Tři minus pro Fialu. Vládní tahy v prvním roce zbytečně zatíží veřejné finance
Vláda Petra Fialy se v prvním roce nechala zbytečně zahnat do defenzivy. Chybné bylo hlavně její rozhodnutí rezignovat na adresnou pomoc. Na mezinárodní scéně naopak zabodovala.
Kabinet Petra Fialy (ODS) v prvním roce své vlády, který uplynul o posledním víkendu, čelil nečekaně složitým okolnostem, které však aspoň z ekonomického hlediska nelze srovnávat s těmi z covidového roku 2020. Tehdy se ekonomika hluboce propadla, nejvíc v historii České republiky, zatímco letos poroste. Proto i přes složité okolnosti kabinet měl a mohl naplňovat víc slibů ze svého programového prohlášení.
Na domácí půdě se vláda nechala až příliš zahnat do defenzivy mimořádnými okolnostmi v podobě ekonomických, zejména inflačních, dopadů války na Ukrajině a energetické krize.
Za vyšší daně dostanete od státu míň. Léčba financí zabolí
Ministr financí Zbyněk Stanjura začíná nalévat čistého vína. Kapku po kapce dává najevo, že v budoucnu od státu získáte míň, a přitom zaplatíte víc. Vládní plány hodnotí hlavní komentátor Finmag.cz Pavel Jégl.
Rezignovala na adresnou pomoc potřebným. Místo ní uskutečňovala zbytečně nákladnou pomoc plošnou, která nemístně zatíží veřejné finance a potřebné nakonec podpoří míň, než mohla, protože peníze zbytečně půjdou bohatým a dobře finančně situovaným lidem.
Zároveň zatím stále není zřejmé, jak chce vláda ozdravovat veřejné finance, jak slibovala.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Pasivitu ve snaze ozdravit veřejné finance nelze stále jen svalovat na válku na Ukrajině nebo nutnost vypořádat se s energetickou drahotou. Mimořádná daň a mimořádné odvody jsou také mnohem rozsáhlejší, než měly být.
Zhruba od září je vláda sice aktivnější právě i na domácí půdě, ale to se děje zřejmě až pod tlakem okolností.
Plusové body za pomoc Ukrajině
Fialův kabinet na druhou stranu zabodoval organizací předsednictví EU. Zároveň upevnil reputaci Česka na mezinárodní scéně, stejně jako ji upevnila rozhodná pomoc a podpora Ukrajině.
Když to shrneme: pozitivně lze hodnotit vládní aktivitu až proaktivitu na mezinárodní scéně, zejména ve vztahu k Ukrajině, negativně pak pasivitu na scéně domácí.
Zhruba od září je Fialův kabinet sice aktivnější právě i na domácí půdě, ale to se děje zřejmě až pod tlakem okolností, například masivní sedmdesátitisícové demonstrace v Praze na Václavském náměstí z počátku září.
Celkově si tak vláda zasluhuje – jako při hodnocení ve škole – známku 3-.
Kam dál? Komentáře na Finmagu:
- Skončíme jako prokletí vítězové? Gigafactory se může Česku vymstít
- Svatý grál ve výrobě energie. Výzkum jaderné fúze může změnit svět
- Česko by na policii mohlo ušetřit. Je načase zaměřit se na výsluhy
- Zkreslená inflace. Vládní zásahy z ní dělají zbytečnou statistiku
- Dobrá zpráva pro českou ekonomiku. Pomoc Ukrajině se nám vyplatí
Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu
Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.
SPORTEM K BYZNYSU
Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem
BYZNYS JE HRA
„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu
Související témata
Nejčtenější články