Předplatit časopis Finmag

Podvody, krize, směrnice. Na podnikatele se toho valí čím dál víc

Adam Štěpánek
Adam Štěpánek
5. 11. 2023
newsletter

V novém Finmag newsletteru se podíváme na stále vynalézavější podvody, kterým čelí (nejen) podnikatelé. A na další problémy spojené s vedením firmy.

Podvody, krize, směrnice. Na podnikatele se toho valí čím dál víc
Na podnikatele se valí čím dál víc internetových podvodů. (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock

Neustálý boj o každou korunu, krize související s geopolitickou situací ve světě, zdražování energií, pořád hodně rozbujelá byrokracie… Na podnikatele je toho poslední dobou zkrátka moc.

Do toho všeho musí řešit kdejaký podvod, který se z nich snaží vytáhnout další peníze. Navíc se na ně ještě chystá jedna evropská směrnice, jejíž nedodržování hrozí obrovskými sankcemi.

I na ni se v dnešním newsletteru zaměříme.

Podvod, kam se podíváš

Začněme ale u těch podvodů. V posledních týdnech se v Česku objevily třeba falešné exekuce. Podvodné SMSky upozorňovaly na domnělý neuhrazený dluh a vyzývaly k návštěvě jisté webové stránky, na níž se šlo přihlásit pomocí bankovní identity. Podvodníci tím získali přístup k citlivým údajům, které pak mohli zneužít.

Další podvod z nedávné doby cílil vyloženě na podnikatele. Šlo o to, že fiktivní firma se je s odkazem na vysokou inflaci a související znehodnocení úspor snažila přesvědčit k investicím do kryptoměn. Za tím účelem jim pak vytvořila falešný investiční účet a tímhle způsobem z něj dostala všechny úspory.

To jsou jen dva příklady mnoha vynalézavých podvodů, které se na podnikatele valí odevšad. Kromě nich může jít třeba o hacknutý účet dodavatele, který požaduje proplacení statisícové faktury, nebo o výzvy k uhrazení částky za zveřejnění jména firmy v nějakém bezvýznamném katalogu či rejstříku. I tyhle případy poslední dobou proběhly médii.

Jak tedy nenaletět? Jednoduchá rada samozřejmě neexistuje. Člověk si může stokrát říkat, že on je přece opatrný a nic takového se mu nemůže stát, pak ale v tom všem spěchu a papírování něco odsouhlasí a pošle, aby to měl rychle z krku.

Několik praktických rad se ale najde. Ve svých textech pro podnikatele se jim v Česku věnovala třeba ČSOB (tady a tady). Pěkný výpis nejčastějších podvodů a jak se jim vyhnout pak najdete tady, další rady (včetně zaškolení zaměstnanců) tady a tady (všechno anglicky).

Podnikání = těžká dřina

Snaha odhalit a vyhnout se podvodům ale samozřejmě není jediný problém, kterému musí podnikatelé čelit. O nástrahách podnikání (a nejen o nich) pro Finmag.cz píše Alena Šafrová Drášilová ve speciálech Jak začít podnikat a Jak na podnikání.

Newsletter z kuchyně Finmagu

Pravidelně pro vás přinášíme přehled chytrého čtení (nejen) na víkend. Protože dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu: nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru.

Hlásím se!

Z poslední doby můžu doporučit třeba text o nejčastějších podnikatelských mýtech a jak se jich vyvarovat. Ono to opravdu není tak jednoduché, že jen tak vymyslíte geniální nápad, jehož realizace vás bude hrozně bavit, a od prvního dne začnete vydělávat. Tak pozor na takové hurá akce.

Ale i když vaše firma překonala prvotní těžkosti, daří se jí a roste, pořád nemáte vyhráno. I růst se totiž musí ustát. A že je to opravdu boj na dlouhou trať, se přesvědčíte v tomhle článku, v němž je skvěle popsáno střídání fází růstu a prosperity s krizemi, které na ně téměř zákonitě navazují.

Když budeme pokračovat v časové ose, tak i po překonání všech krizí, zajištění firmy a pravidelnému konci účetní uzávěrky v černých číslech máte pořád co řešit. Třeba nástupnictví.

Má cenu do toho tlačit děti, nebo je lepší firmu předat profíkům? A je lepší rodinná nadace, nebo svěřenský fond? Odpovědi najdete v článku, který jsme pro vás vybrali z tištěného Finmagu.

Nekončící byrokracie

A brzy přijde další velké téma, kterému podnikatelé a firmy budou muset čelit. Blíží se totiž evropská směrnice NIS2, která se nejpozději od poloviny roku 2024 dotkne nejméně šesti tisíc firem a dalších subjektů v Česku.

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! A i pro ty něco máme: Finmag podcast. Reality, investice a zajímaví hosté.

Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

To chci!

Že vám tahle zkratka nic neříká? Tak pozor, GDPR je proti ní slabý odvar. S šéfredaktorem Finmag.cz Michalem Hronem jsme pro vás připravili velký přehled toho, o co se vlastně jedná, koho se týká, na co se připravit, nebo jaké sankce hrozí při jejím nesplnění.

Tohle všechno je jen začátek, v nejbližší době pro vás chystáme ještě spoustu dalšího podnikatelského servisu, který bude vycházet vedle inspirativních příběhů převážně malých a středních firem. O nich píšeme už skoro rok v projektu Podnikavé Česko, a pravidelně vám je doporučujeme i v našich newsletterech.

Tradice se musí dodržovat, takže na závěr poslední tip: příběh podnikatele Jaroslava Málka, kterého nezlomil prvotní neúspěch s potápěčským vybavením, vrhnul se na vlastní cestovku, provozuje solnou jeskyni a vyrábí unikátní solární plachty na bazény.

A daří se mu. I když sám přiznává, že se vlastního úspěchu vlastně ještě pořád bojí.

Kam dál? Ochutnejte Finmag newsletter:

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS

Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?

BYZNYS JE HRA

Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Zdeňka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?

Ohodnoťte článek

-
3
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Adam Štěpánek

Adam Štěpánek

Editor Finmag.cz. Začínal ve sportovních redakcích, poté se přeorientoval na byznys a jako redaktor a posléze editor působil na webech týdeníků Euro a Hrot. Zajímá se o zahraniční politiku a rád se nervuje... Více

Související témata

byrokracienewsletterpodnikánípodvod

Nejčtenější články

Co firma, to sprostý podezřelý. V Česku končí podnikání, jak jsme ho znali
Co firma, to sprostý podezřelý. V Česku končí podnikání, jak jsme ho znali
Od buřtguláše do bodu G: kavárna z autobusové zastávky dělá milionové obraty
Od buřtguláše do bodu G: kavárna z autobusové zastávky dělá milionové obraty
Nejbohatší Češi jsou na dovolených stále aktivnější
Nejbohatší Češi jsou na dovolených stále aktivnější
Čeká nás cesta do bezvýznamnosti? Temný scénář pro český průmysl se naplňuje
Čeká nás cesta do bezvýznamnosti? Temný scénář pro český průmysl se naplňuje
Český průmysl v tragické kondici: objem výroby klesá, lidí bez práce přibývá
Český průmysl v tragické kondici: objem výroby klesá, lidí bez práce přibývá

Zimní příběh

SÉRUM NA OČNÍ OKOLÍ

SÉRUM NA OČNÍ OKOLÍ

4600 Kč

Více nabídek

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Koupit nejnovější číslo