Předplatit časopis Finmag

Články na téma: těžba

Těžba je proces zisku surovin z přírodních zdrojů. Ty jsou následně využívány v průmyslových odvětvích. Těžba zahrnuje zisk uhlí, ropy, plynu, kovů, drahokamů, stavebních materiálů, dřeva a různých dalších surovin. Jedná se o zásadní proces v ekonomice mnoha zemí a je nezbytná na výrobu energie, ve stavebnictví, ve zpracovatelském průmyslu a další.

Těžbu jde rozdělit do několika typů:

  • Povrchová těžba se používá pro zisk surovin na povrchu země, je to například uhlí nebo písek. Jedná se o relativně snadné získávání surovin a má nižší náklady na těžbu. Přesto má zásadní dopad na životní prostředí, protože zasazuje do povrchu země a odstraňuje rozsáhlé plochy zemského povrchu.
  • Hlubinná těžba získává suroviny nacházející se hluboko pod povrchem země. Jedná se o technicky nákladnější a náročnější proces, protože je třeba hloubit podzemní šachty a doly. Užívá se při těžbě uhlí, zlata, drahých kovů a drahokamů.

Těžba přináší nezbytné suroviny pro mnohá odvětví, avšak má také významný dopad na životní prostředí. Povrchová těžba ničí krajinu a odlesňuje, dochází ke znečištění vody a ovzduší. Hlubinná těžba způsobuje propady půdy a kontaminaci nejen podzemních vod.

Podnikatelé, kteří se chtějí věnovat těžbě, musí získat příslušná povolení a licence. Těžbu v České republice upravuje zákon o ochraně a využití nerostného bohatství. Dále je také nutné požádat o průzkumné povolení, které určí, zda je oblast vhodná pro těžbu.

Další články na téma těžba najdete na Peníze.cz.

Ceny energií klesají, vyhráno ale není. Hrozí nám další energetický bolehlav?komentář
 5 871

Ceny energií klesají, vyhráno ale není. Hrozí nám další energetický bolehlav?

Většina expertů se shoduje, že tento rok ceny energií dál klesnou, ale na předcovidovou úroveň se nevrátí. Na různé firmy navíc dopadnou rozdílnou měrou, jelikož stále velkou roli ve výsledných cenách hraje rozhodnutí o státních dotacích. Výrazně je navíc mohou ovlivnit i různé politické události, často pěkně daleko od našich hranic. Jak se tedy v této nejistotě zorientovat?

Marek Hudema4. 1. 2024
Lithiové bohatství je na dosah. Tak pozor, ať ho „neprožereme“komentář
 17 850

Lithiové bohatství je na dosah. Tak pozor, ať ho „neprožereme“

Už brzy budeme znát výsledek analýzy případné investice do těžby lithia pod Cínovcem. Jeho naleziště může být pro Česko požehnáním. Ale jen tehdy, pokud „bílé zlato“ jednou dokážeme výhodně těžit a pokud příjmy z těžby neprojíme.

Pavel Jégl24. 10. 2023
Bitcoin hlásí nový rekord, Atomic Wallet hack za miliony. Týden v kryptu #35
 10 806

Bitcoin hlásí nový rekord, Atomic Wallet hack za miliony. Týden v kryptu #35

Obtížnost těžby bitcoinu dosáhla nového rekordu, americká Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) žaluje největší kryptoburzy Binance i Coinbase, máme tu další hack krytopeněženky, tentokrát Atomic Wallet, Do Kwon je zase na svobodě a Deutsche Telekom validuje v Polygonu. Vítejte u Týdne v kryptu.

Tomáš Krause10. 6. 2023
Fialova vláda má další problém. Proč důl Turów dál okrádá Česko o vodu?
 33 820

Fialova vláda má další problém. Proč důl Turów dál okrádá Česko o vodu?

Spor o těžbu v příhraničním polském dole Turów se vrací vládě jako bumerang. Voda na české straně dál mizí ze studní, a místní si stěžují u Evropské komise. Proč, když česko-polská smlouva měla všechny problémy vyřešit? Možná proto, že to byla víc smlouva mezi dvěma spřátelenými stranami. A bohužel to vypadá, že v Česku dostaly stranické zájmy přednost před ochranou občanů.

Petr Fischer27. 10. 2022
Bitcoin zdarma a bez rizika? Poradíme, kde si nechat „nakapat“ kryptoměnu
 55 169

Bitcoin zdarma a bez rizika? Poradíme, kde si nechat „nakapat“ kryptoměnu

Kdekdo už určitě zkusil zadat do vyhledávače frázi „bitcoin zdarma“ v naději, že porazí známé rčení bez práce nejsou koláče. Ostatně služeb, které bitcoin zdarma slibují, je celá řada. Lze na nich ale skutečně zbohatnout? A jak takzvané crypto faucety vlastně fungují?

Tomáš Krause27. 6. 2022
Geopolitika bitcoinu. Kde se těží hlavní kryptoměna světa?
 11 606

Geopolitika bitcoinu. Kde se těží hlavní kryptoměna světa?

Jen co Čína zakázala těžbu bitcoinu na svém území, její objemy jinde náhle vzrostly. Krvavě potlačené lednové protesty proti růstu cen plynu a energií v Kazachstánu tak už jen zviditelnily atraktivitu středoasijských republik pro těžaře bitcoinu. A obecně i fenomén kryptoměnové „těžební migrace“.

Petr Vidomus14. 3. 2022
Gigafactory aneb Jak Babiš zabránil krádeži za bílého dne
 25 598

Gigafactory aneb Jak Babiš zabránil krádeži za bílého dne

Blíží se volby, nejvyšší čas připomenout pohádku, jak Andrej Babiš zachránil pro Česko lithium. A k ní přibalit gigafactory tak gigantickou, až Elonu Muskovi poklesne čelist.

Pavel Jégl3. 8. 2021
Jak získat nedosažitelnium?

Jak získat nedosažitelnium?

Strůjce čínského ekonomického zázraku 80. let Teng Siao-pching jednou prohlásil, že jestli má Blízký východ ropu, tak Čína má kovy vzácných zemin. V současné době Peking ovládá více než 95 % produkce těchto prvků, které jsou nezbytné například pro mobily, hybridní auta, nebo satelitem naváděné rakety. Jak jsme proti čínskému monopolu na „nedosažitelnium“ odolní?

Lukáš Hoder13. 1. 2011