Gigafactory aneb Jak Babiš zabránil krádeži za bílého dne

Pavel Jégl
Pavel Jégl
3. 8. 2021
 25 076

Blíží se volby, nejvyšší čas připomenout pohádku, jak Andrej Babiš zachránil pro Česko lithium. A k ní přibalit gigafactory tak gigantickou, až Elonu Muskovi poklesne čelist.

Gigafactory aneb Jak Babiš zabránil krádeži za bílého dne
Bude takhle vypadat česká gigafactory? S názvem přišla jako první Muskova Tesla, která svou Gigafactory 1 staví společně s Panasonicem v americké Nevadě (na snímku). / Zdroj: Felix Mizioznikov / Shutterstock.com

Giga je předpona soustavy SI a označuje miliardu základních jednotek, tedy mocninu 109. Když za tuhle předponu přidáme slovo fabrika, měl by se z toho vyloupnout gigantický podnik – gigafactory.

Právě taková fabrika má stát u severočeského Prunéřova, kdysi symbolu špinavé energie. Tamní elektrárny spalovaly za den kolem 120 vagonů hnědého uhlí a podle hnutí Arnika v roce 2019 vypustily do ovzduší 4,5 milionu tun skleníkových plynů. Teď by tam měl vyrůst symbol „čisté elektromobility“ – továrna na lithiové baterie.

Gigatovárna v Prunéřově?
Shutterstock

Jedním z horkých kandidátů na vznik české gigatovárny je areál bývalé hnědouhelné elektrárny, která je součástí skupiny ČEZ. Jak to nakonec dopadne, ale nikdo zatím neví.

Protože ale nejsme troškaři, můžeme postavit rovnou dvě továrny – zájem o ně mají hned dva investoři – Volkswagen i korejské LG.

„Bílého zlata“ leží v oblasti kolem Cínovce desítky až stovky milionů tun. Je to jedno z největších ložisek v Evropě...

Na co volič slyší

O gigafactory, byť jen v jednotném čísle, píše také Andrej Babiš v MF Dnes. „Tato vláda má totiž zásadní plán pro český průmysl. Pod vedením ČEZ má vzniknout tzv. gigafactory,“ oznamuje premiér v komentáři, který vyšel pod titulkem Lithium je a bude naše.

Tabulka chemických prvků
Shutterstock

Lithiová horečka stoupá

Máte na pozemku rudu obsahující lithium? Neváhejte a investujte do krumpáče, lopaty, kolečka a proměňte svou ospalou zahradu v překrásný lithiový důl, psal Pavel Jégl už před pěti lety. Vizionář!

 

 

Tenhle slogan mu pomohl vyhrát volby před čtyřmi lety. Proč tedy nezopakovat to, co zabírá? Tím spíš, když můžete jako bonus přihodit fabriku, která zaměstná zhruba 2300 lidí.

Jenže osud továrny na baterie je do značné míry spojen právě s lithiem, kterým by se měla zásobovat. A otázka, zda vskutku sedíme na lithiovém pokladu, který – jak v roce 2017 říkal Babiš – nám přinese „dva tisíce miliard korun“ – přitom dodnes není zodpovězena.

Pravda, „bílého zlata“ leží v oblasti kolem Cínovce desítky až stovky milionů tun. Je to jedno z největších ložisek v Evropě, ale jeho průzkum dodnes nebyl ukončen. Není proto jasné, zda se tam těžit skutečně vyplatí.

Projekt dolu a fabriky vyjde nejméně na 12,7 miliardy korun, konečné komodity je ale v cínovecké rudě jako šafránu.

Lithia jako šafránu

Stříbřitý měkký kov, který skvěle vede elektrický proud i teplo, je klíčovou surovinou pro výrobu akumulátorů a na desítky let jí patrně zůstane. Jenže s jeho ložisky to není v Krušných horách tak idylické jako s ropou kdesi v saúdské poušti. Tam stačí kopnout do země, natáhnout trubky nebo postavit silnici a je z toho ohromný byznys.

Mega-giga-super-továrna

Ekologická továrna
Shutterstock

Označení gigafactory (gigatovárna) začala jako první používat americká společnost Tesla, která tak pojmenovala svou první fabriku na výrobu baterií v americké Nevadě (na úvodním snímku). Gigafactory 1 na lithium-iontové akumulátory se nachází v průmyslové zóně Tahoe Reno Industrial Center v okrese Storey a stále není dokončená. Její Sekce A vyrábí domácí baterie Tesla Powerwall a nově i baterie do elektromobilu Tesla Model 3. Odhady mluví o tom, že firma miliardáře Elona Muska do továrny nasype společně s japonským Panasonicem kolem pěti miliard USD (107 miliard korun). Po dokončení by se měla stát z pohledu rozlohy nějvětší budovou na světě. A nezůstane jediná, druhá už roste v americkém městě Buffalo ve státě New York, třetí v Číně a čtvrtá vznikne v Evropě nedaleko Berlína. Ta Česká gigatovárna ale nemá s těmi tesláckými nic společného, vyrůst má pod hlavičkou ČEZu.

Vytěžit cínoveckou rudu a získat z ní konečnou komoditu, což je hydroxid lithný nebo uhličitan lithný, je technologicky náročné. Z analýzy, kterou vypracoval ČEZ, vyplývá, že projekt dolu a fabriky na zpracování vyjde nejméně na 12,7 miliardy korun.

Hrubé odhady přitom naznačily, že kysličníku lithného v rudě je jako šafránu, jeho obsah kolísá pod půl procentem. Pro srovnání: v nalezišti v rakouských Korutanech je třikrát vyšší a v oblasti srbské řeky Jadar až čtyřikrát.

K tomu se dá přičíst nejistota a turbulence na světových trzích. Poptávka po lithiu už několik měsíců strmě roste – zejména díky výrobě akumulátorů do aut. Když ale po nějaké surovině stoupne poptávka, neznamená to automaticky, že dlouhodobě poroste její cena. S poptávkou může růst i nabídka, která cenu zase tlačí dolů.

A co víc, v lithiovém trojúhelníku mezi Argentinou, Bolívií a Chile, ale i na jiných velkých nalezištích je lithium dostupnější a náklady na těžbu nižší – lithium se tam získává vysoušením slaných minerálních vod. Nasnadě je otázka: Nebudou tamní těžaři obdobně jako ropné státy v Perském zálivu uměle snižovat ceny, aby likvidovali konkurenci, jejíž break-even (bod rovnováhy mezi náklady a prodejní cenou) je vyšší?

Pokud se bude lithium na Cínovci těžit, vykutáme ho ruku v ruce s australskými „zloději“. To už Babiš nepřipomíná.

Ruku v ruce se „zloději“

„Odhodlání nedopustit krádež za bílého dne nese své ovoce už teď… Ještěže jsme tu krádež za bílého dne nedopustili,“ zvěstuje Babiš ve zmíněném komentáři v MF Dnes. Deníku, který spadá pod hlavičku vydavatelství Mafra z Babišových svěřenských fondů.

Co znamená lithium pro Česko?

Nejmenuje však zloděje, kteří krádež plánovali. Za ně kdysi označil australskou společnost European Metal Holding, která pro svou dceru Geomet získala průzkumnou licenci. Teď ji pořád drží – spolu se Severočeskými doly, dcerou ČEZ. Pokud by ji vláda z případné průmyslové těžby vyšachovala, sotva by vyvázla z arbitráže bez úhony.

Takže pokud se bude lithium na Cínovci těžit, vykutáme ho ruku v ruce s australskými „zloději“, což ale Babiš nepřipomíná. To se do kampaně nehodí. Zato se do ní šikne ten inovativně a velkolepě znějící název gigafactory, byť s chystanou fabrikou nemá Elon Musk a jeho Tesla co dočinění.

A ovoce, které podle Babiše postup vlády nese už teď? Zatím není jasné, na kterých stromech roste. Výsledky z průzkumných vrtů budou známy nejdřív koncem roku.

Nad samotnou těžbou i gigafactory visí hromada otazníků. Zatím bychom si mohli aspoň skromně přát, aby se z celého gigaprojektu nezrodily další vládní gigadluhy.

PODZIMNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Věda proniká stále víc do byznysu. A byznys stále víc do vědy. Továrny na nápady přikládají pod kotel, velcí investoři vidí v podpoře výzkumu a vývoje smysl.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

VĚDA JE BYZNYS • „Máte-li jako primární motivaci peníze, nemůžete dělat vědu,“ říká experimentální fyzička Helena Reichlová Robotika v Česku nemá podmínky pro přežití Kolik dává na výzkum a vývoj Gates, Zuckerberg nebo Kellnerová?

BYZNYS JE VĚDA • Čůčonomie jako nový vědní obor o vínu? „Přidaná hodnota farmaceutického průmyslu je větší než automotive,“ tvrdí Jaromír Zahrádka V Japonsku si kupují hračky dospělí

STYL JE UMĚNÍ • Architektka Anna Šlapetová bydlí s podmínkou kapitánských zkoušek Jan Kaláb hledá hranice inspirace Kodaň slouží jako učebnice života bez aut

HRY, SNY, RADOSTI • „Na kole prostě žiju,“ říká první Češka, která absolvovala cyklistický závod Paříž – Brest – Paříž Proč to labužníky táhne do Tábora? Je správné mít daňové úlevy na služební kupé za 6,7 milionu korun?

Ohodnoťte článek

-
100
+

Sdílejte

Diskutujte (3)

Vstoupit do diskuze
Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a... Více

Související témata

Andrej Babišelektromobilitaprůmysltěžba

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo