Předplatit časopis Finmag

Pumpují nás pumpaři? Proč benzin zdražuje rychle, ale zlevňuje pomalu

Pavel Kohout
Pavel Kohout
4. 5. 2023
 10 822

Je to jev, který znají snad všichni motoristé. Když světové ceny ropy vyrostou, ceny benzínu a nafty u čerpacích stanic okamžitě letí vzhůru. Když pak ceny ropy na světových burzách zase padají, čísla na čerpadlových „totemech“ klesají jaksi líně, neochotně. Je tomu ale vážně tak?

Pumpují nás pumpaři? Proč benzin zdražuje rychle, ale zlevňuje pomalu
Regulace marží pumpařů není dobrý krok. Lepší by bylo investovat do posílení kapacity dalších ropovodů. (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock.com

Když se zlevňuje, často to vypadá, že se zpožděním. Jako kdyby se cenám dolů nechtělo. Přesně řečeno: jako kdyby se čerpadlářům nechtělo.

Není to ale jen psychologický efekt způsobený odlišným vnímáním růstu a poklesu ceny?

Psychologové zjistili, že člověk vnímá ztrátu určitého finančního obnosu mnohem intenzivněji než zisk stejné částky (princip zvaný averze ke ztrátě, anglicky loss avertion).

Může se tento jev projevovat i při placení za pohonné hmoty?inový. Ale na toto téma snad někdy příště.

Posledních více než třicet let se maloobchodní ceny u čerpadel pohybovaly téměř v dokonalém souladu s burzovními cenami.

Cenná data z USA

Podívejme se nejprve na Spojené státy, kde je díky pečlivosti tamních statistiků k dispozici specializovaný cenový index paliv pro motorová vozidla. Je tedy možné snadno a rychle srovnat maloobchodní ceny benzinu s cenami ropy na komoditní burze. Graf namísto dlouhých řečí:

Co vidíme? Po dobu více než posledních třiceti let se maloobchodní ceny u čerpadel pohybovaly téměř v dokonalém souladu s burzovními cenami. Mohli bychom počítat sériovou korelaci, ale podobná ekonometrická cvičení jsou očividně zbytečná.

Pouhým okem z grafu vidíme, že oba cenové indexy rostou či klesají prakticky shodně. Pouze s tím rozdílem, že burzovní ceny vykazují vyšší volatilitu.

Pokud se podíváme na stejná data od doby po první ropné krizi (tedy počínaje rokem 1974), zjistíme, že ceny pohonných hmot v USA rostou dlouhodobě prakticky stejným tempem jako ceny benchmarkové ropy West Texas Intermediate (WTI).

Český trh pohonných hmot je podobně konkurenční jako trh americký. Na milion Američanů připadá 2886 čerpacích stanic, na milion Čechů 2642.

Ceny benzinu v Česku

Škoda, že podobně kvalitní graf nemůžeme zpracovat pro český trh pohonných hmot. Statistiky Českého statistického úřadu i OECD zahrnují benzin a naftu do celkových indexů cen energií. Zbývají nám tak jen údaje serveru www.mbenzin.cz, které jsou bohužel neúplné.

Přesto lze sestavit alespoň tento graf:


Pro kompletní analýzu bychom potřebovali delší časovou řadu (ta dostupná naneštěstí končí zrovna v momentě, kdy děj začíná být nejzajímavější) a museli bychom též podchytit vliv kursu koruny a dolaru.

Jak to vnímáte vy?

Celkově je však vysoce pravděpodobné, že žádný efekt rychlého zdražování a pomalého zlevňování ve skutečnosti neexistuje. Spíše se jedná o psychologický než ekonomický jev.

Tento názor je podporován i faktem, že český trh pohonných hmot je podobně konkurenční jako trh americký. Na milion Američanů připadá 2886 čerpacích stanic, na milion Čechů 2642 (přičemž počítáme pouze veřejná čerpadla).

To není velký rozdíl: kdyby počet čerpadel byl v přepočtu na populaci dejme tomu třetinový, snad by se dalo mluvit o oligopolním efektu, ale skutečnost je jiná.

Zde se nabízí provést srovnání například s Maďarskem, kde počet stanic je skutečně zhruba třetinový. Ale na toto téma snad někdy příště.

Autor je bývalý člen Národní ekonomické rady vlády, nyní působí v čele investičních fondů Algorithmic SICAV.

Kam dál? Ekonom Pavel Kohout na Finmagu:

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS

Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?

BYZNYS JE HRA

Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Zdeňka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?

Ohodnoťte článek

-
15
+

Sdílejte

Diskutujte (3)

Vstoupit do diskuze
Pavel Kohout

Pavel Kohout

Ředitel Algorithmic Investment Management a strůjce investičních fondů Algorithmic SICAV. Dřív pracoval mimo jiné pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF, spoluzakládal finančněporadenskou... Více

Související témata

benzinceny pohonných hmotinflacekomentářropaspotřebitelské ceny

Nejčtenější články

Změny v DPP od roku 2025: oznámené dohody nebudou, limit stoupne
Změny v DPP od roku 2025: oznámené dohody nebudou, limit stoupne
Kde zkasírovat podnikatele i prostý lid? Nový přílepek přichází s kulišáckým řešením
Kde zkasírovat podnikatele i prostý lid? Nový přílepek přichází s kulišáckým řešením
Inovace elektromobilů zkrátí čas dobíjení na minuty
Inovace elektromobilů zkrátí čas dobíjení na minuty
Danit a dotovat! Fialova vláda dělá opak toho, co hlásala
Danit a dotovat! Fialova vláda dělá opak toho, co hlásala
Byrokratická úderka nezahálí. Proč si na youtubery vzpomněla zrovna teď?
Byrokratická úderka nezahálí. Proč si na youtubery vzpomněla zrovna teď?

Zimní příběh

Vonná svíčka

Vonná svíčka

325 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo