Články na téma: historie
Kyne a kyne. Proč můžeme o štíhlém státu stále jenom snít
Když jsme se v roce 1990 nadšeně pustili do budování kapitalismu, měli jsme všelijaké iluze. Domnívali jsme se (alespoň někteří z nás), že končí doba všemocného státu. Věřili jsme, že jeho aparát bude redukován na minimum potřebné pro zachování základních funkcí: udržení bezpečnosti, spravedlnosti a infrastruktury. Dneska už víme, že to tak není. Proč? A existuje šance, že se to změní?
Čeká nás cesta do bezvýznamnosti? Temný scénář pro český průmysl se naplňuje
Německý průmysl padá. Počet vyrobených automobilů klesl za posledních sedm let o 35 procent. Mluví se o dotacích, podpůrných balíčcích, šrotovném – a také o deindustrizalizaci a o různých temných scénářích. Černý scénář pro Německo by přitom byl ještě černější pro českou ekonomiku. Je to snad začátek naší cesty do bezvýznamnosti?
České firmy a podnikatelé za první republiky. Období rozmachu ve velkém kvízu
Za pár dní si připomeneme vznik Československa. Politiku nechme stranou. Ve velkém kvízu se zaměříme na velký podnikatelský boom, který za první republiky přišel. I na věhlasné značky, které přežily dodneška. Ukažte, co si pamatujete.
Jak (a proč) Německo zbohatlo? Příběh upadajícího hospodářského zázraku
Německo máme zafixované jako superúspěšnou ekonomiku. V posledních letech má sice problémy s růstem, ale pořád patří ke světové špičce. Co ale z Německa udělalo tak úspěšnou zemi a proč právě Německo mezi ostatními hospodářsky vyniklo? Proč ne třeba Španělsko, Rumunsko nebo Turecko? A co je nejdůležitější: může dnes někdo jeho úspěch zopakovat?
Mačo osvoboditel. Jak Isaac Merritt Singer změnil šicím strojem život milionů žen
Zplodil přes dva tucty dětí, miliony šicích strojů a osvobodil ženy. A přitom chtěl Isaac Merritt Singer jenom hrát Richarda III. Přinášíme vám ukázku ze speciální série textů nazvané Ikona, kterou pravidelně naleznete v tištěném magazínu Finmag.
Zlaté české ručičky. Sedlář ze Žipotína uspěl v nekompromisní světové soutěži
Malou vesničku Žipotín v Olomouckém kraji na mapě sotva postřehnete, přesto nyní přitahuje pozornost největších mistrů sedlářského řemesla z celého světa. Postaral se o to Milan Heitmar, sedlář-samouk, který uspěl na světové soutěži v rámci Rocky Mountain Leather Trade Show 2024. A to rovnou dvakrát. „Je to pro mě obrovský úspěch,“ pochvaluje si český mistr.
I hřbitov může zkrachovat. Proč je na byznysu se stoprocentní poptávkou problém vydělat?
Existuje jen velmi málo služeb, které poptává bez výjimky každý. Pohřebnictví je fascinující sondou do kultury, historie, náboženských rituálů, ale i ekonomie dané společnosti. A právě z pohledu ekonomie se hřbitovy musí vypořádat s obrovským problémem – mrtví neubývají. Odemykáme pro vás text z tištěného Finmagu.
Víte, odkud jsou slavné české firmy a značky? Veliký retro kvíz
Dokázali to dědové, dokázali to tátové, dokážeme to taky. O čem je řeč? Přece o podnikání. Proč bychom neměli mít velké a slavné značky a vynalézavé a inovativní podnikatele? Ostatně máme je. A mimo jiné proto, že mají na co navazovat. Vybrali jsme deset slavných českých značek. A na vás teď je říct, kam s nimi na mapě, ke kterému městu patří. Máte na to?
Jako v Mordoru. „Rok blbec“ má už lidstvo dávno za sebou, ty poslední se mu ani neblíží
Máte pocit, že poslední tři roky byly katastrofa? Ani omylem. Nejhorším rokem v dějinách lidské civilizace nebyla ani Velká hospodářská krize v roce 1929, ani rok španělské chřipky 1918, dokonce ani 1349, kdy propukla Černá smrt a vymřela polovina Evropy. Byl to rok 536. Na rok a půl totiž přestalo svítit slunce.
Od šité obuvi k cenové revoluci. Otestujte se, jak dobře znáte podnikatele století Tomáše Baťu
Z malé dílny celosvětové impérium. Tak by se dal ve zkratce popsat život Tomáše Bati, který se z řadového ševce dokázal svou pílí a sérií inovací vypracovat k podniku světového renomé. Ne nadarmo si za to vysloužil od české populace titul Česko-slovenský podnikatel století. Jak dobře ale historii a filozofii firmy Baťa znáte? Otestujte se.
Auta, vlaky, tramvaje ale i ocel, zbraně a stroje. Jak dobře znáte průmyslníka Emila Škodu
Strojírenství je v Česku dodnes významným segmentem české ekonomiky. Výrazně se o to zasloužil především jeden muž: Emil Škoda. Co víte o slavném podnikateli, který vždycky dokázal předpovědět, o co bude na trhu zájem? Otestujte se v našem kvízu.
Vynálezce, který předběhl dobu. Jak dobře znáte slavného podnikatele Františka Křižíka?
Jeho jméno zná každý. František Křižík patří mezi naše největší vynálezce a podnikatelské průkopníky. Víte o něm ale opravdu všechno? Třeba i to, jaký „futuristický“ vynález ve své době sestrojil? Pokračujeme v seriálu kvízů o slavných jménech české podnikatelské historie.
Laurin a Klement a zrod úspěchu Škody. Jak moc znáte historii největší české firmy?
Václav Laurin a Václav Klement. Dvě osobnosti neodmyslitelně spjaté s historií a úspěchem automobilového průmyslu v Česku. Víte ale, co na počátku jejich podnikání stálo? Otestujte se v našem kvízu.
Co je „kolbenka“ a kde se vzalo ČKD? Otestujte se, co víte o podnikateli Emilu Kolbenovi
Emil Kolben patří mezi české podnikatelské legendy. Vizionář a udavatel trendů měl zásadní vliv na rozvoj českého průmyslu a podnikatelského prostředí obecně. Co víte o zakladateli ČKD, kterého v roce 2018 představitelé Hospodářské komory v anketě Česko-slovenský podnikatel století zařadili na páté místo? Otestujte se v našem kvízu.
Zachraňuje nervy i lidské životy. Příběh vynálezu vteřinového lepidla
Vteřinové lepidlo vás zachrání. Co nespraví kapka vteřiňáku, to se spravit nedá. Opravuje dokonce i lidi! A být jeho vynálezce o trochu všímavější, svět ho mohl znát o pár let dřív.
Jak se temná minulost proměňuje v temnou budoucnost
Dnešní výběr ze čtení ve Finmag newsletteru je neveselý. Pojídají se v něm prapředkové a nerodí potomci. Ale nabídne sem tam i záblesk naděje. Navíc určitě víte, že minulost ani budoucnost vlastně nejsou, že žijete jenom teď, v tomhle bodě.
Tohle prostě dočtete, ne že ne! Finmag newsletter, který čtenáře nešetří
Nebude to žádné rychlé čtení ke kávě. Spíš k samovaru. Takže se pohodlně uvelebte, chvilku vám to zabere. Nejdelší článek, který vám doporučím, že stojí za přečtení, má pěkných skoro 4000 slov, respektive 24 500 znaků. Na své si přijde skoro každý. Podávat se bude byznys, historie i fotbal.
Etiketa je víc než zákon. Od smrkání do ubrusu k byznysovým manýrům
Ekonomové zbožňují dvě věci: za prvé, montovat se ostatním vědcům do jejich bádání a za druhé, spontánně vzniklé systémy, které fungují bez regulace shora. Tento článek je o tom druhém. Vysvětluje, proč i sebestředný a sobecký homo oeconomicus nakonec rád podrží dámě dveře.
Zneužili ho nacisté, dodnes je součástí politického boje. Má sčítání lidu smysl?
Češi se znovu sečetli. Ostatně pandemie zdůraznila, jak moc jsou k dobré správě potřeba dobrá data. Jenže jak už jsme také párkrát viděli, všechno, co na sebe řekneme při sčítání lidu, může být použito i proti nám.
Putina izoloval covid, stojíme na prahu historické události, obává se vědec
Jak vnímá aktuální dění kolem války na Ukrajině věda? Historik Miroslav Vaněk z Akademie věd ČR se snaží najít paralely z minulosti. A obává se, že kdyby se historie opakovala, dost možná stojíme na prahu události, která nemá obdoby.
Ukrajina do NATO nesmí. „Teorie palce“ vysvětlí proč
Vyhrocená situace na rusko-ukrajinských hranicích má své historické důvody. Málokdo je dneska zná, problém ale je, že ruský prezident Vladimir Putin si je dobře pamatuje.