Články na téma: monopoly
Monopol je forma nedokonalé konkurence a znamená, že je pouze jeden subjekt na straně nabídky a nemá konkurenci. Tento subjekt má kontrolu nad cenami, množstvím zboží, které nabízí, i nad dalšími aspekty ohledně prodeje daného produktu nebo služby.
Vznikl monopolu může zapříčinit několik důvodů:
- Přírodní monopoly jsou monopoly, kdy existence jednoho dodavatele je výhodnější, než kdyby bylo na trhu více dodavatelů. Nastává například pokud jsou náklady na řízení nebo provoz specifické infrastruktury (vodovodní nebo elektrická síť) velmi vysoké.
- Regulační monopol je tvořený předpisy nebo licencemi. Ty udělují výhradní právo k poskytování dané služby a nikdo jiný tak nemůže vstoupit na trh.
- Akviziční monopol vzniká, pokud jedna firma odkoupí nebo jinak převezme konkurenty. Tím se stane jediným poskytovatelem na trhu.
Na začínající podnikatele má monopol zásadní vliv, mnohdy negativní. Je pro ně těžší se v daném oboru prosadit a konkurovat právě tomuto monopolu. Na druhou stranu mohou tito malí podnikatelé využít jako výhody to, co monopol nemusí dokázat v takové míře – jako například osobní kontakt se zákazníky, zavádění inovací při tvorbě produktů a mnohé další.
Další články na téma monopoly najdete na Peníze.cz.
Internetová tržiště drtí malé e-shopy. Jak přežít v éře gigantů
Velká internetová tržiště válcují malé e-shopy. Obři mají kapitál, odřízli konkurenci od reklamy a zdá se, že je marné jim vzdorovat. Na trhu je ale místo i pro malé. Známe klíč k přežití.
Odčervil Ameriku, nebo ji zbavil TBC? Co nevíte o nejbohatším člověku na světě
Nebo víte? Připravili jsme kvíz s Johnem D. Rockefellerem. Není jednoduchý. Vždyť se dodneška ani pořádně neví, jestli to byl víc zlý monopolista, který drtil konkurenci ohněm, podfukem i mečem, nebo pohádkový dědeček, který podporuje vysoké školy a dětem rozdává na potkání cinkavé mince.

Zákaz bitcoinu je chiméra, stát bude spíš parazitovat. Historie ukazuje proč
Zakázat Bitcoin je prakticky nemožné. Ekonomické zákony povedou k tomu, že bitcoin dlouhodobě převládne jako nejpopulárnější způsob spoření; to však neznamená, že se stát vzdá svého peněžního monopolu bez boje. Bystřejší mozky establishmentu se pokusí vyjít z probíhajících peněžních turbulencí neporaženi. Přinášíme vám exkluzivní ukázku z chystané knihy Josefa Tětka.

Technologičtí obři zadarmo nehrabou, Evropa strašně zaspala, říká Mikolov
Povídají si tak, jako by zrovna seděli v obýváku a tlachali o tom, co je zajímá. Což vlastně dělají docela často. Vědec a expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov a archeoložka a výzkumnice Sara Polak se ve speciální sérii podcastů pro magazíny Finmag a Heroine pouštějí hned od začátku do hlubokých témat.

Monopoly. Hra, se kterou si historie pohrála
Desková hra Monopoly je jako reklama na kapitalismus. Původně přitom měla propagovat opačné myšlenky. Jenže budování pozemského ráje není taková zábava jako masit protihráče.

Nutnost, alibismus i marná snaha. Digitální daň očima expertů
Zdanit nadnárodní korporace v místě, kde tvoří zisk, není tak snadné, jak se může zdát. EU se takzvanou digitální daň rozhodla nedávno odložit a přehodnotit, jelikož hledá širší nadnárodní shodu. Některé státy ale už nechtěly čekat a zavedly sankce, které se však míjejí účinkem. Jak z toho ven?

Technologičtí giganti hrají partii desetiletí. Komoditou jsme my
Za bojem médií a vlád s hegemony technologického světa se skrývá mnohem víc, než se zdá. Tohle je vyšší hra. Hra o byznys, kde hlavní komoditou je naše virtuální já. Naši dvojníci, digitální otisky. My sami.

Kdo se bojí antimonopolních hipsterů?
Minulý týden na Finmagu Matěj Schneider zabrousil do historie bojů proti monopolům v USA. Od bostonského pití čaje k Amazonu. Po stručném historickém přehledu zaostřujeme na dnešek a nové antimonopolní hnutí.

Čaj, železnice, Amazon. Jak monopoly škrtily USA
Spojené státy se zrodily z antimonopolního boje. Bostonský čajový dýchánek roku 1773 nebyl nic jiného než revolta proti monopolu Východoindické společnosti. Od té doby Spojené státy procházejí střídavě obdobími růstu monopolů a agresivního boje proti nim.

Očima expertů: Kdy nám regulace pomáhá a kdy naopak škodí?
Letošní ekonomickou Nobelovku dostal Francouz Jean Tirole, který zkoumá zákonitosti vzniku monopolů a oligopolů a zabývá se teoreticky regulacemi trhu. Co si o jeho práci myslí ekonomové Mojmír Hampl, Pavel Kohout, Lukáš Kovanda a další osobnosti ze světa financí?

Free banking II: Jak to dříve (ne)fungovalo
Včera jsme zrekapitulovali hlavní principy svobodného bankovnictví, alternativy k současnému bankovnímu systému. Dnes prozkoumáme dva historické příklady, kde lze některé z prvků svobodného bankovnictví vysledovat.