Proč koupit víno, které nevypijete. Alternativní investice jsou na vzestupu, hlavně mezi mladými
Některé tuzemské domácnosti disponují rekordními úsporami. Proto u nejbohatších Čechů roste zájem o alternativní komodity, které mohou vhodně doplnit investiční portfolio, píše v komentáři pro aktuální číslo tištěného Finmagu František Novák.
Největší energetický experiment světa. Co přinese Německu definitivní odklon od jádra?
Nejsilnější evropská ekonomika se rozhodla pro odvážnou reformu energetiky. Zbaví se jaderných i uhelných elektráren a vsadí na obnovitelné zdroje. Výsledky jsou zatím v Německu rozpačité. Přinášíme ukázku analytického textu z aktuálního tištěného Finmagu.
Ani Muskovi už není do smíchu. Čím čínské automobilky válcují konkurenci?
Je začátek éry elektrických aut taky začátkem dominance čínských automobilek? Západní továrny se s levnější konkurencí nedokážou vyrovnat a čínská auta zastiňují nejen tradiční evropské značky, ale i americkou Teslu. Přinášíme ochutnávku z červnového čísla Finmagu.
Teror versus byznys. Jak zvěrstva Hamásu ovlivnila české exportéry?
Konflikt na Blízkém východě mezi Izraelem a hnutím Hamás se zatím nerozšířil do ostatních blízkovýchodních ekonomik. Čeští podnikatelé geopolitickou situaci pozorně sledují a doufají, že co nejdřív dojde k uklidnění celé situace, kterou začátkem října vyvolal teroristický útok Hamásu. Zatím téměř vše běží v zaběhnutých kolejích.
Zkažená Malina. Kolaps solárního holdingu odnesli i důvěřiví podnikatelé
Jde o jeden z největších skandálů na české energetické scéně posledních let. Hospodaření Energetického holdingu Malina (EHM) vyvolává podezření, že od začátku šlo o velký podvod. Za rok a půl na trhu EHM vytvořil ztrátu dosahující téměř 1,5 miliardy korun, na účtech má teď údajně pouze jednotky milionů.
Hrozba paktu Ruska s Čínou. Západ by měl zbystřit hned z několika důvodů
Sbližování Moskvy a Pekingu je velkým tématem poslední doby. Západ se obává, že Čína do Ruska posílá i zbraně. Asijská velmoc oficiálně odmítá, že Putinovi vojensky pomáhá, existuje ale i řada komponentů, které by mohly ruský zbrojní průmysl posílit. Čína zase může těžit z ruské pomoci v jaderné energetice.
Závod o klíčový byznys budoucnosti začal, Evropa těžce zaostává za USA
Evropská unie soutěží se Spojenými státy, kdo firmám na výrobu elektromobilů, akumulátorů a fotovoltaiky nabídne větší dotace. Zdá se ale, že za kratší konec tahá Brusel a Ursula von der Leyenová. Připravovaná evropská legislativa totiž zatím členské státy EU spíš rozděluje.
Riziko pro Evropu. Útok na datová centra by měl katastrofální ekonomické dopady
Datová centra v Evropské unii mohou být při vyostření konfliktu s Ruskem slabým a zranitelným místem. Jejich provoz totiž vyžaduje velkou spotřebu energie. Kritikou navíc nešetří ani klimatičtí aktivisté, kteří blokují výstavbu nových areálů, a s regulací se přidává i Brusel. Jaká je tedy jejich budoucnost?
Přepíšeme energetickou mapu světa? Evropa masivně investuje do LNG
Evropa má v plánu zbavit se plynové závislosti na Rusku, rychle proto staví terminály pro zkapalněný plyn. Nových projektů pro příjem a zpracování LNG je už 25. Pro Rusko to může znamenat citelnou ekonomickou ránu, těžit z toho naopak budou Spojené státy.
Závislosti na Rusku nás může zbavit i Surinam. Kde ještě Západ hledá ropu?
V době globální energetické krize a nejistoty ohledně dodávek ropy a zemního plynu z Ruska krouží těžařské firmy okolo nových nalezišť. Jedním z nich je i guyansko-surinamská ropná pánev, která obsahuje desítky miliard barelů ropy. A pokud se zmírní sankce, dovážet by se mohlo i z Venezuely.
Rusko likviduje kulturní dědictví Ukrajiny, krade i nejcennější umění
Nejen záchodové mísy nebo psí boudy, ruští vojáci kradou na Ukrajině i umění nevyčíslitelné hodnoty. Rusové na to vytvořili dokonce i speciální tým, který se zaměřuje hlavně na zlaté artefakty starověkých Skytů. Jak se ale zdá, vůbec jim nejde o finanční stránku věci: podle expertů je to spíš kulturní genocida.