Vynálezce, který předběhl dobu. Jak dobře znáte slavného podnikatele Františka Křižíka?
Jeho jméno zná každý. František Křižík patří mezi naše největší vynálezce a podnikatelské průkopníky. Víte o něm ale opravdu všechno? Třeba i to, jaký „futuristický“ vynález ve své době sestrojil? Pokračujeme v seriálu kvízů o slavných jménech české podnikatelské historie.

Začínali jsme Emilem Kolbenem, minule jsme se vás ptali na Václava Laurina a Václava Klementa. Podle ankety Hospodářské komory Česko-slovenský podnikatel století se teď dostáváme už na stupně vítězů. Třetí místo v ní obsadil František Křižík.
Brilantní český vynálezce a průmyslník, který získal i mezinárodní věhlas. Také úspěšný podnikatel a velký vlastenec. Držitel několika významných ocenění. To všechno je František Křižík. Jeho kariéru odstartovaly železniční vynálezy, díky jejichž úspěchu se mohl v roce 1878 vydat na světovou výstavu do Paříže, kde ho okouzlila jedna technická novinka, která předznamenala jeho další dráhu.
Onen technický zázrak se mu podařilo zdokonalit (více v jedné z otázek v kvízu) natolik, že dosáhl významného mezinárodního ocenění a mohl si otevřít vlastní podnik. Nejprve sklízel spíš pocty než zakázky, nakonec se ale situace obrátila a jeho podnikání se začalo dařit.
Nakonec i jeho ale předčila mladší generace. Po neúspěchu v několika klíčových zakázkách upadl do finančních problémů a jeho podnik nakonec v roce 1917 převzala Pražská úvěrní banka. Zklamaný vizionář pak dožil v ústranní.
Přesto za svého dlouhého života (dožil se 93 let) dosáhl několika mimořádných úspěchů a prošlapal cestu nastupující podnikatelské generaci.
Co všechno (nejen) o těchto úspěších víte? Otestujte se v kvízu:
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Trhák made in USA. Jak otvírač žvýkaček za války (možná) zachránil svět
Směrnice NIS2 se blíží, jste připraveni? Otestujte se
Zachraňuje nervy i lidské životy. Příběh vynálezu vteřinového lepidla
Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu
Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.
UMĚNÍ JE BYZNYS
Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?
BYZNYS JE HRA
Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Marka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?
Související články
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu