Články na téma: ropa

Pumpují nás pumpaři? Proč benzin zdražuje rychle, ale zlevňuje pomalu
Je to jev, který znají snad všichni motoristé. Když světové ceny ropy vyrostou, ceny benzínu a nafty u čerpacích stanic okamžitě letí vzhůru. Když pak ceny ropy na světových burzách zase padají, čísla na čerpadlových „totemech“ klesají jaksi líně, neochotně. Je tomu ale vážně tak?

Připravte si peněženky, zákaz ruské ropy se blíží. Hrozí rapidní růst cen paliv?
Cena nafty u českých čerpacích stanic by mohla v příštích týdnech prudce vzrůst, plyne z čerstvé analýzy německé Commerzbank. Důvodem je zavedení embarga EU na dovoz ruských ropných produktů. Čtvrtá největší německá banka varuje, že po 5. únoru, kdy embargo vstupuje v platnost, se silný cenový tlak projeví na už nyní napjatém trhu EU.

Dosáhla inflace v průmyslu svého vrcholu? Ceny letos poprvé klesly
Index cen českých průmyslových výrobců vykázal v srpnu meziměsíční pokles o 0,1 %, což bylo první zlevnění od prosince 2021. Podobně jako u nedávno zveřejněné spotřebitelské inflace, i ta průmyslová příjemně překvapila trh, který počítal naopak s růstem o 0,3 %.

Ceny nafty letí vzhůru, oproti benzinu rekordně zdražily. Co se to děje?
Motorová nafta je v Česku oproti benzinu aktuálně rekordně drahá. Nahrazuje totiž drahý plyn. Není to však jediný důvod.

Řešení energetické krize? Švejkovské Česko na to zase káplo
Vemte si svetr a ve sprše zatněte zuby. Tak by se v kostce dalo shrnout české řešení energetické krize. V Česku se dlouhodobě plýtvá energií skoro nejvíc z Evropské unie a každá úspora je přece krok ke změně myšlení nad vzácností energetických zdrojů.

Závislosti na Rusku nás může zbavit i Surinam. Kde ještě Západ hledá ropu?
V době globální energetické krize a nejistoty ohledně dodávek ropy a zemního plynu z Ruska krouží těžařské firmy okolo nových nalezišť. Jedním z nich je i guyansko-surinamská ropná pánev, která obsahuje desítky miliard barelů ropy. A pokud se zmírní sankce, dovážet by se mohlo i z Venezuely.

Česko bez ruské ropy? Vychloubat se umíme, utnout černé zlato ne
Jsme vzorem pro všechny! Nastavujeme standardy! Členové české vlády se rádi chlubí excelentním přístupem státu k válce na Ukrajině. Bereme uprchlíky, posíláme zbraně. Jenže najednou neumíme a nechceme vypnout ruskou ropu, jak se snaží prosadit Evropská komise. Opravdu to nejde?

Proč je nafta dražší než benzin? Ceny pohonných hmot očima expertů
Ceny ropy na světových trzích vystřelily po invazi Ruska na Ukrajinu a reakci Západu do rekordních výšin. Velmi rychle se to projevilo i v distributorské síti a na totemech čerpacích stanic. Jak to bude dál? A proč je nafta najednou dražší než benzin, ač ji vláda na spotřební dani už dřív zvýhodnila?

Dolary si nechte, za plyn chci rubly! Putinův majstrštyk zdraží všechno všem
Putin bude chtít za plyn a dost možná i ropu rubly. To řadovým Čechům zdraží plyn, elektřinu nebo pohonné hmoty, protože budou muset zaplatit zvýšená rizika, včetně kurzového.

Ohromující ropná krize? Evropa má plán, jak odstřihnout Rusko
Evropa přijímá jednou sadu sankcí za druhou. Nákup ruských uhlovodíků však zůstává nedotčen. Pro Rusko to přitom je důležitý zdroj příjmů, který mu pomáhá udržovat v chodu válečnou mašinérii a vést válku na Ukrajině.

Za chyby se platí, „derusifikace“ energetiky bude stát majlant
Evropská unie patří k pionýrům zelené bezemisní energetiky, přitom je největším dovozcem fosilních paliv na světě. Odstřižení energetiky od Ruska tak bude pořádně bolet. A do hry se vrátí i zatracované uhlí.

Bude hůř, aby bylo líp. Co čeká českou ekonomiku v roce 2022?
V Česku se letos v říjnu vyrobilo o celou třetinu méně aut než loni v říjnu. Je to zásadní příčina toho, proč se „rekonvalescence“ české ekonomiky po pandemickém šoku poněkud protahuje.

Zlato má nejlepší za sebou, říká analytik
Samotné obchodovaní na Forexu se letos v principu nezměnilo, musíme si ale zvyknout na vyšší volatilitu, hodnotí nepředvídatelný rok analytik Štěpán Hájek.

Turecko krouží kolem Kypru
Turecko s Kyprem jsou na ostří nože. Průzkumné vrty Ankary v kyperských vodách ohrožují vztahy s EU i s NATO.

Komodity – bilancování roku 2018 a výhled na rok 2019
Komodity jsou v průměru stále velmi levné. Cena ropy a průmyslových kovů výrazně poklesla. Zlato nadále přešlapuje na místě. Káva je nejlevnější od roku 2005. Nejvíc podražil uran a kakao.

Kdo ničí globální obchod? Technologie!
Je rozkol ve skupině G7 počátkem demontáže globálního obchodu? Kdo ví. Jasné je ale to, že globalizaci začínají podkopávat technologie.

Rok 2017 na trzích: klid před bouří a bitcoin superstar
Zkusme si útržkovitě shrnout, co přinesl právě končící rok na finančních trzích v České republice i ve světě.

Benzin a nafta zlevní
Levnější ropa spolu s oslabujícím dolarem by měly vést k dalšímu snižování cen pohonných hmot na čerpacích stanicích. Minimálně krátkodobě, ale dost možná i dlouhodoběji.

Očima expertů: Inflace roste. Jak chránit úspory?
Porostou dál ceny zboží a služeb? Co nastane ve chvíli, kdy Česká národní banka přestane oslabovat korunu? Ptáme se expertů, co dělat, aby vaše úspory vydržely v bezpečí a neztenčené.

Komodity: Bilance roku 2016. Výhled na rok 2017
V uplynulém roce začaly ceny komodit růst. Pro rok 2017 věřím zejména uranu. Střednědobě bych nadále preferoval zemědělské komodity oproti průmyslovým, speciálně kávu, kakao a obiloviny. Dlouhodobě považuji za rozumné držet malou část kapitálu ve zlatě.

Ropa bude dražší a svět lepší
Těžaři doufají v růst ceny ropy na 55 dolarů za barel. I když to zní nepochopitelně, měli bychom jim fandit. Sice to znamená poněkud dražší surovinu než za aktuálních zhruba 47,6 dolaru, ale byla by to cena „trvale udržitelná“.