Články na téma: penze
Penze je pravidelná platba, kterou důchodci dostávají od státu nebo z jiného zdroje. Slouží jako podpora v důchodovém věku a mnohdy nahrazuje plat. Jedná se o finanční pomoc těm, kteří už nepracují, anebo těm, kteří pracovat nemohou například kvůli invaliditě nebo zdravotním problémům.
Výše penze se odvíjí od odpracované délky pracovní kariéry a také od dalších aspektů, jako je například průměrný příjem během pracovního života. Penze je určená na pokrytí základních životních potřeb, jako jsou nákupy potravin, bydlení a další.
Lidé v penzi mohou v České republice podnikat. Potřebují k tomu živnostenské oprávnění, čistý trestní rejstřík a také musí splnit specifické požadavky oboru, ve kterém chtějí podnikat. Stále musí platit daně a další povinné platby, jako je například daň z příjmu a pojištění.
Další články na téma penze najdete na Peníze.cz.
Důchod optikou Čechů: Radostný začátek, nebo zdroj nejistoty?
Ačkoli se dvě třetiny penzistů cítí v důchodu příjemně, dopřávají si čas s blízkými a věnují se společenským aktivitám, mladší generace se směrem k téhle životní etapě dívá s dávkou skepse. Podle průzkumu NN životní pojišťovny a penzijní společnosti, který zahrnul necelých 12 tisíc respondentů z 11 zemí, se mladší ročníky obávají zejména finančního (ne)zajištění.
Koalice vypustila džina z lahve. Budou si lidé kvůli důchodu dobrovolně huntovat zdraví?
Finální hlasování Sněmovny o důchodové reformě je na spadnutí. Přesto není definitivně jasné, kolik zaměstnanců z náročných profesí bude mít nárok na dřívější důchod a jaké to bude mít dopady na trh práce a na zaměstnavatele.
Do důchodu ve čtyřiceti? Proč to není zas taková výhra, jak se může zdát
Je vám čtyřicet, na kontě máte dvanáct milionů korun a včera jste dali výpověď v práci, protože ji nepotřebujete. Je z vás čerstvý penzista. Jak naložíte s obřím množstvím času, které se před vámi otevírá? Otázka jen zdánlivě banální. Odemykáme pro vás komenář z aktuálního čísla Finmagu, který bude na stáncích už jen týden.
Důchody v ČR jsou časovaná bomba. Pozor na stát, ať s vámi moc nezamete
Vláda nedávno schválila důchodovou reformu. Ve skutečnosti jde ale jen o úpravu současného důchodového systému. Úpravu, která rozhodně nepřinese řešení problému s nedostatkem prostředků na penze. Každý se tak nakonec bude muset z velké míry stejně zaopatřit sám. Včetně podnikatelů, kterým aktuálně výrazně rostou odvody.
Nejdřív druhý pilíř zařízli, teď ho hlásají. Oživí hrobaři z ANO reformu důchodů?
Hnutí ANO oprašuje druhý důchodový pilíř, jehož zárodky kdysi pomáhalo zadupat do země. Znamená to snad, že se dočkáme důchodového systému, který konečně omezí závislost Čechů na neadresném státním přerozdělování? Zkušenosti s politikou nabádají ke skepsi. Proti takové reformě dnes stojí demografie i čas.
Důchodová reforma ve švédském stylu. Co na nás hnutí ANO po volbách chystá?
Hnutí ANO by se při penzijní reformě chtělo inspirovat ve Švédsku. Na co se tedy můžeme těšit, pokud se mu podaří po příštích volbách realizovat své inspirace? Pochopí konečně vláda, že investice do firem je investicí do budoucnosti?
Stanjura už mluví skoro jako Babiš. Kam se vypařilo reformní úsilí?
Vláda rozehrála druhý poločas. Dočkáme se od ní ještě nějakých reforem, anebo s blížícími se volbami uvidíme pouhou údržbu? Na první variantu bohužel zřejmě můžeme zapomenout.
Důchod jako v pohádce? Konečně je tu šance, jak toho dosáhnout
DIP. Tři písmena, která mění mnohé. Dlouhodobý investiční produkt může pomoci k pohádkovému důchodu všem. Bez osobního přičinění to ovšem ani tak nepůjde.
Na důchody v Česku nespoléhejte, to si radši založte vlastní penzijní fond
V české politice se nenajde nikdo, kdo by byl ochotný se ohledně penzí inspirovat v zahraničí a něco odvážného podnikat. Všichni politici odkazují řešení tohoto problému svým nástupcům. A tak nám nezbývá, než se spolehnout sami na sebe. Investujte, ideálně do zahraničních akcií.
Přiškrcení důchodů očima expertů. Asociální nápad, nebo nezbytný krok?
Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu týkající se snížení červnové valorizace důchodů. Vláda už však přemýšlí nad dalším zpomalením růstu penzí. Jednou z variant je i zrušení mimořádné valorizace, nově by průměrné důchody nemohly růst podstatně rychleji než průměrný výdělek. Neexistují ale lepší prostředky, jak zamezit kolapsu penzijního systému?
Levá přidává, pravá škrtá. Vláda káže střídmost, přitom sama rozhazuje
Kabinet Petra Fialy se na jedné straně chystá škrtit výdaje, na straně druhé zatěžuje rozpočet budoucími výdaji. Sliby „nenecháme nikoho padnout“ a „vykurýrujeme státní finance“ jsou však neslučitelné.
Jak reformovat důchody? Stát by měl najít peníze, ne jen bičovat občany
Zásadním cílem opatření v oblasti penzí by mělo být dostat do důchodového systému víc peněz. Pokud to nemá být na dluh nebo z vyšších daní, nezbývá jiná možnost, než že si lidé budou sami na stáří spořit víc, eventuálně začnou s takovým spořením dřív. Cokoli je k tomu pobídne, stojí za zvážení.
Nižší valorizace důchodů a peklo ve Sněmovně. Čeká nás penzijní pohádka
Schyluje se k jedné z největších politických bitev tohoto volebního období. Strhne se o valorizaci důchodů.
Na spravedlivé důchody zapomeňte. Vláda vám je v reformě penzí nevykouzlí
Chystaná penzijní reforma nebude spravedlivá. A možná nebude ani „skutečnou reformou“. Vládní kvinteto totiž dál počítá s tím, že investování na důchod zůstane dobrovolné.
Důchody očima kandidátů na prezidenta. Má reforma penzí vůbec ještě smysl?
Důchodová bilance se dál propadá do minusu, čím dál víc se mluví o pozdějším odchodu do penze a znovu se řeší i nižší valorizace. Penzijní reforma je jedním z hlavních politických témat už dlouhé roky, zatím však byla stále odkládaná. Není na její realizaci už pozdě? Nebyla by vhodnější nějaká jiná alternativa? I na to odpovídali kandidáti na prezidenta 2023.
Jak se připravit na delší život? Na stát nespoléhejte
Do roku 2050 bude v Česku o polovinu víc seniorů. Pro sociální systém to bude vzhledem ke klesající porodnosti obrovská zátěž. Spoléhat se proto na stát, že budoucím důchodcům zajistí kvalitní bezplatnou péči ve stáří, je víc než krátkozraké. Jak se na podzim života připravit, aby vás budoucí výdaje nepřekvapily a mohli jste se do penze těšit?
Monstrum zvané penze. Když ho nezkrotíme, vydáme se řeckou cestou
Tak dlouho si budeme říkat, že zadlužení státu je zatím ještě dobré, až to dobré nebude. Pozor si musíme dát hlavně na velkorysé penzijní systémy. Itálie nebo Řecko by mohly vyprávět.
Důstojné stáří jen pro bohaté? Tenhle domov v Mělníku dokazuje, že to jde jinak
Tomáš Eckschlager a Lukáš Drásta vloni zrekonstruovali bývalý klášter v Mělníku. Následně rozjeli domov pro seniory, jaký nemá v Česku obdoby. Finmag zjišťoval, co je tady jinak.
Vzhůru do předčasného důchodu. Systém penzí hoří a vláda dál přikládá
Naplňuje se proroctví Andreje Babiše, který před dvěma lety zvěstoval, že bude možné snížit věk, v němž se odchází do důchodu, protože bude „ještě líp“. Jenže jen z poloviny. Češi míří do důchodu dřív, a přitom je hůř.
Penzijní perpetuum mobile nefunguje. Dožít se důchodu bude těžší
Drazí čtyřicátníci a padesátníci, zapomeňte na věk odchodu do důchodu zastropovaný na 65 letech. Rozlučte se s perspektivou, že strávíte v penzi čtvrtinu života jako současní důchodci. „Vynález“ Andreje Babiše nefunguje, většina z vás proto bude makat déle.
Ustojí důchodový systém budoucí zátěž? Reforma penzí očima expertů
Důchodová bilance se v posledních letech znovu propadá hluboko do minusu. A do toho se k důchodovému věku blíží generace Husákových dětí. Tlak na penzijní reformu je tak silnější než kdy dřív a vláda slibuje, že ji předloží do konce příštího roku. Co by měla obsahovat? A kde na to vezmeme?