Články na téma: průmysl
Co je „kolbenka“ a kde se vzalo ČKD? Otestujte se, co víte o podnikateli Emilu Kolbenovi
Emil Kolben patří mezi české podnikatelské legendy. Vizionář a udavatel trendů měl zásadní vliv na rozvoj českého průmyslu a podnikatelského prostředí obecně. Co víte o zakladateli ČKD, kterého v roce 2018 představitelé Hospodářské komory v anketě Česko-slovenský podnikatel století zařadili na páté místo? Otestujte se v našem kvízu.
Buď necháme padnout firmy, nebo se udotujeme. A teď, babo, raď!
Se začátkem příštího roku se domácnostem i firmám vrátí na účty poplatek za obnovitelné zdroje, který stát v plné výši platil od loňského října. Na firmy přitom stát přenese ještě vyšší část nákladů na podporu elektřiny vyráběné zejména ze solárů, než byla ta, kterou platily v minulosti. Udrží si tak svou konkurenceschopnost?
Tohle už na levnou pracovní sílu nesvedete. Proč Čína válcuje Západ?
Technici versus humanisté. Tento odvěký souboj mezi dvěma směry smýšlení společnosti a hlavních vzdělávacích směrů dokáže docela dobře vysvětlit nebývalý úspěch a rozkvět Číny. A vlastně i důvod, proč západní státy, Česko nevyjímaje, nemají zrovna růžové vyhlídky.

Pěkně ostrý byznys. Pilové pásy ze Sazovic znají až za velkou louží
Začínal s šesti zaměstnanci, kteří fungovali stylem „Přijdu si do práce, kdy chci.“. Výplaty počítal na kalkulačce. A zažil časy, kdy na ně nebylo. Dnes vyváží Tomáš Dudr pilové pásy do čtyřiceti zemí světa a jeho Dudr Tools patří mezi světový unikát.

Levná čínská auta evropský autoprůmysl nezničí. Cestu ukazuje Volvo
Už roky se mluví o čínských autech jako o hrozbě pro evropský autoprůmysl. A s nástupem elektromobilů to má prý být ještě horší. Realita ale zatím černé zítřky pro automobilky a růžové pro zákazníky nepotvrzuje a nevypadá to, že by se ryze čínské značky mohly v dohledné době v Evropě nějak dramaticky prosadit. Cestu sice našly, hlavním překážkou jsou ale překvapivě ceny.

Nerovný souboj s USA. Český průmysl musí zezelenat, jinak nepřežije
Evropa se musí vzpamatovat a rychle reagovat. A Česko s ní. Tak Kateřina Davidová z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a Centra pro dopravu a energetiku komentuje dosud nevídané dotace USA na podporu zeleného průmyslu. Dotace, které můžou v budoucnu notně zavařit celé Evropské unii.

Stávka v Žatci jako memento. Proč další montovny typu Nexen nejsou řešením
Vyostřená situace v pneumatikárně Nexen Tire u Žatce dokresluje to, s čím se počítalo hned od vzniku průmyslových zón. Pokud budou plné jednoduchých montoven stojících jen na manuální práci a levné síle, dlouhodobý přínos pro českou ekonomiku a společnost nemají.

Jak nebýt montovnou Evropy? Recepty kandidátů na prezidenta 2023
I když se v posledních letech třeba vyšším důrazem na inovace postavení české ekonomiky lepší, stále se nemůže zbavit nálepky „montovna Evropy“. Měla by se tedy tuzemská ekonomika transformovat? A pokud ano, jakým způsobem? Zeptali jsme se kandidátů na prezidenta 2023.

Dosáhla inflace v průmyslu svého vrcholu? Ceny letos poprvé klesly
Index cen českých průmyslových výrobců vykázal v srpnu meziměsíční pokles o 0,1 %, což bylo první zlevnění od prosince 2021. Podobně jako u nedávno zveřejněné spotřebitelské inflace, i ta průmyslová příjemně překvapila trh, který počítal naopak s růstem o 0,3 %.

Proč jsme doteď ksakru spali? Tahle malá součástka mění celý svět
Ta částka je až absurdní: 289 miliard dolarů, bezmála sedm bilionů Kč, na čipy. Spojené státy reagují na globální výpadky dodávek podporou domácí výroby polovodičových technologií pro IT a automobilový průmysl. O soběstačnost ve výrobě bojuje i Evropská unie, zatím ale jen zlomkem peněz. Bude to potřeba.

