husákovy děti dávno dospěly od Kristových let k abrahamovinám. Brzy začnou chodit do penze. Kdo je uživí? Ilustrační foto / Zdroj: Shutterstock

Lidé si budou spořit na stáří víc, pokud jim stát jasně sdělí, že v budoucnu nebude mít na to, aby jim zajistil důstojné stáří. To se ale politici pochopitelně veřejnosti říkat bojí, takže se stále tváří, že „zdroje jsou“.

Reformní krok číslo jedna tedy musí být – „přiznat barvu, nalít čistého vína“. Následně by stát měl umožnit v rámci nadále jím podporovaného třetího pilíře i rizikovější investování. Nedostatečná výnosnost fondů třetího pilíře totiž z podstatné části plyne z toho, že státní regulace neumožňují rizikovější – a tím pádem také výnosnější – investování svěřených prostředků.

Nedá se nic dělat, kdo chce v dnešním světě výnos, který výrazněji poráží inflaci, musí jít do výraznějšího rizika. Jde z velké části o důsledek předluženosti řady zejména západních ekonomik, která centrálním bankám neumožňuje jít se svými úroky výš.

Dlouhodobým receptem na zlepšení stavu penzijního systému je tedy i razantní snížení veřejného zadlužení. V neposlední řadě by státy měly nechávat lidem v kapse víc peněz, aby měli z čeho spořit.

Štíhlý stát, vyšší důchod

Z obojího pak plyne, že dalším zásadním způsobem, jak zlepšit stav penzijního systému, je výrazně zeštíhlit stát. Tedy rušit dotace, příspěvky, přebujelé sociální dávky, pracovní místa placená z veřejných rozpočtů, agendu, kterou místo státu zastane soukromý sektor.

Spoříte si na důchod?

Je také třeba rozprodat státní majetek: podniky typu Budvaru i četné nemovitosti. Stát by si zkrátka sám měl „utáhnout opasek“.

Když se splní výše uvedené, ať klidně stát podporuje spoření ve třetím pilíři až od určité pravidelně vkládané částky, třeba až od 500 korun výš. Je to vhodná motivace k tomu, aby si lidé spořili víc a do systému se tak dostalo víc peněz.

Naopak, zdaňování státní podpory a úlev by byl krok špatným směrem. Pokud totiž stát už přikročí k prodloužení věku odchodu do penze, což je žádoucí, možnost zdanění podpory by byla ještě dalším „bičem“.

Stát musí vyslat signál, že se také on omezuje, ne neustále omezovat a „bičovat“ jen občany.

Kam dál? Lukáš Kovanda na Finmagu:

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Ohodnoťte článek

-
1
+

Sdílejte

Diskutujte (1)

Vstoupit do diskuze
Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Je členem Národní ekonomické rady vlády. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je členem vědeckého grémia České bankovní... Více

Související témata

doplňkové penzijní spořenídůchodová reformadůchodykomentářpenzepenzijní připojištění

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo