Odčervil Ameriku, nebo ji zbavil TBC? Co nevíte o nejbohatším člověku na světě
Nebo víte? Připravili jsme kvíz s Johnem D. Rockefellerem. Není jednoduchý. Vždyť se dodneška ani pořádně neví, jestli to byl víc zlý monopolista, který drtil konkurenci ohněm, podfukem i mečem, nebo pohádkový dědeček, který podporuje vysoké školy a dětem rozdává na potkání cinkavé mince.

Připravili jsme minule kvíz a čtení o Henrym Fordovi, otci automatizace, pětidenního pracovního týdne a automobilovém králi. A slíbili jsme, že se vrátíme s podobným materiálem o naftovém králi Johnu D. Rockefellerovi. Ostatně bez ropy by nebylo Forda, bez fordek by rafinérky neměly odbyt, jde to dobře dohromady.
Takže plníme slib a jsme tady s druhým z desítky kvízů o osobnostech, které jsme v redakci vybrali mezi top ten největších a nejinspirativnějších podnikatelů moderní doby.
Když se řekne Rockefeller, co tak člověku naskočí jako první asociace?
Pohádkový boháč. A to sedí. John D. Rockefeller byl považovaný za nejbohatšího člověka své doby. Nebo minimálně v takovém tom našem kulturním okruhu, sultány a maharádže nepočítaje (jejich jmění je ještě obtížněji počitatelné než jmění magnátů). K bohatství mu pomohla pracovitost a neústupnost. Rockefeller byl z poměrně chudé rodiny, jedno z šesti dětí. A z velice nábožensky založené rodiny. Přesně ten typ přísných, odříkavých dříčů, co je jim odporná zahálka a plýtvání. Většinou s nimi nebývá sranda. Osamostatnil se dlouho před dvacátým rokem, po dvacítce už zkoušel rozjet svůj byznys. A upnul se na to, aby v něm byl nejlepší.
Monopolista. Rockefeller proslul jako monopolista, jako někdo, kdo neváhá využít jakékoli výhody, aby byl větší, silnější a nakonec taky jediný. Používal všechny možné taktiky: podstřeloval cenu, aby konkurenci vyčerpal a pak koupil, z pozice síly si vyjednával slevy na dopravu. Ale nakonec i spousta jeho kritiků uznávala, že za konkurenty většinou nejdřív přicházel s férovou nabídkou na odkup, buď cash, nebo podíl ve spojené firmě. Až když konkurent na nabídku nepřistoupil, začala válka. Nebyl sám, kdo v té době prakticky ovládl některé průmyslové odvětví. Ocel, to byl v Americe té doby jedině Carnegie, například. Byly železniční trusty a tak dál a tak dál.
Filantrop. Dokud pracoval ve své firmě, jmenovala se Standard Oil a na vrcholu ovládala 70 procent byznysu s ropnými produkty v USA, rozdával Rockefeller bohatě. Podporoval svou, tedy baptistickou církev, podporoval školy a vzdělání obecně. A když z firmy odešel, rozdával ještě bohatěji.
Ta zvláštní dvojdomost činí z Rockefellera dodneška těžko uchopitelnou osobnost. Je těžké se srovnat s tím, že někdo tak tvrdý jako Rockefeller-podnikatel může být zároveň tak velkorysý jako Rockefeller-filantrop. Ostatně: nemyslíte si, že Bill Gates se svými dobročinnými aktivitami jen snaží odčinit, co nám způsobil s Windows?
Ale konec legrace s Gatesem, vzhůru do zábavy s Rockefellerem.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Kdo to řekl?! Přiznejte v našem kvízu, jak se vyznáte v hláškách ikonických podnikatelů
Co vše dal světu Henry Ford? Vyzkoušejte, jak dobře znáte podnikatelskou ikonu
Igráček, Kofola, Mototechna. Jak znáte značky, které dokázaly vstát z mrtvých?
Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2
V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.
BYZNYS JE UMĚNÍ
Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.
BYZNYS JE TAKY VĚDA
Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?
Související témata
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2