Špicar: Trpíme syndromem levné ekonomiky, to se musí změnit
Ze zapáleného příznivce spalovacích motorů se stal hrdým řidičem Tesly. S Radkem Špicarem, viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR, mluvil Finmag o tom, jak se na sídlišti hledá zásuvka, o chovu včel a slepic a také o tom, jaké změny čekají český byznys. Bude to drahé.

Nedostatek míst v průmyslu? Proč dovoz pracovní síly není řešení
Nedostatek pracovních sil je v současnosti považován za jednu z bariér dalšího rozvoje české ekonomiky, zejména průmyslu. Už tak složitou situaci navíc zkomplikovala ruská invaze na Ukrajinu a problém nastává i z hlediska struktury absolventů. Jak tento nedostatek řešit?

Vyfouknutá skleněná tradice. Vánočním ozdobám kralují cetky z Číny
Před pár lety se zdálo, že výroba vánočních ozdob v Česku nabírá novou energii. Jenže ouvej. Byznys s ručně malovanými skleněnými koulemi a špicemi se rapidně propadl. A zadýchává se i jejich export.

Bude hůř, aby bylo líp. Co čeká českou ekonomiku v roce 2022?
V Česku se letos v říjnu vyrobilo o celou třetinu méně aut než loni v říjnu. Je to zásadní příčina toho, proč se „rekonvalescence“ české ekonomiky po pandemickém šoku poněkud protahuje.

Ani vítr, ani voda. Potenciál Česka je v chytrých lidech, říká šéf Siemensu
Jím řízená firma patří k lídrům v oblasti digitalizace průmyslu. Oboru, který dost možná zcela změní fungování řady oblastí podnikání, včetně drobných živnostníků. Česko proto nesmí zůstat pozadu a využít toho hlavního, co má. „To jsou chytří lidé a je na nás, abychom tento potenciál podpořili a využili,“ říká v rozhovoru Eduard Palíšek, šéf české pobočky Siemensu.

Čipy došly, autoprůmysl v krizi. Kde je problém?
Pozastavení výroby automobilů, zpoždění dodávek herních konzolí, ale i potíže s výrobou chytrých telefonů, ledniček a všeho, co má jednu konkrétní součástku: čip. Až dosud jste pravděpodobně o jeho výrobě téměř neslyšeli, ale pandemická krize vše mění. Kde je tedy problém?

Gigafactory aneb Jak Babiš zabránil krádeži za bílého dne
Blíží se volby, nejvyšší čas připomenout pohádku, jak Andrej Babiš zachránil pro Česko lithium. A k ní přibalit gigafactory tak gigantickou, až Elonu Muskovi poklesne čelist.

Prodat firemní nemovitost může být skvělý byznysový tah, říkají finančníci
„Když někdo umí dělat dobře svůj byznys, je hloupost držet v nemovitostech peníze, které může rozmnožit mnohem lépe jinde,“ vysvětlují v pokračování Finmag podcastu Igor Fait a Libor Šparlinek, proč chtějí od fungujících průmyslových firem odkupovat do svého realitního fondu jejich nemovitosti.

Českomoravská Covid-Daněk. Spor o zavírání fabrik ukázal, jak moc vězíme v minulosti
Virus se nejvíc šíří v práci. Všichni to věděli, včetně vlády. Přesto trvalo rok (!), než se česká politika v době covidové pandemie odhodlala zavést povinné testování v podnicích. Fabriky v Česku jsou zkrátka posvátné krávy, nesmí se na ně sahat. Továrny musí jet, i kdyby v nemocnicích umíraly tisíce lidí.

Střední školy by měly být jen všeobecné
Pokud chtějí zaměstnanci ustát změny, které trh práce v budoucnu čekají, musejí se umět přizpůsobit a mít vždy v záloze plán B a plán C. Absolventi škol, na kterých převládá všeobecné vzdělání, to přitom budou mít jednodušší, věří Bohumil Kartous z obecně prospěšné společnosti EDUin.

Myslet na zlaté české mozečky
Česká republika nemá problém s nedostatkem technicky zaměřených absolventů, ale se zastaralými školami. Většina z nich vůbec nereaguje na to, že význam manuální práce klesá, tvrdí Bohumil Kartous z obecně prospěšné společnosti EDUin.